Yerli outdoor - doğa sporu malzemeleri üreticileri

Birkaç ekleme yapmak istiyorum yerli marka olarak

Alpinist: Önceleri Ankara'da üretim ve perakende mağazacılık yapan, şu an ise İstanbul Karaköy'de mağazaları bulunan yerli bir outdoor üreticisi/satıcısı. Bildiğim kadarıyla EN13537 sertifikalı tek yerli uyku tulumunu üretmiş firmadır kendileri. Hatta alpinist uyku tulumları çok satıldı, çok faaliyette kullanıldı. Şimdilerde üretim ve satışa devam ediyor. Hiçbir ürününü bizzat kullanma şansım olmadı. Bilen tecrübe eden varsa bilgi ve izlenimlerini paylaşabilir.

CosyWolf: Yine İstanbul'da bulunan ve tekstil üzerine üretim yapan yerli bir üretici. İnternet sitelerinde oldukça geniş ürün çeşidi mevcut. Yine ve maalesef kullandığım ürünü yok. Bilgi paylaşımı olursa öğrenmiş oluruz.

Kanyon: İstanbul'da üretim gerçekleştiren bir yerli üretici daha. Yine bilgi ve paylaşım beklemekteyim.

Birkaç ekleme yapmak istiyorum yerli marka olarak

Alpinist: Önceleri Ankara'da üretim ve perakende mağazacılık yapan, şu an ise İstanbul Karaköy'de mağazaları bulunan yerli bir outdoor üreticisi/satıcısı. Bildiğim kadarıyla EN13537 sertifikalı tek yerli uyku tulumunu üretmiş firmadır kendileri. Hatta alpinist uyku tulumları çok satıldı, çok faaliyette kullanıldı. Şimdilerde üretim ve satışa devam ediyor. Hiçbir ürününü bizzat kullanma şansım olmadı. Bilen tecrübe eden varsa bilgi ve izlenimlerini paylaşabilir.

CosyWolf: Yine İstanbul'da bulunan ve tekstil üzerine üretim yapan yerli bir üretici. İnternet sitelerinde oldukça geniş ürün çeşidi mevcut. Yine ve maalesef kullandığım ürünü yok. Bilgi paylaşımı olursa öğrenmiş oluruz.

Kanyon: İstanbul'da üretim gerçekleştiren bir yerli üretici daha. Yine bilgi ve paylaşım beklemekteyim.
Ufak bir hatayı düzeltmek isterim Everhard. Alpinist EN13537 sertifikalı tulum üreten tek yerli firma değil. Sandfox'un ice storm tulumları da EN13537 sertifikasına sahip.

Benim yerli firmalara güvenim yok açıkçası. Türkiye'de EN 13537 testi yapan laboratuvar yok. İşleri yok da Avrupa'ya tulum gönderecekler, her bir model ayrı ayrı test edilecek, geri gelecek... belki fi tarihinde tulum gönderip tek bir model için askeriye ihalesine vs. katılmak için test ettirmiş olabilirler. Türkiye'de bu işi denetleyecek kurum da, bu işi soruşturacak tüketici de yok.

üşenmedim https://www.cen.eu/about/helpdesks/Pages/default.aspx mail attım. anlattım böyle böyle iki firma var, bunların sertifikalarını nasıl doğrulayabilirim dedim. Cevap gelsin bakalım ne diyecekler. Veririz isimlerini, sorgularlar. Varsa bi dönme dolap haberini yaparız.

Benim yerli firmalara güvenim yok açıkçası. Türkiye'de EN 13537 testi yapan laboratuvar yok. İşleri yok da Avrupa'ya tulum gönderecekler, her bir model ayrı ayrı test edilecek, geri gelecek... belki fi tarihinde tulum gönderip tek bir model için askeriye ihalesine vs. katılmak için test ettirmiş olabilirler. Türkiye'de bu işi denetleyecek kurum da, bu işi soruşturacak tüketici de yok.

üşenmedim https://www.cen.eu/about/helpdesks/Pages/default.aspx mail attım. anlattım böyle böyle iki firma var, bunların sertifikalarını nasıl doğrulayabilirim dedim. Cevap gelsin bakalım ne diyecekler. Veririz isimlerini, sorgularlar. Varsa bi dönme dolap haberini yaparız.
Benim de hiç güvenim yok nedense. Bazı yerli firmaların tulumlarını görseniz içiniz acır. Dolguları ile verdikleri comfort değerinin alakası olamaz. İnsanlar üstelik bu firmalara güveniyor. Sonra gece neden üşüdüm, neden böyle oldu diyorlar. Umarım yakın zamanda ülkemizde de EN13537 gibi sertifikalar veren laboratuvar kurulur.

