Uyku Tulumu secimi, Konfor +5 / -5 °C

Herkese merhaba,
Bir arama yaparken, burasi ile karsilastim, arayüz ve genel yazim tarzi havasini begenip kayit oldum.
Simdiye kadar hep yabanci forumlarda yer aldim, bizden yani yerli forumlarda yer almamistim. Ayni duygularla bir araya geldigini düsündügüm arkadaslarla ayni platformda olmaktan mutluyum.

Kahir ekseriyet yaz ve bahar aylarinda kalmali yürüsler yaparim. Uyku tulumlarim da o sezonlara uygun.
Fakat bu sene biraz daha soguk havalarda konaklamali yürüyüsler planliyorum, soguk hava malzemelerinde deneyimli degilim. Özellikle 0 °C ve -5 ve cok istisnai durumlarda max. (gerekirse yün iclik kullanimi ile) -8 °C arasi havalari karsilayabilirse mutlu olacagim. Uzun ömürlü kullanmak üzere söyle keyifli bir kus tüyü uyku tulumu almak arzusundayim.
Esasen ben enine boyuna inceleyip benim icin edinimi kolay marka ve modellerden bir kac tane belirledim.
Fakat aralarinda kararsiz kaldim. Hem burada ileride benzer arama yapacaklara faydali olmasi icin hem de sohbet baslatmak adina, tecrübeli arkadaslarin fikirlerini duymaktan mutlu olurum. Tabi bambaska önerilere de acigim.

Deuter Astro 400 Pro
https://www.deuter.com/DE/en/daune/astro-pro-400-3712017-grun.html
K 0°C, L-4°C, E -20°C
960g (400g kaz tüyü dolgu) 650cuin

RAB - Ascent 500
https://rab.equipment/eu/ascent-500-8695
0°C,-6°C,-23,5°C
1060g (500g kaz tüyü dolgu)

SIR JOSEPH - Rimo II 500 (önceki seri bir model, fakat fiyat performans ürünü olarak cok iyi yorumlar aldigi icin seceneklere dahil ettim bunu)
https://www.berg-freunde.ch/sir-joseph-rimo-ii-500-daunenschlafsack/
0°C,-6°C,-20°C
1080g (600cuin)

Selamlar

Son düzenleme:
Merhabalar, hoş geldiniz.
Bahsettiğiniz modeller de üreticileri de bilindik, güvenilir markalar. Dolgu güçleri (kuş tüyünün şişebilme kapasitesi, fill olarak ifade edilen değer) neredeyse aynı. Ağırlıkları da çok yakın. En uygun fiyatlı ve erişilebilir olanı alabilirsiniz bence. Bir de ek öneri yapayım bahsettiğiniz amaca yönelik; TNF'nin gold kazoo ya da green kazoo modelleri var. İstediğiniz sıcaklık değerlerini karşılıyor. Değerlendirebilirsiniz.
https://www.trekkinn.com/outdoor-mo...VB9KyCh3Z6Q7VEAQYASABEgLFcfD_BwE&gclsrc=aw.ds

Hosbulduk, önerin icin tesekkür ederim @Everhard.

Önerdigin de gayet güzel. Aslinda ben bu üstteki yazimi genisletmistim, saniriyorum sitede databank restore edildi, eski yazdigim yaziya dönmüs.

Yani bu uyku tulumlari, senin önerdigin de dahil olmak üzere, yaklasik (cantasiz) 1000,1100g civarindalar. Bunun yaninda hepsinin yaklasik konfor derecesi 0°C

Evet fiyat farki olmakta birlikte (almisken daha mantikli bir secim mi olur bilemiyorum) biraz daha agirlasan ama konfor limitleri -°C'a inen tulumlari da inceledim.
Cesitli sitelerden muteber buldugum kullanici yorumlarina baktigim zaman, eger cok ciddi agirlik problem edilmiyorsa (100-450g fark) , -5°C konforu karsilayabilecek uyku tulumlarinin yine bu malzeme degerlerine yakin ancak 1200-1550g, bunun icinde ortalama 700g kaz tüyü (650+ veya 700+cuin fillpower) oldugunu gözlemliyorum.

