Pantolon seçimi

Trekking faaliyetlerim için kışlık, uygun fiyatlı bir pantolon arıyorum. Mudwill markasının pantolonları ve High Mountain'in K2 modeli arasında kaldım. Hangisini tercih edersiniz ya da bu fiyat bandında önereceğiniz başka bir marka-model var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

High mountain'ın k2 modelini kullanmadım ama nepal modeli (yazlıktır) gerçekten çok iyidir. k2'de de aynı başarıyı yakaladılarsa neden alınmasın.
Mudwill hiç kullanmadım. Ama kullanan birinden fena halde değerlendirme bekliyorum. Benim de dikkatimi çeken bir marka zira. Tercih edip kullanırsanız fikirlerinizi lütfen paylaşın.
Bunlara ek şu değerlendirilebilir:
https://www.decathlon.com.tr/sh520-x-warm-pantolon-id_8526025.html
Bu fiyata bence güzel bir pantolon. Mağazada geçen baya bir evirdim çevirdim. Gerçekten iyi.

High mountain'ın k2 modelini kullanmadım ama nepal modeli (yazlıktır) gerçekten çok iyidir. k2'de de aynı başarıyı yakaladılarsa neden alınmasın.
Mudwill hiç kullanmadım. Ama kullanan birinden fena halde değerlendirme bekliyorum. Benim de dikkatimi çeken bir marka zira. Tercih edip kullanırsanız fikirlerinizi lütfen paylaşın.
Bunlara ek şu değerlendirilebilir:
https://www.decathlon.com.tr/sh520-x-warm-pantolon-id_8526025.html
Bu fiyata bence güzel bir pantolon. Mağazada geçen baya bir evirdim çevirdim. Gerçekten iyi.
Attığınız pantolon benim de dikkatimi çekti fakat bu model su geçirmezlik yerine su tutmazlık var. Bunlar arasında fark var bildiğim kadarıyla ama ne kadar fark eder su geçirme konusunda herhangi bir fikriniz var mı?

Selam,
Mudwill ve High Mountain isimlerini ilk defa duyuyorum. Mudwill'in ürünleri ilgincmis inceleyecegim sitelerini, olur da bir gün kullanan birinin yorumunu duymak isterdim. High Mountain nedir kimdir, ürünün bulundugu bir link verebilir misin?

Attığınız pantolon benim de dikkatimi çekti fakat bu model su geçirmezlik yerine su tutmazlık var. Bunlar arasında fark var bildiğim kadarıyla ama ne kadar fark eder su geçirme konusunda herhangi bir fikriniz var mı?
Mudwill ve Highmountain için de geçerli bir durum. Onlar da su geçirmez değiller. Zaten gerçekten su geçirmez pantolonlar goretex vb membrana sahip dolayısıyla oldukça pahalı ürünler oluyorlar. Bir de kayak/snowboard için üretilmiş pantolonların çoğu su geçirmez ancak onlar da yürümeye elverişili olmayan kaba saba ürünler genellikle.
Sonuç burada bahse konu her üç pantolon da su geçirmez değil.

Mudwill ve Highmountain için de geçerli bir durum. Onlar da su geçirmez değiller. Zaten gerçekten su geçirmez pantolonlar goretex vb membrana sahip dolayısıyla oldukça pahalı ürünler oluyorlar. Bir de kayak/snowboard için üretilmiş pantolonların çoğu su geçirmez ancak onlar da yürümeye elverişili olmayan kaba saba ürünler genellikle.
Teşekkürler cevabın hakkında. K2 pantolonun açıklamasında 20000 gibi Bi değer verince gerçekten su geçirmez sandım. O zaman üçünden birini almak arasında bir fark diye varsayıyorum.

Tesekkür ederim ben yerli markalari tanimiyorum, ikisinin de ilginc ürünleri varmis. Mudwill'in ürün fotograflari biraz fikir veriyor, HM'in ürün fotograflari bayagi basarisiz, yani neden özenmezler hayret. Ama inceleyecegim.
Ne demek. Evet, bu benim de çok dikkatimi çekti. High Mountain fotoğraf konusuna hiç özenmemiş. İkisinin de siteleri özensiz hazırlanmış durumda. Aslında biraz reklam ve iyi hazırlanan site ve fotoğraflarla satışlarını katlayabilirler.

