Decathlon Güneş Paneli SC TREK 500 10W FORCLAZ - Ön İnceleme

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
Bu başlıkta detaylarını verdiğim faaliyet için Decathlon'dan SC TREK 500 10W FORCLAZ modeli taşınabilir güneş paneli satın aldım.

Panel bugün geldi. Gelir gelmez taşınabilir şarj cihazını takıp balkonda denedim. Bugün Antalya'da hava 42 derece. Ortalık kavruluyor. Bulut yok.

decathlon-gunes-paneli-1.jpg

decathlon-gunes-paneli-2.jpg

İlk izlenimlerim şunlar:

1. Paneli güneşe karşı açar açmaz saniyesinde elektrik üretmeye başladı.
  2. Taşınabilir batarya dolarken yavaş yavaş güneşin aksi istikametine dönmeye başladım. 20-30 derece dönüşten sonra güneş panele vurduğu halde şarj olmayı kesti. O şekilde sabit durunca tekrar elektrik üretmeyi sürdürdü. Dönüşlerden çok çabuk etkileniyor.
  3. Benim satın aldığım ünitede 2 panel var. Tek panel güneşi görecek, diğer panel gölgede kalacak şekilde konumlandırdım, şarjı kesti, fakat 10-15 saniye sonra şarja devam etti.
  4. 1-2 saniyeliğine dahi gölgeye girip çıkınca veya sağa sola çevirince şarjı kesiyor. Güneşe girince şarjın tekrar aktif olması 10 saniyeyi buluyor.
  5. En etkin elektrik üretme şekli paneli sabit bir yerde güneşe karşı konumlandırınca olacak gibi görünüyor. Bisiklette, sırt çantasında, hareket halindeyken sürekli şarj kesilip devam edecek.
  6. Güneş 12 istikametindeyse, sırt çantasında veya bisiklet heybesinin yanına asmak, işkembeden sallama bir tahminle, cihazın elektrik üretme kapasitesini %80 düşürecek gibi görünüyor. Bunun için bir çözüm geliştirmek şart.
1 ay kadar kullanayım, şu macerayı atlatayım, Outdoor Haber'de ayrıntılı incelemesini yazarım.

Bu arada en başta 400 gramlık, toplam 3 adet güneş paneline sahip SC TREK 900 15W FORCLAZ modelini değerlendiriyordum. Son anda 400 gramın ağır olduğuna karar verdim. İyi ki de bunu tercih etmişim. Nedenlerinden incelemede bahsederim.

Hocam Decathlon'un ünite 200 küsür gram ağırlığında. 5-6 saatte (güya) 5000 mAh dolduruyor. Bir de Decathlon'un internet alışverişlerinde 60 gün iade olayı var. Bu sebeplerden ötürü tercih ettim.

Paylaştığın incelemedeki sayısal değerler benim gibi doğada yürüyenler için çok bir şey ifade etmiyor, çünkü 6-8 saat durup da şarj olmasını beklemek gibi bir lüksüm olmayacak. Hareket halinde olacağım. Bir kullanayım hayırlısı, o zaman işe yarayıp yaramadığını paylaşacağım.

Bu videoda da bir inceleme yapılmış. Şeye değinmeleri güzel olmuş, normal prizden bir powerbank i sarj etmemizle panelden sarj etmemiz arasındaki fark. Yarı yarıya oynadığını belirtmişler. @Alaattinin Kafa Lambası hocam bu konuda da tecrübelerini paylaşabilirsen sevinirim. Decathlonun tanıtım videosunda direkt telefona bağlamak yerine, powerbank üstünden telefona bağlanmış mesela. Powerbank arada sigorta görevi görüyor muhtemelen. Ürün açıklamasında doğrudan bağlanmaması gerektiği vurgulanmış zaten. Video da yine 10k lık bir powerbank i bir günde doldurduklarından bahsetmişler. Tam performans olmadığından 5k gibi düşünsek onu fena değil yine. Tabii bunlar hep güneşi doğrudan aldığı durumlar için geçerli.

Bu videoda da 15w lık versiyonun volt ve amper değerlerini usb ile ölçmüş doğru demiş video açıklamasında. Böyle bir alet varsa elinde @Alaattinin Kafa Lambası sen de ölçebilirsen güzel olur hocam :)

Abi hareket halindeyken şarj meselesi düşündürücü. Hafif sağa sola çevirdiğin an elektrik üretmeyi durduruyor (voltaj düşünce devreyi kesiyor). Atılan her adımda bunu yapacaksa işimiz iş. Yoksa güneşin önüne koy, iyi kötü şarj yapacak zaten. Bu bilinen bir şey.

