Telsizcilik ve Telsiz Önerileri

Forumda epey bakındım ancak telsizlere ve telsizciliğe ilişkin bir şey bulamadım. Doğru yerde başlık açıp açmadığım konusunda da emin değilim ve bu nedenle affınıza sığınıyorum. Asıl konumuza gelirsek doğa etkinliklerimde sıklıkla telefonun çekmediğine tanık oluyorum. Esasen bundan şikayetçi değilim hatta haz aldığımı bile söyleyebilirim. Diğer taraftan bu tarz etkinlikleri birlikte planlayıp deneyimlediğim arkadaşlarımla iletişimi kesintisiz sağlaması bakımından telsizciliğe merak sarmış durumdayım. Kamp alanından uzaklaştığımda gerektiği takdirde geride kalanlarla iletişimi sağlayabilmesi bakımından gayet kullanışlı aletler olduklarını düşünüyor ve yakın zamanda bir çift edinmek istiyorum. Gelgelelim konuya dair bilgim ve deneyimim yok. Konuya vakıf arkadaşlar bilgilerini, tecrübelerini paylaşırlarsa belki ilk etapta benim işime yarayacaktır ancak ileride muhakkak başkaları da okuyup yararlanacaktır. Sorularımı da kısmetse konuya vakıf arkadaşlardan gelecek olan iletilere ve sonrasına saklıyorum.

Selam, uzun mesafe iletişim sağlayan 5 watt'lık telsiz kullanabilmeniz için Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği amatör telsizcilik sınavını kazanmanız gerekiyor. Bu sınavlar yılda 2 kez olmak üzere belirli merkezlerde düzenleniyor. Bu tür telsizler denetime tabii. Belgesiz kullanıldığı tespit edilirse hapis ve para cezası var. PMR denilen daha sınırlı mesafelerde iletişim sağlayan (doğa yürüyüşleri) 1 watt'lık telsizler için ise herhangi bir lisans bulundurma zorunluluğu yok.

Telsiz konusunda ise dijital ve analog olmak üzere 2 tür. Şu an analog telsizler yavaş yavaş terk ediliyor. Telsiz piyasasının en iyi markaları ise başta Yaesu, Kenwood, ICOM vb.

Selam,

Ben aselsanın walkie talkie dedikleri cobra serisinden kullanıyorum. Bütün işimi görüyor. Bu telsizle yamaç paraşütü bile yapmışlığım var. Benim tavsiyem bu seri olur. Hem ucuz, hem lisans gerektirmiyor, hem de açık alanda çok uzun mesafelerde sorunsuz kullanılıyor.

@Adem Tırpancı
Hocam, hapis cezası gerçekten uygulanıyor mu? Misal nette PMR diye birkaç model bakıyorum. Bir iki yerde soruyorum ve öğreniyorum ki bir iki ufak müdahale ile CB oluyor, lisans gerektiriyor. Keza polis memurlarının da olaya vakıf olduklarını sanmıyorum. Soruyorum ancak makul cevaplar alamıyorum kendilerinden nitekim aracındaki telsiz PMR olmasına rağmen karakola götürülenler var.

@mustafa
Esasen ben de PMR bakıyorum. Cobra serisinin hangi modelini kullanıyorsunuz ve şehir dışında menzil en fazla ne kadar oldu şimdiye kadar? Duruma göre Baofeng modellerini değerlendireceğim.

@Adem Tırpancı
Hocam, hapis cezası gerçekten uygulanıyor mu? Misal nette PMR diye birkaç model bakıyorum. Bir iki yerde soruyorum ve öğreniyorum ki bir iki ufak müdahale ile CB oluyor, lisans gerektiriyor. Keza polis memurlarının da olaya vakıf olduklarını sanmıyorum. Soruyorum ancak makul cevaplar alamıyorum kendilerinden nitekim aracındaki telsiz PMR olmasına rağmen karakola götürülenler var.
Bu durum da aslında maske cezası gibi düşünülebilir. Mevzuatı bilen memurlar da var bilmeyen memurlar da. Kimi yerde hiç ceza uygulanmazken kimi yerde ise sıkı denetimler olabiliyor. Dikkat edilmesi gereken kalabalık ya da merkezî yerlerde telsizle gezmemek olmalı. Artık kamu kurumları da dijitale geçtiği için röleleri üzerinden frekanslarına girip dinlemek eskisi gibi kolay değil.

