Template errors

• Template public:PAGE_CONTAINER: [E_DEPRECATED] Creation of dynamic property XenGenTr\XGTForumistatistik\XF\Template\Templater::$XT_footer is deprecated (src/addons/XenGenTr/XGTForumistatistik/TL.php:50)

Kaz tüyü uyku tulumu nasıl yıkanır?

KenanT

Yeni Üye
Arkadaşlar kaz tüyü tulumlarınızı nasıl yıkıyorsunuz? Nelere dikkat etmek gerekir? 2 yıldır tulumu yıkamıyorum, aslında temiz sayılır ama sigara içtiğim odada muhafaza ediyorum üstüne sigara kokusu sindi. Bildiğim kadarıyla at makinaya yıka olayı tavsiye edilmiyor. Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Hatta bir de kaz tüyü montum var onu da yıkamak istiyorum, herhalde uyku tulumu ile aynı şekilde yıkanması gerekiyordur. Neticede dolgu ve kumaş birbirinin neredeyse tıpatıp aynısı.

her ikisi de makinada yıkanmıyor. yıkanır diyenlere aldırmayın. küveti ılık su ile doldurun. güzelce tulumunuzu veya montunuzu ılık suya bastırın.Suyu iyice çektirin. Şimdi olayın çetrefilli kısmına geliyoruz. Kaz tüyleri için özel imal edilmiş bir tür sabun olan Nikvax Down Wash edinmeniz gerekiyor. Nikvax Türkiye distribütörü çok dandik firma olduğu için bu tip ürünleri getirmiyor. Yurtdışından İngiltere'den sipariş vermeniz gerekli...

http://www.nikwax.com/en-gb/products/productdetail.php?productid=2
aa.jpg

ardından suya bu malzemeyi katarak el ile yıkamaya devam ediyorsunuz. Temizlendiğine karar verdikten sonra suyu boşaltıp tekrar ılık su doldurarak durulanmasını sağlayın.

Durun iş burada bitmiyor. Durulama işleminin ardından tekrar küvete ılık su doldurup bu sefer suya 150 ml kadar Nikvax Down Proof katarak 15 dakika kadar yıkama hareketlerine devam edin. Toplamda 20-25 dakika down proof ile temas halinde olsun tulum veya montunuz. Nikvax Down Proof'ta dikkat etmeniz gereken uygulama bittikten sonra durulama yapmıyorsunuz.

http://www.nikwax.com/en-gb/products/productdetail.php?productid=103
bb.jpg

Nikvax Down Proof kaz tüyü mont ve tulumlarınıza su iticilik özelliği kazandırıyor. Böylece ıslandığında dağ ortamında başınıza iş alabileceğiniz kaz tüyü ürünleriniz su iticilik sayesinde ıslanmaktan korunuyor. Bu adımı kesinlikle atlamayın.

Sıkma kısmı biraz zor. İki kişi tulum veya montu rulo şeklinde katlayıp suyunu sıkmanız daha iyi sonuç verir. Yeteri kadar suyunu sıktıktan sonra serbest bir şekilde kurumaya bırakın. Kuruma esnasında 3 saatte bir tulum veya montunuzu silkeleyip tüylerin tek bir noktaya yığılmalarını engelleyerek kabarmalarını sağlayın.

Benim bildiğim, tecrübe ettiğim bunlar.

Dikkat etmeniz gerekenler:

• Asla yüksek sıcaklıkta su ile temas ettirmeyin.
  • Asla alo, mintax vs deterjan kullanmayın.
  • Asla yumuşatıcı kullanmayın.
Bu üçünden birini veya birkaçını kullanmanız durumunda tulum veya montunuzu çöpe atabilirsiniz. Zira kaz tüyleri özelliğini yitiriyor. Kaz tüyünde hayvanın salgıladığı bir yağ tabakası kaplı. Kimyasal ve ısı uygulanması halinde bu yağ tabakası gidiyor ve kaz tüyünün mucizevi yalıtım özellikleri, kabarması, elektriklenmemesi gibi özelliklere geri gelmeyecek şekilde elveda diyorsunuz.

Makinede yıkama olayı da çok riskli. Avrupa'da Amerika'da filmlerde görmüşsünüzdür jeton atarak çalışan kocaman makinalar vardır. Bunların kapasiteleri 20 kg. kadardır. Yüksek kapasiteli makinaya tulumu tek başına atıp en düşük ısı ve devirde yıkamak aslında mümkün. Ancak bizim evlerimizdeki makineler genellikle 6-8 kilo kapasiteli ufak makinalar. Küçük kapasiteli olduğu için hele de yüksek devirde yıkanırsa kaz tüylerinin dışarı fışkırma olasılığı, tek bir noktada birikme olasılığı gibi riskler var.

Yani en temizi küvette elde yıkamak. Tabi ki doğru sabun ile. Ben yukarıda tavsiye ettiğim iki ürün dışında arap sabunu, toz deterjan gibi ürünler kullanmanızı önermem.

yukarıdaki iki ürün tek bir paket olarak da satılıyor. Linki şu http://nikwax.com/en-us/products/productdetail.php?productid=681&itemid=-1&fabricid=-1 20 dolar bence hiçbirşey değil.

Geri