Ağrı Dağı zirve yürüyüşü

Likya, Kaçkar Bozdağ, Karagöl zirve yaptık,şimdi en üst level çıkmak için sabırsızlanıyorum, Ağrı Dağı zirve yürüyüşü yapicam 30 ağustos, ücretsiz gelmek isteyenler ile grup kurup haberleselim, sosyal medyam yok, telegram ve Whatsapp var

Ağrı'ya yalnız çıkamazsınız. 30 Ağustos'ta özel bir etkinlik var mı bilmiyorum, ancak yoksa mutlaka bir rehberle çıkmanız gerekiyor.

Lazım hocam. Rehbersiz çıkmak yasak. izin almanız gerekiyor, ciddi bir para da devlete ödeniyor. Özel rehber değil de, gruplar var çıkan, onlara katılabilirsiniz. Rehbersiz çıktığınızı farzedelim, 2-3 tane kamp yeri var, orada tek başınıza çadır atamazsınız, anında paketler yerel rehberler sizi :)

Cvp için teşekkür ederim minimum bütçe ile bu tırmanışı gerçekleştirmek istiyorum, maceraperest bir ruhum da var bu baglamda bana rehbersiz mantıklı görünüyor fakat başka detayları da bilmek için araştırma halindeyim yada en kotu gruplarla gidicem, Doğubeyazıt kaymakamlığına aricam

Selam. Bence Dünyanin En Iyi 6. Macera Yolu seçilen Karia Yolu'nu yürüyün. Bu unvanı sonuna kadar hakkediyor. Datça Yarımadası 'ni bitirdim, Bozburun Yarımadasi' nin bitmesine 2 gün kaldı. Doğa muhteşem ama Kaçkarlar'da bu kadar zorlanmadım

Lazım hocam. Rehbersiz çıkmak yasak. izin almanız gerekiyor, ciddi bir para da devlete ödeniyor. Özel rehber değil de, gruplar var çıkan, onlara katılabilirsiniz. Rehbersiz çıktığınızı farzedelim, 2-3 tane kamp yeri var, orada tek başınıza çadır atamazsınız, anında paketler yerel rehberler sizi :)
Paket satın alırsanız malzemelerinizi taşıtmak için katır, çadır, yemek, rehberlik(?) vb. kalemler için ücret ödersiniz. Onun dışında hiçbir şekilde kimse sizi paketleyemez. Dağ hiç kimsenin tekelinde değildir. Biz 2014'te gittik, kimse de bir şey diyemedi!

Yukarıda koyu harfle yazdığım rehber ya da sizin deyiminizle 'yerel rehber' ifadesine gelince; ülkemizde rehberlik (dağ mihmandarlığı) sertifikasını vermeye yetkili tek kurum Türkiye Dağcılık Federasyonu'dur. Şu an bu belgeye sahip 108 kişi var ülkemizde. Listesi de burada. Hiçbir bilgi, belge ve tecrübesi olmayan kişilere rehberlik adı altında para ödemeyin derim naçizane.
Rehbersiz çıkmak yasak.
Şimdi yukarıda yazdıklarıma istinaden, kime göre ve neye göre rehber?

Son düzenleme:
Hocam Ağrı dağı milli park sanırım. Aşağıdaki linkte yönergeler mevcut. Ben çıktığımda tur rehberi bana izinler için valiliğe veya başka bir kuruma (hatırlayamadığım için devlet yazdım) izin parası verdiklerini söylemişti. Yanılmıyorsam dolar üzerindendi hatta.

yönerge

Rehbersiz (veya mihmandersiz) çıkışın da yasak olduğu söylenmişti.

IV-ÇIKIŞ VE TIRMANIŞ BAŞVURULARI VE İZİNLER:
  1. Ağrı Dağına çıkış izin başvuruları, ilgili kişi, kurum ve şirketler tarafından, şahsen veya posta, faks ve elektronik posta ile ilgili kurumlara veya Ağrı Valiliği Ağrı Dağı ve Milli Parkı İzin ve İrtibat Bürosu'na yapılır.

Bu arada bir de not düşeyim, ben ülkemdeki hiçbir dağa izinle çıkmak istemiyorum. Bir tehlike veya terör veya başka bir tehlike varsa bilgilendirirsin vs. ancak izin almak bana doğru gelmiyor. Rehber de aynı şekilde. Kişi kendi özgür iradesiyle bir karar veriyor, iyi veya kötü sonuçlarına katlanır.

Devlet bu işten para almaz. Millî park değil orası. Paket satın alırsanız malzemelerinizi taşıtmak için katır, çadır, yemek, rehberlik(?) vb. kalemler için ücret ödersiniz. Onun dışında hiçbir şekilde kimse sizi paketleyemez. Dağ hiç kimsenin tekelinde değildir. Biz 2014'te gittik, kimse de bir şey diyemedi!