Cevap için sağ olasın hocam. Bu linklerdeki ürünlere de bakabilir misiniz fırsatınız olduğunda?

1. https://www.n11.com/urun/baofeng-bf-999s-2li-el-telsizi-siyah-1707147?magaza=lctelektrik -- Bir alt modelini kullananlar çok memnun. O nedenle değerlendirmeye aldım.

2. https://www.n11.com/urun/aselsan-cobra-pm865-pmr-2li-el-telsizi-siyah-878202?magaza=telefonshop -- Kullanıcı yorumları gayet iyi ve yerli ürün.

3. https://www.n11.com/urun/baofeng-bf-999s-2li-el-telsizi-1443577?magaza=lctelektrik -- İçlerinde en güncel model bu sanırım.

Cevap için sağ olasın hocam. Bu linklerdeki ürünlere de bakabilir misiniz fırsatınız olduğunda?

1. https://www.n11.com/urun/baofeng-bf-999s-2li-el-telsizi-siyah-1707147?magaza=lctelektrik -- Bir alt modelini kullananlar çok memnun. O nedenle değerlendirmeye aldım.

2. https://www.n11.com/urun/aselsan-cobra-pm865-pmr-2li-el-telsizi-siyah-878202?magaza=telefonshop -- Kullanıcı yorumları gayet iyi ve yerli ürün.

3. https://www.n11.com/urun/baofeng-bf-999s-2li-el-telsizi-1443577?magaza=lctelektrik -- İçlerinde en güncel model bu sanırım.
Baofeng cihazlardan uzak durun derim naçizane. Daha önce kullandım ve pek randıman alamadım ya da ucuz etin yahnisi diyelim. Sık sık sorun çıkarttı. Yaklaşık 6 yıl uçuşlarda kullandığım için oldukça hayatî önem taşıyor haberleşmede. Sonra Yaesu VX8DR modelini aldım, pahalı ama kaya gibi sağlam ve her şeyiyle dört dörtlük bir cihazdı. Birkaç yıl önce onu da sattım, şimdi dijital telsize geçeceğim. Facebook'ta "amatör bitlik" olarak aratırsanız ikinci el telsiz satan gruplar var. Tabi satış yapan kişi sizden telsiz çağrı kodunuzu ister yani lisansınızı.

Ben de şu Yaesu VH 3R modeline bittim. 130 grammış. Cahilliğimi bağışlayın, bu model için de mi Amatör lisans gerekiyor? https://www.yaesu.com/indexVS.cfm?c...E26635C7E1F02500D9&DivisionID=65&isArchived=1

Ekli dosyayı görüntüle 586
Evet lisans gerektiriyor. Ama bu cihaz da analog ve çok eski bir model. Eğer düşünüyorsanız önce lisans sahibi olup daha sonra telsizi edinmenizi öneririm naçizane. Almayı düşündüğüm cihaz: https://www.telsizdeposu.com/hytera-pd375-uhf-digital-el-telsizi-430-480mhz-pmu831

Baofeng cihazlardan uzak durun derim naçizane. Daha önce kullandım ve pek randıman alamadım ya da ucuz etin yahnisi diyelim. Sık sık sorun çıkarttı. Yaklaşık 6 yıl uçuşlarda kullandığım için oldukça hayatî önem taşıyor haberleşmede. Sonra Yaesu VX8DR modelini aldım, pahalı ama kaya gibi sağlam ve her şeyiyle dört dörtlük bir cihazdı. Birkaç yıl önce onu da sattım, şimdi dijital telsize geçeceğim. Facebook'ta "amatör bitlik" olarak aratırsanız ikinci el telsiz satan gruplar var. Tabi satış yapan kişi sizden telsiz çağrı kodunuzu ister yani lisansınızı.

