2-3 kg çanta ile 800 km trekking

Doğa00

Süper Üye
Başlık haliyle biraz enteresan oldu . Jupiterhikes isimli takip ettiğim bir kanaldan esinlenip , Bu yaz ciddi bir zaman bulursam karia yolunu 2-3 kg civari bir çanta ile yurumeyi dusunuyorum 20 lt bir hiking günübirlik çanta ile karia yolunu yuruyeceğim .

Bu yuruyusu ve ağırlığı şu şekilde planladim ;
Yuruyuste hafiflik önemliyse akdeniz ege kiyilarimiz yazin 15 -20 derece üzerinde oluyor haliyle çadirda kalmak bile epey meşakatli ve sicak .

Normalde 4 ana ekipman en agir ekipmanlar olur bunlar: çadir,mat,tulum, çanta dır. Çadir yerine hamak alıp matsız kullanıp tulumu da polar kıyafetler ile tamamlayip cantayida 50 lt yerine 20 lt alinca iş çözülüyor gibi burada şart yazın 15 20 derece üzeri sicaklik olmasi .

Çadir yerine hamak - 400 gr
50 lt çanta yerine 20 lt çanta 300 gr
Tulum yerine Polar kiyafetler - 400gr
Mat yerine matsız . hamak yerden kesiyor - 0gr

Kiyafet olarak giyilenler :koşu şortu, tshirt,sapka,trekking çorabı,trailrunner,baton

Yedek kiyafetler :
trek çorabıx1(35gr),tshirtx1(105gr)

Diğer; kafa lambası(80gr),ilkyardim(50gr),şarjaleti(30gr) . .

Yemek;günde 30 km civari yol alinacagindan yerlesim yerlerinde çoğunluk,-yer fistiğı gibi atistirmaliklar.
. . . . . . . . . . . . . . . . .. . . .... . . . ... . . . . . . .
Bu tarz bir yuruyusun hem avantaji hem dezavantaji var.
Avantajlari; 25~ gün civarinda 800 km yurumek normalde karia yolu 45 - 50+ gün sürer yavaş normal bir tempoda , daha az ağırlık daha az potansiyel bilek burkulması, yorgunluk ,enerji tüketimi. , daha nispeten ekonomik , deniz mevsimi olmasi vb birçok avantaj .

Dezavantajları; bir yerde uzun sure kamp atıp kalamamak , çok hizli yurumek zorunda kalmak , yazin su tüketimi ve fazla su ihtiyaci, bunaltici sica bir havada trekking, keyfi eşya alamamak , cadir kadar özel bir alani olmamasi , hamak kurmanin özel bir yeri olması . Kuru beslenme den dolayı tek tip yiyecekler. Çok yurumekten kas agrilari vb

Belki ekipmanlara hafif 300 gr tulum eklenebilir gerek duyulursa .

Sizce nasil olur bu doğa yürüyüşü ?

Son düzenleme:
Hocam güzel olur da, çadırsız nasıl geceleyeceksin? Bi dünya börtü böcek var, gece ziyafet çekerler.
Bana Çin işkencesi olur vallaha , iç karia bölgesinde akrep biraz fazla onun haricinde çok böcek yok aslında kapalı bir hamak ise kolaylık sağlar. Su kaynakları çok sıkıntı değil özellikle karia yolu da likya yolu gibi yerleşim kaynakları bol olduğu için ama beslenme konusunda bir takım ilaç veya her şans bulduğunda muz tüketerek hazımsızlık konusu kolaylaştırılır. Ama keşke imkanın olsada geniş zaman ayırıp keyif yaparak tadını çıkartarak gezebilse. Ayakkabı özellikle sorunsuz olur dilerim ve hazırlanmış bir b-c planı olsun malzeme için.

