Kamp ocağı kartuş dolumu

merhaba arkadaişar,
bu ocak kartuş dolumu aparatı kullanan var mı ?
piknik tüpünden veya çakmak gazından dolum yapan var mı ?
merak ediyorum, tehlikeli gibi görünüyor oldukça fakat ekonomik oluyor sanırım.
olumlu - olumsuz bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.
arada kaldım, hangi hareket mantıklı. çok da tehlikeli birşeyse kullanımda sorun yaşar mıyım ? ne kadar güvenli.

doldurmak bence güvenli olmayabilir. aşağıdaki çözümü tavsiye ederim. http://bit.ly/2OM1bUS bununla hem dolum yapılıyor hem de doğrudan deodorant şişesi gibi satılan çakmak gazlarını ocağa bağlayıp kullanabiliyorsun. Plastik hortumlu olanlardan sakın almayın, bu tip çevresi metalle sarılmış olanlar güvenli ve uzun ömürlü.

kartus-dolum-adaptoru.jpg

doldurmak bence güvenli olmayabilir. aşağıdaki çözümü tavsiye ederim. http://bit.ly/2OM1bUS bununla hem dolum yapılıyor hem de doğrudan deodorant şişesi gibi satılan çakmak gazlarını ocağa bağlayıp kullanabiliyorsun. Plastik hortumlu olanlardan sakın almayın, bu tip çevresi metalle sarılmış olanlar güvenli ve uzun ömürlü.

Ekli dosyayı görüntüle 323
bunu görüp aldandım bende zaten, fakat bilemedim butan & propan karışımı var - sadece çakmak gazı bi düşündürdü beni açıkcası. deneyen var mı diye meraklandım bende

Geçen sene şu aparatı 80 lira gibi bir fiyata almıştım. Ben de tekrar dolum işleminin pek güvenli olmadığına inanıyordum, ta ki bir kampta arkadaşta görene kadar. 5 yıldır boşalan tüplerini bu şekilde tekrar kullandığını söyleyince ben de alıp denedim. Bir senedir kullanıyorum. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım. Dolum konusunda da şöyle bir video bırakayım.

Geçen sene şu aparatı 80 lira gibi bir fiyata almıştım. Ben de tekrar dolum işleminin pek güvenli olmadığına inanıyordum, ta ki bir kampta arkadaşta görene kadar. 5 yıldır boşalan tüplerini bu şekilde tekrar kullandığını söyleyince ben de alıp denedim. Bir senedir kullanıyorum. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım. Dolum konusunda da şöyle bir video bırakayım.
Valla nefis bir çözümmüş. Paylaşım için teşekkürler.
450 gramlık kartuşlar 45, 230 gram olanlar da 35 liradan aşağı bulunmuyor artık. Çok arttı fiyatları. Bu hem ekonomik bir çözüm hem de daha çevreci bir yaklaşım. Kullanıp attığımız boş kartuşların çöp olup gitmesindense yeniden değerlendirilmesi çok yerinde olur.

Kardeşim, sıfır bir kartuş, atıyorum 230 gram diyelim, bunu kampta kullandın ve bitirdin. Tekrar doldurunca kaç gram olduğunu öğrenme şansın var mı? Paylaşırsan sevinirim. Aparat epey bir pahalanmış, bunun Aliexpress alternatifini bulup koyalım.

Kardeşim, sıfır bir kartuş, atıyorum 230 gram diyelim, bunu kampta kullandın ve bitirdin. Tekrar doldurunca kaç gram olduğunu öğrenme şansın var mı? Paylaşırsan sevinirim. Aparat epey bir pahalanmış, bunun Aliexpress alternatifini bulup koyalım.
Hiç tam doldurmaya çalışmadım, hep yarımda bıraktım. Haftaya alabildiği kadar deneyeyim. Hassas tartıyla tartıp sonucu buradan yazarım.

