Mont ve bot yardımı

mersahin

Yeni Üye
Merhaba,

İzmir'de kış ve baharda kullanılacak bot ve mont arıyorum.

The north face hedgehog hike ll yi bot olarak
Aynı şekilde tanken 3in1 triclimate i de mont olarak listeme aldım.

Alışverişi boyner üzerinden gift card ile yapmak zorunda olduğum için seçeneklerim az.

Bu fiyat aralığında Columbia ve TNF alternatif ürünleri önerebilir misiniz acaba

TNF nin naslund modeli hakkında yorumunuz var mı acaba? Evolve 2 nin kırmızı rengi indirimde ama o renk çok bana göre değil. Naslund ile evolve arasındaki fark nedir teknik olarak.
Tanken vs naslund dersek hangisi daha iyi bir tercih olur acaba?

Kısa süre içinde kampanya bitmeden almam lazım, acil desteğinize ihtiyacımı var.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhabalar öncelikle
Bahsettiğiniz modeller ile ilgili olarak fikirlerimi sıralayayım. İlk başta her üçü de 3in1 dediğimiz modeller. Her üçünün de kabuğu (yani dış montu) North Face'nin kendi membranı olan Dryvent ile donanmış. Bu su geçirmez/soluyabilir membranın çok üst düzey bir performans göstermeyeceğini düşünüyorum (özellikle nefes alma konusunda). Bu düşünceme kaynaklık eden tecrübelerin geçmiş yıllara ait olduğunu da belirteyim. Yani pek tabi TNF Dryvent memranını geliştirmiş/iyileştirmiş olabilir. Kaldı ki İzmir'de kullanacağınızı belirtmişsiniz. Yetip artacaktır bile. Sözün özü dış kabuklarının neredeyse aynı olduğunu belirteyim.
Diğerlerinden farklı model burada Naslund. Zira iç katmanı diğer iki modelde polar iken, Naslund'da sentetik dolgulu bir ceket var. Bu sizi iç katmanı polar olan diğer iki modele kıyasla daha sıcak (hatta çok daha sıcak) tutacaktır. İzmir'de buna ihtiyacınız olup olmayacağı size kalmış bir durumdur. Naslund dışında kalan iki model arasında ise (evolve vs tanken) teknik bir fark olmadığını söyleyebilirim. Ancak Evolve de bulunan koltuk altı fermuarlarının Tanken'de olmadığı belirteyim (benim önem verdiğim bir özelliktir). Son olarak Tanken bence tamamen casual bir model olmuş. Şahsi zevkim itibarı ile kesimini beğenmedim.
Sonuç olarak üşüme durumunuzu göz önünde bulundurarak Naslund ve Evolve arasında bir tercih yapmanızı önerebilirim.

Merhabalar öncelikle
Bahsettiğiniz modeller ile ilgili olarak fikirlerimi sıralayayım. İlk başta her üçü de 3in1 dediğimiz modeller. Her üçünün de kabuğu (yani dış montu) North Face'nin kendi membranı olan Dryvent ile donanmış. Bu su geçirmez/soluyabilir membranın çok üst düzey bir performans göstermeyeceğini düşünüyorum (özellikle nefes alma konusunda). Bu düşünceme kaynaklık eden tecrübelerin geçmiş yıllara ait olduğunu da belirteyim. Yani pek tabi TNF Dryvent memranını geliştirmiş/iyileştirmiş olabilir. Kaldı ki İzmir'de kullanacağınızı belirtmişsiniz. Yetip artacaktır bile. Sözün özü dış kabuklarının neredeyse aynı olduğunu belirteyim.
Diğerlerinden farklı model burada Naslund. Zira iç katmanı diğer iki modelde polar iken, Naslund'da sentetik dolgulu bir ceket var. Bu sizi iç katmanı polar olan diğer iki modele kıyasla daha sıcak (hatta çok daha sıcak) tutacaktır. İzmir'de buna ihtiyacınız olup olmayacağı size kalmış bir durumdur. Naslund dışında kalan iki model arasında ise (evolve vs tanken) teknik bir fark olmadığını söyleyebilirim. Ancak Evolve de bulunan koltuk altı fermuarlarının Tanken'de olmadığı belirteyim (benim önem verdiğim bir özelliktir). Son olarak Tanken bence tamamen casual bir model olmuş. Şahsi zevkim itibarı ile kesimini beğenmedim.
Sonuç olarak üşüme durumunuzu göz önünde bulundurarak Naslund ve Evolve arasında bir tercih yapmanızı önerebilirim.

yorumunuz için çok teşekkür ederim. outdoor yürüyüşü vs gibi uzun soluklu yağmur/soğuk altında kalacağım bir durum yok dediğiniz üzere. İzmir'de ya da kısa süreli karlı bölgelerde kullanılacak.

büyük ihtimalle hepsinin dış kabuğu işimi görür de, Tanken in dış kısmının vasat olduğu gibi bir iki yorum gördüm, o nedenle o kadar para verecekken de naslund a geçiş yapmak daha iyi olacak gibi duruyor sanırım.

goretex modeller çok daha pahalı o seviyelere çıkmak mümkün değil gibi.

