Suunto saat ve Espit ocağı öneri

Freebird

Yeni Üye
Merhabalar ,

Öncesinde ufaktan kendimden bahsedeyim Ankara doğumlu , İstanbul gibi kalabalık bi ortamda yaşayan ( bunaltıcı ) bilgi üniversitesi mimarlık bölümü hazırlık öğrencisiyim.
1. Danışmak ve öneri almak istediğim konu yüksek irtifa da (şuanlık en yüksek çıkmayı planladığım limitim ağrı dağı) kullanabileceğim bir espit ocağı ve
2. Olarak da Suunto marka yahut varsa eşdeğer bir saat aşırı derecede donanıma sahip olmasından ziyade genel bilgilendirme yapması ve maliyeti de 1000 tl altında olursa alabileceğim bir saat öneride bulunursanız sevinirim.

bence ağrı dağında kışın benzin ocağı kullanmak doğru olur. espit çadırın içinde yakılırsa çok pis koku yapar, dışarıda yakarsan da rüzgarda çok geç ısıtır hatta elindeki kartuşları bitirirsin. espiti unut derim. kırda bayırda güzel olur ama yüksek irtifada kullanan hiç duymadım.

suunto saat meselesine gelince, ne amaçla kullanacaksın?

Alinca bir defa alip tekrar masraf yapmamam mantıklı olur o yüzden dediğiniz gibi yüksek irtifada benzinli daha da iyi olacaktır , fakat sanırım ebat olarak biraz daha fazla yer kaplayacak , saat konusunda da outdoor amaçlı ; iz sürücü , nabzimi gösteren , hava durumu ve yükselti bilgilerini vermesi yeterli olacaktır benim için tabi artıları olmasına da hayır demem .

bence şu aşamada benzinli ocak da alma. zaten ağrı dağı ve çevresi terör nedeniyle kapalı, bir de 3-4 yıldan bahsediyorsun en iyisi 80-100 liraya bir gazlı ocak al, bir de 20 liralık kartuş al.... yaz kış ağrı dağına kadar (hatta bana sorarsan ağrı'da bile) kullanırsın.

suunto saati bisiklet, koşu gibi sporlar haricinde kesinlikle tavsiye etmem. zaten gps, kalp monitörü açık bırakırsan 7-8 saatte pili biter. En önemlisi de iz takip etmek çoooook çok zor. Al bir tane garmin etrex 20 veya 30, kalp monitörü de bağlarsın, iz de sürersin, eğer harita ile işin olacaksa suuntodan uzak dur.

ocak ve suunto saat konularında Numan'a katılıyorum. Ben bisiklet de sürmeye başladım. Suunto saat bisiklet sporunda çok işime yarıyor. Zaman, mesafe konularına takıntılıysan o zaman suuntoyu tavsiye ederim. Ancak navigasyon özellikleri çok kullanışsız. Bu saate güvenir de yola çıkarsan, bir de kötü hava koşulları ile karşılaşırsan geri dönmek zorunda kalırsın. El tipi gps cihazlarında harita yüklü. Bu haritayı ve izi yorumlayabilir, alternatif yollar belirleyebilirsin. Suunto'da böyle bir şansın yok. Bir tane iz var (yakınlaşıp uzaklaşamıyorsun) pil bitmeden, hiçbir aksilikle karşılaşmadan rotayı bitirebilirsen belki işe yarayabilir.

Geri