Kamp ocağı kartuş dolumu

Merhabalar foruma daha yeni kayıt yaptım. birkaç yıldır kendi çapımda kamplara ve doğa yürüyüşlerine gidiyorum. Kendimi geliştirmek için bu forum çok faydalı olacak gibi görünüyor. outdoorhaberi 1-2 yıldır biliyordum ama forumdan yeni haberim oldu hemen kaydoldum.
Bu başlığıda çok beğendim. Konuyu açanların ve cevap yazanların eline sağlık. Kartuşlar bu kadar pahalanmışken alternatif bir çözüm olması sevindirici.

Selam, yaklaşık 6 yıldır çakmak gazıyla dolduruyorum. Şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadım. Yalnız 4000 metrelerden sonra çakmak gazının verimi düşüyor. Böyle durumlarda fazladan kartuş alıyorum yanıma. Daha ucuza geliyor bu yöntem.
Hocam selamlar. Çakmak gazıyla dolduruyorum derken herhangi bir aparat kullanıyormusunuz konunun başındakine benzer. Yoksa farklı bir yöntem mi var. Çünkü o aparatı çakmak gazının ağzıyla pek bağdaştıramadım.

Hocam selamlar. Çakmak gazıyla dolduruyorum derken herhangi bir aparat kullanıyormusunuz konunun başındakine benzer. Yoksa farklı bir yöntem mi var. Çünkü o aparatı çakmak gazının ağzıyla pek bağdaştıramadım.
Selam, aparat kullanmıyorum. Çakmak gazı olan tüpün ucundaki ince boruyu çapraz şekilde keserek ucunu sivriltiyorum. Sonra kartuşa dikey olarak bastırıyorum ve doluyor.

Selam, aparat kullanmıyorum. Çakmak gazı olan tüpün ucundaki ince boruyu çapraz şekilde keserek ucunu sivriltiyorum. Sonra kartuşa dikey olarak bastırıyorum ve doluyor.
Ya böyle bir yöntem varsa harika. Zira çakmak gazı dediğin 7-8 liraya satılıyor milyoncularda. Kaç gram gaz var içinde bilmiyorum ama yine de müthiş çözüm. Çakmak gazları bütan propan karışımı mı yoksa sadece bütan mı acaba?

Ya böyle bir yöntem varsa harika. Zira çakmak gazı dediğin 7-8 liraya satılıyor milyoncularda. Kaç gram gaz var içinde bilmiyorum ama yine de müthiş çözüm. Çakmak gazları bütan propan karışımı mı yoksa sadece bütan mı acaba?
230 ml. veya 250 ml. diye hatırlıyorum. Propan olduğunu sanmıyorum ya da net bir bilgim yok diyeyim. Çünkü 4000 metre ve üzerinde verimi düşüyor.

Yazılanları görünce hem evdeki çakmak gazını hemde propan ile bütan farkını internetten araştırdım.(Aslında araştırmada denmez.İlk gördüğüm yazıyı kopyaladım).Çakmak gazının üzerinde bütangaz yazıyor.Netteki yazıyıda aşağıya kopyalıyorum(Bir kısmını)

Bütan propan'dan daha az kullanılırsa da yine de çok kullanışlı bir yakıt gazıdır. Kamp ocaklarında, çakmaklarda ve ayrıca aerosollerde yakıt olarak kullanılır. Butan, propandan daha ucuzdur ve yanma esnasında yakıt birimi başına daha fazla enerji ürettiği için daha fazla enerji verimliliğine sahiptir. Bu gazı ihtiva edebilen tanklar yapmak zordur, halen daha az kullanılır. Butan, propana göre% 12 daha hafif olduğundan, sırt çantalılar için sırtlarında daha az ağırlık taşımak için idealdir.
Ancak propan, düşük kaynama noktasına sahip olduğu için sert iklimlerde kullanıldığı zaman bütan üzerinde puanlar verir. Daha yüksek bir basınçta depolanabilir ve donma sıcaklıklarında kolayca yanabilir.

Özet olarak:

• Hem propan hem de bütan, petrolün yan ürünleri olan ve yakıt amaçlı kullanılan gazlardır ancak farklı özelliklere ve artı ve eksilere sahiptirler.
• Bütan ucuzdur ve propandan daha yüksek enerji katsayısına sahiptir. Ayrıca propan'dan daha hafif
• Propan düşük bir kaynama noktasına sahiptir, sert iklimlerde kullanım için daha uygundur

Son düzenleme:
Untitled-1.jpg

Seni uğraştırmayayım dedim. bu şekilde daha rahat anlaşılıyor. çapraz kesmişsin fakat biraz parça bırakmışsın, yani artan kısmı kesip atmamışsın. Biz de mi böyle yapalım?

Ekli dosyayı görüntüle 591

Seni uğraştırmayayım dedim. bu şekilde daha rahat anlaşılıyor. çapraz kesmişsin fakat biraz parça bırakmışsın, yani artan kısmı kesip atmamışsın. Biz de mi böyle yapal
Yani evet, en fazla 2 mm. kadar çapraz kesilse yeterli. Resimdeki şekilde de oldu, ama eğer sizde olmazsa biraz daha sivriltirsiniz. Gelen sesten zaten tüpün boşaldığı anlaşılabiliyor. İlk başlardaki yoğun ses tüp boşaldıkça azalıyor.

Geri