Buna bagli olarak marka ve modeller inceledim, esasen yukaridaki yazdigim degerlerde 0, -5°C konfor degeri olan tulum.
Yani aksi bir öneri olmadikca, biraz daha limitleri yüksek modellere baksam daha iyi olacak sanirim.

Bu özelliklere en yakin (Azdan artan fiyatlara göre)

Yeti, Fusion 750, 1170g (incelemesini göremedim, hakkinda az bir kac olumlu yorum var. 10 ve -3 konfor olarak yorumlayan olmus.

The North Face Green Kazoo,1531g senin önermis oldugunun bir üstü o da benzer özelliklerde sayilir. Agirligina göre verilen konfor degerleri, muadillerine göre maalesef düsük. Bunu eliyorum.

Rab ASCENT 700, Ebony, 1270g (klasmanina göre epey popüler bir model) EN standart konforu -2 verilmis ama cesitli yerlerden kullanici yorumlarina ve üretici yorumlarina göre -5 derece arasi konfor oldugu belirtilmis. Iclik ile -15 derecede hic sorun yasanmadigini belirten olmus. Sanirim hem agirlik hem konforu dikkate aldigimda, olasi limit sinirlarina göre bunu tercih edecegim. Bu model 3 Mevsim(+) üc mevsim üstü ara gecis.

Rab ASCENT 900, Rococco, 1570g (dört mevsim olayina gecen bir model, bunu daha cok soguk hava sartarinda tercih edenler olmus ve memnun kalmislar ancak agirlik epey artmis durumda. Kullanan biri 5 ve 0 derece de sicak olabildigini havalandirma ihtiyaci duyuldugu belirtmis. Rap direk konfor degerini vermiyor, konfor limiti veriyor, tüm modellerinde, konfor limiti olarak -18 verilmis, yorumlarin birinde konfor degerinin -5, -8 oldugu söylenmis.

Son düzenleme:
Yeti konusunda malumatım yok maalesef. Öte yandan kullanmamakla birlikte Rab yurt dışında tutulan, itibar edilen bir marka. Pişman edeceğini sanmam. Son olarak ek bir iki öneri getirebilirim. Madem - derecelerde konfor sıcaklığı istediniz, şu modelin Avrupa yorumları hiç fena değil:
https://www.decathlon.com.tr/makalu-uyku-tulumu-m-boy-id_8495188.html
Öte yandan Türkiye'de şimdilik satışı olamamakla birlikte bunun üst modelleri olan şu iki tulum da mercek altına alınabilir:
https://www.decathlon.co.uk/makalu-ii-down-sleeping-bag-xl-id_8495192.html
https://www.decathlon.co.uk/makalu-iii-down-sleeping-bag-l-id_8495193.html
Diğerlerinden (sizin belirlediklerinizden) bir parça daha hesaplı olur diye düşünüyorum.

Yeniden baska alternatiflerle cevap verdigin icin tesekkür ederim @Everhard.

Aslinda kendime bir seyleri detayli arastirirken, notlar alir, verileri mukayese ederim, bu baslik altina da bu bilgileri paylasarak, hem farkli bir görüs almak, hem de daha sonra bu yazilanlari okuyabilecek ve benzer arayista olanlara fikir vermesini istedim. Umarim okuyanlara faydasi olacaktir. Ben türkce yerli kaynaklarin, dogru dürüst forumlarin simdiye kadar olusmamis olmasina sasiriyorum. (Belki ben bilmiyorum) Gerci Decathlon ülkeye gelene kadar, bakkallarda satilan uyduruk cin mallarini saymazsak bu etkinliklerin malzemeleri simdi oldugu gibi eskiden de cok yüksek bütce gerektiren seylerdi. Bence bu da insanlarin bu tür faaliyetlerle etkilesiminin önünde engel oldu. Umarim zamanla türkce yazili kaynaklarin, bilhassa üretimlerin ve yetenekli ve kalifiye yeni nesillerin bilgiyi pekistirdigi ortamlar görürüz.