Yukarıda koyu harfle yazdığım rehber ya da sizin deyiminizle 'yerel rehber' ifadesine gelince; ülkemizde rehberlik (dağ mihmandarlığı) sertifikasını vermeye yetkili tek kurum Türkiye Dağcılık Federasyonu'dur. Şu an bu belgeye sahip 108 kişi var ülkemizde. Listesi de burada. Hiçbir bilgi, belge ve tecrübesi olmayan kişilere rehberlik adı altında para ödemeyin derim naçizane.

Şimdi yukarıda yazdıklarıma istinaden, kime göre ve neye göre rehber?
Yazdıklarınızı katılıyorum,ağrı dağı izin olayına gelince resmi makam kimse yada muhatap olacağımız yere yazı ile bilgilendirme yapılmalı bence olası olumsuzluklarda, bilgileri olması açısından veya önleme yönünden,ama rehber yada tür olayına yokum (çünkü onlar orayı kazanç kapısı olarak görüyor olabilir,kimisini korkutup böyle bir algı yapılıyor olabilir ben zaten yanıma bir arkadaş arıyorum bulduğum anda 30 ağustos da jandarmaya haber verip cikarim

Selam. Bence Dünyanin En Iyi 6. Macera Yolu seçilen Karia Yolu'nu yürüyün. Bu unvanı sonuna kadar hakkediyor. Datça Yarımadası 'ni bitirdim, Bozburun Yarımadasi' nin bitmesine 2 gün kaldı. Doğa muhteşem ama Kaçkarlar'da bu kadar zorlanmadım
Hepsinin sırası var ☺️lakin ağrı dağından sonra olucak, Likya yolunun bir kısmını yürüdüm, sonra Karya . sonra Frigya

Yazdıklarınızı katılıyorum,ağrı dağı izin olayına gelince resmi makam kimse yada muhatap olacağımız yere yazı ile bilgilendirme yapılmalı bence olası olumsuzluklarda, bilgileri olması açısından veya önleme yönünden,ama rehber yada tür olayına yokum (çünkü onlar orayı kazanç kapısı olarak görüyor olabilir,kimisini korkutup böyle bir algı yapılıyor olabilir ben zaten yanıma bir arkadaş arıyorum bulduğum anda 30 ağustos da jandarmaya haber verip cikarim

Hocam krampon almayı unutma, bir de 4.000 den sonrası cidden çok soğuk.

Hocam Ağrı dağı milli park sanırım. Aşağıdaki linkte yönergeler mevcut. Ben çıktığımda tur rehberi bana izinler için valiliğe veya başka bir kuruma (hatırlayamadığım için devlet yazdım) izin parası verdiklerini söylemişti. Yanılmıyorsam dolar üzerindendi hatta.

yönerge

Rehbersiz (veya mihmandersiz) çıkışın da yasak olduğu söylenmişti.
İşte "rehber" konusu mevzuatla belirleniyor. Her önüne gelen rehber olamaz ya da oradaki ismi "yerel rehber" olarak geçen kişilerin herhangi bir resmiyeti yok. Mihmandarlık belgesi tek başına da yeterli değil. Vize bedelinin yatırılması gerekiyor belli dönemlerde.

TDF Dağ Mihmandarlığı Yönetmeliği: http://www.tdf.gov.tr/wp-content/uploads/2016/11/14_mihmandar.pdf

Ayrıca Jandarma Genel Komutanlığı'nın dağcılık faaliyetleri ile ilgili yazısını da ekte paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

• JGK Dağcılık Faaliyetleri Yazısı.pdf
    104.2 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Selam

Ben Ağrı dağına 2013 yazında Ağustos ayının sanırım 2. haftası montis ile çıktım.
Montis'ten çok memnun kaldım, tavsiye ederim. Başka tur şirketleri de var tabii, hepsi iyidir eminim.

Fikir vermesi açısından tecrübelerimi paylaşayım:

Yukarıda da konuştuğumuz gibi, Ağrı dağı özel izin alınarak çıkılması gereken bir dağ, tur şirketi haricinde yanlış hatırlamıyorsam belli bir harç yatırılıyor gerekli yerlere.

Biz Doğubeyazıt'a geçtik, oradan minibüslerle Çevirme Köyü'ne geçtik, oradan da yürüyerek 1. kampa (3200) vardık.
Kamp alanında diğer tur şirketlerinin de çadırları var. Biz gittiğimizde kampta su ve tuvalet vardı.

