Eldiven Tavsiyesi (Dikkat Raynaud Hastası)

EmC

Yeni Üye
İyi günler öncelikle sizlerden biri değilim fakat raynaud (gittiğim doktorlar reynou olarak yazıyorlar) hastasıyım. Yani eğer belli sıcaklığa sahip bir mekanda değilsem, el ve ayak gibi vücudun uç noktalarındaki damarlar büzüşüyor ve çok az kan gidiyor. Haliyle çok büyük bir ısı kaybı yaşıyorum. Zaten el ve ayak çabuk üşüyen bölgeler iken hastalığım yüzünden yazın bile elim, ayağım soğuk gezdiğim oluyor. Bir de bu işin kışını hem de Ankara'nın kışını düşünün. Belki benim gibi eldiven arayan başka hastalar vardır ve bu forumda bir gün aradıklarını bulabilirler diye başlığa ekleme yaptım.

Şu an evde olmama ve ev yeterince sıcak olmasına rağmen ellerim hala üşüyor. Haliyle dışarıda kullanmak için rüzgar ve soğuğu almayan mümkünse su geçirmeyen bir eldivene ihtiyacım var fakat internette binlerce eldiven mevcut ve hangisinin iyi hangisin kötü olduğunu kestirmek zor. Ben de motosiklet veya dağcılık eldivenlerine bakmaya karar verdim sonuçta bu ürünler extreme koşullara dayanması için yapılıyor ve benim işimi fazlasıyla görür diye düşündüm. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle Hudson Deri den kışlık dana derisi eldiven aldım 130 liraya fakat gidon hassasiyetini arttırmak için eldivenin üst taraflarına kullandıkları malzemeyi (sanırım polar) parmak altlarına ve yanlarına kullanmamışlar ve daha dışarı çıkar çıkmaz 10. saniyede soğuğu direkt o bölgeden alıyor. Yarın iade edeceğim.

Durum böyle olunca dermanımı motosiklet eldiveninde değil de sizin kullandığınız tarzda eldivenlerde aramaya karar verdim. 150 lira civarında olursa iyi olur. Siyah veya koyu gri olması gerek. 1 ay sonra daha kaliteli bir eldiven alabilirim fakat şu an beni gerçekten koruyacak bir eldivene ihtiyacım var. Eğer önerirseniz iç eldiven de alabilirim. Yalnız yanlış anlaşılmasın kaç haftadır eldiven araştırıyorum yani araştırmadan armut piş ağzıma düş diyerek gelmedim. Abartısız binlerce eldivene baktım fakat dediğim gibi hangisi daha uygundur anlamak zor. Forumlarda bu konuda çok fazla tartışma var fakat çok fazla eldiven olduğu ve herkes ayrı birini denediği için fikir birliği yok. Dokunmatik için bölgesi olabilirse iyi olur olmazsa da sorun değil.

Bir de Hudson derinin eldivenlerinde medium oluyordu diğer markalarda da aynı beden geçerli midir?

Şimdiden teşekkürler...

Şunun gibi windstopper eldivenlere bakın. Rüzgar kesinlikle geçirmezler. Ama izolasyon konusunda çok iyi olmayabilirler denemek lazım. İçine ince polar veya ipek içlik eldiveni giyerseniz daha da rahat edersiniz

Sizi sıcak tutacak eldiven gerçek yün veya kaz tüyü eldiven olacaktır. ancak kaz tüyü tek parmak eldiven hareketlerinizi sınırlayacağı için tavsiye etmiyorum.
Ev ve şehir ortamında su geçirmez, rüzgar geçirmez eldivenler bir işe yaramayacaktır. Hatta bu tip eldivenler goretex gibi astarlara sahip olsa dahi terlemeye sebep olurlar. Ayrıca bunların esprisi sıcak tutmaları değil, adından da anlaşılacağı gibi rüzgarı kesmeleridir. Sizin sorununuz daha çok kan dolaşımı ile alakalı görünüyor.
Bu nedenle yün veya kaztüyü dışında hiçbir malzeme ellerinizin sıcak olmasını sağlamayacaktır diye düşünüyorum.
http://www.maceracumhuriyeti.com/Millet-Wool-Pro-Yun-Eldiven_8602.html#0 Bu eldiven hem şık duracak, hem de elleriniz sıcacık olacaktır.