Everhard selam,
Bilgiler karsilikli pekissin diye ben de bir seyler yazayim. Normal pantolon haricinde, su gecirmezlik icin ben ekstra su gecirmez özelligi olan cok ince pantalonlar kullaniyorum. (Dis katman pantolonu) Hem korunakli olup, hem su gecirmez pantolanlar dedigin gibi malzemlerinden dolayi yürüyüsler icin uygun olmayabiliyor. Istisnalar ve cok pahali cesitler vardir tabi. Yurtdisinda da deneyimli yürüyüscüler arasinda bu sekilde, su gecirmezlik olayini dis katman olarak ekstra giyilen hafif veya ultra hafif pantalonlar tercih ediliyor.

Yeri geldi kullandigim ve denedigim bir kac örnek paylasayim:

Frogg Toogs UL 2 yurtdisinda UL camiasinda cok tercih edilen bir ürün, hem hafif hem de muadillerine nazaran cok uygun fiyati. Ben de bunu kullaniyorum.
https://www.amazon.com/Frogg-Toggs-...BFQBFZFBFA5KX9709&refRID=Y3GBFQBFZFBFA5KX9709

Bu üründe hic fena degildir, orta kisa mesafeler ve günlük yürüslerimde kullanmak icin icin almistim. Gayet basarilidir.
https://tr.aliexpress.com/item/32803234423.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.2de52e0eqAhTnD

Avrupada cok popüler ve nazarimda abartilmis fiyati ile Berghaus Paclite Pants GTX var. Bizzat kullandigim bir model, diger ürünler gibi narin, cok iyi kesimleri var. Ama yirtildi mi üzer, malzeme yapisi dayanimi ne sekilde olur ilerde bilemiyorum. Yirtilma riski her zaman olacagi icin kullan, (tamir et), at seklinde ucuz modeller her zaman iyi is cikariyor. Ama tam koruma istenirse o zaman bu ürün tam bu is icin.
https://int.berghaus.com/on/demandware.store/Sites-brgrowgbp-Site/SPD:de_DE/GeoShow-Product?pid=432373

Ne demek. Evet, bu benim de çok dikkatimi çekti. High Mountain fotoğraf konusuna hiç özenmemiş. İkisinin de siteleri özensiz hazırlanmış durumda. Aslında biraz reklam ve iyi hazırlanan site ve fotoğraflarla satışlarını katlayabilirler.

Aynen. Yani ben yerli üreticilerin gelismesini, bu konuda emsal yabanci firmalarla boy ölcüsecek fiyat, performans ürünleri olmasini cok arzu eden biriyim. Ama bu isler cok ciddi vizyon ve Ar-Ge gerektiren mevzular. Benim meslegim herhangi bir ürün üreten avrupa firmalarinin belli kaide ve temel esaslara dayali olarak ürünlerini muntazam bicimde satisa sunmasini hazirlamak. Avrupa üreticileri bu konuda cok bilincliler, deneyimliler. Yerli tüketici bu bilincte olmadigi icin, üretici de bunu önemsemiyor. Ya da tam tersi, yerli üretici bu vizyona sahip olmadigi, bu islere bütce ayirmayi ciddiye almadigi icin, hem isim yapamiyor, büyüyemiyor, tüketiciyi de örnek olamiyor. Yani bilmiyorum tanidigim markalar degil bu isimler, ürünlerini incelemek isterdim, belki gayet basarili calismalar. Ama sunumlar gayri-profesyonel.
Marka icin isim secimleri cok kötü, yani Türkce isim kullanabilirsin, nerden cikiyor bu uyduruk ingilizce kelimelerle marka secme olayi anlasilir bir sey degil. Ya elin yabancisi Salomon diye ismi marka olarak secmis kendisine, hatiri sayilir taninirligi da var. Nedir Salomon? - Süleyman. Yani adam kendi dilinde Süleyman ismiyle markalasabiliyor. Kendi kültürel özbenligi ile markalasan adam taktir edilesidir.

Son düzenleme:
@aganta burina burinata
Bu bahsettiğiniz ürünler (hiç kullanmadım bu tarz dış pantolon) fena halde terletecekmiş gibi duruyor. Sanki yağmurdan korunayım derken kendi terinde boğulmak gibi :)
Bu konudaki tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz? Ben tamamen yanlış bakıyor da olabilirim olaya.

