Outdoor Bıçak

Uzunca bir süredir Robust'u kullanıyorum, bir kez olsun pişman etmedi. Özellikle de sağlamlık konusunda gayet başarılıdır. Tereddütsüz alabilir, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Çeliği gayet iyidir, sağlam olduğu kadar da hafiftir. Eksiklerini yazacak olursak tam anlamıyla yekpare -İngilizcesiyle full tank- diyemeyiz. Çeliğin sapın içinde kalan kısmı namlusundan çok daha dardır. Karbon çeliktir ve kararır, pas yapar, sık sık bakım ister. Öznel bir değerlendirme olacak ama karbon çelik olduğu için ben yiyeceklere sürmemeyi tercih ediyorum. Bu nedenle yanına Yıva aldım yine Morakniv'den. İkisinin kilit mekanizması ortak ve bu sayede taşımak da çok kolay. Tüm bu saydıklarımın ışığında kesinlikle öneririm.

Dileyen yerli ustalara kendi ölçülerine göre çok güzel bıçaklar yaptırabilir ancak bu asla Robust'tunkinden daha uygun bir meblağa olmayacaktır. Ülkemizin neredeyse her bir yanında çok iyi ustalarımız var., şanslıyız o bakımdan. Böyle bir niyeti olan varsa çok çok iyi bir usta önerebilir hatta irtibat sağlayabilirim. Benim ustamın Clinton'a dahi bıçak yapmışlığı var. ;)

Bıçağa cidden hiç ihtiyaç duymuyan doğaseverler de var, bir Victorinox yetiyor bu arkadaşlarımıza. Gelgelelim benimse aradığım ilk şey bir bıçak oluyor. Tutup da bir bowie taşımıyorum elbette ama bıçaksız da iyi hissetmiyorum. Diğer taraftan bıçak benim için cidden özel bir eşya. Salt bu nedenden taşıyorum diyeceğim ama muhakkak kesecek bir şeyler çıkıyor ya da ben buluyorum, bilemedim. Bu arada kendi çapımda bir koleksiyona da sahibim. Konuya vakıf arkadaşlardan da bir şeyler öğrenmekten çok memnun olurum.

@osmanbey
Havalı tüfek korunma amaçlı taşınmaz hocam. Ek bir donanım olmasa dahi havalı tüfekler ortalama 3 kg gelecektir ve bıçak kadar dahi korumayacaktır, şüpheniz olmasın. Avlanan hayvanı öldürmeyip yaralı kaçmasına dolayısıyla hayvanın eziyet çekmesine sebep olduğu için ülkemiz dahil pek çok yerde avda kullanması yasaktır. Nette domuz avında kullanıldığı bir iki video göreceksiniz ancak o domuzların büyüklüğüne dikkat ettiğiniz takdirde söylemek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Diğer taraftan havalı tüfekler oyuncak da değildir elbette. Yanlış insanların elinde çok tehlikeli bir alete dönüşebilir.

Geri