Şunun gibi windstopper eldivenlere bakın. Rüzgar kesinlikle geçirmezler. Ama izolasyon konusunda çok iyi olmayabilirler denemek lazım. İçine ince polar veya ipek içlik eldiveni giyerseniz daha da rahat edersiniz

Rüzgardan ziyade soğuğu kesmesi önemli. Çok hafif bir soğuk bile parmakları soğutmaya yetiyor açıkçası. Ama alacağım eldiven yeterli kalmazsa ferrino veya lafumanın iç eldivenini gerçekten düşüneceğim. Öneriniz için çok teşekkürler.

Sizi sıcak tutacak eldiven gerçek yün veya kaz tüyü eldiven olacaktır. ancak kaz tüyü tek parmak eldiven hareketlerinizi sınırlayacağı için tavsiye etmiyorum.
Ev ve şehir ortamında su geçirmez, rüzgar geçirmez eldivenler bir işe yaramayacaktır. Hatta bu tip eldivenler goretex gibi astarlara sahip olsa dahi terlemeye sebep olurlar. Ayrıca bunların esprisi sıcak tutmaları değil, adından da anlaşılacağı gibi rüzgarı kesmeleridir. Sizin sorununuz daha çok kan dolaşımı ile alakalı görünüyor.
Bu nedenle yün veya kaztüyü dışında hiçbir malzeme ellerinizin sıcak olmasını sağlamayacaktır diye düşünüyorum.
http://www.maceracumhuriyeti.com/Millet-Wool-Pro-Yun-Eldiven_8602.html#0 Bu eldiven hem şık duracak, hem de elleriniz sıcacık olacaktır.

Açıkçası derdimi çok iyi anlamışsınız. O eldiven fiyatına yün palto satıldığını düşünürsek sanırım piyasada yün diye geçen ürünlerin pek çoğu gerçek yün değil. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda hareket edip önerdiğiniz ürünü alacağım. Yalnız bu bedenler standart mıdır bu üründe de Medium olur mu bana? Eldivene acilen ihtiyacım olduğu için deneme yanılma yoluyla bir de beden için beklemek istemiyorum açıkçası.

Ürünü denedikten sonra buraya da izlenimlerimi yazacağım.

Ürün pazartesi elime geçti. 3 4 kere hava yaklaşık 2 derece civarlarındayken ve rüzgar yokken balkona çıkıp eldiveni 5 10 dk denedim. Açıkçası soğuğu direkt almasa da bir kaç dakika gibi bir süreden sonra parmak uçları üşümeye başlıyor. Yani daha bu hiçbir şey havanın eksi 10 dereceleri gördüğü hatta daha da kötü olduğu zamanlarda birkaç saat dışarda durduğum oluyor. Ürünün ambalajına zarar vermedim birbirini tutan iplerini kesmedim. Yani iade edebilirim. Şimdi ne yapacağım? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

hangi ürünü aldınız? yün eldiven mi? çok ciddi bir sağlık sorununuz olabilir. yerinizde olsam vakit kaybetmeden kalp damar branşında uzman bir doktorla görüşürüm.

iade konusuna gelince, http://www.maceracumhuriyeti.com/content27/Garanti-Kosullari adresinde iade şartlarını yazmışlar.