Yani acikcasi terinde bogulmak gibi bir sey söz konusu degil. Bu saydigim ürünler uzun etap yürüyüscülerinde epey popüler olanlardan bir kaci.
Sen ne tip seyler kullaniyorsun, paylasirsan karsilikli fikir sahibi oluruz.

Misal Frogg Toogs UL 2, muadillerien ucuz yaklasik alt,üst birlikte 14€'ya ben alabiliyorum. Bunun ultra hafifci camiada tutulmasi ucuz, cok hafif olusu. Cok bol kesim bir yagmurluk, malzeme kalitesi fiyatina göre yeterli ölcüde iyi, sakir sakir yagan yagmur altinda sorun yasamadim. (cok uzun saatler tutmuyor.) Tonla yirtiliyor diye yorum yazanlar oluyor, yirtilmayacak malzeme yok ki, hepsi yirtiliyor. Kesimi cok genis, oversized onun icin bir veya iki beden kücük aliyorum, ona ragmen üstte olmasi gerektigi gibi bol duruyor. Bol durdugu ve malzeme yapisi ile nefes alabilirligi iyi, ben uzun yürüyüslerde bir sorun yasamadim.

Naturhike pantalonu 5000mm özellligi olan pu malzeme, bu kisa mesafe, günlük turlarda, yagmurlu günlerde kosularda kullaniyorum. Ben terleme konusunda bir sikinti yasamadim. Uzun turlarda kullanmadim.

Berghaus Paclite Pants GTX, isminden de anlasilacagi zere Gore-Tex malzeme, yaklasik 100€-120€ civarinda, yanlardan kompe su yalitimli fermuari bulunuyor, bu da kosullara göre havalandirma imkani veriyor. Kesimleri, isciligi, malzeme kalitesi ile cok basarili buldugum bir ürün. Ancak ücreti yüksek. Sert kosullarda kullanmayi tercih etmiyorum. Ama hem hafif hem de oldukca iyi bir ürün. Fakat diger ürünler gibi yirtilmaya müsait. Tamiri yine Gore-Tex malzeme ile yapiliyor.

Bunlar benim kullandigim, deneyim yaptigim ürünler. Bir kac ürün daha var, kullanmayi düsündügüm ama daha denemedigim, bir ara paylasirim. Sizler de bildiklerini paylasirsaniz sevinirim.

Son düzenleme:
ben de farklı bi alternatif getireyim.

Nikwax TX Direct hem deterjan (sıvı) hem de sprey şeklinde satılıyor. Softshell tipindeki (aslında her tür tekstile uygulanabiliyor) pantolonlarınızı bununla yıkayarak veya püskürterek su iticilik kazandırabilirsiniz. goretex pantolon gibi elbette olmayacaktır. su sıçramalarına karşı, hafif yağmur altında ve karlı havada çok iyi çalıştığını söyleyebilirim (karlı havada su zaten donmuş formda olduğu için ıslanma sorunu pek yaşanmıyor).

81-ovfjko0l.jpg

Mudwill ve Highmountain için de geçerli bir durum. Onlar da su geçirmez değiller.

Everhard,
20000mm yazmislar sitesinde, yani bir gtx memran kadar yalitimli degil mi demek istedin yoksa verdikleri degerin dogru olmadigini anlatmak istedin anlayamadim. Ilgimi cekti k2'yi sanirim sen kullaniyorsun, nasil biraz ürün hakinda bilgi vermen mümkün mü?

Üst yazimda yazmayi unutmusum sonradan aklima geldi ilave edeyim. Örnegini verdigim Frogg Toog'un sadece pantalonunu kullaniyorum, üstü terletebilir (ancak fermuari var), pantolununu degerlendirerek örnek vermistim. Üstü acil durumlar icin uygun.

Bir de, sorum aslinda Alaattinin Kafa Lambası'na da, yagmura karsi sizler neler kullaniyorsunuz?

Ayrica Nikwax TX Direct enteresan bir ürün, ben baska bir sey kullaniyordum, bir ara alip deneyecegim.

