Amatör Telsizcilik Sınavı Soruları (PDF Formatında)

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün düzenlemiş olduğu Amatör Telsizcilik Sınavına ait soruları gruplandırarak buraya ekliyorum. İnternet'ten öğrendiğim kadarıyla, sorular her yıl aynıymış.

Sınava başvururken 2 farklı seçenek var. A/B sınıfı ve C sınıfı şeklinde seçenekler bunlar.

A/B sınıfı için konuşacak olursak, sınavda 75-100 puan arasında not alanlar "A Sınıfı", 60-74 arasında not alanlar "B sınıfı" Amatör Telsiz Operatörü belgesi almaya hak kazanıyor.

C sınıfına başvurup 100 alsanız dahi A sınıfı belge alamıyorsunuz. C sınıfı için en düşük not 60 olmalıymış.

Sorulara geçelim.

İşletme Soruları

1- A/B Sınıfı İşletme Soru Bankası
2- C Sınıfı İşletme Soru Bankası

Teknik Sorular

1-
A/B Sınıfı Teknik Soru Bankası
2- C Sınıfı Teknik Soru Bankası

Ulusal ve Uluslararası Düzenleme Soruları

1-
A/B sınıfı Ulusal ve Uluslararası Düzenleme Soru Bankası
2- C sınıfı Ulusal ve Uluslararası Düzenleme Soru Bankası

ve son olarak

Milli Fonetik Alfabe

Bir ara vakit bulunca tüm soruları online test şeklinde düzenler, Outdoor Haber'de yayınlarım.

Herkese merhaba,

Epey zamandır forumu takip ediyorum ve yazmak istiyorum, ya vakit olmuyordu ya da cevap verilmiş oluyordu. :)

KMT ( Kısa Mesafe Telsizi ) ve ADB ( Amatör Denizci Belgesi ) Ulaştırma Bakanlığının 2019 yılında başlatmış olduğu 1 Milyon Amatör Denizci Projesi Kapsamında hala devam etmekte. Hedef ise 2023 e kadar 1 milyon olması. Ocak ayı sonu itibari ile Amatör Denizcilik Belgesi alan kişi sayısı 730 bine yaklaşmıştı. Kısa Mesafe Telsiz Belgesi alan kişi sayısı ise 100 bine yaklaşmıştı. :) Rivayete göre hedeflenen kişi sayısına ulaşıldıktan sonra daha sıkı sınav şartları olacağı..
Amatör denizci belgesi ile boyu 7 metreden kısa, sürati saate 7 deniz milinden (knot) az tekneleri kullanabilir. Ticari amaçlı kullanılmamaktadır.
Kısa mesafe telsiz belgesi ise uluslararası SOLAS ( Uluslararası Denizde Can Güvenliği Sözleşmesi ) sözleşmesi dışında kalan deniz araçlarında bulunan VHF/DSC cihazlarını kullanmak için yeterlidir ve uluslararası geçerliliği vardır.
Sonuç olarak şunu söylemeye geleceğim. Sınavın, eğitimin daha doğrusu çok çok önemi var fakat gözüktüğü gibi sınavlar hırçın geçmiyor. Bu belgeler şu an peynir ekmek gibi dağıtılıyor :) aldın aldın yani. Ben sınava girmeden bir gece önce youtube ta daha önceki sınavlara ait soruların üzerinden geçtim 2 kere.. Ertesi gün sınav saatinden 20 dk önce sınav merkezine gittiğimde kapıda kitapçık dağıtıldı ve sonrasında 1 saatlik bir ders oldu ardından hemen sınav olduk. O dağıtmış oldukları kitapçıklar herkesin önünde açık bir şekilde :) Kapıda dağıtılan kitapçıkları sınav sonunda yanınıza alıp gidebiliyorsunuz ve hayatınız boyunca size ışık tutacak bilgiler var içinde. Bu arada sorular aynı fakat soruş biçimleri değişiyor , 70 alan geçiyor :) Son olarak İstanbul'dan sınava katılmak isteyen arkadaşlar adbs.uab.gov.tr den sürekli kovalamaları lazım İstanbul'da sınav açılır açılmaz doluyor.

