Outdoor Bıçak

minikadam

Yeni Üye
arkadaşlar merhaba dağda kırda kampta kullanılabilecek, ciddi sağlam dayanıklı, yeterince keskinliği olan önerebileceğiniz bir bıçak var mı ? Morakniv robusta biraz baktım güzel gibi duruyor fakat fiyatından dolayı kalitesiz olabileceğini düşündüm. link: http://www.efeav.com.tr/urun/robustmg
Sürekli bıçak kullanan arkadaşlarımız varsa cevaplarını beklerim.

serçe parmağı uzunluğunda bi çakım var, yetiyor da artıyor. bıçakla geyik avlayıp pişirmeyeceğime göre doğada kocaman bıçak taşımak bana mantıklı gelmiyor. 100 liraya satıldığına göre toptancı bunlara 60dan veriyodur, toptancıya yurt dışından gelişi 30-40 liradır. 30 liralık bıçaktan da solingen performansı beklememek gerek.çok zorlanırsa çat diye kırılır :p:p:p

bu arada çoğu kişi solingeni bir marka veya çelik tipi zannediyor. solingen almanya'da bir yer. nasıl bizde bursa bıçakları meşhursa almanya'nın da solingen bıçakları dünyaca meşhur.

Videoların ikisi de bahsi geçen model değil. Biri companion biri de frost woodcarving. Söylenecek şey çok...

Neyse uzatmayayım. Attığınız videolardan bu konu hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadığınızı çıkardım.

Ticari meta diyelim geçelim. İyi günler

la havlee :)) bıçaktan anlamak için metalden anlamak, onun için de metalurji mühendisliği okumak gerekir. ilk örnekteki eleman gibi soğukta yapsınlar şu deneyleri biz de şapka çıkaralım. kırılmaması zaten beklenen bir şey değil. kırılmaması eşyanın tabiatına aykırı olur.

ayrıca o model de kırılıyor, hem de çat diye.

Bakın ne diyeceğim. Bu alet internette 100 lira altına satılıyor. Maddi durumunuzun elverdiğini düşünüyorum. Alın bir kenara koyun. Ara sıra şöyle bir kullanır test etmiş olursunuz.

Böylelikle metalurji müh. olmasanız bile (!) en azından bir fikir sahibi olacağınız kanaatindeyim. Hatta siteye incelemesini dahi yazabilirsiniz.

Bu vesileyle soruyu soran arkadaş da yararlanmış olur.

bi süre taşıdım.. baktım peynir sucuk kesmekten başka işe yaramıyor, minicik bi cep çakısı bulunduruyorum. cidden ihtiyaç olmadığı halde kocaman bıçaklar taşınmasına sıcak bakmıyorum. ihtiyaç varsa eyvallah. maksat kesici bir yardımcı alet bulundurmaksa cidden minnacık çakı yetiyor da artıyor. kamp yükünü hafif tutma saplantım oluştu.. belki bununla alakalı, gereksiz olduğunu düşündüğüm bi şey olduğunda hemen hafif alternatiflere yönlendiriyorum.

arkadaşlar merhaba dağda kırda kampta kullanılabilecek, ciddi sağlam dayanıklı, yeterince keskinliği olan önerebileceğiniz bir bıçak var mı ? Morakniv robusta biraz baktım güzel gibi duruyor fakat fiyatından dolayı kalitesiz olabileceğini düşündüm. link: http://www.efeav.com.tr/urun/robustmg
Merhaba, çok uzun zamandır outdoor bıçak kullanan birisi olarak bunu cevaplamak istiyorum.genellikle 2-3 günlük kamplarda keyif kamplarında arabayla kampa gittiğimde ıssız yerlerde balık felan tutmaya gittiğimde bıçak ve testere dahil 400 gr ın dert olmayacağı kamplarda genellikle yanımda bir adet ne olur ne olmaz diye mora garberg ile bahco laplander testeremi yanımda taşırım daha bir hafta önce 1 adet dişi domuz 2 adet yavrusu 1400m yaylada kurduğum kampımın 50 metre yanındaydı 2 saat oradan gitmediler yanımda bıçağın olması güven vericiydi .aklıma bile gelmeyecek faydalarını gördüm :)) 3 yıl önce mora robustlar 40 lira idi şuan elimde 3 adet bulunmakta gayet güzel bir bıçaktır kullanmayı çok severim eğer istediğiniz fiyat performans taş gibi bir bıçaksa düşünmeden alın derim kırılacağınıda sanmıyorum balyozla ağaca 2 adet dibine kadar çakıp hamak kurmuşluğum var. Outdoor bıçak konusuna gelirsek bushcraft tarzı outdoor bıçak testere balta gibi ekipmanları dünyada yapan markalar firmalar genellikle isveç menşeilidir . ülkenin tayga ormanlarıyla kaplı olması veya demir madeninin çok olması , iskandinav outdoor kültürü de etkili olabilir bilmiyorum ama genellikle isveç norveç finlandiya menşeili ürünler gayet sağlam ve çok uzun süredir bu ekipmanları üreten firmaları barındırır. en iyi bıçak markalarına gelirsek sahip olduğum 8 adet bıçak var bunlardan 6 tanesi moraknives , helle,casstrom gibi markalardan mora garberge de sahibim ve bence en kaliteli yapılmış bıçaklardan birisidir ama biraz tuzludur. eğer eliniz yatkınsa northstarshop ' helle knives in bıçak demirini satıyor oradan alıp kabzasını kendiniz yapabilirsiniz. outdoor bıçakta önemli olan full tang denilen bıçağın ucundan kabzanın sonuna kadar tek parçadan oluşmasıdır ve bıçağın çelik türüdür. karbon çelikler çok daha dayanıklıdır sizin almak istediğiniz mora robust daki gibi.Önerebileceğim markalar arasında 1. olarak Moraknives gelir diğer güzel markalar casström , helle, esee,türk marka olarak cememirdoğa serisi güzel , condor efsanedir. sağlıcakla kalın.konu 3 yıl önce açılmış :) farketmedim ya neyse yazmış bulundum o kadar :p