Bir diğer yandan da dediğim kullanım açısından gerçekten böyle bir 3in1 monta ihtiyacım var mı, forumda bazı yorumlarda decathlondan aynı işi görecek çok daha uygun alternatifler olduğu konuşulmuş. güncel bir ürün var mı tavsiye edeceğiniz?

yorumunuz için çok teşekkür ederim. outdoor yürüyüşü vs gibi uzun soluklu yağmur/soğuk altında kalacağım bir durum yok dediğiniz üzere. İzmir'de ya da kısa süreli karlı bölgelerde kullanılacak.

büyük ihtimalle hepsinin dış kabuğu işimi görür de, Tanken in dış kısmının vasat olduğu gibi bir iki yorum gördüm, o nedenle o kadar para verecekken de naslund a geçiş yapmak daha iyi olacak gibi duruyor sanırım.

goretex modeller çok daha pahalı o seviyelere çıkmak mümkün değil gibi.

Bir diğer yandan da dediğim kullanım açısından gerçekten böyle bir 3in1 monta ihtiyacım var mı, forumda bazı yorumlarda decathlondan aynı işi görecek çok daha uygun alternatifler olduğu konuşulmuş. güncel bir ürün var mı tavsiye edeceğiniz?
Aslında gündelik ve şehirde kullanacaksanız ve marka takıntınız da yoksa sizin de belirttiğiniz gibi bazı alternatif çözümler mevcut evet.
İlk olarak Dechatlon'da gerçekten başarılı bir 3 in 1 ceket var. Şu:
https://www.decathlon.com.tr/rainwarm-500-mont-id_8369802.html
İç montu elyaf dolgulu, dış kabukta kendi membranlarını kullanmışlar. Çok mu ucuz? Pek sayılmaz
Diğer bir alternatif Aliexpress. Şahsen ben şehirde (hatta zaman zaman hikingde) her türlü hava koşulunda son derece memnun bir şekilde 5-6 senedir kullandığım 3 in 1'i Aliexpress'ten almıştım. Buyrun güzel bir örnek:
https://tr.aliexpress.com/item/RAX-...48-47ae-9f18-aaf27cf46388&transAbTest=ae803_5
Aliexpress'te alternatifler sonsuz. İnsanların ürünle ilgili yorumlarına ve mağaza puanlarına bakarak alışveriş yapabilirsiniz. Üstelik verdiğim örnek ciddi uygun fiyatlı.

Merhaba. Öncelikle nickimin TNF olduğuna kimse bakmasın reklam amacı taşımamaktadır. Zaten konu sahibide TNF ürünlerinden tavsiye istemiş.
Columbia markasını ben şahsen bir outdoor markası olarak görmediğimi söylemek istiyorum.
TNF de ise bahsettiğiniz botun uzun ömürlü olmadığını biliyorum. Bulabilirseniz çok zor Türkiye de şuan satışta hiçbir sitede yok ama Storm winter goretex bot öneririm. Sakın haa Storm Strike goretex bot ile karıştırmayın. Tercihiniz bulabilirseniz ilk yazdığımdan yana olsun ama bulamazsanız onun yerine storm strike bot yeterli olacaktır. Bazıları bot konusunda TNF yi beğenmez ama bu tamamen o kişilerin yanlış seçimleri ve yanlış kullanımlarından kaynaklanan sorunlardır. Kendim ilk yazdığım botu 3.5 yıldır bütün kış ve bahar boyunca her gün kullanmama rağmen şehir kullanımı ve aktiviteler dahil en ufak bir deformasyon ve problem yaşamadım.

Gelelim mont tavsiyesine. Ben TNF nin Mountain Light Triclimate 3 in 1 Kaztüyü montunu ve ayrıca TNF canyonlands polarını yine 3 yılı aşkın süredir kullandım. Kaztüyü iç kısımı bahar aylarında çıkarıp onun yerine poları giydim ve sonuç harika. Zaten bahsettiğim Mountain Light Triclimate 3 in 1 mont goretex 2L katmana sahip gayet üst seviye nefes alabilirlik sağlıyor. En son geçen hafta TNF Quest mont aldım DryVent dışkatmana sahip bahar ve sonbahar için gayet iyi olacaktır.
Bazı arkadaşlar DryVent katmanı bilmeden kötülemiş. Dryvent eski adı ile hyvent kumaş goretex gibi yüksek nefes alabilirlik yanında goretex den daha üst seviyede su geçirmezlik sağlayan bir kumaştır. Ayrıca bahsettiğim Quest montda 2L DryVent katman var ve gayet başarılıdır.
Benim tavsiyelerim bunlar. Kesinlikle kullanmadığım tecrübe etmediğim bir şeyi ne kötülerim nede tavsiye ederim. Kalın sağlıcakla..
Not : İzmir gibi bir yerde şehir kullanımı için bu yazdıklarım çok fazla. İzmir gibi bir şehirde TNF ye para harcadığınıza bile değmez. Aktivite merakınız varsa tavsiyem bunlar.