Ben geçen sene Aliekspres'e bakıp fiyatın vergilerle Türkiye'dekine yaklaştığını görünce buradan almıştım. Şu anda da durum farklı değildir sanırım. Yine de araştırmakta yarar var. Bir de dediğiniz gibi plastik hortum yerine, metali olan hem daha güvenli hem daha uzun ömürlü olur.

Piknik tüplerindeki yetersiz basınç sanırım kartuşların tam dolumuna engel oluyor. Tabi benimkisi sadece bir varsayım. Yarısını doldursa bile gene güzel, boşaldıkça doldur gitsin veya 450 gramlık kartuş doldur, gene mis gibi.

Aşağıdaki adaptör bizde satılan tüplerle uyumluysa çok pratik bir şeye benziyor. Bozulma, sızdırma ihtimali de yok. 450 gramlık kartuşlar neredeyse 60 lira. Bu hafta birkaç adaptör sipariş edip sonucu ben de paylaşayım.

Ekli dosyalar

• kartus-dolum.jpg
    kartus-dolum.jpg
    83.3 KB · Görüntüleme: 6
Piknik tüplerindeki yetersiz basınç sanırım kartuşların tam dolumuna engel oluyor. Tabi benimkisi sadece bir varsayım. Yarısını doldursa bile gene güzel, boşaldıkça doldur gitsin veya 450 gramlık kartuş doldur, gene mis gibi.

Aşağıdaki adaptör bizde satılan tüplerle uyumluysa çok pratik bir şeye benziyor. Bozulma, sızdırma ihtimali de yok. 450 gramlık kartuşlar neredeyse 60 lira. Bu hafta birkaç adaptör sipariş edip sonucu ben de paylaşayım.
Yukarıda paylaştığım linkte ürünün yanında piknik tüpüyle uyumlu şu aparat da geliyor:
Screenshot_2021-05-15-18-40-33-666.jpeg

Tekrar merhaba. 450 gramlık boş kamp tüpünü alabildiğine doldurmaya çalıştım. Kartuşun havasını alıp biraz daha doldurabilirdim ama sonlara yaklaştıkça dolum çok yavaş gerçekleşiyor, sıkılıp bıraktım. :) 501 gram geldi dolu hali. Yalnız ben dolum öncesi kartuşun boş ağırlığını tartmayı unuttum, bunun için üzgünüm.

Tartıyla birkaç paketli ürün tarttım, 1-2 gram fazla gösteriyor; o da paketin ağırlığı sanırım. Yani doğru tartıyor.
IMG-20210521-WA0000.jpg

@ModernOblomov
Müthiş. Elinize sağlık, teşekkür ederiz.
Kartuşun boşu 50 - 100 gr arası bir ağırlıkta olsa, neredeyse tamamen dolum yapılmış demektir. 2 kiloluk piknik tüpleri 32-33 lira gibi bir rakama satılıyor (dolum bedeli). Bununla bizim 450 gramlık kartuşları 5 sefer doldursak kartuş başına 6,5 lira maliyet olur. 60 lira nere 6,5 lira nere. Henüz üçüncü dolumda da aparat kendini amorti eder. Faydalı bir başlık oldu.

Satın alıp hiç kullanmadığım 450 gramlık bir kartuş var evde, yarın onu tartıp sonucu yine paylaşırım. Ama kartuşun ağırlığı hariç içinde 450 gram gaz var gibi geliyor bana. Eğer öyleyse dolum yaptığım kartuş 275 gram almış demek. (Bugün tekrar dolum yapıp sonuna kadar bekledim, toplamda 505 gram çıktı.)

IMG_20210524_185650.jpg
Yine ben. :) Orcamp'ın hiç açılmamış 450 gramlık kartuşun ağırlığı 659 gram geldi. Yalnız bunun kartuşu standartlar gibi değil, ince uzun. Bu yüzden diğer kartuşlarla boş ağırlığı aynı mıdır bilemiyorum. Aynı olduğunu varsayarsak 659-450=209 gram boş ağırlığı çıkar. Benim en başta dolum yaptığım kartuşun boş ağırlının da 209 gram olduğunu farz edersek 505-209=296 gram dolum yapmışım demek.

Geri