Ben de tarp, tent teepee çadır üreten bir firma paylaşayım: Bushlove
Görseldeki tarpı iki seneden fazla bir süredir kullanıyorum. Yeri geldi hamağın üstünde, bazen çadır olarak... Kullanım amacına göre artı/eksileri tartışılır ama premium olan modelini sadece kendi tecrübeme dayanarak başarılı ve kaliteli buluyorum.
IMG_7058.jpg
İkinci önerim Dost Outdoor
Bu arkadaştan aldığım ateş kutusu piyasadaki muadillerinden boyut, dayanıklılık ve fiyat konusunda çok önde(ydi.) Markanın bir Instagram hesabı var, kullanmadığım için link bırakamıyorum; dolayısıyla güncel fiyatı hakkında bilgim yok.
(Not: Fotoğrafını eklemeye çalıştım, hata veriyor.)

Merhabalar Türk üreticileri yazan arkadaşıma çok teşekkür ederim. Bende naçizane bilgilerimi burada paylaşmak istedim. Öncelikle ismini vermeyeceğim bir outdoor e-ticaret sitesi sahibiyim ve adı geçen bazı markaların üretimi ve tasarımında emeği geçmiş birisiyim. Öncelikle sandfox uyku tulumları her model için gerçekten avrupada test merkezine gönderiliyor ve üzerlerindeki rakamlar laboratuvar sonuçlarına göre yazılıyor. yani EN13537 sertifikası ürettiği 10 a yakın tulum için ayrı ayrı alındı. sertifikalar gerçek ticari sebeplerden dolayı paylaşılmıyor( bu da Türkiye de ticaret yapmanın zorluklarından biri rakip firmaların agresif tutumları bazı kritik bilgileri paylaşmayı engelliyor).

Bir kaç firma dışında yerli üretim yapan firmada yok talepte yok. eğer ihraç edebilecek ürün bulunabilirse o zaman üretime kayabiliyorlar. zaten yerli tüketicide yerli markaları tercih etmiyor. kalitesi düşük olsa bile marka taşımak istiyor. evolite gibi almanya merkezli olmak avrupa ya satış yapmayı kolaylaştırmak için, aynı zamanda yerli tüketicide güven oluşturabilmek için.

Çek cumhuriyetinde markalar var çünkü yoğun bir talep söz konusu ve saydığınız markaların hemen hemen hepsi çinde üretim yapıyor. husky hannah pinguin çadır tulum ve benzeri kamp ekipmanları çinde aynı fabrikada üretiliyor. orada meziyet çek tüketicilerin bu kadar markayı besleyebilmesi. yoksa tekstilde dünya 2. si Türkiye. İtalyan moda markalarını hariç tutuyorum.

Daha fazla detay vermek isterdim fakat ticari sırlara, pazarlama stratejilerine giriyor. Fakat ufak bir örnekle yazımı sonlandıracağım. Yapılan her ürün belli aşamalardan geçiyor. bu süreçte her ürünü kurtaran adet miktarı belli. Ayakkabı için ayrı, gömlek için ayrı. işte uzakdoğulu üreticiler bu adetleri dünya çapında sağladığı için hem üretip hemde ürün geliştirebiliyorlar. türk üretici bugüne kadar ürettiği hiçbir modelde kendini kurtaramadığı için ihalelere yöneliyor ve ürün geliştirmeyi bırakıyor. Yabancı marklara kota ek vergi gelmeden türk üreticilerin belli bir noktaya gelmesi ancak büyük çaplı ihracatlar sağladıktan sonra olacaktır. teşekkürler.

Merhabalar Türk üreticileri yazan arkadaşıma çok teşekkür ederim. Bende naçizane bilgilerimi burada paylaşmak istedim. Öncelikle ismini vermeyeceğim bir outdoor e-ticaret sitesi sahibiyim ve adı geçen bazı markaların üretimi ve tasarımında emeği geçmiş birisiyim. Öncelikle sandfox uyku tulumları her model için gerçekten avrupada test merkezine gönderiliyor ve üzerlerindeki rakamlar laboratuvar sonuçlarına göre yazılıyor. yani EN13537 sertifikası ürettiği 10 a yakın tulum için ayrı ayrı alındı. sertifikalar gerçek ticari sebeplerden dolayı paylaşılmıyor( bu da Türkiye de ticaret yapmanın zorluklarından biri rakip firmaların agresif tutumları bazı kritik bilgileri paylaşmayı engelliyor).

Bir kaç firma dışında yerli üretim yapan firmada yok talepte yok. eğer ihraç edebilecek ürün bulunabilirse o zaman üretime kayabiliyorlar. zaten yerli tüketicide yerli markaları tercih etmiyor. kalitesi düşük olsa bile marka taşımak istiyor. evolite gibi almanya merkezli olmak avrupa ya satış yapmayı kolaylaştırmak için, aynı zamanda yerli tüketicide güven oluşturabilmek için.

Çek cumhuriyetinde markalar var çünkü yoğun bir talep söz konusu ve saydığınız markaların hemen hemen hepsi çinde üretim yapıyor. husky hannah pinguin çadır tulum ve benzeri kamp ekipmanları çinde aynı fabrikada üretiliyor. orada meziyet çek tüketicilerin bu kadar markayı besleyebilmesi. yoksa tekstilde dünya 2. si Türkiye. İtalyan moda markalarını hariç tutuyorum.

