Decathlonun ultralight yeni çadırı

Doğa00

Süper Üye

Decathlon çoğu kamp malzemesine geçtigimiz haftalarda epey bir zam yapti yeni outdoor sporlarina baslayacak arkadaslar icin kötü oldu gerçekten , sifirdan malzeme toplamasi epey zor ve masraflı artik .

Ultralight yurtdisinda benzeri olan z packs in iki kisilik cadiri ve gossamergear ın iki kisilik cadirina ve lanshan 2 pro ya benzer bir çadırı türkiyeye getirmiş fiyatı epey tuzlu ancak bir alternatif olabilir yurtdisindan dedigim marka çadirlara göre ,

iki kisi doğa yürüyüsü icin ultrahafif bir çadir ariyorsaniz öncelik şu olmalı ;

Çadır batonlarla kurulmalı ki çadır polü taşınmasın , 20-40 denye kumaş kullanılmalı ki hafif olsun, minimal bir tasarım olsun ki hafif olsun . Yukaridaki decathlon un cadiri 1.3 kg iki kisilik kisi basina 650 gr düşüyor ve bu epey iyi bir rakam , 650 gr çadır 500 gr mat 750 gr tulum ve 1.5 kg canta ile epey hafif bir malzeme kiti olabilir . iki kisilik cadir da tek kisi kalip malzemeleri de yayabilirsiniz çadıra rahat olur .

Çadırın fiyati her şeyin fiyatı uçtuğundan epey uçuk ama belirli bir ce standartı var en azından ve bilinen bir marka , bir alternatif olabilir diye paylasmak istedim .

Şahsen benim beğendiğim bir dizayna sahip olan lanshan 1 ve lanshan 2 ye yukaridaki cadir çok benziyor lanshan1 ve 2 de mld solomid in dizaynini kullaniyor yukaridaki çadir çin malı bir marka dan alinan kötü kumaşa sahip değildir diye düsünüyorum.

Netice itibariyle fiyati her seyin fiyati uçtuğu gibi buda uçuk ama değerlendirilebilir ce standartı olan bir ürün sonuçta :p paylasmak istedim hayirli gunler .

Çok pahalıymış yahu. Fiyatı 1500'lerde kalmalıydı. Alt tarafı Çin üretimi ince naylon kumaş. Pol yok bir şey yok. Zemin matı bile koymamışlar bu fiyata. Bir de baton taşımayan bisikletçiler için sıkıntı. Her yerde eşit uzunlukta iki dal parçası bulmak mümkün olmayabilir.

2750 liraya çıkmışken 500 lira daha fazla ödeyerek https://www.outdoorhaber.com/cl-up2 satın alıp, hem kendi başına ayakta durabilen (polleri var) hem de yaklaşık 300 gram daha hafif (yaklaşık 1000 gr) Naturehike Cloud Up 2 tercih edilebilir. Dediğim gibi, fiyatı 1500'lerde kalsaydı, hafif çadırım olduğu halde ben bile düşünürdüm.

Çok pahalıymış yahu. Fiyatı 1500'lerde kalmalıydı. Alt tarafı Çin üretimi ince naylon kumaş. Pol yok bir şey yok. Zemin matı bile koymamışlar bu fiyata. Bir de baton taşımayan bisikletçiler için sıkıntı. Her yerde eşit uzunlukta iki dal parçası bulmak mümkün olmayabilir.

2750 liraya çıkmışken 500 lira daha fazla ödeyerek https://www.outdoorhaber.com/cl-up2 satın alıp, hem kendi başına ayakta durabilen (polleri var) hem de yaklaşık 300 gram daha hafif (yaklaşık 1000 gr) Naturehike Cloud Up 2 tercih edilebilir. Dediğim gibi, fiyatı 1500'lerde kalsaydı, hafif çadırım olduğu halde ben bile düşünürdüm.
Aynen kesinlikle katiliyorum size , herhangi bir polü yok bu aşırı fiyatı sadece kumaşa ödenen ücret zemin matı bile yok .