Az önce sınavdan çıktım. Sınava 3 saat kala, yazıcıdan yazdırdığım yukarıdaki soruları çalıştım. 70 garanti alıyorum. Yani B sınıfı kesin cepte. Kim bilir belki de salladığım bazı sorular tutar, kıl payı A sınıfı belgeye de hak kazanmış olabilirim. Yani 3 gün önceden oturup güzelce çalışsaydım, kesin 90 üstü alırdım.

Sınavda yukarıdaki soruların birebir aynıları çıkıyor. Mesela mors alfabesinden 3 soru çıktı. Sadece A ve E harflerinin karşılığını bilseydim o soruları kesin doğru cevaplardım.

Ulusal şehir kodları çok zor geldi. Mantığını anlamadığım için onları da salladım. TA veya TB'den sonra ver plaka kodunu bitsin gitsin. Yok öyle yapmamışlar. Değişik bir sistem var.

Yani özet olarak, sakın gözünüzde büyütmeyin. Benim gibi, çalışmayı son dakikaya bırakmayın. 3-4 gün kala her konuya bir gün ayırsanız havada karada geçersiniz.

sinav.jpg

Maalesef tek soruyla A sınıfını kaçırdım. 10-15 dakika daha çalışsaydım mesele bitmişti. Henüz tam olarak A sınıfının ne gibi avantajlar sunduğunu bilmiyorum. B ve C sınıfına kıyasla, bazı ek frekans aralıklarında çalışma imkanı sunuyor anladığım kadarıyla. Bunlara şu aşamada ihtiyacım olacak mı bunu bilmiyorum. Şu aşamada telsiz cihazına para yatırmak da istemiyorum açıkçası.

Modern, pek çok özellikle donatılmış el tipi telsizler neredeyse cep telefonu kadar pil tüketiyor. Doğada bir de telsizi başıma dert etmek istemiyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 601

Maalesef tek soruyla A sınıfını kaçırdım. 10-15 dakika daha çalışsaydım mesele bitmişti. Henüz tam olarak A sınıfının ne gibi avantajlar sunduğunu bilmiyorum. B ve C sınıfına kıyasla, bazı ek frekans aralıklarında çalışma imkanı sunuyor anladığım kadarıyla. Bunlara şu aşamada ihtiyacım olacak mı bunu bilmiyorum. Şu aşamada telsiz cihazına para yatırmak da istemiyorum açıkçası.

Modern, pek çok özellikle donatılmış el tipi telsizler neredeyse cep telefonu kadar pil tüketiyor. Doğada bir de telsizi başıma dert etmek istemiyorum.
knk ben online dersi bitirdim online gircem Amatör denizce eğitim tama sırada telsiz sen sanırım örgün yüz yüze girdin ben online gircem ama senin bu attığın sınav sorularından farklımıdır online de acaba ya birde bu süresiz dimi sürekli belli yılda para yatırmaya gerek yoktur diye düşünüyorum

Yukarıdaki soruları oturur 2-3 gün çalışırsan A sınıfı alırsın. ben 20-30 dk çalışıp girdim, tek soruyla A tipi belge kaçtı. Hoş A tipi belge alsam ne işime yarardı, şu an telsiz almak kadar gereksiz bir iş göremiyorum kendi açımdan. Sen de gaza gelip tonla para harcama alet ekipmana.

Yukarıdaki soruları oturur 2-3 gün çalışırsan A sınıfı alırsın. ben 20-30 dk çalışıp girdim, tek soruyla A tipi belge kaçtı. Hoş A tipi belge alsam ne işime yarardı, şu an telsiz almak kadar gereksiz bir iş göremiyorum kendi açımdan. Sen de gaza gelip tonla para harcama alet ekipmana.
yok ya 900 filan diyorlar başka zaman belki alırım ama kartı almam lazım eyvallah bakıcam bu sorulara sınava ne zaman girerim bilmiyorum girdiğim zaman burdan tecrübelerimi yazarım eyvallah

Ben de başvurdum, bir buçuk hafta sonra gireceğim sınava. İnternetten deneme sınavı çözmenizde fayda var. Sınavdan sonra duygularımı paylaşmaya döneceğim :lollol: Umarım sorular değişmez :)

Geri