Evet önerdiğiniz eldiveni aldım. Dediğim gibi raynaud hastasıyım ve bunun kalıcı bir tedavisi yok. Vakaların ağırlaştığı durumlarda kan akışını hızlandıracak, damarları genişletecek ilaçlar veriliyor (tansiyon ilacı gibi) ya da bazı cerrahi müdahalelerde bulunabiliyorlar fakat dediğim gibi kalıcı bir tedavi yok. Uygulanan tedaviler ise durumu ağır olanlar için. Benim ağır bir durumum yok ellerim beyazlaşmıyor ya da tam morarmıyor. Sadece üşüyor. Kansızlıkla ilgili bir durumum da yok testlerde kanımın fazla olduğu çıktı. Bu hastalıktan korunmanın yolu soğuktan korunmak. Normalde hastalara buzdolabından bir şey alırken bile eldiven kullanması öneriliyor. Evdeyken, uyuyorken bile eldiven kullanan hastalar var. Çoğu raynaud hastası böyle bir hastalığa sahip olduğundan habersizdir. Etrafımdaki pek çok kişide aynı belirtileri görüp onlara da raynaud hastası olduklarını söyledim örneğin .

Eğer daha iyi bir seçeneğim varsa eldiveni iade edeceğim yoksa eldiveni iade etmenin bir anlamı yok ellerimin çıplak olmasından veya daha az koruma sağlayan eldivenleri kullanmaktan iyidir diye düşünüyorum önerilerinizi bekliyorum .

doğrudan hastalık için şöyle şeyler var:

http://www.veturotherapy.com/product-category/raynauds-gloves/

ama en doğrusu sizin kat kat giyinmeniz olabilir. içlik eldiveni üzerine güzel izolasyonlu bir eldiven ve daha soğukları için iki parmak bir mitten. tak çıkar yapılacak ama başka yolu yok gibi.

Bu hastalık için eldivenler olduğunu bilmiyordum. Zamanınızı ayırıp araştırdığınız için çok teşekkürler fakat sanırım ülkemize getirilmiyor bu ürünler. Dediğiniz gibi kat kat giyinmek çözüm olabilir. 2 parmak eldiven hareket kabiliyetini kısıtladığı için sıkıntı olabilir. Düzenli olarak araba kullanan biriyim ve gün içinde eldivenle sürekli cebimden bir şeyler alıp bir şeyler koymam gerekiyor ama sanırım yanlış anlamadıysam 2 parmak eldiveni 3. Eldiven olarak öneriyorsunuz. Sizce aldığım yün eldivenin yanına bir de ipek iç eldiven almak yeterli olacak mıdır? Yoksa başka bir şeyler mi önerirsiniz.

Önerilerinizi bekliyorum şimdiden çok teşekkürler.

Bu hastalık için eldivenler olduğunu bilmiyordum. Zamanınızı ayırıp araştırdığınız için çok teşekkürler fakat sanırım ülkemize getirilmiyor bu ürünler. Dediğiniz gibi kat kat giyinmek çözüm olabilir. 2 parmak eldiven hareket kabiliyetini kısıtladığı için sıkıntı olabilir. Düzenli olarak araba kullanan biriyim ve gün içinde eldivenle sürekli cebimden bir şeyler alıp bir şeyler koymam gerekiyor ama sanırım yanlış anlamadıysam 2 parmak eldiveni 3. Eldiven olarak öneriyorsunuz. Sizce aldığım yün eldivenin yanına bir de ipek iç eldiven almak yeterli olacak mıdır? Yoksa başka bir şeyler mi önerirsiniz.

Önerilerinizi bekliyorum şimdiden çok teşekkürler.

ipek konfor açısından iyidir ama çok sıcak tutacağını düşünmüyorum. bende bir çift ipek bir çift de sentetik iç eldiven var. sentetikleri decathlon'dan almıştım 15-20 liraya parmak uçları dokunmatik telefonlar için uyumlu bir malzemeden yapılmış. onlar daha sıcak tutuyor ipeklerden. tabi tamamen kendi tecrübem bu. iki parmak eldiveni (mitten der gavurlar) en üst katman olarak söyledim evet. bu rüzgar geçirmez ve biraz da izolasyonlu bir malzeme olursa çok rahat edersiniz. para varsa ve vur diyince öldüreyim diyorsanız en üst katman olarak black diamond guide öneririm ben bu sene allahuekber dağı kış tırmanışında giydim beş parmaklı eldivenini zerre üşütmedi o kadar soğuk ve ayazda ve rüzgara karşı tırmandık resmen. sizi de dışarıda sıcak tutar eminim. türkiye'de bulmak imkansız gibi bir şey tabi.

