Outdoor ayakkabı tavsiye

Ayhanaykutlu

Yeni Üye
Merhaba, şehir içinde günlük kışın ve yağmurlu havalarda outdoor bir ayakkabıya ihtiyacım var. Uzun süreli yürüyüş ve ayakta dikilmede topuğumu rahat ettirecek, su geçirmiycek ve sıcak tutup terletmeyecek, zeminde kayma yapmayacak bir ayakkabıya ihtiyacım var. Uzun süreli araştırmada https://www.korayspor.com/grisport-...ot-ve-ayakkabilari-concorde-acc-ga-13121c1tn/ bu ayakkabıyı uygun gördüm. Sizin önerilerinize ihtiyacım var. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Marka model önermek çok doğru olmaz, herkesin bütçesi farklıdır. Temel olarak İtalyan üretimi, tek parça deri, çevresi çarşak bantlı bir ayakkabı tercih edin. Bana kalırsa ayakkabıda su geçirmezlik aramayın. Ayakkabı isterse betondan mamul olsun, zaten bilekten su alacaktır. Su geçirmezlik için bot kullanın. O yüzden ayakkabılarda gore-tex benzeri su geçirmez astarları tercih etmeyin. Ayaklarınız boşuna terlemesin.

aşağıdaki görsel fikir verecektir

vaude-dibona.jpg

Alacağınız ayakkabının tabanına bakın iyice, genelde dağda kayada yürümek için yapılan ayakkabılar şehirde kaldırımda ıslak zeminde yürürken kayıyor. Taban malzemesinden de kaynaklanabilir, ben vibram taban tercih etmiyorum şehirde giymek için.
Almadan önce mağazada çocukların yaptığı gibi azıcık şöyle hızlanın, kayın bakalım nasıl zemin tutuyor.

Selamlar,

Pazartesi gunu basladim likya yolunu yurumeye. Ilk gun ovacik faralya kabak etabi fena degildi, ikinci gun ise sol ayak bas parmak yanindaki parmagimin karardigini farkettim, parmaklarimda aci vardi hemen hepsinde ama nedense o kararmisti. 3.gun alinca gey bel etabinda yediburunlar girisinde agri yurumeme etki etmeye basladi. 4.gun yani bugun gavuragliya dogru yola ciktim, sanirim ilk 2 km hafif rampa'da hic sorunsuz ilerleyebildim. Sonra gavuragli inisi basladi, kendimi giristeki zeynep ablanin yerine zor attim.

Ayak bilegimde 2 ay once denizde bir sikinti yasadigimdan yuksek bir botla yola cikmaya karar vermistim ki gercekten bilegim hic aksamadi. Aslinda ayak numaram 45.5-46, botu da deneyerek aldim 47.5 numara olarak. Gtx olmayan bot bulmak mumkun olmadi, bu boyutta salomon quest element gtx vardi. Oldukca rahat, icte ininji liner dista ise mund yun corapla giymeme ragmen on kisimda bosluk 1-1.5cm arasinda. On bilegi sikica saracak sekilde baglamama ragmen, biraz burundan ve daha cok ust taraftan ezdi parmagimi.

Gavuraglidan kas'a gelip dinlenmeye karar verdim. Once odem icin bir krem aldim, sonra ayakkabi tamircisine gittim. Bir yerlerde ayakkabinin on kisminin dovulmesi gibi bir metoddan bahsediliyordu, tamirci bunun bu botlarda ise yaramayacagini, belki sonuc elde edilebilir motivasyonuyla bana bir tabanlik verdi. Bu sekilde ayak govdesi bota daha siki oturacak ve parmaklarin ileri hareketi engellenebilecek dedi.

Cift coraba ragmen neredeyse ayaklarim hic terlemedi, ayakkabiyi yuruyus oncesi defalarca giyip denedim ve sorun yasamamistim.

