Yeni Fiyatlara Alışabildiniz mi?

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
Sıradan trekking botları 2 bin liradan başlıyor. Ekonomik olarak tanıdığımız markaların çadırları 2000 liraya dayanmış durumda. Husky Flame 3 bin lirayı geçmiş.

Kış dağcılığı için A'dan Z'ye kuşanalım desek, sanırım 30 bin lirayı gözden çıkarmak gerek. Bu fiyatı da ancak ekonomik alternatifler seçersek yakalayabiliyoruz. Kaliteli bir şeyler alayım dediğin zaman, sadece The North Face Assault 2 çadır bile tek başına 16 bin lira olmuş. Seçmece ürünler tercih etsen 100 bin lira gibi bir rakamla karşılaşmak işten bile değil.

Bisikletlerde de durum iç açıcı değil.

Çadırı değiştirecektim yaz başında, fiyatlar pahalı dedim, bu yaz bir yere gidemem, salla seneye alırsın dedim, almadım. Şimdi hiç alamam. Artık ödünç verme/alma sistemine geçeceğiz mecburen.

en basitinden msr pocket rocket 2 almıştım 175 tl ye 1.5 yıl önce felan şuan 700 tl üzerindedir büyük ihtimal :/ malesef yeni ekipman almak daha zorlaştı eskileri güzel bakımlı kullanmak lazım bari .

toplu nurgaz kartuş almıştım 450 gr x 8 adet 450 gr lık tanesi 30 tl idi 450 gr 8 li şuan 450 500 tl ye yakın fiyatı şaka gibi fiyatlar aslında dolar bazında çok ucuz, ama tl olarak alım gücüne göre çok pahalı , deuter çanta almıştım bir arkadaştan 1600 e şuan 3800 fiyatı . leki batonlarım vardı uzun süredir kullanmıyordum yenileyim dedim 400 tl ye 2 yıl önce aldığım batonlar 1300 1400 bandında şaka gibi hakaten fiyatlar .

Ben zamlardan epey zaman önce siparişini ve parasını vermiş olduğum gossamer gear two'yu black friday de hem indirime girdiği hem de yeniden stokta olduğu için 2 yıl aradan sonra sahip oldum ( inceleme yazısı söz ! ) lakin bir ara şişme mat ve kaz tüyü tutumlar ile garmin saatler arasında dolaşırken vaz geçmek durumun da kaldım. Benim 4 sene önce 600 e aldığım çanta 2 bine fırlamış ...
Bir saçma şey de birisi bana hediye yollamış olduğu ürün için bile 60 dolar kesen devlete diyecek bir şey bulamadım... turizmde çalışmış olmanın getirisi olarak yurt dışından 1.elden tanıdıklar aracılığı ile malzeme sokmaya bakacağım artık ancak mecburi olursam yoksa bir kaç yıl malzeme alma şansım yok bu kurlar varken:/

Bu fiyatlar alışılır gibi değil. Kendi çapında B sınıf bir aracım var. Onu satıp mütevazı bir dörtçeker alayım diyordum. Gelgelelim baktığım araçların fiyatı gün içerisinde değişiyordu. Ben de beklemeye karar verdim. İki ay önce aldığım ayakkabı bugün iki katı fiyata satılıyor. Düne kadar herkesin kıçında gördüğümüz markaların pantolonları olmuş bin lira. Market ürünlerinden hiç bahsetmeye gerek yok. Ekonomiden pek anlamam ancak dövizdeki artış bu enflasyonu açıklamaya yetmiyor bence.

Geri