Hocam güzel olur da, çadırsız nasıl geceleyeceksin? Bi dünya börtü böcek var, gece ziyafet çekerler.
Hamak için cibinlikli hamak düsünüyorum yazın belli bir süre 2 ay hiç yagmur yagmadigi oluyor dış tente çok anlamsız hamak in tek dezavantajı biraz soğuk olmasi ve çadir gibi özel bir alan olmamasi ile 2 ağaç gerektirmesi kurmak için . Böceklere hamağı permithrin içeren böcek kovucu ilaçla hamağı makinede yikasam sorun çözülür gibi akrep tirmanir mi ağaca emin olamadim cibinlikli hamak dusunmekteyim

Bana Çin işkencesi olur vallaha , iç karia bölgesinde akrep biraz fazla onun haricinde çok böcek yok aslında kapalı bir hamak ise kolaylık sağlar. Su kaynakları çok sıkıntı değil özellikle karia yolu da likya yolu gibi yerleşim kaynakları bol olduğu için ama beslenme konusunda bir takım ilaç veya her şans bulduğunda muz tüketerek hazımsızlık konusu kolaylaştırılır. Ama keşke imkanın olsada geniş zaman ayırıp keyif yaparak tadını çıkartarak gezebilse. Ayakkabı özellikle sorunsuz olur dilerim ve hazırlanmış bir b-c planı olsun malzeme için.
Evet kapali bir hamak dusunmekteyim , beslenmeyi şöyle dusunebiliriz çok yol kat edileceğinden çok yerlesim yerinden geçilebilir . örneğin öğle yemeğini lokanta da aksam yemeğini atisrmalik biseyler ile geçiştirilebilir . her gün ultra maraton koşar gibi trekking tarzi mümkün olabilir . mesafe de çok gidileceğinden yemek taşıma zahmeti olmaz olsa da yanıma bi yarim kg kuruyemiş epey tok tutar diye dusundum . Beslenme böyle kiyafetleri de bulduğum çeşme pınarda yikayip durulayip 36 derece sicakta yarimsaatte kurutabilirim . Gece Tulumdan pek emin degilim ama yazin balkonda felan uyuyorum ben genelde çok problem olacagini dusunmuyorum . Malzemelerim az olduğundan 50 lt 1.5 kg çanta yerine 400 gr çanta yeterli olacaktir sadece su problem o da çeşmelerde 1 1.4 litre deve misali içip yanimda az bulundurabilirim . Işte bu yürüyüşün mumkun olmasinin tek koşulu gece 15 20 dereceden yüksek olması . 1 ay outdoor da kamp trekking yaşantısı 9 10 ay geçmeyen güneş yanığı da demek böyle bi dez avantaji da mevcut .

Akrep düz düz apartman duvarlarına bile çıkan bir yaratık fakat cibinlik tarzı bir hamak iş görecektir koruma anlamında. Kurak bir yıl hepimizin fark ettiği üzere yağış konusunda da bir sıkıntı yaşayacağınız sanmıyorum ama hafif güzel bir deniz gözlüğü mutlaka ama mutlaka olmalı bence

Hamak için cibinlikli hamak düsünüyorum yazın belli bir süre 2 ay hiç yagmur yagmadigi oluyor dış tente çok anlamsız hamak in tek dezavantajı biraz soğuk olmasi ve çadir gibi özel bir alan olmamasi ile 2 ağaç gerektirmesi kurmak için . Böceklere hamağı permithrin içeren böcek kovucu ilaçla hamağı makinede yikasam sorun çözülür gibi akrep tirmanir mi ağaca emin olamadim cibinlikli hamak dusunmekteyim

İlk defa duydum cibinlikli hamağı bu ne ya diye ön yargılı girdim baktım şimdi google dan da, valla çok güzelmiş. Senin işini görür bu. 250 gr ağırlığı var, hemen hemen hiç yer kaplamaz. Fiyatlar da uygun. Dediğin gibi tek sorun 2 ağaç bulmak, ki bulursun.

İmrendim valla :)

İlk defa duydum cibinlikli hamağı bu ne ya diye ön yargılı girdim baktım şimdi google dan da, valla çok güzelmiş. Senin işini görür bu. 250 gr ağırlığı var, hemen hemen hiç yer kaplamaz. Fiyatlar da uygun. Dediğin gibi tek sorun 2 ağaç bulmak, ki bulursun.