http://blackdiamondequipment.com/en/ski-gloves/guide-BD801516_cfg.html
http://blackdiamondequipment.com/en/ski-gloves/guide-finger-BD801521_cfg.html

İyi günler öncelikle sizlerden biri değilim fakat raynaud (gittiğim doktorlar reynou olarak yazıyorlar) hastasıyım. Yani eğer belli sıcaklığa sahip bir mekanda değilsem, el ve ayak gibi vücudun uç noktalarındaki damarlar büzüşüyor ve çok az kan gidiyor. Haliyle çok büyük bir ısı kaybı yaşıyorum. Zaten el ve ayak çabuk üşüyen bölgeler iken hastalığım yüzünden yazın bile elim, ayağım soğuk gezdiğim oluyor. Bir de bu işin kışını hem de Ankara'nın kışını düşünün. Belki benim gibi eldiven arayan başka hastalar vardır ve bu forumda bir gün aradıklarını bulabilirler diye başlığa ekleme yaptım.

Şu an evde olmama ve ev yeterince sıcak olmasına rağmen ellerim hala üşüyor. Haliyle dışarıda kullanmak için rüzgar ve soğuğu almayan mümkünse su geçirmeyen bir eldivene ihtiyacım var fakat internette binlerce eldiven mevcut ve hangisinin iyi hangisin kötü olduğunu kestirmek zor. Ben de motosiklet veya dağcılık eldivenlerine bakmaya karar verdim sonuçta bu ürünler extreme koşullara dayanması için yapılıyor ve benim işimi fazlasıyla görür diye düşündüm. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle Hudson Deri den kışlık dana derisi eldiven aldım 130 liraya fakat gidon hassasiyetini arttırmak için eldivenin üst taraflarına kullandıkları malzemeyi (sanırım polar) parmak altlarına ve yanlarına kullanmamışlar ve daha dışarı çıkar çıkmaz 10. saniyede soğuğu direkt o bölgeden alıyor. Yarın iade edeceğim.

Durum böyle olunca dermanımı motosiklet eldiveninde değil de sizin kullandığınız tarzda eldivenlerde aramaya karar verdim. 150 lira civarında olursa iyi olur. Siyah veya koyu gri olması gerek. 1 ay sonra daha kaliteli bir eldiven alabilirim fakat şu an beni gerçekten koruyacak bir eldivene ihtiyacım var. Eğer önerirseniz iç eldiven de alabilirim. Yalnız yanlış anlaşılmasın kaç haftadır eldiven araştırıyorum yani araştırmadan armut piş ağzıma düş diyerek gelmedim. Abartısız binlerce eldivene baktım fakat dediğim gibi hangisi daha uygundur anlamak zor. Forumlarda bu konuda çok fazla tartışma var fakat çok fazla eldiven olduğu ve herkes ayrı birini denediği için fikir birliği yok. Dokunmatik için bölgesi olabilirse iyi olur olmazsa da sorun değil.

Bir de Hudson derinin eldivenlerinde medium oluyordu diğer markalarda da aynı beden geçerli midir?

Şimdiden teşekkürler...
black Diamond eldiven tavsiye ederim wındstopper. - 4 lük bir eldiven polar acuç içi kevler harika bir eldiven

Elektrikli eldivenler var 55° ısıtabilen ama benim imkanım olmadığı için almadım o yüzden ne kadar güvenilir olduğu hakkında bilgi veremem fiyatıda biraz pahalı aliexpress gibi sitelerden bakabilirsiniz

Şimdiden teşekkürler...

Geri