Kira Yolu (DATÇA YARIMADASI) Etabı

DoğaDostu

Yeni Üye
Dar bir yarımada olan Datça, Ege denizinin Akdeniz'e kavuştuğu nokta olan Deveboynu Burnu ile son bulur. 20. yüzyılın başlarından itibaren Sultan Mehmed Reşad'ın tahta geçmesinin onuruna bir süre Reşadiye Yarımadası olarak da anılmaktadır. Datça'daki ana yerleşimin dışında, bu dağlık yarımadada büyük nüfusa sahip başka bir yerleşim bulunmamaktadır.
Büyük bir kısmı koruma altında olup makilik, ormanlık ve kayalık bir araziye sahip olan yarımada bir çok dağ keçisine ve endemik bitkiye ev sahipliği yapmakta. Birçok plajı ve yerleşim görmemiş bakir koyları ile, bu etkileyici yarımadayı keşfetmenin en popüler yolu günümüze kadar tekne ile olmuştur.
Karia Yolu rotası Eski Datça'dan başlayıp güneye ve batıya doğru engebeli burunları ve koyları aşıp Knidos antik kentine ve yarımadanın en ucunda yer alan Deveboynu deniz fenerine ulaşıyor. Buradan 12 Yunan adalarından bazıları kolaylıkla görülebilmekte. Bu noktadan doğuya, anakaraya doğru yönelen rota Datça yarımadasının neredeyse hiç yerleşim görmemiş kuzey şeridini takip edip en dar kısmı olan Balıkaşıran'da son buluyor.

Bunun kitabına var arkadaşlar en ğüzel parkur bence okumanızı tavsiye ederim.İçinde haritası da var.
NOT:arkadaşlar salın yanlış anlamayın reklam yapmıyorum bu arada yanlış anlaşılmasın.

Ekli dosyalar

• karia yolu.jpg
    karia yolu.jpg
    125.4 KB · Görüntüleme: 9
Datça Yarımadası'nı yeni tamamladım. Karia Yolu'nun neden Dünyanın En îyi 6. Macera Rotası seçildiğini anladım, yaşadım

- Tecrübeniz yoksa sakın başlamayın.
- Mümkünse yalnız yürümeyin.
- Bir çok bölgede su problemi var.
- Rotalarda iniş, çıkış çok.
- Doğa, manzara, koylar, deniz harika. Rüya gibi.
- Yaşayan insanlar yardımsever.
- Bazen 50 km alışveriş imkanı olmuyor.
- Birkaç tehlikeli geçiş noktası var.
- Mayıs ayı ama güneş yaktı, hava soğuk esti, ben sürekli ter içinde kaldım ve bi iki defa nezle oldum.

Aklıma gelenler bunlar

Ekli dosyalar

• 20220509_084808.jpg
    20220509_084808.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 7
  • 20220513_195729.jpg
    20220513_195729.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Geri