Bastan bu yana örnek gösterdigim ürünler ekonomik degiller biliyorum, ama bu tür malzemeli ürünlerde durum asagi yukari böyle. Fiyat ortalamanin asagisina indikce, kullanilan malzeme, özellik gibi verilerde, kullanacak olanlarin (tercihi bagli) konfor farkliliklari bulunuyor. Misal kiminde sikistirma cantasi kullanisli degil, kimisinde kafa kisminde yeterince dolgu bulunmuyor, bazisinda dis kaplama malzemesi su tutmasi cok düsük veya hic olmayabiliyor. Alacak kisilerin nasil, ne sekilde, ne kadar uzun etapli ve kullanacagi yerin mevsim kosulllarinin bagliligina göre bir cok farklilik aranirsa bulunabilir. (Ya ne önemi var bunlarin, iki gün kampa gidcegim diyen de olur, ben böyle seviyorum diyen de olacaktir, amac mutlu olmak ise, her sey olabilir. cesitlilik iyidir, arastirmak bambaska bir seydir.)

Acik acik yazmak gerekirse ben tam mevsimsel gecise uyabilecek bir ürün aramistim. Bahar ve yaz icin yeterince tulumum bulunuyor, agir kis sartlari icin simdilik bir niyetim bulunmuyor. Ama sonbahar ve cok agir olmayan kis kosullarini da kapsayan ara derece bir tulum istemistim. Bazen aldigim seylere cok özen gösterir, bundan keyif aldigim icin etraflica bir cok dilde tarama yapiyorum, üretici ile iletisime de dahi gectigim oluyor. Cok faydasini gördüm.

Kiyasladigim tüm modellerde, bence North Face Green Kazo ve Deuter Astro Pro 600 veya 800 gercekten iyi ürünler olsa da, firmanin verdigi ve farkli beklentilerle kullananlara ait yorumlardan olusan verilerden arzu ettigim seyi yakalayamadim. benim aradigim özelliklerle uyumusmuyordu. Deuter modellerini magazada inceleme sansim oldu, ihtiyaca göre degerlendirilmesi gereken modeller arasinda. Yeti'nin ürünleri kötü degil ama hakkinda bilgi yok inceleme yok, yani hic olmadi az bir paraya insan inceleme hazirlatir iki detay resmi yok, herhal öyle takiliyor o arkadaslar. Yazmadigim baska marka modeller de vardi, misal neredeyse yari fiyata olup, avrupada inanilmaz olumlu yorum almis bir kac model vardi. Ama o ürünlerin bazi olmazsa olmaz eksiklikleri vardi. (örn. kafa bölümünde ekstra dolgu) Bunlardan feragat etmeyi tercih edenler icin iyi bir secim oldugu kuskusuzdur. Gözden kacirdigim baska marka modeller olmus olabilir. Daha da derine inip maden acmaya gerek yoktu.

Yukarida yazdigim Rab ASCENT 700 tulumun siparisini verdim, haftaici gelmesini bekliyorum. hatta isteyen olursa ufak fotografli tanitim da yapabilirim. Yüksek ihtimal onda kalacagim, Ascent 900 ile cok gel git yasadim, aralarinda neredeyse yok denecek kadar fiyat farki olsa da, 300g fark aracsiz, uzun mobilize etaplar icin sizler de hak verirsiniz ki yok sayilamayacak bir agirlik.

Decathlon'u ilk avrupada yayginlasmaya basladigi dönemden bu yana takip ediyorum, gercekten de gerek ekonomik ürün pazari anlaminda ve o cercevede kullanilabilirlik citasini genel anlamda yukari ceken bir firma oldu. Hic sakaya gelmeyecek kemik ürünleri, yabanci literatüründe kullanilan bazi "prime product" ürünleri var.
Örnek vermis oldugun ürünler de amaclarina göre bir kac farkli avrupa ülkesindeki DEC sayfasindaki yorumlarda gayet olumlu yorumlar okudum. Ekonomik performans ürünleri. Dar geldi diyenler olmus (formu gercekten dar, bizzat denenmesi gereken ürün) fermuari yirtildi diyenler olmus ama bu fazla bir sey ifade etmeyen yorumlar, her markada karsilasilabilecek seyler. Bütcesine uyan icin, keseye göre hareket edenler icin mutlaka en azindan magazasina gidip incelenmeye deger ürünler. Muadillerine göre hemen hemen yakin performans alinabilecek ürünler olabilir, olmaya da bilir.

