Giyim önerisi

se_ok

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. İlk mesajım olduğu için bir kusurum olursa, şimdiden kusura bakmayın. Kaçkar, Aladağlar ve Ağrı Dağı bahar-yaz tırmanışları için bu ceket dış katman olarak sizce uygun mudur?

6796B77E-A8FF-4F92-8C0F-A88713A7DC50.jpeg

Merhaba tırmanış esnasında giymek için uygun olacağını düşünüyorum. Ancak durduğunuz zaman sıcaklık ve rüzgar kesme konusunda performansı tartışılır. Teknolojiler son yıllarda oldukça gelişmeye başladı, bu tarz hibrid ürünler yeni sayılır. Fakat normal bir dış katmana göre su geçirmezlik ve rüzgar performansının çok iyi olduğunu sanmıyorum.

Bunun önceki sürümünü de (gri olan), bu yeni halini de inceledim. İkisi de başarılı ve ayrıntıları güzel düşünülmüş ürünler. Türkiye deki bence tüm yaz faaliyetlerinde ve bahar faaliyetlerinin %85'inde dış katman olur bu. Fakat su geçirmez olmadığını şiddetle hatırlatırım.

Teşekkür ederim. Peki başlangıç için önerdiğiniz ürünler var mı? 1000-1500 arası bütçe ayırabilirim.

Teşekkür ederim. Peki başlangıç için önerdiğiniz ürünler var mı? 1000-1500 arası bütçe ayırabilirim
Dış katman olarak mı? Yoksa farklı bir ekipman mı.
Eğer tam olarak kullanım amacınızı(gerçi yukarıda büyük ölçüde bahsetmişsiniz) ve hangi ekipmanı istediğinizi söylerseniz öneriler çıkacaktır.

Dış katman olarak mı? Yoksa farklı bir ekipman mı.
Eğer tam olarak kullanım amacınızı(gerçi yukarıda büyük ölçüde bahsetmişsiniz) ve hangi ekipmanı istediğinizi söylerseniz öneriler çıkacaktır.
Önümüzdeki bahar dönemi için belirttiğim yerler. Geneli 3000 mt üzeri dış katman. Diğer iç katmanlar için sentetik içlik ve polar buldum.

Önümüzdeki bahar dönemi için belirttiğim yerler. Geneli 3000 mt üzeri dış katman. Diğer iç katmanlar için sentetik içlik ve polar buldum.
Şimdi bahsettiğiniz bütçeye maalesef herhangi bir markanın 3 katman(3L) goretex pro membranlı herhangi bir ürününü öneremiyorum. Zira tamamı 3000+ liralar olmuş :( Örneğin:

Bu durumda ya farklı marka membranlar kullanılarak üretilmiş ceketler yada goretex paclite membranlı ürünler arasında seçim yapmak lazım. Birkaç öneri olarak şunlar var:

Veya TNF, Millet, Vaude gibi markaların 3 in 1 ceketleri alınarak gerektiği zaman dış kabuğu tek kullanılabilir. Örnek olarak:

Son olarak bunların dışında Simond'un şu teknik ceketi var:
Ki mağazada evirip çevirmiştim baya bir. 3L oldukça sağlam görünen, teknik kesimli güzel bir ceketti. Avrupa kullanıcı yorumları da iyi. Tek eksiği koltuk altı fermuarı olmayışı. Hatta Avrupa'da iseniz şu ürün hepten güzel:

Merhaba arkadaşlar bende konudan uzak olduğum için bir kusurum olursa affola, kamp ve doğa yürüyüşleri için kullanabileceğim 3 in 1 bir mont arıyorum. Forumda gezerken gördüğüm önerilere bakarak aşağıdaki montu buldum fakat bu montu başka hiçblr sitede görmedim, bu mont ve site için yorum alabilir miyim? Bu mont dışında önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Bütçe olarak 1500 civarları düşünüyorum.