Hocam o arkadaş, hiç mi hiç tahmin etmiyorum ama, bir sebepten size saldırmaya karar verirse Mora garberg e pek güvenmeyin derim. Mümkünse yokuş aşağı kaçın ya da ağaca çıkın. Zira değil bıçak, yanınızda glock olsa domuzu durduramazsınız.
aynen öyle hocam hiçbirşeye güvenmemek lazım. 3 günlük kamp yapmaya gitmiştim yaylaya 3 günlük odunumu ilk günden topladım gece 3 te 1 dişi domuz 2 yavrusu 50 metre yakınımdaydı uyandım koklama sesine birde nefes nefese kalmışlardı biraz yamaç olan bir yere kurduğum için kampımı 3 günlük odunun hepsini yaktım sabahta arabaya kadar 3 4 saat yürüyüp eve geldim aslında domuzların insanlara saldırma eğilimi yoktur ama ben yinede tedbirli olayım dedim . genelde domuzlar çok fazla hızlı yönlerini değiştiremezler düz geliyorsa sağa sola hızlıca kaçmak çözüm olabilir belki ancak 3 yerine 10 tane sürü gelirse kaçmak çok zor olabilir. av için hariç yanımda tüfek bulundurmuyorum ama domuzuda durduracak başka bişey yok malesef .

Morakniv Garberg 1252 TL gibi Türkiye'de oldukça fahiş sayılabilecek bir fiyata satılıyor. Malzeme fetişinin sonu yok. Basit bir çakı yeterli olacak sanırım.
Evimin 30km yakınında türkiyenin en büyük ormanı var boş zamanlarımda yürüyüş yapmayı seviyorum ve zamanında 430 tl ye aldığımdan yanımda kişiselleştirdiğim bir ekipmanımın bulunmasını seviyorum çok hoş ve güzel bir ekipman . bazı aktiviteleri zaten sadece mat tulum bivak kıyafetler felan dahil 3.5kg altında yapıyorum ve o kadar çok kullandım ki garberg'i gram eskime yok benim kullanım sıklığıma göre körleşmeye başladığında sadece biliyorum o kadar ve evladiyelik bir ürün kalitesini hakeden bir fiyatı var eskiden daha ucuzdu : ]

Değerli arkadaşlar bıçak alacağımıza koruma amaçlı havalı gibi tüfeklerden falan alsak daha iyi olmaz mı sizce. Bıçakta şansın az bence ama havalı tüfek gibi ürünler daha iyi olabilir bazı arkadaşlarımız koruma amaçlı yazdığı için söylüyorum ama normal işler için tabi iyidir. Bende mesala böyle bir ürün var süper https://www.kampseti.com/kategori/havali-tufekler

Son düzenleme:
Tabiri caizse elli tane bıçağım vari ama tek kullandığım kauçuk saplı moraknıv. hem kılıfı sağlam hem orta boy hem sap kauçuk olduğundan kaymıyor

Geçen yıl aşağıdaki bıçağı satın aldım. Peynir dilimleme, ip kesme gibi işleri gayet güzel görüyor.

Geri