1 gece kampta kaldıktan sonra 4200 kampına yürüyüp geri döndük. Aklimitizasyon için. Bu yürüyüş kolay, yukarı katırlarla malzeme taşıdıkları için patika belli, kaybolma tehlikesi vs. yok.
Ertesi gün 3.200 den tekrar 4200 e çıktık ve gece tırmanışı için akşamüstü erkenden yatıp uyuduk. 4200 kampında su yok, çadır alanı yok denecek kadar az.
3.200 den sonra su bulamazsınız, yiyeceğinizi ve suyunuzu yanınızda taşımanız gerekir. Dağın en kötü tarafı bu. Tek bir damla bile su yok hocam. 4200 kampında güneş battıktan sonra hava çok soğuk oluyor.
Zaman zaman kar fırtınası yaşandığı da oluyor(muş). Tedarikli olmak lazım. Gece yanılmıyorsam saat 02 gibi zirve için yola çıktık, hava yine buz gibiydi. Bildiğin kışlık kıyafetlerimizi giydik. Pantolon altına içlik vs.
Başka türlü olmaz, donarsınız. Zirve yürüyüşü yaklaşık 4-5 saat sürüyor. Bu noktada kaybolmak çok olası, çünkü ortada bir patika veya iz yok. Eğer rehberiniz yoksa kesin kaybolursunuz. GPS e güvenmeyin.
Gün ağarırken sanırım, buzula geldik, kramponlarımızı taktık. Kramponsuz buzulda yürümeyi hiç düşünmeyin bile. Ağustosta gideceğinizden buzulda illaki izler vardır. Ancak sizden önce birileri gitmediyse ve kar yağdıysa yine kaybolma riskiniz çok yüksek.
Yolda yine su yok, suyunuzu yanınızda taşımanız gerekecek. Kar/buz eritip su içerim diye düşünmeyin, o iş yaş bence. Buzuldan sonra zirve tırmanışı çok zor değil, rota üzerinde geçmesi tehlikeli bir yer var.
Hafif eğimli, yaklaşık 10m uzunluğunda cam gibi bir buz.

Kramponla yürümeyi bilmeniz gerekiyor, buzula gelince dinleneyim diye oturmak, çömelmek tehlikeli. Kayar düşerseniz kurtulma şansınız hemen hemen sıfır.

Şimdi gelelim rehber mevzusuna:

3.200 kampına kadar yürüyerek gidemezsiniz, bir minübüse binmeniz gerekecek. Mesafe uzun. Toplu taşıma yok, oraya giden adam dağa çıkmak için gider. Küçük yer, illa ki soracaklar kimle çıkıyorsun diye.
Adamların geçim kaynağı oraya gelen turistler. Bir de dağdaki hemen her şeyi adamlar yapmışlar. Kamp yerlerindeki çadır alanlarını düzenleme, 3.200 deki tuvalet, su vs. Katırcılıkla geçimlerini sağlıyor adamlar.
Rehbersiz tek başınıza çıkarsanız (ki hiç sanmıyorum yapabileceğinizi) size en iyi ihtimalle tavır alırlar, sıkıntı çıkarırlar.

Yerel rehber meselesi de şöyle: Profesyonel tur şirketlerinin ücretlerinden daha ucuz fiyata yöre halkından dağı bilenler yukarı adam çıkarıp indiriyormuş.
Ben bu yerel rehberleri gözümle görmedim, ancak bu şekilde dağa tırmanan birini tanıyorum. Aklimitizasyon yapmıyorlar, güvenliğinizle ilgili çok bir kaygıları yok.
Başınıza bir iş gelirse bırakıp kaçabilir bile adam sizi. Aç sefil yukarı çıkarıp indirirler. Bin pişman olursunuz.

Benim tavsiyem kesinlikle profesyonel bir tur şirketi ile anlaşın, onlarla çıkın. 2 kişi 3 kişi biz iyiyiz, çıkarız diye düşünmeyin, çıkamazsınız. Kaçkarlar gibi değil orası.

Bence Ağrı'da en büyük sorun su. Düşünsenize en az 2 günlük suyunuzu yanınızda taşımanız gerekecek. Bu da 10 litre su yapar nerden baksanız. Çadır, yiyecek kıyafet vs vs. olacak iş değil.

Bence Ağrı'da tırmanış 4.200 den sonra başlıyor. Oraya kadar Türkiye şartlarında tecrübeli bir dağcı kendisi çok rahat idare edebilir. Ancak ondan sonrası için iyi bir rehber şart.
Tırmanış pahalı diye düşünmeyin, gerekirse kredi çekin en iyi hizmeti almaya bakın. Ben iyi bir ekiple ve 2 iyi rehberle tırmandım. Başka türlü tırmanamazdım.
Ağrı'dan önce Kaçkar zirve, Aladağlar vs. rehbersiz kendi tecrübelerime dayanarak yaptım ama inanın Ağrı çok farklı.
İyi bir rehber sizin can güvenliğinizi sizden daha fazla düşünüyor, ayrıca tecrübelerinden de yararlanıyorsunuz adamın.

Bence TDF yi arayın, 30 ağustosta grup tırmanışları vardı sanki. Onlardan birine kayıt yaptırırsanız ucuza tırmanabilirsiniz.

Bence TDF yi arayın, 30 ağustosta grup tırmanışları vardı sanki. Onlardan birine kayıt yaptırırsanız ucuza tırmanabilirsiniz.
TDF'nin tırmanışlarına katılabilmek için belirli kriterleri vardır. Mesela dağın özelliğine göre başvuru şartları arasında 'kış dağcılık eğitimini almış olmak' gibi kriterler vardır. Herkesi kabul etmez TDF.

Geri