Son düzenleme:
20000mm yazmislar sitesinde, yani bir gtx memran kadar yalitimli degil mi demek istedin yoksa verdikleri degerin dogru olmadigini anlatmak istedin anlayamadim. Ilgimi cekti k2'yi sanirim sen kullaniyorsun, nasil biraz ürün hakinda bilgi vermen mümkün mü?
Selamlar
Highmountain K2'yi kullanmadım. Aynı markanın Nepal modelini kullandım. Su geçirmez olmamakla birlikte üç mevsim kullanım için oldukça başarılı bir pantolon. Su geçirme meselesinde de şöyle düşünüyorum; bu fiyat segmentindeki ürünlerin çok büyük kısmı (özellikle yerli üreticilerin modelleri) softshell malzemeden mamul oluyor. Bu malzeme de suya bir miktar dirençli olmakla birlikte yeterince süreden sonra su geçirmeye başlıyor (bazı yabancı üreticilerin goretex membranlı softshell ürünleri var onları ayrı tutuyorum). Yani bir tekstil malzemesi olarak softshell tek başına tamamen su geçirmez değil. Bunu söylemeye çalışmıştım.

öyle şarıl şarıl yağan yağmurda çadırda çok konakladım fakat yürüdüğümü hiç hatırlamıyorum. normal kıvamdaki yağış genellikle ceketten kayıp akıyor. bugüne kadar pantolonum rahatsız edecek derecede ıslanmadı. yukarıda önermeme karşın pantolonları hiç nikwaxla yıkamadım. bence softshelleri nikwaxla yıkayıp çok iyi sonuç alınır.

öyle şarıl şarıl yağan yağmurda çadırda çok konakladım fakat yürüdüğümü hiç hatırlamıyorum. normal kıvamdaki yağış genellikle ceketten kayıp akıyor. bugüne kadar pantolonum rahatsız edecek derecede ıslanmadı. yukarıda önermeme karşın pantolonları hiç nikwaxla yıkamadım. bence softshelleri nikwaxla yıkayıp çok iyi sonuç alınır.

Selam,
Evet, tercihler, mevsimsel sartlar, cografi sartlar ve hatta aktivite türüne göre bu malzemer cok farklilik gösterebilir. Iliman bir iklimde, az yagisin oldugu hallederde önerdiklerim sorun yaratabilirler. Kullandiklarim daha cok, serin, soguk yagisli kosullara göre kullandigim malzemeler. Aslinda bunu yukarda belirtmeliydim.

Yiginla malzeme ve ürün cesitliligi var, bazen cok pahali ve sükseli bir markanin ürünü, sartlara göre büyük konfor sorunlari yasatabilir.
Gayet sakin sartlarda 55000mm'lik firtina ceketine ihtiyac yokken, asiri yagisin oldugu bir yürüste panco ile korunabilmekte benim icn mümkün degil. Hep tercihe, kosullara bagli mevzular. Yine ayakkabi ve botlarda oldugu gibi, iliman mevsimlerde, nemin yüksek oldugu kosullarda nefes alabilirlik orani tartismaya acik Gore-Tex bir pantalon da ciddi terletmelere neden olabilir.

Nikwax ve türevleri kesinlikle söyledigin gibi cok faydali.Ben baska bir marka kullanmistim, Nikwax'in ürünü de epey popüler, deneyecegim.
Ürünler fabrika cikislariyla en elverisli halde olurken, zamanla dis koruma özelliklerinde azalmalar oluyor. Iste bu tür durumlarda malzemeye izalasyon malzemesi emdirmek gayet faydali bir mevzu.

Son düzenleme:
benim yağışla alakalı çözemediğim şöyle bir mevzu var. Çadır dıştan ve alttan ıslanıyor ya. Ertesi gün çadırı toparlayıp çantaya yerleştirince çadırın içi de ıslanıyor. akşam çadırı tekrar kurunca içi dışı ıslanmış bir çadıra girmek durumunda kalıyorum. Mecbur, eğer yanımda yedek tişört varsa en azından iç tentenin zeminini silip öyle tekrar çadıra girebiliyorum. bu "thru hike" dedikleri, aylar süren yürüyüş yapan insanlar acaba bu konuda nasıl bir çözüm geliştirmişler.

