Likya yolunda güneşten korunma itemleri

Doğa00

Süper Üye
Merhaba decathlon da faydalı olabileceğini düşündüğüm iki ürünün linklerini bırakıyorum https://www.decathlon.com.tr/p/sun-protect-kosu-tisortu-erkek/_/R-p-145872?mc=8519851&c=BEYAZ bu üniforma gibi +50 uv koruması olan beyaz uzunkollu bir tshirt tüm likyayı bunla yürüyüp güneş yanığı derdi olmadan gezebilmek mümkün .

Birde bu şemsiye https://www.decathlon.com.tr/p/semsiye-siyah-profilter-micro/_/R-p-327154?mc=8596949&c=SİYAH 160 gr ağırlığında mini golf şemsiyesi aslında +50 uv koruması var 160 gr ağırlığında sıcak yaz günlerinde bunun gölgesinde yürümek epey serinletir gossamergear isimli bir markanın da buna benzer bir şemsiyesi var bu 90 tl decathlonda iş görür diye düşünüyorum . Siyah yerine beyaz olsa daha iyi olurmuş tu ama yüksek toroslarda felanda hep çobanlar yörükler felan siyah çadırlarda kalıyorlar sebebi şu olabilir daha kolay buharlaşıyor ve daha kuru olduğu için belki daha fazla serinletiyor olabilir . ama dediğim gibi iş görür baya özellikle yazın felan likya yürüyüşü düşünenler için yağmurluğa alternatif de bir eşya.

Sıcak yaz günlerinde doğa yürüyüşünde bol su tüketimi çok önemli varsa buff + enselikli şapka + güneş gözlüğü ile vücudu tam kapatmak epey işe yarıyor su kaynaklarında iken de durup el yüz yıkamak vs epey faydalı. Birde decathlonda felan var hydro elektrolit tabletleri elektrolit tabletlerini suya karıştırıyorsunuz 500 ml su hem elektrolit hem az susamayı sağlıyor tüm gün elektrolit ihtiyacını bi kısmını karşılar yine . Tuzlu ayran ve soda da epey faydalı oluyor minerallerin sodyumun tuzun felan kazanımına yararı çok fazla . sevgiler iyi günler .

Tişört gerçekten iyiymiş.
aynen ben uzun zamandır kullanıyorum aynı tshirti güneş kremi sürmeme gerek kalmıyor zaten o tempoda güneş kremi erir bu şekilde en azından uzun süre güneş yanığı olmadan yürüyüş yapılabiliyor birde çok beyaz bir rengi var kolay kirleniyor bi 3-4 derece serin ferah hissettiriyor beyaz olduğundan . Tek parça uzun tshirt hafif baya 200-220 gr civarlarında decathlonda bulduğum en faydalı şeylerden biri trekkingde kullanmak için

Ben de benzer UV korumalı uzun kollu bi tişört kullanmıştım Likya'da. Hatta profil fotoğrafımda da görünüyor.

Decathlon'un deniz ürünleri markası Tribord olanlarından almıştım ama sonra adı Olaian oldu.

@Doğa00
Tişört beyaz olması dışında benimde aklıma yattı. gerçi sıcak havalarda koyu renk üst iyi olmaz. Bu da çabuk kirlenecektir. ama çokta önemli mi bence değil. doğada aktivite yaparkende kirlenelim biraz değil mi

semsiye-1.jpg

Geçen yaz sonunda Tolga çekti bu fotoğrafı. Şemsiyeyi çantanın sırt askısına sabitledim. Tabi çanta da bu iş için çok uygundu. Sık çalılık alanlar dışında şemsiye taşımak sorun olmadı. Aşağıya linki bırakırım, imkanınız varsa özellikle bu şemsiyeyi tavsiye ederim.

Decathlon'un en büyük falsosu kumaşın siyah olması. Bu parlak, yansıtıcı kumaş bile 45-50 derece ısıya ulaşmıştır. İnanın o ısı bile rahatsız edebiliyor. Siyah kumaş daha çok ısı çekecektir. Bu arada şemsiye kullanırken gömlek ve pantolona ihtiyaç duymadığımı söyleyebilirim.

Nasip olursa yazın Konya Tuz Gölü'nü baştan başa (kuzeyden güneye) yürümeyi çok istiyorum. Pazar arabası ve gözden çıkardığım iki yürüyüş batonuyla aşağıdaki gibi bir çözüm için kafa yoruyorum..

image_6423327_20210521_ob_bcea91_ocean-17-stanging-nice-view.jpg

Bu arada yukarıdaki çekçek (hiking trolley, hiking trailer ve hiking cart olarak aratabilirsiniz) 800 küsür euroymuş. Disk frenli cinsi bile var. Ortalama ağırlık 6 kilo kadar. Çantalardaki bel kolonu gibi bir aparat giyip eller serbest çekilebiliyor.