Son düzenleme:
Ben de benzer bir araştırma içindeyim. 1545 gramlık TNF Superlight kullanıyorum. Ancak her geçen yıl gitgide dağlardan arazi yürüyüşlerine kaydığımı fark ettim. Bu nedenle çok hafif, çok az yer kaplayan, artı 5 ve eksi 5 dereceler arasında içinde üşütmeyecek bir tulum arayışındayım. Aslında ihtiyacıma cevap veren tulumu buldum.

Marmot Phase 30 https://www.marmot.com/phase-30-sleeping-bag-23320.html 500 gram ağırlığında ve -1 konfor derecesine sahip. Tek sorun vergi ve kargo hariç yaklaşık 2000 liralık fiyatı :)

Keşke Rab satın alma fikrinizi önceden fark etseydim. Fiyatı hiç de az sayılmaz. Üstelik duck down (ördek tüyü) kullanmışlar. Aynı fiyata daha hafif "Goose Down" (kaz tüyü) tulumlar bulabilirdik. Belki gönderim yapmamışlardır. İptal edip Marmot değerlendirirsiniz diye yazdım. https://www.trekkinn.com/outdoor-mountain/marmot-phase-30/

Tesekkürler @Alaattinin Kafa Lambası.

Saglik olsun. Kac gündür arastiriyordum, cazip bir fiyata bulunca siparisi vermemle ayni saat icerisinde tüm stoklari tükendi. Fakat kuvvetli bir firmadan aldim, olasi durumda geri gönderme sorunu yasayacagimi zannetmiyorum. Bizzat inceleme firsati bulmadan aldim, ama böyle cok sey aldim vaktinde, ona dayanarak aldim.

Iyi ellerde TNF Superlight'da cok iyi bir tulum, güle güle kullan.

Marmot Phase 30 gercekten de, inanilmaz kiskirtici agirliga sahip bir tulum. Baska degerlendirmeler ile arama yaptigim icin tesadüf etmemistim.
500g tulum agirligi cantasi ile 650g total agirligi bulunuyormus. Hemen bir kac farkli yerdeki kullanici yorumlarini inceledim.
Genel total yorumlar 5, -1 °C konfordan söz etmis, iki farkli yerde iki yorumda -1 °C ile cok da öyle tam manasi ile tutmadigini, iyi bir GTX Biwak ile durumu idare ettigini belirten olmus. Eger yorumlari muteber sayarsak, fizyolojik farkliliklari da hesaba katmadan -5 °C konfor icin zannediyorum ki, iyi bir yün iclik gerekebilir. Tahmin tabi bunlar, bizzat deneme farkli sonuc verebilir, kisiden kisiye göre degisebilir. Fakat agirlik muazzam iyi.

Son satin almadan evvel Rab ürünlerine odaklanip onlardan ürün aldigim icin söyle bir kiyaslama yapabilirim:
RAB Ascent 500 ile Marmot Phase 30 hemen hemen esit konfor klasmaninda, aralarinda cantasiz tartimda 560g fark bulunuyor. Böyle bir versusda kazanan nazarimda agirlik orani ile Phase 30 olur. Üretici de 30F yani -1 °C verdigine göre, kullanici yorumlarinin yaptigi yorumlarin sagliksiz olmadigini düsünebiliriz sanirim.
Fakat siz de iyi bilirsiniz ki +5 ile -5 arasi cok ciddi isi farklari, fiziki olarak bir gecis alani. Gercekten de -5 konforu cok önemsiyorum ve ilk yazimda belirttigim gibi eger mümkün olursa iyi bir yün iclik ile (olasi kosullarda) yaklasik -8 °C konfor yakalamayi cok isterim. Baska yerden feragat edebilecegim agirlik konusunda bu konuda cok tutumlu olasim gelmiyor bir türlü. :)
Onun icin basta Ascent 500 ve ayni klasmandakiler mi derken, bir kac kayitli oldugum forumda kullananlarla iletisime gectikten sonra 700'e yönelmis oldum.

