Fotoğrafçılar İçin Kullanışlı Bir Taşıma Aparatı

Merhaba,
Doğa yürüyüşlerinde benim gibi fotoğraf makinesi taşıyan arkadaşlar için süper kullanışlı olduğunu düşündüğüm bi aparatı paylaşmak istedim. Bu bahar birkaç yürüyüşte kamerayı (DSLR kastediyorum) kendi boyun askısıyla taşırken acayip bunaldım. Yandan omuza assan olmuyor, önünde taşısan zaten olmuyor vs. vs. Bir yürüyüş sonrası dedim bu iş böyle olmaz, buna bi alternatif bulmak lazım ve oturup araştırdım.

Öncelikle bu aletin orijinal tasarımını Peak Design yapmış.

Ama görüleceği üzere fiyatı hoş değil. Amazon'da gümrük vs dahil 1000+ liraya denk geliyordu o tarihte. Dedim ulan Çinliler bunun çakmasını yapmıştır. Çoook uzun bir süreden sonra Aliexpress'e girdim ve bingo! Çok benzer bir tasarımı yapmışlar. 2-3 yorum okudum ve ne kaybederim ki deyip sipariş verdim. Ürün şu:

(19 Mayıs 2023 tarihinde kargo, gümrük dahil 354 TL'ye sipariş vermişim, tam 8 gün sonra geldi)

Bu da benim çantamda Canon 250D + 18-55mm kit lensin nasıl göründüğü:
1688842098100.png

1688842563078.png

Bakın 34 yıllık hayatımda, harcadığım para karşılığında bu seviyede tatmin duygusu yaşadığım çok az ürün oldu arkadaşlar. İnanın bana hayatımı kolaylaştırdı. Üstelik de oldukça stabil. Kameranın kendi askısını çıkarıp tek yönlü bi bilek askısı taktım. Bazen o bilekliği de sırt çantamın diğer kolunda takılı duran karabinaya geçiriyorum ne olur ne olmaz diye ama icabında kayalar arası atlamalı hareketler de yaptım ama klips hiç sarsılmadı. Alüminyum ve yuvasına tam oturtup klik sesini duyunca bilin ki kamera güvende.

Ha şu olur, ayağın dikene dala takılır veya işte yosunlu kayalık falan geçerken kayıp düşersin; o zaman kamera cortlayabilir. Bastığın yere dikkat etmek gerekecek.

E şimdi diyeceksiniz ki kardeşim sen de kameranı yürüyüşlere götürmeyiver, telefon neyine yetmiyor? O iş öyle değil işte, ben doğada vakit geçirirken gördüğüm hayvan ve bitki türlerini gözlemlemeyi de seviyorum. Doğa yürüyüşü, kamp gibi aktiviteler kadar fotoğrafçılık da benim için bir hobi. Farklı türler çekip onları kayıt altına almak, tür adlarını araştırıp öğrenmek benim ilgi alanlarımdan birisi yani. Hatta çekip kayıt altına aldığım türlere şuradan bakabilirsiniz:

Ehh profesyonel değilim elbette, 250D + 55-250mm tele ile dolaşıyorum genelde, ama zaten fotoğraf ekipmanları pro seviyeye yakınsadıkça -fiyatların yanı sıra- ebat ve ağırlık olarak da seviye atlıyor. Hani aramızda benim gibi doğada fotoğraf çekmekten hoşlanan arkadaşlar varsa diye bunu paylaşmak istedim. Merak ettiğiniz bir şey varsa soru sormaktan çekinmeyin.

Geri