Yazın Uzun Mesafe Yürüyüşü

veya Alaca'yı hiç karıştırmadan, kırmızı rotadan aşağıya alçalmak da mümkün. Topaklar Vadisi'ne 2000 metrelere alçalıp Yelatan istikametine inişli çıkışlı devam etmek de bir seçenek.

Yeşil rota bahsettiğim sırt hattından Alaca'ya, kırmızı ise Topaklar Vadisi alçalıp Yelatan istikameti

4.jpg

O kırmızı rota yani H2 H3 bahsettiğiniz yay boynu yedigollerin güney canaklari. Orayı aşıp kırmızı rotadan devam edersek Kokorot vadisine iner. Vay vay ve Boruklu zirvelerinin olduğu ve nerdeyse cogu zaman kimselerin gitmediği bir rota. Bunun sebebi de hem yaklaşımı zor hemde kurak bi cografya olması. Bu vadiden inince sol tarafa yelatan tarafi yerine sağ tarafta bölgenin en bilinen aciman yaylasi var oraya iniliyor genelde. Buranın da tek dez avantajı ulaşım ve lojistik imkanlarının zor olması.
Yeşil sırt hattında ise Alacanin güneydeki kaya setlerinden dolayı mecburen alcalmak gerekiyor.
Bahsettiğim alaca yayladan güneye geçisin sırt fotoğrafı ve iz görseli
Ayrıca gorsellerdeki yürüyüş rotasini gerçekleştiren arkadaşlarin ( Turkiyede yaşayan bi ingiliz cift) yuruyus yazısı ve gorsellerine linkten ulaşabilirsiniz hocam. Epeydir takip ediyorum rota kayıtlarını paylaşıyorlar sagolsunlar, harika iş cikartiyorlar

Ekli dosyalar

• P1000382.jpg
    P1000382.jpg
    467.9 KB · Görüntüleme: 6
  • Aladag-ct-2020.jpg
    Aladag-ct-2020.jpg
    411 KB · Görüntüleme: 8
Rota hemen hemen tamam gibi. Aladağlarin jeolojik olarak daha yaşlı masifi Siyah Aladaglar ve daha genç masifi olan Beyaz Aladağlar masifinin kuzeyden güneye olan en uzun dağ transı rotasının harita görselleri huzurlarınızda.

Siyah ve Beyaz Aladağlar Trans Rotası

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210806-011814_Earth.jpg
    Screenshot_20210806-011814_Earth.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 4
  • Screenshot_20210806-012015_Chrome.jpg
    Screenshot_20210806-012015_Chrome.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 4
Rota hemen hemen tamam gibi. Aladağlarin jeolojik olarak daha yaşlı masifi Siyah Aladaglar ve daha genç masifi olan Beyaz Aladağlar masifinin kuzeyden güneye olan en uzun dağ transı rotasının harita görselleri huzurlarınızda.

Siyah ve Beyaz Aladağlar Trans Rotası
Ömer bey

Planım solo trans Aladağlar yapmaktı ama eşimi ikna edemedim. Onun yerine 17-19 Eylül'de Emler zirve tırmanışı yaptıracak Ankara çıkışlı bir organizasyonla Aladağlar özlemimi gidereceğim. İnşallah seneye solo yürüyüşümü de yapacağım (Her ne kadar hanım köylü gibi gözüksem de ikna kabiliyetim yüksektir. :D) Bu süre zarfında muhtemelen bu rotayı yürümüş olursunuz diye tahmin ediyorum. Konuyu takip edeceğim. Paylaşım için teşekkürler.

Son düzenleme:
Ömer bey

Planım solo trans Aladağlar yapmaktı ama eşimi ikna edemedim. Onun yerine 17-19 Eylül'de Emler zirve tırmanışı yaptıracak Ankara çıkışlı bir organizasyonla Aladağlar özlemimi gidereceğim. İnşallah seneye solo yürüyüşümü de yapacağım (Her ne kadar hanım köylü gibi gözüksem de ikna kabiliyetim yüksektir. :D) Bu süre zarfında muhtemelen bu rotayı yürümüş olursunuz diye tahmin ediyorum. Konuyu takip edeceğim. Paylaşım için teşekkürler.
Aladağları solo transı tavsiye etmem açıkcası. Sadece risk konusundan dolayı değil, o zaten aşikar. Benim tavsiye etmememin sebebi tek başınıza o coğrafya biraz sıkıcı olabiliyor. Büyük bir hevesle gittikten sonra insan ister istemez yalnız kaldıkça ve fiziki olarak zorlandıkça bir moral bozukluğu olabiliyor. Tabi bu saydıklarım herkes için geçerli değil, ancak ben en az bir kişi ile daha motivasyonlu ve eğlenceli olabileceği kanısındayım. Kendim İlk Aladağlar transımı ve sonraki 2 trans faaliyetimi solo yaptım ve bu hiç değişmedi başka kimselerle yaptığım trans faaliyeti daha keyifli olduğunu itiraf etmeliyim.

Geri