1270g, (-5) Ascent 700: https://rab.equipment/eu/ascent-700-8699

Fakat önermis oldugun ürünün iki üstü (aradigim konfor degerlerine göre), (her ne kadar sitesinde -9 oldugu söylense de) bir cok incelemede -5 konforu oldugu belirtilen Helium 15 modelini gördüm.
935g, (-5) Helium 15: Agirligi ile her ne kadar ilgimi cok cekmis olsa da, indirimli bir yerde bulmus olsam da ayirdigim bütceyi biraz asiyor. Fevkalade cezbeden bir model, 335g Ascent'e göre daha hafif. Az degil, yapisi, özellikle ayaklarin oldugu yer Ascent'e göre biraz daha dar, Ascent bu seride özellikle bütünlesik ayaklardan rahatsiz olanlar icin (benim tercih nedenlerimden biri) alani genis tutmus, genel yapida bu bicimde. Ascent gelsin yine bu dikkatimde olacak.
https://www.marmot.com/helium-15-sl...r=2958&cgid=equipment_sleeping-bags_down-bags

660g, Phase 20° Biraz daha hafif cok yakin konfor degerlerinde.
https://www.marmot.com/phase-20-sle...0095LZ&cgid=equipment_sleeping-bags_down-bags

500g, (-1) Phase 30: -1 Konforu arayanlarin mutlaka incelemesi gereken bir model, vay canina ürünü.

Ürün gelsin hemen inceleme yapacagim, arzu edilen hava kosullarinda deneyemesem de (iade sartlari) kendi yordamimla kisa bir inceleyip, sizlere de dönüs yapayim. Bu arada ürünü aldigim fiyat piyasa fiyatlarinin altinda, Phase 30, 20, 15 bir seviye üst fiyatandirmadalar. Yakin zamanda Thermarest NeoAir Xtherm Max Large aldim, bir kac tutarli malzeme daha aldim. Biraz bütceyi sinirlandirdik, bakalim ne yapacagiz.
Vergiler, kargolar derken cok iyi anliyorum, ülke bir bütün olarak karsilik verebilecek üreten olmadikca, bizlerin bireysel bu tür seyleri yasamasi cok üzücü.

Son düzenleme:
Öncelikle hayırlı olsun güle güle kullanın. Elinize geçip kullandıktan sonra siteye bir inceleme yazısı yazsanız ne güzel olur.
Ayrıca sizi forumda gördüğüme mutlu oldum.

Merhaba,

Ben de aynı şekilde bir uyku tulumu arıyorum, elimdeki malzemeler eskimiş, bendeki tulum 2.5 kg dır en az. Şimdi tekrar çanta ve tulum almam gerekiyor da bu fiyatlar nedir yahu?

Cok sagolasin Everhard.

Tulum geldi, oleyy! Ferah ergonomisi, malzeme isciligi ve rengi cok hosuma gitti. Söyle bir icine girdim keyif aldim. saniyorum Rab Ascent 700'de kalacagim. Bir inceleme yazisi ayrica hazirlarim.

IMG_9667.jpg
Yani dünden beri aklimda Marmot'un Helium modeli var ne yapayim diye, sagolsun Alaattinin Kafa Lambası tam siparis sonrasi dikkatimi cekti, gerci onun önerdigi modelin iki level daha agiri, Ascent 700 ile hemen hemen benzer konfor derecelerine sahip, 335g daha hafif olan Helium 15 modeli ile mukayese etmistim.
Helium 15: Kaz tüyü olmasindan dolayi, daha hafif, ufak yalitim ve dolgu farki ile biraz önde olsa da, ücreti biraz daha yüksek. (Agirlik degerileri diger malzeme secimlerine göre tolere edilebilecek bir durum bence.) 335g hafiflik ve az biraz malzeme farki (tercihe bagli) icin ayirdigim bütceyi asmaya degmeyecegini düsünüyorum.

Ben kendim tulum olarak kus tüyü kullanmamistim, ancak uzun yillardir hem kaz ve de ördek tüyünden örtülerim var, ceketlerim var. Malzemeleri taniyorum. Helium'un yapisi daha vücudu saran mumya tipinde. Ascent ise yine mumya tipinde olsa da, cok amacli ve konfor acisindan biraz daha genis mumya yapisinda. Hem bugünkü gözlemimle, hem de kullanici yorumlarindan önceden okurken, kiyafet ile icinde sikisiklik yasanmadigini söylemek mümkün.

