Kamp ocağı kartuş dolumu

https://www.kampciyiz.com/urun/kamp-kartusu-cakmak/ aparat burada da varmış. kargoyla 30 tl ye geliyor. çinden 3 tanesini 50 tl ye alabiliyoruz karar sizin.

Kartuş ağırlıklarını vermişler açıklamada şu şekilde.

Bazı ebatlardaki kartuşların içindeki gaz ile birlikte ağırlıkları şöyledir:

• Mini kartuş (80 gramlık) brüt ağırlığı yaklaşık 190 gram’dır.
  • Orta boy kartuş (230 gramlık) brüt ağırlığı yaklaşık 350 gram’dır.
  • Büyük boy kartuş (450 gramlık) brüt ağırlığı yaklaşık 645 gram’dır.

Deodorant kutusunda satılan çakmak gazları epey pahalanmış. Piknik tüpünden dolum yapmak daha mantıklı görünüyor.
Aynen, birkaç aydır piknik tüpünden dolum yapıyorum. Piknik tüpü de 60₺ olmuş.
Ayrıca birkaç gün önce kartuş kendiliğinden patladı. Aşırı doldurmadım, havasını da aldım ve oda ortamında ısıdan uzakta muhafaza ettim ama sonuç bu. Tabi bunu tüpten doluma bağlamıyorum, nedenini de bilmiyorum açıkçası.

Ekli dosyalar

• kartus.jpg
    kartus.jpg
    118.8 KB · Görüntüleme: 7
Aynen, birkaç aydır piknik tüpünden dolum yapıyorum. Piknik tüpü de 60₺ olmuş.
Ayrıca birkaç gün önce kartuş kendiliğinden patladı. Aşırı doldurmadım, havasını da aldım ve oda ortamında ısıdan uzakta muhafaza ettim ama sonuç bu. Tabi bunu tüpten doluma bağlamıyorum, nedenini de bilmiyorum açıkçası.
Neden patladigini merak ettim açıkcası , 30 70 oraninda gaz oluyor kamp kartuşlarinda belki o sebepledir . Farkli markalarda farkli oranda oluyor kış yaz da değişiyor bu oran alttaki fotograf ağırlık açısindan net 227 gross 374g kutu üzerinde belirtilmiş belli bir orandan sonra patliyor olabilir

Ekli dosyalar

• 20220417_232409.jpg
    20220417_232409.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 3
Nurgaz ve msr kartuş arasinda şunu farkettim biri isobutane propane mix diyor diğeri 30 70 propan butane diyor iso butan, butan ayni şey mi ki

piknik tüpündeki gaz isobutan yada butan midir ikisi nasil karıştırılır sağlıklı yanmama sebebiyeti veren belki bu karışım olmaması olabilir birkaç kez denemiştim çünkü baya dengesiz kirmizi bir alev geliyordu .

Ekli dosyalar

• 20220417_232720.jpg
    20220417_232720.jpg
    2.9 MB · Görüntüleme: 3
Bana bu kartuş dolum işi riskli gibi geliyor.Sadece kartuş değilde ateş kutusu edinmek lazım.Acil durumlarda kartuş kullanıp sabit kaldığımız yerlerde ateş kutusu en ekonomik yol gibi gözüküyor.Hafif bir ateş kutusunu nasıl edineceksek?Herşey gibi ateş kutusu da ateş pahası olmuş.

Nurgaz ve msr kartuş arasinda şunu farkettim biri isobutane propane mix diyor diğeri 30 70 propan butane diyor iso butan, butan ayni şey mi ki

piknik tüpündeki gaz isobutan yada butan midir ikisi nasil karıştırılır sağlıklı yanmama sebebiyeti veren belki bu karışım olmaması olabilir birkaç kez denemiştim çünkü baya dengesiz kirmizi bir alev geliyordu .
Abi aşağıdaki linkte ayrıntılar var, Isobutane, butane'a kıyasla daha düşük ısıda daha yüksek performans veriyor. MSR 80 isobutane 20 propane oranı kullanmış. Nurgaz'da bu oran 70 butane 30 propane şeklinde.

Nurgaz piyasada 45 liraya (230 gr) bulunuyor, fakat MSR 130 lira civarına satılıyor (227 gr). Dehşet bir fiyat farkı var. Eksi 20'de Nurgaz yakmışlığım var. Bence Türkiye'deki tüm irtifa ve ısıda çalışır.

Geri