Sizlerin tecrubelerini merak ediyorum, onerilerinizi dinlemek icin burada paylasmak istedim. Planim 2 gun kasta kalip ayaklarimi dinlendirmek. Bu arada su olmadan 18kg, suyla 23kg civarinda bir canta tasiyorum. Ilk gun biraz zorlandim ama sonrasinda adapte oldum ve su an sorunum cok az. Bu yuk miktari biraz omuz bolgesinde kaslari zorladi ilk basta ama acaba ayaklarimin bot icinde hareketini artirip bu ayak sorunlarina on ayak olmus mudur dusuncesi de var.

Selamlar,

Pazartesi gunu basladim likya yolunu yurumeye. Ilk gun ovacik faralya kabak etabi fena degildi, ikinci gun ise sol ayak bas parmak yanindaki parmagimin karardigini farkettim, parmaklarimda aci vardi hemen hepsinde ama nedense o kararmisti. 3.gun alinca gey bel etabinda yediburunlar girisinde agri yurumeme etki etmeye basladi. 4.gun yani bugun gavuragliya dogru yola ciktim, sanirim ilk 2 km hafif rampa'da hic sorunsuz ilerleyebildim. Sonra gavuragli inisi basladi, kendimi giristeki zeynep ablanin yerine zor attim.

Ayak bilegimde 2 ay once denizde bir sikinti yasadigimdan yuksek bir botla yola cikmaya karar vermistim ki gercekten bilegim hic aksamadi. Aslinda ayak numaram 45.5-46, botu da deneyerek aldim 47.5 numara olarak. Gtx olmayan bot bulmak mumkun olmadi, bu boyutta salomon quest element gtx vardi. Oldukca rahat, icte ininji liner dista ise mund yun corapla giymeme ragmen on kisimda bosluk 1-1.5cm arasinda. On bilegi sikica saracak sekilde baglamama ragmen, biraz burundan ve daha cok ust taraftan ezdi parmagimi.

Gavuraglidan kas'a gelip dinlenmeye karar verdim. Once odem icin bir krem aldim, sonra ayakkabi tamircisine gittim. Bir yerlerde ayakkabinin on kisminin dovulmesi gibi bir metoddan bahsediliyordu, tamirci bunun bu botlarda ise yaramayacagini, belki sonuc elde edilebilir motivasyonuyla bana bir tabanlik verdi. Bu sekilde ayak govdesi bota daha siki oturacak ve parmaklarin ileri hareketi engellenebilecek dedi.

Cift coraba ragmen neredeyse ayaklarim hic terlemedi, ayakkabiyi yuruyus oncesi defalarca giyip denedim ve sorun yasamamistim.

Sizlerin tecrubelerini merak ediyorum, onerilerinizi dinlemek icin burada paylasmak istedim. Planim 2 gun kasta kalip ayaklarimi dinlendirmek. Bu arada su olmadan 18kg, suyla 23kg civarinda bir canta tasiyorum. Ilk gun biraz zorlandim ama sonrasinda adapte oldum ve su an sorunum cok az. Bu yuk miktari biraz omuz bolgesinde kaslari zorladi ilk basta ama acaba ayaklarimin bot icinde hareketini artirip bu ayak sorunlarina on ayak olmus mudur dusuncesi de var.
Doğru bir seçim olmuş 46 giymenize ragmen 47.5 yuruyus botu seçmeniz . Ben daha once trail runner ile likya yolunu yürümüştüm ve bitirmistim ayakkabilar 300 km den sonra mahfolmuştu asolo bot ile 60 km lik bir kismini da bu baharda yürüdüm esasen bizim coğrafyaya hassas ayakkabı bence mantikli olmuyor neden çok deforme oluyor özelliğini kaybediyor . Asolo bot ile yürüdüğümde yün merino çoraplarla günde 2 3 kez degistirerek ve ayakkabilari havalandirarak (tabanliklar dahil) [ molalarda ] baya etkili bir yürüyüş olmustu . Ben normalde 43 44 giyiyorum yürüyüş botu 46 46.5 aliyorum tüm botlarimda böyle . Sebebi basit 1 hafta yürüdüğünüzde ayaklar 1 numara büyür 1 numara da yün çorap payı , 0.5 de asolo gibi italyan markalar avrupali ayagina göre dar kalip . Bu sebeple tam oluyor 2 2.5 numara büyük olması .

