5 Derecelik Uyku Tulumu Tavsiyesi

bisikletli gezgin "gürkan genç" yanılmıyorsam thermarest'in içliğini kullanıyordu, ben epeydir varlığını ve yalıtım özelliklerini biliyordum da pahalı olduğu için kendi alışkanlığım adına mantık yürütemiyordum. "tulumla aynı paraya geliyordu"
soğuk iklim faaliyetlerinde tamamlayıcı ekipman olarak iş görüyormuş. aöf tamamlayıcı kitapları misali.
Tam "ya aslında tulum parasına değilmiş, bak @Alaattinin Kafa Lambası toplam 380 liraya mal etmiş" falan diyecektim ki an itibarı ile 500 tl olmuş fiyatı :( Bir de yaklaşık 400 liraya bir alt modeli var.
Yani oldukça pahalanmış tabi ama dediğini yapıyorsa, yani tulumun konfor sıcaklığını 14 derece aşağı çekebiliyorsa (bana hala inandırıcı gelmiyor), yine de değerlendirilebilir.
Yapacağımız @Alaattinin Kafa Lambası nın kullanıp incelemesini yazmasını beklemek sanırım.

Tam "ya aslında tulum parasına değilmiş, bak @Alaattinin Kafa Lambası toplam 380 liraya mal etmiş" falan diyecektim ki an itibarı ile 500 tl olmuş fiyatı :( Bir de yaklaşık 400 liraya bir alt modeli var.
Yani oldukça pahalanmış tabi ama dediğini yapıyorsa, yani tulumun konfor sıcaklığını 14 derece aşağı çekebiliyorsa (bana hala inandırıcı gelmiyor), yine de değerlendirilebilir.
Yapacağımız @Alaattinin Kafa Lambası nın kullanıp incelemesini yazmasını beklemek sanırım.

ben "gürkan genç"in deneyim videosunu izledim ya da sitesinde yazısını okumuştum, yaz aylarında tnf -40 inferno yerine bu içliği kullanıyorum kullanışlı oluyor, kışında tulum içinde kullanıyorum ilave yalıtım sağlıyor ama çok büyük yalıtım seviyesi yok demişti.

elbette üründen ürüne değişebilir, bekleyelim görelim.

@Sux
Hocam Gürkan Genç'in kullandığı o TNF Inferno -40 varya kışlık uyku tulumundaki son noktalardan biri. Yani ekstrem derecesi -60 küsür olan ve buna rağmen sadece 1750 gr ağırlığında, 11500 (yazıyla onbirbinbeşyüz) lira fiyat etiketi olan, tek kelimeyle aşmış bir ürün. Himalayar, Pamir ve Karakurum gibi 7000+ irtifalarda çok tercih edilen bir model. Özetle böyle bir tulumun yalıtımını arttırmaya hiç hacet yok. Gürkan Genç'in fark hissetmemesinin normal olduğu kanaatindeyim :)

Son düzenleme:
@Sux
Hocam Gürkan Genç'in kullandığı o TNF Inferno -40 varya kışlık uyku tulumundaki son noktalardan biri. Yani ekstrem derecesi -60 küsür olan ve buna rağmen sadece 1750 gr ağırlığında, 11500 (yazıyla onbirbinbeşyüz) lira fiyat etiketi olan, tek kelimeyle aşmış bir ürün. Himalayar, Pamir ve Karakurum gibi 7000+ irtifalarda çok tercih edilen bir model. Özetle böyle bir tulumun yalıtımını arttırmaya hiç hacet yok. Gürkan Genç'in fark hissetmemesinin normal olduğu kanaatindeyim :)

gayet mantıklı bir bakış açısı, hak verdim.

