100. Yıl Diriliş Yolu Yürüyüşü

235127996_4450402945017511_6650476942061864818_n-740x420.jpg

Katılmak isteyen arkadaşlar için gerekli bilgiler aşağıdadır.

Bol yürüyüşlü günler dileklerimle.

“Sakarya Savaşı Türkün Diriliş Yolu Yürüyüşü” 4-5 Eylül 2021 tarihlerinde Polatlı Belediyesi ev sahipliğinde yapılacak.

13 Eylül Sakarya Zaferi’nin 100. Yıl dönümü dolayısıyla Polatlı Belediyesi tarafından düzenlenecek olan etkinlikler kapsamında 4-5 Eylül tarihleri arasında Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) ve Türkiye Dağcılık Federasyonu ortaklığında ‘Diriliş Yolu Yürüyüşü’ gerçekleştirilecek.

Dünyanın en uzun meydan savaşı olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin 22 gün 22 gece sürdüğü 106 km’lik birinci savunma hattı üzerinde gerçekleştirilecek olan yürüyüşle Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Merkezi son Kale Polatlı’da dirilişe tanıklık eden topraklar her adımda yeniden canlanacak. Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi tarafından yapılan kapsamlı çalışmayla belirlenen ve savaşın sürdüğü rotanın birebir olarak takip edileceği yürüyüşte misafirlere uzman alan rehberleri eşlik edecek.

4 EYLÜL 2021 CUMARTESİ

Kahvaltı sonrası belirlenen saatte Gordion Antik Kenti – Basrikale Tepe Mevzileri – Sakarya Şehitliği – Zafer Anıtı gezisi yapılacaktır.

Saat 12:00 – 13:00 Öğlen yemeği (Belediye evi)

Saat 14:00 Polatlı Cumhuriyet Meydanında toplanma ve fazlalıkların araçlara teslim edilmesi. (Araçlar saat 12:30’dan itibaren Polatlı Cumhuriyet meydanında hazır bulunacaklardır. İsteyen misafirlerimiz çantalarını bu saatten itibaren teslim edebileceklerdir.

Saat 14:30 Tören

Saat 15: 00 Yürüyüşün başlaması

Yürüyüş yaklaşık 4 saat sürecektir. Polatlı Şehir meydanından savaşta yedi defa el değiştiren KARA TEPE’ye oradanda Sakarya Köyünde bulunan 12 nci Grup Şehitliğine yürünecektir. Şehitliğin yanı başında bulunan kamp alanında çadırlar kurulacaktır.

Bu kamptan itibaren yürüyüşe katılacakların Polatlı’dan alınarak kamp alanına taşınması.

Saat 19:00- 20:00 Akşam yemeği ve dinlenme

Saat 20.00 – 20.30 Halide Edip ve Kahraman kadınlar müzesinin gezilmesi

Saat 21:00- 21:45 Sakarya Zaferi üzerine söyleyişi

5 EYLÜL 2021 PAZAR

Saat 06:30 – 07:00 Çadırların toplanması

Saat 07:00 – 07: 30 Kahvaltı

Kahvaltı sonrası Sakarya Köyü – Beş Tepeler – İgciler Köyü – Kartal Tepe – Üçpınar Köyü yürüyüşü (Yaklaşık 7 saat)

Üçpınar Köyü batısında hazırlanan Zafer Kamp Alanı’na yerleşme (Son gece zafer kamp alanına yerleşeceklerin Polatlı Gar önünden alınarak alana taşınması)

Akşam yemeği ve kamp alanında belirlenen etkinlik alanında etkinliklerin başlaması.

Halkoyunları Gösterisi

Kamp ateşinin yakılması ve Şehitlere Saygı sunumu ve Canlandırma

Kahramanlık Türküleri

06 EYLÜL 2021 PAZARTESİ

Saat: 08:00- 08: 00 Çorba ve çay ikramı

Misafirlerin uğurlanması

Programın sona ermesi

Bilgi ve kayıt için 0312 622 58 08 nolu numarayı arayabilirsiniz .

Kaynak :

Merhaba,

106 kilometre yürünmeyecek sanırım. Aşağıdaki sürelerden yaklaşık 35 km yürüneceği anlamını çıkardım.

Cuma - gezi

Cumartesi - Kara Tepe - Sakarya Köyü - 4 saat

Pazar - Sakarya Köyü - Üçpınar Köyü - 7 saat

Pazartesi - Uğurlama
Günaydınlar

Ben de o şekilde düşünüyorum.