3-4 günlük keyif kampı için güneş paneli taşımak da ne kadar gerekli tartışılır. Doldur 20000 mAh bataryayıı, günde 4000 mAh harcasan 5 gün idare eder. Yetmiyor mu, 2 tane 20000'lik cihaz götür, nasıl olsa sırtında taşımak gibi bir kaygın yok.

Abi hareket halindeyken şarj meselesi düşündürücü. Hafif sağa sola çevirdiğin an elektrik üretmeyi durduruyor (voltaj düşünce devreyi kesiyor). Atılan her adımda bunu yapacaksa işimiz iş. Yoksa güneşin önüne koy, iyi kötü şarj yapacak zaten. Bu bilinen bir şey.

3-4 günlük keyif kampı için güneş paneli taşımak da ne kadar gerekli tartışılır. Doldur 20000 mAh bataryayıı, günde 4000 mAh harcasan 5 gün idare eder. Yetmiyor mu, 2 tane 20000'lik cihaz götür, nasıl olsa sırtında taşımak gibi bir kaygın yok.
Kesinlikle katılıyorum. Yürürken performans vermezse bunu taşıyacağıma ekstra powerbank taşırım zaten. Ama decathlon videosunda yürürken kullanılmış. Performansı merak ediyorum.

Yürürken nasıl bir performans verdiğini ben de merak ettim. Hatta yürürken farklı bir sonuç çıkabileceği aklıma gelmemişti.

Yürürken nasıl bir performans verdiğini ben de merak ettim. Hatta yürürken farklı bir sonuç çıkabileceği aklıma gelmemişti.
Herkes merakla bekliyor bu malzemenin fayda/performans yorumunu. Lakin @Alaattinin Kafa Lambası bir türlü çıkamadı ki faaliyete. Bir sürü aksilik, pandemi yasağı falan beklerken, şimdi de yangınlardan kaynaklı ormanlara girişi yasağı geldi.
Malzemeler elimizde patladı resmen bu sezon

Orman yasaklarının üstüne bir de corona temaslısı diye beni karantinaya aldılar. Corona olan yaşlı bir teyze adımı vermiş. Bugün 7ncü gündeyim. 10ncu günde test olacakmışım. Önümüzdeki ay da kesin pandemi yasakları başlar. Sonra bir de uzaylılar gelirse tam olur :lollol::lollol::lollol::lol::lol::lol:

Tuz gölü (Konya) transı düşünüyorum. Kuş uçuşu 90 kilometre. Orman yok, insan yok, su yok, hiçbir şey yok. Belki de Türkiye'de huzur içinde yürünecek bir tek orası kaldı.

Aladağlar'da şöyle bir sakat olay var. Gelen Pakistan ve Afganlar neden bilmiyorum, Niğde'yi sıçrama tahtası olarak kullanıyor. Yani oralarda şu an arazide yürümek ne kadar güvenli tartışılır.

2018 yılının sonunda şöyle https://www.outdoorhaber.com/makale/dagcilara-yuruyusculere-teror-tehdidi bir olay olmuştu. Bugün bize gelenler arasında bu zihniyette bir çok kişi olduğuna eminim. Terör dışında, gasp maksatlı bir olaya karışmak da olası. Hatta bu konuda ayrı bir başlık açayım. Çünkü bu olayın doğa yürüyüşü boyutu da var. Örneğin Likya Yolu Kaş civarında Yunan adasına geçmek isteyen bir sürü mülteci vardır. Kuşadası Dilek yarımadası gibi yerler de de benzer durumlar var.

Orman yasaklarının üstüne bir de corona temaslısı diye beni karantinaya aldılar. Corona olan yaşlı bir teyze adımı vermiş. Bugün 7ncü gündeyim. 10ncu günde test olacakmışım. Önümüzdeki ay da kesin pandemi yasakları başlar. Sonra bir de uzaylılar gelirse tam olur :lollol::lollol::lollol::lol::lol::lol:

Tuz gölü (Konya) transı düşünüyorum. Kuş uçuşu 90 kilometre. Orman yok, insan yok, su yok, hiçbir şey yok. Belki de Türkiye'de huzur içinde yürünecek bir tek orası kaldı.

Aladağlar'da şöyle bir sakat olay var. Gelen Pakistan ve Afganlar neden bilmiyorum, Niğde'yi sıçrama tahtası olarak kullanıyor. Yani oralarda şu an arazide yürümek ne kadar güvenli tartışılır.