Geçen sene karadenizde tulum içliği kullanmıştım. Benim değildi, bir arkadaşımdan ödünç tulum aldım, içlik de var vereyim dedi onu da aldım. Açıkçası çok işime yaradı. Derece farkını bilmem ancak bir fark olacağı kesin. Bence iyi yapmışsın, bu tür içlikler sadece ısı yalıtımı için değil, tulumun ömrü için de faydalı. Atıyorum tulumu senede bir yıkıyorsan içlikle 5 senede bir yıkarsın :)

mrb. 3 mevsim uyku tulumu bakıyorum kışın kesinlikle kullanılmayacak en fazla son bahar tek sıkıntı baharda yüksek rakıma dağlara çıktığımızda ısı 0-5 derece arasına düşüyor bu sıcaklıklarda üşütmeyecek f/p Ürün nedir acaba fiyatlar almış başını gitmiş husky 700 bandında 4 tane alacam ailece çok geldi evolite alaska var -5 350tl diyor bilemedim yada önereceğiniz modeller varmıdır tşk.ler

mrb. 3 mevsim uyku tulumu bakıyorum kışın kesinlikle kullanılmayacak en fazla son bahar tek sıkıntı baharda yüksek rakıma dağlara çıktığımızda ısı 0-5 derece arasına düşüyor bu sıcaklıklarda üşütmeyecek f/p Ürün nedir acaba fiyatlar almış başını gitmiş husky 700 bandında 4 tane alacam ailece çok geldi evolite alaska var -5 350tl diyor bilemedim yada önereceğiniz modeller varmıdır tşk.ler

@Everhard senin önerdiğin bir Decathlon tulum vardı, sanki arkadaşın ihtiyacını karşılar gibi geldi.

Vaude siux 400 kullanıyorum.Konfor 8,limit 3,extrem -11 derece.Zorlu kış şartlarında kullanmadım ama Kasım, Mart aylarında soğuk gecelerde Likya yolu faaliyetinde ve bir kaç bisiklet turumda kullandım hiç üşümedim.İyi bir marka olduğu için verilen değerler oldukça gerçekçi,görece hafif,az yer kaplayan,fermuar ve malzeme kalitesi güzel bir uyku tulumu.Memnunum tavsiye ederim.

Vaude siux 400 kullanıyorum.Konfor 8,limit 3,extrem -11 derece.Zorlu kış şartlarında kullanmadım ama Kasım, Mart aylarında soğuk gecelerde Likya yolu faaliyetinde ve bir kaç bisiklet turumda kullandım hiç üşümedim.İyi bir marka olduğu için verilen değerler oldukça gerçekçi,görece hafif,az yer kaplayan,fermuar ve malzeme kalitesi güzel bir uyku tulumu.Memnunum tavsiye ederim.
Şimdi gördüm tavsiye isteyen arkadaş satın almış.Bu da bilgi olarak kalsın.

@Alaattinin Kafa Lambası nın da bahsettiği, hatta bu başlıkta geçen başka bir arkadaşa önermiştim. Decathlon un Trek 500 0 ve Trek 500 5 modelleri değerlendirilebilir. Sırasıyla 1670 ve 1200 Gr ağırlıkları var. Fiyatları da 570 ve 450. Yaw ne olmuş bu fiyatlar böyle. Hayır arkadaş dört adet alacağı için maliyet epeyce artıyor.
Evolite Alaska -5 tuluma gelince de, bu markaya fazla itibarın olmasa da fiyatı uygun. Elyaf dolgulu tulumlarda aslında öyle çok büyük farklar olmuyor. Evolite nin bu modeli de 1300 Gr mış. -5 te olmasa bile üç ila 10 derece arasında kurtarır gibime geliyor.

@Alaattinin Kafa Lambası nın da bahsettiği, hatta bu başlıkta geçen başka bir arkadaşa önermiştim. Decathlon un Trek 500 0 ve Trek 500 5 modelleri değerlendirilebilir. Sırasıyla 1670 ve 1200 Gr ağırlıkları var. Fiyatları da 570 ve 450. Yaw ne olmuş bu fiyatlar böyle. Hayır arkadaş dört adet alacağı için maliyet epeyce artıyor.
Evolite Alaska -5 tuluma gelince de, bu markaya fazla itibarın olmasa da fiyatı uygun. Elyaf dolgulu tulumlarda aslında öyle çok büyük farklar olmuyor. Evolite nin bu modeli de 1300 Gr mış. -5 te olmasa bile üç ila 10 derece arasında kurtarır gibime geliyor.
aynen hocam 4 adet alınca sanki motor alıyoruz gibi oluyor memleket bir hoş oldu decathlonun kendi sitesindeki yorumlarda 0 ve 5 ten pek memnun değiller gibi sıfırın üşüttüğü söyleniyor 0-5 arasında birde buna 550 verene kadar husky 700 daha mantıklı ama sorum Şuki bu fiyat bandına çıkmak istemiyorum evolite ise bilemedim -5 ile ilgili baya olumlu yorum var kullanan varmı acaba aramızda bu markanın tutumlarını tşk..

