Hasan Dağı'nda Yapılanlar

Everhard

Yönetici
Yönetici
Herkese merhabalar,
Geçtiğimiz 4-5 Eylül tarihlerinde Hasan Dağı yılankar rotasından solo zirve tırmanışı gerçekleştirdim, dönüşü ise daha güvenli bulduğum klasik rotadan yaptım.
Kamp yerim Karbeyaz otelin biraz üzerindeki taş barınakların civarıydı.
Paylaşmak istediğim; Hasan Dağı'nda hummalı bir çalışmanın olduğu. Bir de daha önceki gidişimde görmediğim bir değişiklik Karbeyaz otelin hemen önündeki düzlüğe yamaç paraşütü pisti yapılmış, hafta sonları çok sayıda paraşütçü geldiğini söylediler bana. Bu sıkıntı değil pek tabi. Ama bahsettiğim çalışma ciddi bir yol çalışması. Helvadere'den Karbeyaz otel mevkine kadar çift şeritli yol yapılıyor. Konuştuğum köylüler kayak pistleri açılacağını ayrıca komşu Karkın köyünden de bu pistlere kadar teleferik hattı yapılacağını belirttiler. Bunlara ek olarak Helvadere'nin de ilçe yapılması gündemdeymiş.
Bunu neden paylaştım? Hala görece bakir olan Hasan Dağı'na gitmeyen varsa elini çabuk tutsun. Bu kışa yetişir mi bilmem ama önümüzdeki senelerde araç ve otel yoğunluğundan dolayı Hasan Dağı'ndan uzak durmak zorunda kalabiliriz. Kış tırmanışlarında kullandığımız o şirin taş barınakların hali de ne olur bilemiyorum.

• Wow
Reactions: SCC
Valla birkaç fotoğraf gönderdim rota üzerinden. Ama maalesef yol çalışmaları ve yamaç paraşütü pisti ile ilgili hiç fotoğraf çekmedim. Keşke çekseymişim.

Ekli dosyalar

• DSCF6658.JPG
    DSCF6658.JPG
    603.1 KB · Görüntüleme: 18
  • DSCF6674.JPG
    DSCF6674.JPG
    589.8 KB · Görüntüleme: 18
  • DSCF6675.JPG
    DSCF6675.JPG
    532.6 KB · Görüntüleme: 18
  • DSCF6679.JPG
    DSCF6679.JPG
    406.5 KB · Görüntüleme: 18
  • Love
Reactions: SCC
Hasan Dağı'nda 2015'ten beri dünya çapında yamaç paraşütü şampiyonaları düzenleniyor ve düzenlenmeye de devam edecek gibi görünüyor. Hatta en son dünya kupası düzenlendi diye hatırlıyorum. Bölge karasal iklime sahip olduğu için müthiş bir potansiyel var. Haliyle dünya çapında organizasyonlar yapılmaya devam edeceği için bölgeye ulaşımın da rahat olması gerekiyor. Yarışmanın organizatörü hem valilikle hem de siyasîlerle koordineli çalışıyor.

5-6 yıl önce gittiğimizde başımıza bir olay geldi, onu paylaşayım :lol::lol::lol:

Arkadaşın eşi yanımıza 2 tepsiye yakın börek verdi. Neyse işte gece 11 gibi 5 kişi Karbeyaz otele vardık. Yanımızda nasıl olsa yiyecek var diye alışveriş yapmadık. Birkaç saat uyuduktan sonra sabah 4 gibi birer kahve içip, dönünce börek yeriz diyerek başladık tırmanmaya. Çıkış güzeldi, fakat inişte çok ağır hareket ettik. Neyse yani toplam faaliyet 10-12 saat sürmüştür. Zirvede de çok oyalandık. Dönüşte nasıl acıktık nasıl acıktık, herkes börekleri sayıklamaya başladı. Bi abimiz de börek arabada kokar, çadıra köpek girer diye böreği Karbeyaz otelin bahçesindeki ağaçlardan birine, erişmesi güç olan bir dala asmış.

Otele vardığımız gibi, daha çantaları çıkarmadan böreğe koştuk. Börek yok. O ağaç mıydı, bu ağaç mıydı diye ara tara yok. Otelin bekçisine seslendik, burada börek vardı ne oldu diye sorduk, adam bilmiyorum dedi. Bildiğin ağlamaklı oldum. Aradan kaç yıl geçti, o hayal kırıklığını halen unutamam.

Geri