Asagidaki resimde Helium'un bu saran yapisi benim hosuma gitmedi acikcasi. Cesitli kullanici yorumlarindan, özel durumlarda veya baska kosullarda kalin malzemeli elbise ile icinde konforlu kalamadiklarini, ayak ve bacak tarafinda sikisiklik oldugunu söyleyenler olmus. Kisiden kisiye degisebilecek bir tercih, benim hosuma gitmedi. Yine birden fazla kullanici yorumlarinda, Helium'un dis malzemesinin cok narin oldugunu, dikkat edilmezse fermuar ile cok rahat hasar alabildigini, delinebildigini okudum. Tam emin olamadim iki modelde de Pertex var tür farkli olabilir. Bunlar cok minik detaylar, kisiden kisiye, kullanima bagli farklilik gösterebilir, ama ben yine de paylasmis olayim.
Ohne Titel.jpeg

Merhaba @mustafa, evet fiyatlar yüksek ama kahir ekseriyet iyi malzemelerden yapilan ürünlerin fiyatlari bu yönde. Ve hatta yukari cikiyor. Malzeme kalitesi veya özellik azaldikca fiyatta asagiya iniyor. Fiyat olarak 130 ve hatta özel indirimlerle 110$'a kadar daha ucuz tulumlar bulmak mümkün, ancak malzeme, dayanim, konfor mevzulari tartismaya acik seyler.

Son düzenleme:
Güle güle kullanın,
Gayet güzel bir tulum almışsınız. Sanırım dış kumaş ta pertex.

Selam,

Adrenalinden robens caucasus 600 aldım, 1.2 kg ağırlığında 90/10 kaz tüyü, erkek için -8 comfort -27 extreme değerleri var. Bu benim ilk kaz tüyü tulumum. Eskisi 2.4 kg ağırlığındaydı ve taşıması gerçekten çok zordu.
Tulumla beraber verdikleri su geçirmez kılıf ve kullanmadığın zamanlarda içine koymak için verdikleri geniş torba çok güzel düşünülmüş.
Henüz kullanma fırsatım olmadı, kullanır kullanmaz buraya düşüncelerimi yazacağım. Türkiye şartlarında çok ağır kış koşullarında kullanmayacağımdan bana yeter sanırım.

Selam,

Adrenalinden robens caucasus 600 aldım, 1.2 kg ağırlığında 90/10 kaz tüyü, erkek için -8 comfort -27 extreme değerleri var. Bu benim ilk kaz tüyü tulumum. Eskisi 2.4 kg ağırlığındaydı ve taşıması gerçekten çok zordu.
Tulumla beraber verdikleri su geçirmez kılıf ve kullanmadığın zamanlarda içine koymak için verdikleri geniş torba çok güzel düşünülmüş.
Henüz kullanma fırsatım olmadı, kullanır kullanmaz buraya düşüncelerimi yazacağım. Türkiye şartlarında çok ağır kış koşullarında kullanmayacağımdan bana yeter sanırım.

Mustafa selamlar,
Hayirli ugurlu olsun simdiden, güle güle kullan. Evet nerdeyse 2,5kg'dan, 1,2kg'a resmen devrim niteliginde bir gecis yapmissin. Foto, kücük bir inceleme yazisi paylasirsan güzel olur. Yarin bir gün benzer arayislarda olan arkadaslar icin fikir verici olacaktir.

Ben de üsteki yazilarda paylastigim Rab Ascent'i bir kac nedenden ötürü geri verdim yerine baska bir tulum aldim, onun incelemesini ve Ascent'in incelemedini de ilerleyen zamanda paylasacagim.

Hazir yeri gelmisken bu kiliflarla ilgili bir kac sey paylasmak isterim.

Kus tüyü uyku tulumlarina bazi firmalar sana da geldigi gibi cift kilif veriyor. Senin de bildigin gibi biri normal evde dururken, sikistirilmadan muhaza edilmesi icin. Bir digeri de sikistirilarak cantada muhafaza etmek icin. Seyahat esnasinda kullanmak üzere verilen kücük kilif bana da geldi.