Bu arada ben kaydımı yaptırdım.

Kayıt işlemi verilen numarayı arayıp ad soyad ve telefon numarası bırakmaktan ibaret.

Bir terslik olmaz da yürüyüş planlandığı şekilde yapılırsa, izlenimlerimi buradan paylaşmaya çalışacağım.

@Bilal Zeybekoglu
Yürüyüşe katılabildiniz mi? Nasıl geçtiğini merak ediyorum doğrusu.
@Everhard evet katıldım. İzlenimlerimi gün gün anlatmaya çalışacağım.

3 Eylül cuma günü saat 13:30 civarı Polatlı'ya ulaştım. Öncelikle yürüyüşü tertipleyen Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) binasına giderek Merkezin müdürü olan Kadim Koç beyi ziyaret ederek genel bir bilgi aldım. Daha sonra POTA'nın tahsis ettiği araç ile Polatlı merkeze yaklaşık 6 km mesafede bulunan Üçkuyular köyü mesire alanına gelerek kampımı attım. Kamp yerinin en kötü özelliği hemen yanından tren yolu geçmesi. 10 metre yakınımdan ilk gece 3 tren geçince biraz rahatsız olmadım değil ama bunun dışında tuvaleti olması ve yumuşak çimlerin üzerinde çadırımızı kurabilmemiz gayet iyiydi. Bu arada Polatlı'ya ulaşmamızdan itibaren tüm yemek ihtiyaçlarımız belediye tarafından karşılandı.

NTg4MjU4Mz-polatli-ucpinar-mesire-alani-bugun-aciliyor.jpg

Çadırı kurup yerleştikten sonra biraz kestirdim. Akşam beşe doğru, Pazartesi sabah Duatepe'ye yapılacak şafak yürüyüşüne iş durumu dolayısı ile katılamayacağım için bu rotayı yürümeye karar vererek benim gibi erken gelen 5 yürüyüşçü arkadaşım ile beraber yola koyulduk. Duatepe kamp alanına 5500 metre mesafede. Ne yazıkki rota kaydını Adidas Running programı ile tuttuğumdan sadece görselini paylaşabileceğim. Rotanın tamamının asfalt yol olduğunu belirtmek isterim.

241349451_2893771567599575_8630176674274516673_n.jpg

İlk akşam için gidiş dönüş 11 km'lik bir antrenman ile bacaklarımı açmış oldum. :)

İkinci gün sabah belediye tarafından düzenlenen Gordion Antik Kent'i kültür turuna katıldım. Buraya gittiğinizde Gordion Müzesini ve tam karşısında bulunan Midasın mezarının olduğu Tümülüsü 12,5 TL ücret karşılığında gezebilirsiniz. Biz grup olarak müzeye 2 km mesafede bulunan Antik kent kalıntılarının bulunduğu Yassıhöyük'ü de gidip gördük. Burada da gidiş dönüş 4 km lik ufak bir yürüyüş daha yapmış oldum.

Gezi dönüşü Polatlı Cumhuriyet meydanına gelerek kamp yükü çantalarımızı teslim ettik. Öğle yemeğini belediye sosyal tesislerinde yedik. Saat 14:00'da meydanda yapılan törenin ardından yaklaşık 300 yürüyüşçü ve 50 metrelik Türk bayrağı ile marşlar eşliğinde yürüyüşe geçtik.

IMG_5174.JPG

Şehrin çıkışında bayrağı katlayarak normal yürüyüş düzeniyle Karatepeye ulaştık. Meydan muharebesinde tam 7 kere el değiştiren bu tepeye çıkmanın ne kadar zor olduğunu bizzat tecrübe ettikten sonra bu tepeyi almak için hayatlarını feda eden 750 şehidimize bir kez daha rahmet dualarımı okudum.

IMG_5198.JPG

Bu arada yalnızca yürüyüş yapmadık. Kadim bey yürüyüşün her anında sorduğumuz sorulara doyurucu cevaplar vermekle kalmayıp karatepe, beştepe gibi önemli yerlerde mola verdirerek muharebe ile ilgili çok önemli bilgiler verdi.