Evet lisans gerektiriyor. Ama bu cihaz da analog ve çok eski bir model. Eğer düşünüyorsanız önce lisans sahibi olup daha sonra telsizi edinmenizi öneririm naçizane. Almayı düşündüğüm cihaz: https://www.telsizdeposu.com/hytera-pd375-uhf-digital-el-telsizi-430-480mhz-pmu831

Hocam dijital olmasının ne gibi bir avantajı var? İlk aklıma gelenler, aradaki görüşmeyi şifreleyebilir, mesaj alıp gönderebilir diye tahmin ediyorum. Menzile bir katkısı olduğunu düşünmüyorum. Son soru, dijital cihazlar analog cihazlarla iletişim kurabiliyor değil mi?

Hocam dijital olmasının ne gibi bir avantajı var? İlk aklıma gelenler, aradaki görüşmeyi şifreleyebilir, mesaj alıp gönderebilir diye tahmin ediyorum. Menzile bir katkısı olduğunu düşünmüyorum. Son soru, dijital cihazlar analog cihazlarla iletişim kurabiliyor değil mi?
Dijital telsizler analog olarak da kullanılabilir tabii ki. Avantajları arasında tabi ses şifreleme ile birlikte daha geniş kapsama alanı, iletişim esnasındaki seslerin netliği, yine analog telsizlerde yaşanan cızırtı ya da parazitler dijital telsizlerde yaşanmıyor. Bir de analog telsizlerdeki frekans çakışması dijital telsizlerde yaşanmıyor.

Tüm cevaplar için minnettarım. En mantıklısı lisans almak sanırım ve bir iki güne başvurumu yapıp çalışmalara başlayacağım. Bu esnada sizleri sorular sorar, sizleri de zahmete sokarım. Şimdiden hakkınızı helal edin.

Güzel telsiz,baufeng in uv3r modeli de buna benzer güzel ürünler.mobil telsizler mesafe arazi durumuna göre çok değişiyor.farkli antenlerle bu güç arttırılabilir.

Hacım, benim ilgimi veri transferi olayı çekti. Yani dağ başında, çok düşük bir bant genişliğinde bile olsa veri alıp göndermeyi (örneğin konum paylaşmayı veya basit metin alıp göndermeyi) çok isterim. İşin sesli haberleşme kısmı çok fazla ilgimi çekmiyor. Zaten elimizin altında İnternet'in sağladığı her türlü olanak varken breyko breyk tarzı muhabbetlere girmeye çok hevesli değilim.

Hacım, benim ilgimi veri transferi olayı çekti. Yani dağ başında, çok düşük bir bant genişliğinde bile olsa veri alıp göndermeyi (örneğin konum paylaşmayı veya basit metin alıp göndermeyi) çok isterim. İşin sesli haberleşme kısmı çok fazla ilgimi çekmiyor. Zaten elimizin altında İnternet'in sağladığı her türlü olanak varken breyko breyk tarzı muhabbetlere girmeye çok hevesli değilim.

Bana veri transferi çok mantıklı gelmiyor açıkçası. Çünkü burada sadece 2 cihaz arası veri transferi söz konusu sanırım. Arada bir server olmadığı için gönderdiğin verinin karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığından emin olamazsın, diyelim ki karşı taraf çekmiyor, ya da kapalı, bu durumda yolladığın veri uzayda kaybolur gider. Adam telsizi açınca bir şey göremez.

Veri akışı telsiz>istasyon>internet ve internet>istasyon>telsiz şeklinde gerçekleşiyor. Wifi'ın daha geniş menzilli, fakat çok çok düşük bant genişliğine sahip emsali gibi düşünebilirsin.

"packet radio" diye aratırsan canlı örnekleri var.

Geri