Aslinda tam anlamiyla cözülebilen bir mevzu mu bilmiyorum. Bir video kaydinda tabana serdigin bir sey kullandigini görmüstüm, o is yapmiyor mu, nedir o?

Taban icin bu konuda arastirma yapmistim ne kullanabiliriz diye, bir cok farkli deneyim ve görüs var. Naylon benzeri ince malzeme ile yine nemleniyor ama, özellikle islak zemin vb kosullarda direk temasi kesiyor. (Polyethylene malzeme ile denemistim, sera naylonu gibi ama incesi, is yapti biraz ama agir, formu cabuk bozuluyor.) Yani cadir icini tabani, toplamadan evvel dedigin gibi bir seyle silmek gayet iyi.
Cadiri mümkün mertebe havalandirmak, kus tüyü tulumlarda da yapiyorlar bunu, ondan sonra toplamak.

Tabanin yüzey ile temasini kesebilmek icin, hem hafif olsun, hem de yirtilmaya ve delinmeye karsi direncli malzeme arayislarinda karsimiza, Polyolefin malzemeli folyolar cikiyor. Endüstride cok kullanilan malzemelerden biri. Uzun etap yürüyüscülerinin yazilarindan yola cikarak kesfetmistim bunu. Degisik kalinliklari mevcut, bizim aktiviteler icin 19 µm ve 25 µm kalinlik uygun.

IMG_0334.JPG

Fotograftan cok bir sey anlasilmayabilir ama fikir versin diye fotografini cektim. Bu malzeme epey ilginc, oldukca hafif, ince ve esnemiyor buna karsilik yirtilmaya karsi diger tüm muadillerine göre direncli. Firinlarda kullanilan folyolari andiriyor ama tamamen baska malzeme.
Malzemenin teknik aciliminda, düsük büzülme sicakligina enerji tasarrufu sagladigi yönünde beyan var, yani isin özü yüksek kaliteli plastik malzeme.
Ayrica, pencere camlarini icten kaplamak icin kullanilan malzemeleri de kullananlari duydum, ben kullanmadim. Bunlar da hafif, benzer bir cok cesitini bulmak mümkün, ama kalin olanlari degil, ince olanlarini bulmak gerekiyor.
Örnegin: https://www.3m.com/3M/en_US/company...or-Kit-5-Windows/?N=5002385+3294348353&rt=rud
Alternatif link: https://www.amazon.com/3M-Indoor-Wi...Indoor+Window+Insulator&qid=1577655358&sr=8-4

Cadirin altina ekstradan 15d, 20d ve hatta 70d kalinliga cikan cadir kumasi serenlerin yazilarini okumustum, özel kosullarda mevzular degisse de genel kullanimlarda bu malzemelerin kullanisli oldugunu düsünmüyorum.

Benim bildiklerim bu yönde, daha iyi bir seyler duyarsak yine karsilikli paylasiriz.

Son düzenleme:
tek kullanımlık mendiller, torbalar için üretilen nonvowen kumaş kullanıyorum. bir sürü değişik kalınlıkta bulmak mümkün. dış tenteden kayıp akan ve yerden sıçrayan yağmur damlaları çadırla bu koruyucunun arasına girip alt zemini illa ıslatıyor. Sonra iç tenteyi katlayıp torbasına koyunca bu sefer tülden sızan su çadırın iç kısmını da ıslatıyor. galiba bundan kaçış yok. çadırı kurduktan sonra pamuklu veya microfiber bir kumaşla içini sildikten sonra kullanabileceğiz.

fotoğraftaki malzeme illa Türkiye'de de vardır fakat satıcılar bunları perakende satmaya yanaşmıyor. Yani "2 metre gönder" deyince ilgileneceklerini sanmıyorum.

dupont'un tyvek örtüsü (su geçirmez ve nefes alabilir) amerika'da ultrahafif gezginler arasında çok popüler. Türkiye'de ürünü buldum fakat "kaç ton alacaksınız" diye soruyorlar :)))

amazon'da metre işi satılıyor aslında fakat Türkiye'ye gönderim yapan yok. https://www.amazon.co.uk/Tyvek-1443R-4M-x-1-542M/dp/B073YHNH7J/ref=cm_cr_arp_d_product_sims?ie=UTF8

Geri