Ancak ben bu sikistirma mevzusunu (kisa zamanli seyahatlar haric) uzun 2-6 haftalik seyahatlarde sanki kus tüylerine sikistirildigi icin, ezilmeden ötürü zarar verebilirmisiz, özelligini bozulabilir gibi hisse kapildim.

Bu yüzden, bu sene orta soguk sartlar icin yeni bir ekipman toplarken, bu hava kosullarinda kullanacagim cantayi alirken bu mevzuya dikkat ettigimden, oldukca hafif olan sirt cantamin hacmini (hacim toleransi olmasi acisindan) biraz yüksek secmistim. Bana gönderilen sikistirma cantasi max 6-7lt arasi hacimli iken, ben kendi belirleyecegim daha toleransli bir boyuta kadar sikistirmak icin 12lt'lik 30d dry bag aldim. Bu sekilde tüylere uzun süreli yolculuklarda fazla sikistirma uygulamayarak daha iyi olabilecegini düsünüyorum.
Öyle ki bana gönderilen orjinal kücük kilifta sikistirma özelligi bulunmuyor, sonradan üreticiye neden sikistirma kemerleri kullanmadiniz diye sordum, bunu bizim kullandigimiz tüyler icin uygun görmedik dendi.

Bu sikistirma mevzusunda baska arkadaslarin da fikrini duymaktan mutlu olurum. Tartismaya acik bir konu oldugunu düsünüyorum.

Tekrar hayirli olsun.

Son düzenleme:
https://www.trekkinn.com/outdoor-mountain/sea-to-summit-ultrasil-compression-sack-x-small/592696/p

sea-to-summit-ultrasil-compression-sack-x-small.jpg
bugün bu sıkıştırma torbasından sipariş verdim. Event kumaşlı (su geçirmez). benim satın aldığım 800 gr tulum 5 litrelik başka bir torbaya girdi. Bu 6 litre kapasiteli. 10 güne kadar gelir. torba gelince tulumu içine koyar, sıkıştırılmamış ve sıkıştırılmış halini paylaşırım.

bir de konu ile alakası yok fakat şu aşağıdaki kese/torba/taşıma çantası (adı her ne ise) bunlardan 3lü satılıyor. bunu da istedim. https://www.trekkinn.com/outdoor-mountain/tatonka-zip-pouch-set/137046848/p eşyaların derli toplu durmasına yarıyor.

tatonka-zip-pouch-set.jpg

Deuter mesh sack de kullanıyorum. 2 ve 5 litrelik modelleri var. Bir ara Trekkinn'de satılıyordu. Bulamadığım için farklı bir model ararken Tatonka'ya tesadüf ettim.

Deuter_Mesh_Sacks_900x.jpg

2 litrelik olana (en soldaki kırmızı) kamp mutfağı malzemelerinin tümünü sığdırıyorum. Hemen sağındaki 5 litrelik modele yerine göre bazen kamp yemekleri, bazen çadırın iç ve dış tentesi, o anki ihtiyaca göre çeşitli malzemeler koyuyorum.

Bir de şu aşağıdakinden istedim. Kış geldi. Ceket ve polar, çorap ve içlik koyabilirim (10 litre). https://www.trekkinn.com/outdoor-mountain/tatonka-stausack-s/137046821/p Bu da su geçirmez özellikteymiş.

tatonka-stausack-s.jpg

Selam,

hacım moral bozacağım fakat aldığın tulum ördek tüyü bilgin olsun. bizim firmalar içinde kuş tüyü olduğunda kaz tüyü diye gazlamayı çok seviyor. belki kendilerinin bile haberi yoktur.

şimdi fiyatına baktım. 1600 liranın üzerinde bir fiyata almış olmalısın. Trekkinn'de bu fiyata https://www.trekkinn.com/outdoor-mountain/the-north-face-green-kazoo/136718914/p 700 fill kaz tüyü tulum var (+50 TL kargo ve %18 gümrük vergisi) green kazoo'nun comfort derecesi -10, low comfortu -17.

https://www.trekkinn.com/outdoor-mountain/the-north-face-gold-kazoo/137256421/p bunu kargosu vergisi yaklaşık 1450 liraya mal ettim.

eğer içine sindiyse sorun yok. iade etme imkanın varsa green kazoo alıp tüm kışlık ihtiyacını karşılayabilirsin (1900e mal oluyor). Daha hafif (800 gr) bir şey alayım dersen gold kazoo da değerlendir.