Son düzenleme:
Mont konusunda izmir için gerçekten bu kadar para vermeye gerek olmadığı konusunda ikna oldum. Şimdilik farklı ve uygun modellere bakıcam. Aliexpress den kaliteli olduğu konusunda hemfikir olunan modellere bakarım.

Bot konusunda ise North face in bu modelinin dayanıklı olmadığını söylemişsiniz. Burda da açıkçası beklentim yine izmir şartlarında kışın günlük su geçirmez ve mümkünse sıcak tutması.

Keen model gördüm o da hoşuma gitti aslında. Keen taghree exp siyah model denedim. Onunla ilgili fikirlerinizi alabilir miyim.

Bot konusunda hedgehog hike mid gtx aldım en sonunda.

Mont konusunda da iki mont arasında kaldım.
Lafuma FastTrack 3in1 ile Columbia Wo1259 kayak montu arasında kaldım. Katmanları aynı gibi duruyor.

Columbia 100 lira daha pahalı gibi. Hangisini önerirsiniz.

Şimdi baktım da iki mont arasında 100 lira değil 1000 lira fark var sanki. Ben mi yanlış baktım si mi çok ucuza bir yerde buldunuz. Zira lafuma 900 lira columbia ise 1900 lira gibi fiyatlara satılıyor.
Seçeneklerinizi ikiye indirmişken aklınızı karıştırmak gibi olmasın ama ikisini de önermem. Hele ki 1900 liraya Columbia hiç önermem. Zerre kadar beğenmediğim bir markadır kendisi, ürünleri çok şıktır ama o kadar işte. Lafuma'nın da öyle aman aman kalitede bir marka olmadığını söyleyebilirim. Hatta ileri gidip Quechua'nın bu iki markadan da aşağı kalmayacağını da belirteyim şahsi fikrim olarak. Yine de bu iki ürün arasından mutlaka birini tercih edecek olsam ben lafuma'dan yana kullanırdım.

Şimdi baktım da iki mont arasında 100 lira değil 1000 lira fark var sanki. Ben mi yanlış baktım si mi çok ucuza bir yerde buldunuz. Zira lafuma 900 lira columbia ise 1900 lira gibi fiyatlara satılıyor.
Seçeneklerinizi ikiye indirmişken aklınızı karıştırmak gibi olmasın ama ikisini de önermem. Hele ki 1900 liraya Columbia hiç önermem. Zerre kadar beğenmediğim bir markadır kendisi, ürünleri çok şıktır ama o kadar işte. Lafuma'nın da öyle aman aman kalitede bir marka olmadığını söyleyebilirim. Hatta ileri gidip Quechua'nın bu iki markadan da aşağı kalmayacağını da belirteyim şahsi fikrim olarak. Yine de bu iki ürün arasından mutlaka birini tercih edecek olsam ben lafuma'dan yana kullanırdım.
Açıkçası ikisini de 830lira gibi bir fiyata alabileceğim.
Almışken verdiğim paraya değsin ve uzun yıllar giyebileyim istiyorum.
İlk fiyatına göre Columbia çok avantajlı hale geliyordu aslında. 1900 etmez kesinlikle o konuda hemfikirim ama 830 liranın da karşılığını vermezse üzülürüm tabi.
Çıkabileceğim max fiyatlar bu. Paranın hakkını verecek, üşütmeyecek, ıslatmayacak mont öneriniz var mı?
Şehir içinde giyilecek outdoor şartlarında kullanılmayacak o şekilde düşünebiliriz. Bu yüzden 3in1 şeklinde baktım açıkçası ayrılan parçaları da ayrı ayrı zamanlarda kullanılabilir olsun

İzmir'de ikisinin de üzeceğini zannetmiyorum. 1900 liraya satılan ürünü 800 liraya bulduysanız, hoşunuza da gittiyse alın gitsin.

Marmot un yine iki katmanlı Castleton montu var. Kutupayısında %30 indirime girmiş. Onun hakkındaki görüşlerinizi merak ettim

Model olarak Castleton, marka olarak ta Marmot columbia ve lafuma'dan fersah fersah kalitelidir.
Bu fiyata bulmuşken bence tüm ihtiyacınızı karşılayacaktır.

merhabalar,
Kış dağcılığında yeniyim ve hazır yurtdışında iken malzemelerimi toparlıyorum. Bana öneriniz nedir, kış dağcılık mont ve botu için. Aslında CMP sevdiğim bir marka ama tecrübe her zaman önemlidir.
Bütçem her birine 200 er euro civarında.
Teşekkür ederim.

İzmir de ikamet ediyorsanız ben bir de makara butik 'e bakın derim. Marka ürünleri kapatan mağazalardan alıp biraz daha uygun fiyatlara satıyorlar.

Geri