Bu dizayna benzer dizayn 3x3 m tarp ile de yapilabiliyor shelter dizaynı bir taraf açık şekilde , bivak + tarp düzeni bu düzenden çok daha hafif.

1300 gr olması iki kisilik bir cadira göre idare eder , 600 650 gr olup tek kisilik olsa bir ihtimal belki düsünülebilirdi . iki kisilik cadir tek kişi thru- hike kullanımına göre gereksiz bir ağırlık , bisikletli de kullanamaz dediginiz gibi.

Evet fiyat yüksek olmuş bence de ama biz hep malzeme fiyatı üstünden düşünüp fiyat koyuyoruz ürüne. Bunların genelde bir de arge vs ücretleri oluyor. İnovatif ürünlerde genelde malzemeden çok arge ücreti ödeniyor. Bu tür malzemelerin zaman içinde yaygınlaşması ücretlerini düşürecektir tahminim. Bir de benim dikkatimi çeken decathlon ürünleri bazen yurt dışında daha pahalı oluyor. Bu adamlar bu ürünleri ülkeye sokarken ekstra vergi vs ödemiyorlar mı mantıken bakınca bi tane de devlete almak gerekiyo. Diğer outdoor markalarının ürün ve mağazalarına bakınca yurt dışıyla ciddi farklar var. Üretim burada oluyo desem her ürünü burada üretemezler temel polyester malzemeleri burada üretip üstüne de tr de üretilmiştir deniyor zaten.

Yanılgıya düştüğümüz bir diğer noktada spesifik bir amaç için üretilen ürünlere farklı kullanım alanları katmak istememiz, örneğin bisiklette baton yok gibi :) bu aslında tamamen uzun yürüyüşler planlayanlara göre üretilen bir malzeme. Yani sen yanında baton taşıyorsan bir de polü ağırlık etme onun ağırlığından seni kurtarayım diyo adam. Bu düşüncenin biz de yer etmesinin nedeni genelde ekonomi :) o kadar para verince yaptığımız her aktivite de kullanmak istemek normal bir davranış. Bu decathlon özelinde çok olan bişey. Adamlar her ürünün kullanım alanı, süresi vs yi açıklayıcı şekilde yazıyo. Ama adam haftada bir giymesi gereken ayakkabıyı alıp günlük olarak giyip 3 ay sonra yıpranınca ürün kötü diyo. Olay tamamen ekonomik bence herkes fiyat performans açısından seçiyordu. Şimdi fiyatlarda uçtu maalesef.

Evet fiyat yüksek olmuş bence de ama biz hep malzeme fiyatı üstünden düşünüp fiyat koyuyoruz ürüne. Bunların genelde bir de arge vs ücretleri oluyor. İnovatif ürünlerde genelde malzemeden çok arge ücreti ödeniyor. Bu tür malzemelerin zaman içinde yaygınlaşması ücretlerini düşürecektir tahminim. Bir de benim dikkatimi çeken decathlon ürünleri bazen yurt dışında daha pahalı oluyor. Bu adamlar bu ürünleri ülkeye sokarken ekstra vergi vs ödemiyorlar mı mantıken bakınca bi tane de devlete almak gerekiyo. Diğer outdoor markalarının ürün ve mağazalarına bakınca yurt dışıyla ciddi farklar var. Üretim burada oluyo desem her ürünü burada üretemezler temel polyester malzemeleri burada üretip üstüne de tr de üretilmiştir deniyor zaten.

Yanılgıya düştüğümüz bir diğer noktada spesifik bir amaç için üretilen ürünlere farklı kullanım alanları katmak istememiz, örneğin bisiklette baton yok gibi :) bu aslında tamamen uzun yürüyüşler planlayanlara göre üretilen bir malzeme. Yani sen yanında baton taşıyorsan bir de polü ağırlık etme onun ağırlığından seni kurtarayım diyo adam. Bu düşüncenin biz de yer etmesinin nedeni genelde ekonomi :) o kadar para verince yaptığımız her aktivite de kullanmak istemek normal bir davranış. Bu decathlon özelinde çok olan bişey. Adamlar her ürünün kullanım alanı, süresi vs yi açıklayıcı şekilde yazıyo. Ama adam haftada bir giymesi gereken ayakkabıyı alıp günlük olarak giyip 3 ay sonra yıpranınca ürün kötü diyo. Olay tamamen ekonomik bence herkes fiyat performans açısından seçiyordu. Şimdi fiyatlarda uçtu maalesef.
Evet dediginiz gibi , doğa sporlari yapan bizler genelde bu fiyatta bir çadir alirken tüm koşullara ve durumlara mevsimlere uygun olacak sekilde almişken hepsine uygun olsun diye aliyoruz .