Selam,

Abi tulumu 1.400 tl ye aldım, hala kullanmadığımdan bir inceleme yazısı yazamadım tabii. Havalar da çok güzel gidiyor istanbulda, biraz soğusa matın üstünde balkonda yatıp bakıcam nasıl diye ama olmuyor :)
Dün arkadaşa göstermek için çıkarmıştım, bir kaç fotoğrafını çektim buraya koyuyorum. Daha iyi alternatifler vardır illaki, ama hem alalı zaman geçti, hem de ne bileyim beğendim ben bu tulumu.
Bir de ben internetten alışveriş yapamıyorum, kıyafet tulum vs ne bileyim, bakıp dokunmam lazım. Eskiden bir sorun yoktu ancak son zamanlarda firmalar kullanılmış, iade, 2. kaliteleri internetten satmaya başladılar, güvenim kalmadı online alışverişe Türkiyede.

@aganta burina burinata hocam tulumu alırken baktım, su geçirmez torbasında çok sıkıştırmadan saklamışlar, sordum neden böyle yapıyorsunuz, neden dışarıda asmıyorsunuz diye, satıcı arkadaş yapamıyoruz çünkü artık millet buraya tulum mat vs kamp gereçleri almaya değil kışlık mont ayakkabı almaya geliyor, asınca da bilmeyenler ne güzelmiş diyip çekip koparıyorlar kopçasından, o yüzden saklıyoruz dediler. Hatta gariptir, tulum alıcam diyince adamlar sevindiler işten anlayan biri geldi diye.

Dediğim gibi, ilk kullanımımdan bi inceleme yazısı yazıcam.

Buyrun fotoğraflar:

Ekli dosyalar

• IMG_1899.jpeg
    IMG_1899.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_1898.jpeg
    IMG_1898.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 9
  • IMG_1897.jpg
    IMG_1897.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_1896.jpg
    IMG_1896.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 12
  • IMG_1895.jpg
    IMG_1895.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 10
Mustafa iyi günlerde, keyifle güle güle kullan. Bence de daha sonradan kritik yaparsan güzel olacaktir. Ben de son dönem aldigim uyku tulumumu daha dogru dürüst kullanamadim, uygun hava kosullarinda kullandigimda burada inceleme paylasacagim. Ayrica acil durum ve bazi kosullar icin cok özel bir bivi kilif aldim, onun da incelemesini yapip paylasacagim.

Alaattinin Kafa Lambası, Tatonka 4-5 yildir ürünlerini kullandigim bir marka. Bilmiyorum sen ilk defa mi ürünlerine tesadüf ettin. Cok uzun zamandir celik caydanlik ve kettle setini keyifle kullaniyorum. Sen de umarim kese/torbalardan memnun kalirsin, ben bu malzemleri sattiklarini daha önce görmemistim hatta su gecirmez torbalarini da ilk defa senin sayende görmüs oldum. Ben de iki üc tane "Sea To Summit Ultra-Sil Nano Dry Sack" kullaniyorum, memnunum. Sonradan uyku tulumu icin ayri bir torba siparis etmek istedim, esasen uyku tulumunu verdikleri torbadan az biraz daha genis hacimde, su gecirmez torbada tasimak istiyordum. Bildigim baska ürünlerini kullandigim 3f'den deneme yapmak istedim, 30D cordura malzeme torba siparis ettim. 15d bildigim ve kullandigim bir kalinlik, cordura bilirsiniz biraz daha mukavemetli bir ürün, bir kac kese kullaniyorum o malzemeden. Torbasi da saniyorum uyku tulumum icin gayet iyi olacak.
Ilgilinen olursa adresi: https://tr.aliexpress.com/item/32854328518.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4a9c4c4dv9yALm

Selamlar.

Son düzenleme:
Geri