Daha fazla detay vermek isterdim fakat ticari sırlara, pazarlama stratejilerine giriyor. Fakat ufak bir örnekle yazımı sonlandıracağım. Yapılan her ürün belli aşamalardan geçiyor. bu süreçte her ürünü kurtaran adet miktarı belli. Ayakkabı için ayrı, gömlek için ayrı. işte uzakdoğulu üreticiler bu adetleri dünya çapında sağladığı için hem üretip hemde ürün geliştirebiliyorlar. türk üretici bugüne kadar ürettiği hiçbir modelde kendini kurtaramadığı için ihalelere yöneliyor ve ürün geliştirmeyi bırakıyor. Yabancı marklara kota ek vergi gelmeden türk üreticilerin belli bir noktaya gelmesi ancak büyük çaplı ihracatlar sağladıktan sonra olacaktır. teşekkürler.
Öncelikle teşekkür etmek istiyorum.Gerçekten samimi bir yaklaşımla Üretici ve bu işi yapan ticari işletmeler açısından konuya güzel bir açıklama getirmişsiniz.Ben de bir tüketici olarak bir kaç şey eklemek istiyorum.Bir kere ülkemizde outdoor faaliyetleri ile ilgilenen kesim gördüğüm kadarıyla sınırlı doğaya çevreye yerliliğe yeniliğe duyarlı kişiler.Yerli firma kaliteli ve uygun fiyatlı malzeme üretti de biz mi ilgi göstermedik?
Örnek:High Montain markası (Olumlu bir örnek olduğu için marka belirtmekte sakınca görmedim)güzel bir kaç pantolon üretti yok sattı.Forumlarda sözlüklerde paylaşıldı yoğun ilgi gördü.Bence sorun sadece rekabet ve piyasa şartları ile ilgili değil.Sadece outdoor ürünleri değil ki sorunlu olan.Bir beyaz eşya markamız yedi düvele mal satmakla övünüyor ama bir alman firmasının sağladığı servis hizmetini kendi ülkesinde veremiyor.Bu üreticilerle ilgili iki örnek birde ticari örnek vereyim.
5-6 ay önce eşime Ankara gibi bir ilde kocaman bir Avm den hatırı sayılır bir firmadan bir saat aldım.Bir hafta sonra saat çalışmadı.Pili bitmiş.Hadi olur dedik.Bir ay sonra yelkovan düştü.Satıcı normaldir dedi,hor kullanmışsınızdır dedi,düşürmüşsünüzdür dedi vs.Ya kardeşim sen benden mi para kazanıyorsun üreticiden mi?Bana niye üreticinin avukatlığını yapıyorsun?Üreticiye deki kusurlu mal üretiyorsun beni müşterime mahçup ediyorsun yada bir daha satma o malı.Müşterine tavsiye etme!
Bir başka örnek.İngiltere de deri semer üreten adam aldığı bisiklette rahat edemediği için kendine deri sele yapmış.Sonra da geliştirmiş Brooks markası adında dünyaya satıyor.Reklamınıda satın alanlar yapıyor.Vizyonerlik budur.
Neticede birilerinin bir yerden başlaması gerekiyor.Bu ülkede aldığı malın hakkını teslim edecek insanlar var.Sizin yazdıklarınız da kuşkusuz çok doğru.Ben tüketici açısından baktım olaya.Yani az yatırım az emekle kısa zamanda çok para kazanayım mantığının bizi getirdiği yer burası.Bir kaç ürün ile de olsa yerli markaların bu piyasada olmasını rekabet etmesini istiyoruz.Ama sadece yerli ve milli olmak yetmiyor,kalite ve güven de lazım.

Merhaba,

Öncelikle samimi yorumlarınız için teşekkür ederim. Ülkemizde maalesef üreyim yapmak riski yüksek, getirisi düşük bir iş. Söylediklerinizin hemen hemen tamamına katılıyorum, ancak yabancı markalara ek kota veya vergi getirmenin sorunu hiçbir şekilde çözemeyeceğini düşünüyorum. Bu durum serbest piyasa ilkelerine aykırı, bizi tamamen yerli üreticilerin insafına bırakacaktır. Siz vergi veya kota koyduğunuzda ticaret yaptığınız ülkeler de aynı koşulları size uygulayacaklardır. Bu durumda ihracat yapmanız hemen hemen imkansız hale gelecektir.
Bahsettiğiniz gibi ülkemizde bu tür ürünlerin pazarı yok denecek kadar az, maalesef piyasa bu. Bu tür durumlarda üretici firmaların yurtdışı pazarlara açılmaları gerekir, z adam çekoslovakyada sizden daha iyi ürünü daha ucuza mı imal ediyor? Nasıl yaptığını araştırın (belli gerçi, muhtemelen üretim maaliyetleri daha az) ve hükümetten siz de aynı şartlarda üretim yapmayı talep edin. Tüketiciye değil, devlete oynayın.

Geri