hem hafta sonu keyif kampı hem dağcilik hem thruhiking hem arabayla hem motorla hem bisikletle hem sirtcantasiyla kullanilacak cadir malesef yok .

cadirin özelliği zaten tamamen 2 kişinin thruhiking yaptiginda cadir polleri de taşımadan 1300/2 650gr kisibasi agirlikla yürümesini saglamak bunu ve bu tarz çadırları tamamen bu tarz etkinlikler icin olan bir amaca yönelik cadir olarak düsunmek lazim he ormanda sopa bulunamazmı iki adet düz 110cm bulunur ama biraz uğraştırır imkansız değil .

Alirmiyim ben , almam neden zaten 0.95 1.3 kg iki adet ultralight çadirim mevcut hem 4 mevsim hem yazın tenteyi almayıp 700 gr lara getirebiliyorum . birde dd hammocks un tarpı mevcut bende tarp + basit bivy bundan çok daha hafif ve geniş bir gölgelik ile yaşam alanı da sağlıyor çeşitli kurulum setuplarıyla da farklı kamp noktalarına adapte olabiliyor . Bu dedigim çadır 2 kisilik bir thruhike için , tek kisilik olsa fiyatı uçuk olmasa bir nebze düşünebilirdim belki 750 800 gr yagmurlukla beraber batonla kurulması tek kisilik bir versiyon icin iyi olabilirdi ama pollü çadırlarında avantajı çok rüzgar vs yönüyle , farklı amaca yonelik kullanılabilmesi yönüyle .

Birde bu fiyatta bir çadır alınacaksa şu sorulmalı kişi bu tarz bir özel kullanım amacına yönelik çadırı yılda kaç defa kullanacak. Kaç kez thru hike yapacak v.s ben çok kullaniyorum epey bir malzeme dolabını doldurmuştum ekipmanla şu zamlardan sonra yeni başlayacak arkadaşlara kötü oldu hakaten .

İlla gerekli mi bu tarz bir ekipman asla , tarp ile de defalarca bolu karabük gibi orman denizi yerlerde kamp yaptım yağmurda çok kullanışlı bence , daha da keyifli hatta tarp ile kamp. Tarp ile oluyorsa ,

Nispeten populer olduğundan Likya yolu gibi trekking rotaları neden migros çadırı ile bitirilmesin . zaten yazın nisan mayıs gibi akdenizde trekking rotası hava durumuna bakıldığında 30 günde 4 5 gün felan yağmur gözüküyor yagmur yağdığında da pansiyon otel de felan kalınabilir yani çokta elzem değil aslında :)

Migros çadırı yerine cibinlikli sağlam bir hamak ile de yürünebilir likya yolu yaza doğru yağmur yağmıyor zaten demre finike gibi rotalar atlanarak .

Değerli yorumunuz içinde çok tesekkürler.

Polleri olmayan, bu kadar ince kumaşlı bir çadır için hem 1300 Gr fazla ağır, hem 2750 lira çok fazla bence.
@Alaattinin Kafa Lambası na kesinlikle katılıyorum. Hatta 1 kg lik cloud-up 2 linkte 2800 liraya düşmüş an itibariyle.

Bu batonla veya sopayla desteklenen çadırları hiç gözüm tutmuyor nedense. Kayalık yerde sabitlemek imkansız gibi bir şey. Hadi toprak bulduk diyelim, o zaman da batonun tepesine vurup gömmek lazım. Rüzgarda falan yıkılmıyor mu? Tecrübesi olan?

Geri