5 Derecelik Uyku Tulumu Tavsiyesi

Merhaba!

Bir süredir sitedeki ve forumdaki çeşitli başlıkları okuyor ve yazılanlardan faydalanıyorum. Hem burada oluşan topluluğun bir parçası olmak hem de birkaç gündür cevabını bulamadığım mesele hakkında fikir edinebilmek için foruma kayıt oldum.

Bir arkadaşımla bu yaz yapacağımız yürüyüşler için bir uyku tulumu arayışı içerisindeyim. Yürüyüşleri genelde Kocaeli çevresindeki nispeten yüksek (1000 metre civarı) yerlerde ve yaylarda yapmayı planlıyoruz. Hoşgörü Yolu rotası yürüyüşlerimizden birisi olacak. Yine bu tarihlerde Karadeniz'deki İstiklal Yolu gibi benzer rotalarda da yürümeyi planlıyoruz ve yürüyüşlerimiz ortalama 3-7 gün sürecek. Son birkaç yılın verilerine göre yürümek istediğimiz yerlerde planladığımız tarihlerdeki en düşük sıcaklık genellikle 10 derece civarında oluyor. Kimi zamanlar 7-8 derece görülebiliyor.

Bu yürüyüşlerimizde kullanmak üzere bir uyku tulumu arayışı içerisindeyim. Kasım ayının ilk haftasında yaklaşık bir hafta kadar sürmesini planladığım Likya Yolu yürüyüşümde de kullanmayı düşünerek 5 derece konfor seviyesinin yeterli olduğuna karar verdim. Forumdaki geçmiş konularda aradığım bilgiye ulaşamadığımdan dolayı bu konuyu açıyorum.

600 TL'lik bütçem ile alabileceğim olabildiğince düşük ağırlıklı 5 derece konfor seviyesine sahip uyku tulumu tavsiyelerinizi bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Hocam hoş geldin. Daha dün bir arkadaşa Huksy Mantilla uyku tulumu satın aldık. Tam da ihtiyaç duyduğun aralıkta yalıtım sağlıyor. Fiyatı da yaklaşık olarak belirttiğin bütçede. Daha iyisi var mıdır olaylarına girmeyeceğim. İçi sentetik elyaf dolgulu tulumlarda pek değişen bir durum olmuyor. Sentetik tulumların sağladığı yalıtım, içinde kullanılan dolgu miktarı ile doğrudan orantılı bir konu. Yani ne kadar çok elyaf kullanılırsa o kadar iyi yalıtım sağlıyor. A marka olmuş, B marka olmuş, değişen bir şey olmuyor.

Bulabildiğim en uygun fiyata buradan https://www.outdoorhaber.com/husky-mantilla ulaşabilirsin.

İleride, maddi olarak biraz daha rahatlayınca bunu satar, yarı ağırlığında bir kaz tüyü tuluma geçersin.

@Murat Çavuşoğlu
Öncelikle hoş geldiniz. Tam ben yazacakken @Alaattinin Kafa Lambası yazmış.
Husky Mantilla nın yanında Husky Musset de önerebilirim. Sizin istediğiniz sıcaklık değerlerini fazlasıyla karşılıyor. Üstelik 1100 gr gibi bir ağırlığı var. Bununla birlikte Decathlon'dan Forclaz trek 500 10 ve Forclaz trek 500 5 önerilebilir. Sırasıyla 960 ve 1200 gram ağırlıkları var. Trek500 10 bende var. Sıkıştırılmış hacmi ve ağırlığı gayet iyi.

Son düzenleme:
Sizden Trek 500 hakkında aşağıdaki formatta bir inceleme yazısı bekliyoruz. Vakit ve istek duyduğunuzda yazıp gönderirseniz, bir de yatay olacak şekilde, hafifçe uzaktan değişik açılardan fotoğraflayabilirseniz harika olur. Sizin gibi malzeme arayanlara yol göstermiş olursunuz.