İmrendim valla :)
Aslinda ben bu trekking düzenini appalachian trail isimli amerikanin doğu kisminda yürünen bir patikadan esinlendim . Bu patika esasen Çok yagmurlu ve islak olan zeminin hep islak olduğu ve bolca ormandan geçilen bizim adapazari sakarya batı orta karadeniz tarzinda yerlerden geçen ormanlik ve yagisli bir patika burda kullaniyorlardi .

Hamakta tulum biraz işlevsiz oluyor zeminde uyuduğunuzda tulum tamamen işlevsel katlanmamış yalitimli oluyor ama hamakta çok katlanma ve isi kaybi oluyor bunun için underquilt denilen hamak altına çevreleyen bir hamak tulumu geliştirmişler 0 derecelerde bile kaliyorlar akla yatan bir trekking düzeni aslinda. Çadir mat tulum yerine cibinlikli hamak underquilt(hamak çevresini saran tulum) ve tarp ile thruhike leri tamamliyorlar (0 derecelere kadar idare edebiliyor tuluma bagli olarak)

Aslinda ağaç bulmak biraz problem de olabilir likya yolunda örneğin kaş - demre etabi denize yakin ve maki çaliliklarindan oluşan akdeniz ikliminin doğrudan yasanildiğı bir iklimde geçen bir patika etabı. hep meşeler ve çalilar var ama illa ki bulunur galiba 2 ağaç :) . Bakalim cesaret edersem deneyebilirim yazin zaman bulabilirsem .

Eğer hamakta uyumadıysanız, uyurken çok dönen, kıpır kıpır biriyseniz, yadırgayabilirsiniz. Yola çıkmadan bir kaç gece tecrübe edin. Aşağıdaki gibi, çubuksuz, sadece tül ve zeminden oluşan bir çadır da tercih edebilirsiniz. Yağışlı havalarda yanınızda bir de tarp taşırsınız. https://www.amazon.com/OneTigris-Waterproof-Lightweight-Backpacking-Thru-Hiking/dp/B09QPZLCR5

Ekli dosyayı görüntüle 995

Ekli dosyayı görüntüle 996
Ben aslinda bu shelterlardan kardesime yurtdisindan gelirken siparis vermistim bulamamisti alacaktim gayet güzel bu shelterlar ve bence 3 mevsime bile yeterli .

Ama hamak dan farki 20 derece üzeri bir yuruyusde mat kullanmak gerektirmesi .

Hamaği yola cikmadan gerçekten iyice denemek lazim gercekten . yagmur problem olmaz heralde ağustos gibi hiç yagmiyor nerdeyse yagmur yazin .

Bu meshhouse ler cidden çok avantajli özellikle bu msrthruhiker 1 i ben begenmistim 280 gram , tarpı da 380 gram sicak havada bir yuruyuste 280 gr ile barinmayi halletmek çok iyi bir agirlik .

Bu barinaklarin en iyi özelliği çadır direkleri( pol ) süz kullanilması. Poller 1 kisilik cadirda en az 350gr e biz zaten trekkingde baton tasiyoruz batonla kurulmasi çok iyi bir özellik .

Bu kadar hafif olmak neden farklı ve çeşitli yönden avantajlı - dezavantajlı ?

ultra maraton gibi trekking ile likya yolu 509 km karia 800km kişiye bağlı likya yolunu 15~ gün karia yolunu da 25 gün civarinda bitirebilmek mümkün bu ekstra zaman , ekonomiklik , yerlesimlerden çok geçmek vs türlü avantajı var . Likya yolunu sonuna kadar 5 5.5 kg ile yurudum gercekten her bir gr çok önemli ve bu agirlik bile çoktu . Bazi eşyalari multifonksiyonel kullanmak epey faydali bence.
Agirliğın zamana sakatliga agrilara su toplamasina herşeye doğru orantılı bir etkisi var .