@hollyland62
Acaba aldınız mı uyku tulumu. bende bu özelliklerde bir tulum bakıyorum açıkcası o yüzden sordum.
mrb. baya araştırdım husky monti new -11 derecede karar kıldım gibi kampanya takip ediyorum uyku tulumu önemli bir ekipman üşüyünce anlıyor insan paraya koyacağız yapacak bişi yok gibi nurgaz campout var oda 400 civarı oda kaliteli gibi duruyor ama EN sertifikasyonundan hiçbirinde bahsedilmiyor husky 670 civarı nurgaz 400

mrb. baya araştırdım husky monti new -11 derecede karar kıldım gibi kampanya takip ediyorum uyku tulumu önemli bir ekipman üşüyünce anlıyor insan paraya koyacağız yapacak bişi yok gibi nurgaz campout var oda 400 civarı oda kaliteli gibi duruyor ama EN sertifikasyonundan hiçbirinde bahsedilmiyor husky 670 civarı nurgaz 400
Sentetik dolgulu tulumlarda çok da marka model üzerine kafa patlatmaya gerek yok. Hepsinin dolgu malzemesi sentetik elyaf. Ne kadar çok dolgu, dolayısıyla ağırlık ve hacim, o kadar çok yalıtım gibi bir denklem var sentetik tulumlarda. Öte yandan çok güvenilir bir marka gibi geliyor hepimize Husky ancak anapurna modeli hariç hiçbir tulumunda (monti new e dahil) EN13537 sertifikası yok :) Anapurna'da da sertifikayı aldıktan sonra tulumun konfor ve limit değerleri değişti. Nurgaz a gelince en önemli bilgilerden biri olan tulumun ağırlık bilgisini belirtmemişler. Husky ise 1850 gr, yani hafif sayılmaz.
Sözün özü 1850 gr civarı hemen her sentetik tulum aşağı yukarı aynı yalıtımı sağlayacaktır.

indir (1).jpg
Geçen sene Likya yolu için decathlon'dan Forclaz trek 900 uyku tulumunu almıştım. Maalesef bu sene getirmemişler belki ilerleyen dönemlerde yeni modeli gelir. Yaklaşık 500 gr civarı ve el kadar yer kaplıyordu. Konfor derecesi 5 dereceydi. Yaz için oldukça ideal bir tulum bence. 2. el sitelerinde bulabilirseniz, değerlendirebilirsiniz.

@dikeydunyam
Aynen hocam nefis üründü. Hatta geçen sene bir ara 400 liraya falan inmişti de benim de aklım bi kaymıştı. Mağazada incelemiştim, gerçekten ufacık oluyordu. Hem de tüy dolgulu bir tulum için çok ama çok uygundu fiyatı. Yeniden getirseler en az 1000 lira etiketi olur.

@dikeydunyam
Aynen hocam nefis üründü. Hatta geçen sene bir ara 400 liraya falan inmişti de benim de aklım bi kaymıştı. Mağazada incelemiştim, gerçekten ufacık oluyordu. Hem de tüy dolgulu bir tulum için çok ama çok uygundu fiyatı. Yeniden getirseler en az 1000 lira etiketi olur.
Ben kapmıştım valla hemen. Malzemeleri artık daha özenli kullanıyoruz. Aldığımız her şey en az 2 kat arttı.

Ben kapmıştım valla hemen. Malzemeleri artık daha özenli kullanıyoruz. Aldığımız her şey en az 2 kat arttı.
Kesinlikle katılıyorum. Aldığımız herşey yanımıza kar kalıyor. Ve bu gidişle daha da beter olacak. Bisiklet fiyatları geçen seneye göre yüzde 75 arttı. Millet geçen sene aldığı fiyatın 1,5 katına şu an ikinci el olarak satıyor.
Bir nabız bandı vardı Decathlon da Bluetooth ve ant+ uyumlu. Geçen sene Haziran'da arkadaşım 160 liraya aldı. Geçtiğimiz hafta bakayım dedim 350 lira olmuş

Geri