Yürüyüşte günde en az 3 defa çorap değiştir ayaklarini yüksekte tut dinlenirken bolca yıka su toplamsi olmaz olursa patlat dezenfekte et cansin bant yapistir bu kadar .

Selamlar,

Ayakkabı ile sorun yaşamana üzüldüm. Önde boşluğa ve sıkı bağlamaya dikkat etmişsin ancak yine de burundan ve üstten ezme yaşadığına göre ayağın ayakkabı içinde kayıyor olmalı. İç taban kaynaklı olabilir, o yüzden ustanın tabanlık önerisi işe yarar diye düşünüyorum. Yürüyüş sırasında saatte bir mola verip ayakkabı ve çorabını çıkar. Parmağına ve ayağın geneline ufak masajlar yaparak kan dolaşımını rahatlat. Yerleşkelere geldiğinde veya toprak yollara geldiğinde uygun bir terliğin/sandaletin varsa onlarla yürü. Ayakların nefes alsın. Ayakların herşeyin, bakımını yap, ilgilen, ihmal etme.

Ayakkabının vuran kısımlarına vatka, pamuk, katlanmış peçete koymak, ipek flaster ile o bölgeyi sarmak gibi idare eder, kısa süreli çözüm sağlayacak şeyler var. Ayağın öne kaymasını önlemek için koli bandıyla ayakkabıyı/botu bileğe sararak sabitleme gibi. Zorda kalırsan deneyebilirsin.

Dostum söylemeden edemeyeceğim, o çanta çok ağır. Kısa mesafe yürüyüşler ve/veya uzun süreli kamp için oluru var o yükün ama Likya Yolu’nu etap etap yürüyecek biri için eziyet. Sakatlık çıkarır. Sıkıntı yaratır. Rotana göre planlama yapıp en azından taşıdığın su ve yiyecek miktarını azaltıp yol üzerinden temin edecek şekilde ayarlamalar yapmanı öneririm. Gün gün nereden nereye gideceğini, kaç km yürüyeceğini, yoldaki su ve yiyecek temin edebileceğin yerleri (alternatifleriyle, yedekleriyle) planla. Gereksiz yüklerden kurtul mümkünse. Kayalık, taşlık, hareketli zeminler, dar yamaçlar vb. üzerine 23 kg, yorgunluk ve ağırlık sebebiyle denge kaybı yaşayıp yaralanma ve sakatlık yaşamayasın, dikkat et kendine.

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun.
Selamlar,

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Bu tür sıkıntılar tek bir bileşenle maalesef çözülemiyor. O yüzden dikkat edilmesini düşündüğüm şeyleri sıralayacağım.

Ayakkabı seçimi, çorap tercihi, baton, çanta yükü.

Ayakkabı tercihinizi büyük yapmışsınız normal olarak. Fakat yürüyüşte pek dikkat edilmeyen şeylerden biri bağcıklar iyi sıkılır bir zaman sonra yürüyüş esnasında gevşer ve tekrar bağlanmaz. Büyük ayakkabıda ayağın ileri geri gitmesine bağlı olarak bu tür problemler yaşanmakta.

Çorap tercihinizde doğru gözüküyor. İç astarlı çorap giyerek sürtünmenin deride oluşmasını engelleyerek su toplamalarının önüne geçmişsiniz. Burada bazen tercihler doğru olsa da bazı handikaplar oluşabiliyor. Sıcak havalarda gtx botlarda havalandırma yeterli olmayıp ayağın terlemesine dolayısıyla da derinin yumuşayıp sürtünmeden daha çok etkilenecek hale gelmesine neden olur.