Bu arada yukarıdaki çekçek (hiking trolley, hiking trailer ve hiking cart olarak aratabilirsiniz) 800 küsür euroymuş. Disk frenli cinsi bile var. Ortalama ağırlık 6 kilo kadar. Çantalardaki bel kolonu gibi bir aparat giyip eller serbest çekilebiliyor.
Disk fren nedir yaw :)
Bele bağlama yeri olan pazar arabasına da 800 küsür euro yani 12500 lira!!! nasıl bir paradır. Neler neler alınır o paraya. Pazar arabasından yapılır bu.

Hacım, bizim için 800 lira ne ifade ediyorsa, adamlar için 800 euro o demek.

tabi bir de şöyle bir avantajları var. ikinci eller çok ucuz.

2003 polo almanya fiyatı 1450 euro https://www.1a-automarkt.de/?aid=3081774
2003 polo türkiye fiyatı 135000 TL https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-kirsehirin-gulu-satista-986342273/detay

ülkenin çivisi çıkmış.

2006 BMW X3 4890 euro https://www.1a-automarkt.de/?aid=3230750
2006 BMW X3 270000 tl https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pickup-bmw-reis-autodan-2006-bmw-x3-2,0-dizel-emsalsiz-965840355/detay

düşün, sıradan bir öğrenci yazın çalışarak yaz sonunda 2006 BMW X3 rahatlıkla satın alabilir. kışın part time çalışarak, yazın dünyayı gezebilir...

Ekli dosyayı görüntüle 758

Geçen yaz sonunda Tolga çekti bu fotoğrafı. Şemsiyeyi çantanın sırt askısına sabitledim. Tabi çanta da bu iş için çok uygundu. Sık çalılık alanlar dışında şemsiye taşımak sorun olmadı. Aşağıya linki bırakırım, imkanınız varsa özellikle bu şemsiyeyi tavsiye ederim.

Decathlon'un en büyük falsosu kumaşın siyah olması. Bu parlak, yansıtıcı kumaş bile 45-50 derece ısıya ulaşmıştır. İnanın o ısı bile rahatsız edebiliyor. Siyah kumaş daha çok ısı çekecektir. Bu arada şemsiye kullanırken gömlek ve pantolona ihtiyaç duymadığımı söyleyebilirim.

Nasip olursa yazın Konya Tuz Gölü'nü baştan başa (kuzeyden güneye) yürümeyi çok istiyorum. Pazar arabası ve gözden çıkardığım iki yürüyüş batonuyla aşağıdaki gibi bir çözüm için kafa yoruyorum..

Ekli dosyayı görüntüle 759
Tuz gölünü baştan sona mevsime göre yürüyün bence su 10 15 cm ye kadar geliyor bazı sezonlarda .

12 13 agustosta meteor yagmuru oluyor tuz golunun bir avantaji kilometrelerce yerlesim yok o yuzden gece bulutsuz ise yildizlar inanilmaz net gözüküyor birde rüzgar oluyor epey agaç felan olmadigindan çoban köpeklerine de dikkat edin balçık ve step tarzı çimleri mera olarak kullaniyor bazı çobanlar .

Tuz gölü hakaten enteresan bir yer yerlesim vs de sınırlı . Bence trekking çantası ile de yürüyebilirsiniz illa o dediginiz düzeneğe gerek olmayabilir. duzenekte de lastikler biraz genis olmalı batmamak için .

10 yil içinde çölleşecek zaten o bölge kocaman bir çöl olacak iç anadolunun tam ortasinda son firsatlar bu yillar .

Dikkat edilmesi gereken ; su ,rüzgara dayanabilecek çadır ve yazin yururseniz gunes korumasi .

hatta 2.5 2.75 genislikte yada daha genis mtb lastiği ile de bikepacking yapilabilir tuz golunde hatta fatbike (plaj bisikleti kum kar bisikleti ) tam bu iş için uygun fatbike arkasina bagaj takıp tuz gölünde fatbike tur yapilabilir fatbike nin 4.0 lastiği hem batmaz hemde arazi tutuşu baya iyi olur dümdüz rampa vs de olmadigi için sürmesi kolay olur tek dezavantajı fatbike nin agirligi arazi tutuşu bu dezavantaji kapatir bence :) iyi yuruyusler

Son düzenleme:
Geri