Montu bilmiyorum ama adrenalinden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Bilinen bir outdoor mağazasıdır.
Ben de kaz tüyü bir mont arıyorum, geçenlerde beşikaştaki north face mağazasına uğradım, güzel montlar var. Yeni sezon 4 bin, eski sezon 2.500 lira civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam.
Şişme kaz tüyü mont almak istemiyorum, şehirde de dağda da giyicem ancak %90 şehirde giyeceğim. O yüzden dışı ince plastikten yapılanlara bakmıyorum bile.
Bu haftasonu da karaköye bakıcam, YDS de bir şeyler olabilir.

@DuAr_Ma
Adrenalin yılların outdoor mağazasıdır. Gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz.
Ama eğer bütçenizi 200 lira daha zorlayabilirseniz size şunu öneririm:
Hem dış kabuğu gore-tex hem de iç ceketi 550 fill kaz tüyü. Ayrıca kaz tüyü içi ceketin fazla geleceği sıcaklıklarda tine aynı markanın uyumlu bir polar ceketini de iç ceket olarak kullanabilirsiniz.

Başlık biraz eski ama ilk mesajdaki montu ben de merak ediyordum var mı acaba kullanan
Konuya ilk cevap yazdığımda sadece mağazada incelemiştim ürünü. Geçtiğimiz kış bir tane satın aldım. Oldukça güzel detaylandırılmış başarılı bir ürün. Teknik/yarı teknik dağcılık için düşünülmüş güzel bir mont. Montun farklı bölgelerinde farklı malzemeler kullanılmış. Elyaf, yün ve softshell bileşenler var. Kaskla kullanmaya uygun. Entegre bir maskesi var ki soğuklarda iş görüyor. Mont kalın bir ürün değil. Efor esnasında kullanım için tasarlandığından ince tutulmuş. Ama kış faaliyetlerinde molalar dışında gayet iyi. Su geçirmez bir malzeme değil bu arada. Özetle ben çok başarılı buldum. Bir de bir yıldan uzun süredir fiyatı değişmeyen ender Decathlon ürünlerinden sanırım.

5000 metre ve üzeri yüksek irtifa dağlarda en hayatî malzeme kaz tüyü mont bence. Her ne kadar su ve rüzgar geçirmez dış katman gerekli olsa da kaz tüyü mont hayat kurtarır. Şöyle 700-800 fill bir kaz tüyü montunuz mutlaka olsun naçizane önerim. Bazen yaz mevsiminde 3 binlik dağlarda bile kış koşulları hakim olabiliyor.

@Adem Tırpancı
Kesinlikle katılıyorum. Ancak örneğin ben de şöyle bir durum söz konusu oluyor. Bahsettiğiniz gibi 800 fill kaz tüyü ceketle yürüyünce (hele ceket kalınsa yani dolgu miktarı fazlaysa) çok fazla terliyorum. Kamp yükü de sırtta olunca daha fazla terleyip ıslanıyorum. O noktada efor (bizim örnekte yükselme) esnasında görece ince ve daha iyi soluyan bir dış katman benim için daha efektif oluyor. Ama hareket etmediğiniz anda 4000 ve üzeri irtifalarda tüy dolgulu dış katman sizin de söylediğiniz gibi şart.

Ben bu konuda kadınlara özendim gittim aldım bir koşu taytı decatlondan bir de kesinlikle gece bile sadece giymek için olsada hem az yer kaplaması hem esnekliği ile can kurtarıyor , özellikle bahar mevsimlerini tercih edenlere tavsiye ederim

Ben bu konuda kadınlara özendim gittim aldım bir koşu taytı decatlondan bir de kesinlikle gece bile sadece giymek için olsada hem az yer kaplaması hem esnekliği ile can kurtarıyor , özellikle bahar mevsimlerini tercih edenlere tavsiye ederim
Eklemek istiyorum, kene ve böceklerden korunmak için de uzun tayt birebir. Yaz tırmanışlarında uzun tayt giyerim her zaman.

Geri