Ekli dosyalar

• images (11).jpeg
    images (11).jpeg
    97.4 KB · Görüntüleme: 3
  • Screenshot_20230319-164107_Chrome.jpg
    Screenshot_20230319-164107_Chrome.jpg
    100.3 KB · Görüntüleme: 2
  • Screenshot_20230319-164110_Chrome.jpg
    Screenshot_20230319-164110_Chrome.jpg
    108.3 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
OneTigris Hamaklar için altlık... https://www.amazon.com.tr/dp/B089Q4CQ47?ref=ppx_pop_mob_ap_share

Kışlık underquilt. Yazlık olanları da var. Benzer modellere bakabilirsin. Ateş başı battaniye olarakta kullanabiliyorsun.

Unigear Hamak Yağmur Çadırı Tente... https://www.amazon.com.tr/dp/B07F7ZFTR3?ref=ppx_pop_mob_ap_share

Hamak kampı için tente şart.

Cliff&Cliff® Hamak, dış mekan... https://www.amazon.com.tr/dp/B082W5N44J?ref=ppx_pop_mob_ap_share

Kurması, toplaması, taşıması süper kolay. Güçlü ve rahat. Cibinliği var ama pek dayanıklı değil, dikkatli kullanmak gerekiyor.

Karia Yolu’nun Eski Datça - Knidos arasını bu ekipmanlarla kamp atarak yürüdüm. Hamakta konaklamak inanılmaz rahat, çadıra tövbe ettirir :) Hamak kullanırken ya mat ya da underquilt kullanmak gerekli. Tüm soğuk aşağıdan geldiği için izole etmelisin. Hamakta çapraz yatmalısın. Hem daha konforlu oluyor hem de devrilme riskini tamamen ortadan kaldırıyorsun. Güneşten, yağmurdan, rüzgardan vb. korunmak için tente şart. Hamağın baş düşmanı rüzgar. Şiddetli rüzgarda sağa sola savrularak uyumaya çalışmak zorunda kalmamak için böyle havalarda hamak kuracağın yeri iyi seçmen ve tenteyi rüzgara göre ayarlaman gerekiyor.

Karia Yolu hamak için pek uygun değil desem yanlış olmaz. Patika ağırlıkla kıyı şeridinden ilerlediği için ağaç bulma ya da hamak kurulacak uygun ağaç bulma konusunda sorun yaşayabilirsin. Mesela Knidos sonrası bitki örtüsü iyice seyrekleşiyor ve makiye dönüyor. Gölge alanlar bile iyice azalıyor. Ağaç aranabilirsin. Yaratıcı çözümler üretmek zorunda kalabilirsin.

Eğer tamamını yürümeyi hedefliyorsan tüm etapların bilgilerini edinip detaylı ve gerçekci bir planlama yapman lazım. Zorluk derecesine göre günlük kaç km yürüyeceğini belirlemelisin. Su kaynaklarını, ve gıda temin edilebilinecek yerlere göre ayarlamalar yapmalısın. Mesela bazı etaplarda tedarik sorunu var, su ve yiyecek temin edilecek yerler yok. Kimi etaplarda telefon şebekesi yok ya da Yunanistan’a kayıyor. Alternatif planlar gerekli. Yazın çoğu su kaynağı kurumuş oluyor ya da başına gidip bi bakıyorsun kirlenmiş, içilemez durumda çıkabiliyor.

Ayak sağlığın için outdoor terlik veya sandalet almanı öneririm. Bazı etaplarda ayakkabını çıkarıp efil efil yürüyüşünü yapabilirsin.

Merrell Hydro Moc Erkek Su... https://www.amazon.com.tr/dp/B098KJG6WM?ref=ppx_pop_mob_ap_share

OneTigris Hamaklar için altlık... https://www.amazon.com.tr/dp/B089Q4CQ47?ref=ppx_pop_mob_ap_share

Kışlık underquilt. Yazlık olanları da var. Benzer modellere bakabilirsin. Ateş başı battaniye olarakta kullanabiliyorsun.