Baton ve çanta konularına gelince bunlar tamamlayıcı şeyler bence. Siz ne kadar doğru ayakkabı ve çorap tercihi yapsanız da çok ağır bir çantayla yürüyüş yapıyorsunuz. İnişlerde eğer batonda kullanmıyorsanız tüm yükü kendinizi frenlemek için ayaklarınıza veriyorsunuz. Bu da ister istemez ayak ve parmaklarınızda deformasyonlara neden oluyor.

Ayakların genelde sürtünme kısımları az çok belli topuk, bilek arkası, ayan dış yüzeyi ve baş parmak alt kısmı gibi. Yürüyüşlerde kullanmak için aşağıda paylaştığım su toplamasını önleyen bant almanızı tavsiye ederim.

Ben de önceden yürüyüşlerde yaşadığım sıkıntılardan dolayı ortopedi uzmanına gittim. Ayaklarımı inceledikten sonra çukur taban olduğumu buna bağlı olarak uzun süreli yürüyüşlerde ayağıma yükün düzgün dağıtılmadığından bu tür sorunlar yaşadığımı söyledi. Buna istinaden medikalci de ayağıma uygun bir tabanlık yaptırdım. Bu tabanlık çukur kısımda ayağın almadığı yükü almamı sağlıyor. Son yaptığım yürüyüşü bu tabanlıkla sıkıntı yaşamadan tamamladım. Döndüğünüzde bir ortopedi uzmanına da görünün derim. Siz parmağınızda sıkıntı var diye düşünürsünüz ama sıkıntıya yol açan yer çok farklı olabiliyor. Kas iskelet sistemi birbirine bağlı bir bütün olarak düşünülünce bir yerin aksak çalışması beraberinde farklı deformasyonlara neden olabiliyor. Keyifli ve sağlıklı yürüyüşler dilerim.

su toplamasını önleyen bant

Tesekkur ederim. Yuk gercekten problem, isin keyif ve kesif kismini ilk baslarda cok etkiliyor. Ama sunu da belirteyim agirlik 2.gun itibariyle bir sorun olmaktan cikmisti. Bundan sonrasi icin yine de daha hafif olmak gibi bir hedefim var.

Batonlar ozellikle inislerde cok isime yaradi, sanirim bu kadarini dahi yapamazdim batonlar olmadan. Ayak tirnaklarimdaki kanlanmalar/kararmalar ve ezilmeler artik botla yurumemi katlanilamayacak bir seviyeye getirdi. Baharda geri donup devam edecegim. Ortopedi islerine bakacagim ve artik bot yerine zero-drop kosu ayakkabilarina yonelecegim. Aslinda neredeyse hic islanmadi botlarimin ici, nefes almasi fena degildi ama baglarin zamanla gevsedigi konusuna katiliyorum. Aslinda onemli bir sorun da bot giymeye alismamis olmam.

Ilk kez likya yolunu yurume girisiminde bulundum, sadece doga kampiyla ilerlemek gibi bir niyetim vardi. Sunu gordum ki, parkurlarin %75 lik kisminda 20-30ml lik bir cantada su, ton baligi, ic camasir, corap, tshirt ve softcell bir yedek ustle vir yerlerde konaklayarak cok daha keyif alarak yolu yurumek mumkunmus. Ozellikle doga kampi yapmak olmazsa olmaz degilse gidecek kisiler mutlaka bunu degerlendirmeli.

1-2 faaliyette benim de ayak parmaklarım morarmıştı. Hatta bir keresinde 4-5 ay sonra banyoda kendiliğinden düşmüştü tırnak.
Botunuzu bilmem, ama muhtemelen inişlerde oluyor bu sorun. Bot bağlamayı hepimiz bildiğimizi sanıyoruz ama çoğumuz bilmiyoruz. İlk düğümü yanlış atıyoruz.
Yazarak anlatması zor, şu videoyu izleyin:

Geri