Karatepe'den sonra Sakarya köyüne doğru hareket ederek köy yakınında bulunan 12. Grup Şehitliği yanındaki kamp alanına kampımızı attık.
IMG_5200.JPG
IMG_5201.JPG

Sakarya Köyü Kamp Alanı :

IMG_5206.JPG

IMG_5218.JPG

Kamp yeri olarak bir sıkıntı yoktu ancak o akşam şehitlikte büyükşehir belediyesi tarafından organize edilen bir diğer program olduğundan akşam yemeğini bu programa davet edilen misafirler ile beraber yemek zorunda kaldık. Yemek olarak ise 1 tabak makarna ve bir adet gözleme verildi. O kadar kalabalık arasında da yürüyüşçüler olarak sıraya girmek zorunda kaldık. Bana göre organizasyonun tek kritik edilecek noktası burasıydı. Keşke mutfak malzemelerimi de getirseymişim dedim.

İlk güne ait rota kaydına aşağıdan ulaşabilirsiniz :

(devam edecek)

İkinci gün olan pazar günü kampımızı toplayarak yine kamyona yükledik. Kahvaltımızı yaptıktan sonra Sakarya köyünde bulunan Halide Edip Adıvar ve Kadın Kahramanlar müzesini ziyaret ettikten sonra marşlar eşliğinde yürüyüşümüze başladık. Yürüyüş Sakarya Köyü - Beştepeler - İğciler Köyü - Kartaltepe Anıtı ve Üçpınar mesire alanı rotasında toplam 18 km olarak planlanmıştı. Beştepelere çıktığımızda Kadim bey tarafından bu bölgede cereyan eden savaş hakkında bilgilendirildik. Savaşın cereyan ettiği bölgede savaşta kullanılan mermi çekirdekleri ve şarapnel parçaları bulan arkadaşlarımız POTA merkez binasında bulunan müzede sergilenmek üzere bunları Kadim beye teslim ettiler.

Rotanın yaklaşık 12. kilometresinde İğciler köyüne gelerek yemek molası verdik. Bu mola ile birlikte kendimi iyi hissetmediğim için rotanın kalan 6 kilometresini maalesef yürüyemedim.
Sanırım güneş çarptı. Araç ile kamp alanına dönerek diğer arkadaşlar gelene kadar istirahat ettim. Diğer arkadaşların yürüyüşlerini tamamlayıp Üçpınar kamp alanına ulaşmalarından sonra da tanışmış olduğum değerli yürüyüşçü arkadaşlar ile bir sonraki yürüyüşte buluşmak üzere sözleşerek güzel hatıralarla Polatlı'dan ayrıldım.

48 saatlik bir periyotta program harici yürüdüğüm rotalar da dahil olmak üzere toplamda 42 km yürümüş oldum. Güzel de oldu. :)

Genel olarak iyi organize edilmiş bir program olduğunu söyleyebilirim.

Özellikle POTA genel müdürü Kadim Koç bey hepimizle ayrı ayrı ilgilendi. İhtiyaçlarımızı karşılamaya çalıştı. Sakarya meydan muharebesi ile ilgili olarak bilmediğimiz bir çok detayı kendisinden öğrenme fırsatı bulduk.

İlk gün yaklaşık 300 kişi ile başlayan yürüyüşümüz ikinci gün 168'e düştü. Gönül isterdi binler hatta on binler katılsın ama maalesef olmadı.

İkinci gün rotasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz :

IMG_5256.JPG

IMG_5271.JPG

Saygılarımla

Bilal Zeybekoğlu

Son düzenleme:
Merhaba, ilk kamp faaliyetimizi böyle bir etkinlikle yapmak çok keyifliydi.

Yürüyüşçülerin sanırım yarısı emekli askerlerden oluşuyordu. Arazide hem savaşlar hem de güncel konularla ilgili görüşlerini almak bizim açımızdan çok faydalı oldu.

Önceki sene 106 km olarak 5 günde yapılan yürüyüş bu sene 40 km 2 gün için izin alınabilmiş.

Bilal Bey'in de bahsettiği gibi cumartesi akşamı program için gelen misafirler de olunca kalabalık arttı. Sanırım gece 2 gibi ses sistemlerini toplamayı bitirdiler.

Rotayla ilgili ayrıntılar yukarıda verilmiş, tekrar etmeyeceğim. Çok keyifli zaman geçirdik. Hem görevliler hem yürüyüşçüler sorumuz ve sorunumuzla içtenlikle ilgilendiler. Başta Kadim Albayımız olmak üzere tüm POTA çalışanlarına ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Seneye tekrar katılma niyetindeyiz.

Kısa bir videoyu şöyle bırakıyorum video

Ekli dosyalar

• IMG_20210905_115149.jpg
    IMG_20210905_115149.jpg
    715.2 KB · Görüntüleme: 6
Geri