@Murat Çavuşoğlu
aldığınız tulumdan memnun kaldınız mı acaba. bende bu özelliklerde bir tulum arıyorum çünkü. önerirmisiniz
Merhaba, söz konusu uyku tulumunu yalnızca bir sefer kullanma fırsatım oldu. Kullandığım gece hava sıcaklığı 14 derece civarına kadar düştü. Bu sebeple geceyi rahat bir şekilde geçirebildim. Ancak tulumun daha düşük hava sıcaklığındaki performansı hakkında henüz bir yorum yapabilmem mümkün değil maalesef.
Bunun dışında L bedenini satın aldığım tulumun içinde 182 cm boy ve 79 kg ağırlığım ile herhangi bir sorun yaşamadım, rahat bir gece geçirdim.
Bunun, ilk kamp ve uyku tulumu deneyimim olduğunu ve koşulların zorlayıcı olmadığını belirterek özetle tulumdan -şu an için- memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Merhaba, söz konusu uyku tulumunu yalnızca bir sefer kullanma fırsatım oldu. Kullandığım gece hava sıcaklığı 14 derece civarına kadar düştü. Bu sebeple geceyi rahat bir şekilde geçirebildim. Ancak tulumun daha düşük hava sıcaklığındaki performansı hakkında henüz bir yorum yapabilmem mümkün değil maalesef.
Bunun dışında L bedenini satın aldığım tulumun içinde 182 cm boy ve 79 kg ağırlığım ile herhangi bir sorun yaşamadım, rahat bir gece geçirdim.
Bunun, ilk kamp ve uyku tulumu deneyimim olduğunu ve koşulların zorlayıcı olmadığını belirterek özetle tulumdan -şu an için- memnun kaldığımı söyleyebilirim.
Hocam çok teşekkür ederim cevap için

Pandemiden bir ay önce, güya 1 derece konfor derecesi olan tulumla sıfır derece havada titremiştim.

Pandemiden bir ay önce, güya 1 derece konfor derecesi olan tulumla sıfır derece havada titremiştim.

Tulum seçerken bazı arkadaşlar şunları göz önüne almayı unutmamalı ;
1 - tüm gün enerji harcayacak vücudun yorulacaklardır ısı üretimini etkiler vücut
2- çadırın taban yalıtımı mat veya köpüğün bile etkiler performansını
3 deniz yada su kenarı bile gece sana tlfonun söylediği ısıyı vermez tek bir rakama göre karar vermemeli kişi. Ben -5 tulumum var bu beni -5 dereceye kadar horul gürül uyutur demek değildir güzel insanlar

decathlonun giriş seviyesi, konfor derecesi +10 tulumu ile sakarya merkezde bir kamp alanında +2 derece de cep sobası ile terlemiştim.
limit derecesi -5 olan başka bir tulumla yaklaşık 1000 rakımlı yaylada +15 derece hafif üşümüştüm, bence önlem olarak ne olur ne olmaz diye cep sobası da bulundurulmalı.

dipçe; her ahvalde 1 cm'lik köpük mat üzerinde yatarım.

Aşağıdaki tulum içliğinden sipariş verdim. Tulumları temiz kullanmaya yaradığı gibi, aynı zamanda tulum yalıtımını güya 14 santigrat derece iyileştiriyormuş. 14 santigrat derece bana çok uçuk geldi, ancak 3-4 derece iyileştirse bile memnun kalacağımı düşünüyorum. Bu sayede mevcut tulumlara biraz daha esneklik katmış oldum. Ayrıca bu içlik tek başına da kullanılabiliyor. Mayıs-Haziran / Eylül-Ekim-Kasım aylarında deniz seviyesinde yapılan yürüyüşlerde çok rahat idare edecektir. Ağırlığı yaklaşık 400 gram.

sea-to-summit-reactor-extreme-thermolite-mummy.jpg

Aşağıdaki tulum içliğinden sipariş verdim. Tulumları temiz kullanmaya yaradığı gibi, aynı zamanda tulum yalıtımını güya 14 santigrat derece iyileştiriyormuş. 14 santigrat derece bana çok uçuk geldi, ancak 3-4 derece iyileştirse bile memnun kalacağımı düşünüyorum. Bu sayede mevcut tulumlara biraz daha esneklik katmış oldum. Ayrıca bu içlik tek başına da kullanılabiliyor. Mayıs-Haziran / Eylül-Ekim-Kasım aylarında deniz seviyesinde yapılan yürüyüşlerde çok rahat idare edecektir. Ağırlığı yaklaşık 400 gram.

Ekli dosyayı görüntüle 570
Hiç haberim yoktu. Dedikleri gibiyse çok güzel bir malzemeymiş.
Hocam sakıncası yoksa kaça mal oldu acaba

bisikletli gezgin "gürkan genç" yanılmıyorsam thermarest'in içliğini kullanıyordu, ben epeydir varlığını ve yalıtım özelliklerini biliyordum da pahalı olduğu için kendi alışkanlığım adına mantık yürütemiyordum. "tulumla aynı paraya geliyordu"
soğuk iklim faaliyetlerinde tamamlayıcı ekipman olarak iş görüyormuş. aöf tamamlayıcı kitapları misali.

Geri