Uludağ'da en iyi kamp yerleri

Levent

Yeni Üye
Selamlar,

Önümüzdeki haftalarda kar yağmadan önce 12-16 kişilik grup olarak Cuma gece - Cumartesi tam gün Uludağ'da kamp yapmak, Pazar günü ise grubu yürüyüşe götürmek istiyorum.
Ya kendi araçlarımızla, ya da eğer kalabalık olursak midibüs tipi birşey kiralayıp ulaşım sorununu halledeceğiz.

Çobankaya aklımıza ilk gelen kamp yeri. Onun dışında bir de aklımda kalan milli park gişesini geçince solda güzel çimlik bir alan olduğu...

Aslında çok da insan içi olsun istemiyoruz. Hem doğa ile bütünleşelim, biraz da kamp deneyimi olmayan arkadaşlarımızı doğa ile tanıştıralım istiyoruz.

Uludağ'da başka nereleri önerirsiniz? Araçla ulaşım kolaylığı ve su bulma konusunda sıkıntı yaşamayacağımız bir yer olsun istiyorum.

Uludağ'da bence en iyi diye bir kamp yeri yok. Heryer ayrı güzellikte. Yanınızda eşiniz dostunuz, ilk defa doğada kamp yapacak insanlar varsa daha insan içi olan Çobankaya'yı tavsiye ederim.
Ancak çobankaya'da da hava güzelse sabahları piknik için gelen çoluk çocuğun top sesleri arasında uyanabilirsiniz, öğlene doğru da mangalcı tayfası doluşur...

Bana sorsalar keyif kampı için Ketenli yaylası veya Büyükdeliller'i tavsiye ederim. Büyükdeliller'den Uludağ büyük zirveye yürünebilir.

Ketenli yaylasından ise Aras Şelalesine yürüyüş yapabilirsiniz. Büyükdeliller kamp alanı daha vahşi bir ortam sunar. Ketenli'de ise birkaç yapı bulunmaktadır.

Hem Ketenli yaylasını, hem de Aras şelalesini anlattığımız http://www.outdoorhaber.com/bursa-ketenli-yaylasi-ve-aras-selalesi/ yazısı belki daha çok fikir verebilir.

Milli park girişindeki alanlarda ise kamp yapmanızı kesinlikle önermem. Gündüzleri ana baba günü olur, gece de araba sesinden uyuyamayabilirsiniz.

arabayla, motorsikletle ulaşılan her yerde rahatsız edilme olasılığı maalesef var. ketenli yaylasına en azından 10 kere gitmişliğim var, beni rahatsız eden hiç olmadı.

yaylaya çıkmadan önce soğukpınar köyündeki kahveye uğrayın. Kadir abi var, hem kahveyi işletiyor, hem de köyün muhtarlığını yapıyor. Kendisine bilgi verin, oturun birşeyler de için, sohbet edin. En azından köylünün yukarıda kamp kuracağınızdan haberi olsun.

Bu arada suyunuzu da köyden mutlaka alın.

Geri