2018 yılının sonunda şöyle https://www.outdoorhaber.com/makale/dagcilara-yuruyusculere-teror-tehdidi bir olay olmuştu. Bugün bize gelenler arasında bu zihniyette bir çok kişi olduğuna eminim. Terör dışında, gasp maksatlı bir olaya karışmak da olası. Hatta bu konuda ayrı bir başlık açayım. Çünkü bu olayın doğa yürüyüşü boyutu da var. Örneğin Likya Yolu Kaş civarında Yunan adasına geçmek isteyen bir sürü mülteci vardır. Kuşadası Dilek yarımadası gibi yerler de de benzer durumlar var.
Abi şuan güvenebileceğin en güvenli yerin aladağlar olduğuna teminat verebilirim. Tek canlı riski bazen çoban köpekleri. Hatta aralarından defalarca geçmiş biri olarak ve henüz ısırılmamış biri olarak şanslıyım sanırım

Bu gündüz şahit olunan manzara, kim bilir gece neler oluyor.

Bölgede küçükbaş hayvancılık yapılıyor. Bildiğim kadarıyla Afganlar çobanlık yapmak için köylere gidip geliyorlar, iş arıyorlar. Dikkatli olmakta yarar var.

Bu konuda bir yanlış anlaşılma olduğunu belirtmek isterim abi. Öncelikle evet İç anadoludan güneye ve diğer bölgelere açılan önemli noktalardan biri bu şekilde manzaraları görmek sadece nigde değil bir çok ilde dahi görmek mümkün. Ancak aladaglarin yüksek irtifa hemde bölge insanının aktif bir biçimde bölgeyi kullanmasından dolayı buralarda ne sahipsizlik ne de bu insanları burada barındıracak bir durum söz konusu.
Ve Afgan çobanlar bu ülkede yıllardır var hatta TRT belgeselde bunun üzerine bir belgesel dahi var. Yani bu görüntülerden yola çıkarak buralarda tehlikeli durumlar var demek biraz fazla endişeli yaklaşım diyebilirim. Sürekli takip ettiğim haberdar olduğum, iletişimde olduğum kişilerin var olduğu bir bölge burası ve buradan en ufak bir bu sekilde durumlar için bir duyumum olmadı.
Ki buradaki mültecilerinde amacı daga çıkıp orada örgütlenelim değil, (ki böyle birsey ülkenin batısında imkansız kalır) bunların tek derdi bu şekilde kilit illerden sağa sola dağılmak, büyük şehirlere yönelmek.

hacım bak yukarıdaki yazıyı bir oku. sonra şayet miden kaldırırsa +18 https://www.shockgore.com/watch/pJ8xNkFRf3TQf8N +18 (kafa kesme görüntüsü var arkadaşlar, hassas olan izlemesin) opera vpn'den girip izle. Aslında izlemesen ruh sağlığın için daha iyi olur. Çadırı, yürüyüş botunu, kamp ocağını ve diğer malzemeleri böyle bir vahşetin içinde görünce etkilenmemek, empati yapmamak elde değil.

Bunu yapan bağımsız hareket eden, ufak bir ışid hücresi. Niyetim korku salmak değil, fakat temkinli olalım. Bunlar artık bizim coğrafyamızın gerçekleri. Şu an ülkemize oluk oluk kayıtsız, parmak izi ve fotoğrafı alınmamış ne idüğü belirsiz bir sürü insan akın ediyor. Afganistan'da taliban ışid ile savaşıyor. Yani Afganistan'da taliban'dan kaçanlar arasında ışid'lisi, her türlüsü var. Hepsi terörist demeye getirmiyorum, fakat bunlar psikolojisi sağlam insanlar değil. Hayat vurmuş, taliban vurmuş, ışid vurmuş, amerika vurmuş, ruhen sağlıklı olduklarını düşünmüyorum. Şiddete meyilli insanlar. Ufacık tartışmada taşla kafa eziyor veya bıçağı takıyorlar (basından takip ettiğim kadarıyla konuşuyorum). Mesafeli ve dikkatli olmakta fayda var.

Mesela Likya Yolu'nda benim yüreğim ağzımda. Gencecik yabancı kadınlar tek başına yürüyor. Açık konuşayım, Norveç ve Danimarka'lı kadınların başına gelen olayın bir benzerinin burada yaşanmasından korkuyorum. Pakistanlı burada, Suriyeli burada, Afgan burada, Özbek burada. Yol geçen hanına döndük.

Bir de şöyle bir detay var. Gelenler Avrupa'ya iltica edebilmek için Türkiye'de kayıt olmaktan imtina ediyorlar. Yani ilk iltica başvurusunu Avrupa'ya yaparlarsa kabul görme şansları daha yüksek. Şayet ellerindeki belgelerde "Türkiye'de iltica başvurusu vardır" detayı olursa, Avrupa'nın Türkiye'ye iade etmesi için yasal zemin oluşuyor.