Unigear Hamak Yağmur Çadırı Tente... https://www.amazon.com.tr/dp/B07F7ZFTR3?ref=ppx_pop_mob_ap_share

Hamak kampı için tente şart.

Cliff&Cliff® Hamak, dış mekan... https://www.amazon.com.tr/dp/B082W5N44J?ref=ppx_pop_mob_ap_share

Kurması, toplaması, taşıması süper kolay. Güçlü ve rahat. Cibinliği var ama pek dayanıklı değil, dikkatli kullanmak gerekiyor.

Karia Yolu’nun Eski Datça - Knidos arasını bu ekipmanlarla kamp atarak yürüdüm. Hamakta konaklamak inanılmaz rahat, çadıra tövbe ettirir :) Hamak kullanırken ya mat ya da underquilt kullanmak gerekli. Tüm soğuk aşağıdan geldiği için izole etmelisin. Hamakta çapraz yatmalısın. Hem daha konforlu oluyor hem de devrilme riskini tamamen ortadan kaldırıyorsun. Güneşten, yağmurdan, rüzgardan vb. korunmak için tente şart. Hamağın baş düşmanı rüzgar. Şiddetli rüzgarda sağa sola savrularak uyumaya çalışmak zorunda kalmamak için böyle havalarda hamak kuracağın yeri iyi seçmen ve tenteyi rüzgara göre ayarlaman gerekiyor.

Karia Yolu hamak için pek uygun değil desem yanlış olmaz. Patika ağırlıkla kıyı şeridinden ilerlediği için ağaç bulma ya da hamak kurulacak uygun ağaç bulma konusunda sorun yaşayabilirsin. Mesela Knidos sonrası bitki örtüsü iyice seyrekleşiyor ve makiye dönüyor. Gölge alanlar bile iyice azalıyor. Ağaç aranabilirsin. Yaratıcı çözümler üretmek zorunda kalabilirsin.

Eğer tamamını yürümeyi hedefliyorsan tüm etapların bilgilerini edinip detaylı ve gerçekci bir planlama yapman lazım. Zorluk derecesine göre günlük kaç km yürüyeceğini belirlemelisin. Su kaynaklarını, ve gıda temin edilebilinecek yerlere göre ayarlamalar yapmalısın. Mesela bazı etaplarda tedarik sorunu var, su ve yiyecek temin edilecek yerler yok. Kimi etaplarda telefon şebekesi yok ya da Yunanistan’a kayıyor. Alternatif planlar gerekli. Yazın çoğu su kaynağı kurumuş oluyor ya da başına gidip bi bakıyorsun kirlenmiş, içilemez durumda çıkabiliyor.

Ayak sağlığın için outdoor terlik veya sandalet almanı öneririm. Bazı etaplarda ayakkabını çıkarıp efil efil yürüyüşünü yapabilirsin.

Merrell Hydro Moc Erkek Su... https://www.amazon.com.tr/dp/B098KJG6WM?ref=ppx_pop_mob_ap_share
Hamak da tarp kullanmayi dusunmuyorum çünkü agir ama kullanacak olsam benim şu yeşil dd tarpi kullanirim 3x3 gunubirlik yuruyuse , doğa gözlemine katlanir mini sandalye ile arada goturuyorum iyi oluyor. Hava sicak zaten rüzgarin problem olmamasi için rüzgar dan korunakli bölgeler mantikli , ciddi planlamasi yapilmali hakaten , 30 - 40 km ultra trekkingde illa 2 agac olur bulunur umarim. Tarplar düz basit bir malzeme ama cidden çok şekle girip origami gibi hertürlü şey olabiliyor ama yazin kullanmasi bunaltir sicakta ruzgara ragmen . Tarpdan daha hafif panço olabilir o da tarp gibi kullanilabiliyor multifonksiyonel olarak.

Ekli dosyalar

• 20220423_142054.jpg
    20220423_142054.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 6
Geri