Temkinli olma konusunda çok haklısın abi hatta ben kendi ülkemde bırak mülteci sorununu kendi insanımızdan dolayı temkinli olmayı edindim. Bunun üzerine, ne olduğu belirsiz, kaybetmek birseyi olmayan kimseleri ülkeye doldurulmasiyla daha çok dikkatli olmakta fayda var. Bu bölge hakkındaki söylemlerimi de tanıdığım, bildiğim cografya ve insanlar olmasına dayanarak konuşuyorum tabi bu tedbirsizlik anlamına gelir mi tabi ki hayır. Aladaglarda konuştuğum insanlar özellikle buranın 10 yıl öncesine kadar yabancı turist kaynadigini dile getiriyor ki araştırmalarım da doğruluyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşanılan bazı teror olayları sonrası birçok ülke Türkiye güvenilir değil diyerek vatandaşlarına uyarıda bulundu, bunun sonucunda ciddi turist azalması olmuş. Ancak yine yineliyorum ben açıkçası kendi insanimizdan daha çok çekiniyorum, çünkü çok çirkin şeyleri görüyoruz. En basitinden sırf bisikletime haksız yere para istedi diye otobus muavini ile tartıştığım da dahi tehdit edilebiliyorum. Yada sırf bir kaç kendini bilmez alkol alıp, madde çekip satasir düşüncesi ile halka açık doğal alanlarda bile geç saatlere kadar kalmayı göze alamıyorum. Maalesef bu konuda çok yakınlacak derdimiz var ama uzun uzadıya gider bu.

Bugun yine önlem almazsak yepyeni bir mülteci akınına uğrayacağız. Korkarım ki Almanyanin Türkiye ile Afganistan krizi hakkında görüşmelerimiz olacak açıklamasından sonra yine Suriye konusunda olduğu gibi birkaç milyar euro ve boş AB vaatleri ile yine mültecileri ülkenizde tutun buraya göndermeyin diyecekler gibi geliyor.

Yukarıdaki terör olayının yargılama aşamasını araştırdım. İdam cezası almışlar.

When they also failed to obtain weapons to shoot around a mall, they chose to kill random tourists in the Atlas Mountains.

Adamlar şehirde avm basmak için silah temin edecek para bulamamış, dağdaki turistlere bu yüzden yönelmişler. Çok kolay hedefiz.

Yukarıdaki terör olayının yargılama aşamasını araştırdım. İdam cezası almışlar.

Adamlar şehirde avm basmak için silah temin edecek para bulamamış, dağdaki turistlere bu yüzden yönelmişler. Çok kolay hedefiz.
O videoyu izlemez olaydım. Arkadaşlar merakınıza yenik düşmeyin. Berbat görüntüler.
Bunu yapanların nasıl bir ruh hali var ya! Şimdi benzer tipler akın akın buraya geliyor :mad:

hacım bak yukarıdaki yazıyı bir oku. sonra şayet miden kaldırırsa +18 https://www.shockgore.com/watch/pJ8xNkFRf3TQf8N +18 (kafa kesme görüntüsü var arkadaşlar, hassas olan izlemesin) opera vpn'den girip izle. Aslında izlemesen ruh sağlığın için daha iyi olur. Çadırı, yürüyüş botunu, kamp ocağını ve diğer malzemeleri böyle bir vahşetin içinde görünce etkilenmemek, empati yapmamak elde değil.

Bunu yapan bağımsız hareket eden, ufak bir ışid hücresi. Niyetim korku salmak değil, fakat temkinli olalım. Bunlar artık bizim coğrafyamızın gerçekleri. Şu an ülkemize oluk oluk kayıtsız, parmak izi ve fotoğrafı alınmamış ne idüğü belirsiz bir sürü insan akın ediyor. Afganistan'da taliban ışid ile savaşıyor. Yani Afganistan'da taliban'dan kaçanlar arasında ışid'lisi, her türlüsü var. Hepsi terörist demeye getirmiyorum, fakat bunlar psikolojisi sağlam insanlar değil. Hayat vurmuş, taliban vurmuş, ışid vurmuş, amerika vurmuş, ruhen sağlıklı olduklarını düşünmüyorum. Şiddete meyilli insanlar. Ufacık tartışmada taşla kafa eziyor veya bıçağı takıyorlar (basından takip ettiğim kadarıyla konuşuyorum). Mesafeli ve dikkatli olmakta fayda var.

Mesela Likya Yolu'nda benim yüreğim ağzımda. Gencecik yabancı kadınlar tek başına yürüyor. Açık konuşayım, Norveç ve Danimarka'lı kadınların başına gelen olayın bir benzerinin burada yaşanmasından korkuyorum. Pakistanlı burada, Suriyeli burada, Afgan burada, Özbek burada. Yol geçen hanına döndük.
Bence de izlemeyin arkadaşlar.midem bulandı.insan değiller zaten tiplerinden belli.her zaman tedbirli olmak en iyisidir.

Geri