Doğa yürüyüşü için sırt çantası seçimi

Skipper

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, doğa yürüyüşlerine başlayacağım. Daha çok haftasonları çıktığım, grup halinde katılımın olduğu yürüyüşler olacak.

Kaç litrelik çanta almamı tavsiye edersiniz? 35 litre tavsiye ettiler, bana biraz büyük geldi. Marka tavsiyeniz de olursa paylaşırsanız sevinirim.

25 litreyi geçmenizi önermem, bir de marka olarak deuter öneririm. deuter guide speed lite 20 kullanıyorum fazlasıyla yetiyor.. deuter.jpg

Türkiye'ye ithal edilen en iyi sırt çantası markası Deuter. Avrupa'da ise Tatonka ve Deuter (her ikisi de Alman) bu konuda uzman firmalar. Çin işi bir marka var ucuz ve kaliteli çanta arıyorsanız Timberline çantalara da kesinlikle bakın. Muhtemelen deuteri kopyalıyorlar ve oldukça iyiler.

Hazır bir konu açılmışken bende sorayım arkadaşlar öncelikle merhaba herkese.
Temmuz ortasında Likya yolunu yürüyeceğiz 3 arkadaş. Uzun bir yol olacak ve daimi kullanacağımız bir çanta arayışı içerisinde şu aşağıdaki 3 modelde kararsız kaldım. Deuter marka çanta çok pahalı ve ikinci elini sağlam birşey bulamadığım için almak istemiyorum. Uygun fiyata aşağıdaki çantalardan hangisini önerirsiniz?

manaslu 60 litre

forclaz 50 litre

Decathlondan aldığım Ouechua marka sırt çantası ufak ve oldukça da kullanışlı fiyatı da çok çok makul diğerlerine nazaran haftasonu yapılacak yürüyüş için Deuter'e dünyanın parasını vermeye değmez diye düşünüyorum. bu çantanın farklı bir rengi var bende ve oldukça memnunum.Decothlondaki fotalar oldukça yetersiz çantanın kullanışlılılığını anlamak adına.Hatta zor tanıdım bu benim çantam mı diye.

Hazır bir konu açılmışken bende sorayım arkadaşlar öncelikle merhaba herkese.
Temmuz ortasında Likya yolunu yürüyeceğiz 3 arkadaş. Uzun bir yol olacak ve daimi kullanacağımız bir çanta arayışı içerisinde şu aşağıdaki 3 modelde kararsız kaldım. Deuter marka çanta çok pahalı ve ikinci elini sağlam birşey bulamadığım için almak istemiyorum. Uygun fiyata aşağıdaki çantalardan hangisini önerirsiniz?

http://urun.gittigidiyor.com/spor-o...irt-cantasi-gri-224853507#product-information

http://www.cantauzmani.com/loap-meadow-65l-sirt-cantasi

https://www.decathlon.com.tr/forclaz-sirt-cantasi-50-litre-id_8300838.html
Sevgili arkadaşım; bu çantalarla değil likya yolu, pazara domates almaya bile gidilmez..! Likya yolu'ndan bahsediyorsunuz. Yani trekıng..! Kesinlikle deuter pro alacaksınız... Pahalı olduğunu da kim söylüyor ? Bu sporu yapıyorsan ve devam edeceksen, sırt sağlıgını, konforunu, uzun yıllar rahat rahat kullanmayı ve bir kere almayı istiyorsan, deuter bu konuda sana çok ucuza urun satıyor.. 1000 tl canta ıcın hıc pahalı değil.. Ucuz mal alacak kadar zenginsen, ona bır sey diyemem.. (tokonya da olabılır ) Hadi kolay gelsın..

Günübirlik doğa yürüyüşü, yani hiking için çanta soruyorsanız; 22- 28 litre arası seçim yapın. (bence 25 lt ) 35 litre ise; çok günlü geziler için uygundur ama günlük yürüyüş için perlonları sıkıştırarak kullanmanız gerekir. Benim 20 , 35 ve 60 litre olarak üç ayrı çantam var. Yapacagım faalıyet ve mevsime göre kullanıyorum..

Marka olarak kesinlikle DEUTER diyorum. Tokonya hariç, diğer çantalarla sakın ola kıyaslamayın bile..! ( SAĞLAM,uzun omurlu ve sırt sağlıgını ortopedik olarak dusunen her doğa yürüyüşçüsü, mutlaka bir deuter sahibi olmalı..)

deuter alırken sakın ınternet uzerınden almayın, magazada deneyerek almalısınız. kadın erkek modelı ayrıdır ama, sırt uyumu olduysa farketmez.

Osprey halkında ne düşünüyorsunuz. Amerikada çok popüler. PCT veya AT yürüyüşçüleri arasında. Sonuçta dünyanın en zor parkurlarından biri ve kimse deuter den bahsetmiyor. Herkez osprey ve zpacks çantalarından bahsediyor. Z packs ultralight çılgınları için onu ben tercih etmem. Ama osprey’i çok merak ediyorum. Türkiye de de yok. Ancak internetten sipariş veriliyor ama sitesimde bir uygulamaya fotonuzu yüklerseniz size uygun büyüklüğü öneriyor. Ben en fazla 50 litre düşünüyorum. 1.5-1.9 kg arasında değişiyor. Ama gerçekten bu kadar uzun ve zorlu bir yürüyüş yapan özellikle se kadın kullanıcılar çok tavisye ediyor. Fiyat 150-200 eur arasında değişiyor. Amerika da da 190-250 usd arasında . Sizin de tavsiyeleriniz ile ben her halukarda burada bir outdoor mağzasından almayacağım bir şekilde avrupa veya amerikadan getirttireceğim. Gerçekten çok eski parçalar var buralarda hele de bursa da. Ğretim zamanını sorunca da azarlıyorlar. Zaten bursa da da severek alışveriş yapacapım bir outdoor mağzası bulamadım. İlk harcamamı çantama yapacağım. Ama tabiki denemeden çanta almak ta korkutuyor. Daha önceden bir salamon ve bir de asalo ayakkabı alarak süper hatalar yaptım zaten. Ayağım 28 cm iken bana 27 cm ayakkabınsattılar ben de yıllarca küçük ayakkabıya alışık olduğum için aldım. Neyse çok basitti sorum uzattım çok. Osprey diyorduk. Olmadı deuter alacağım zaten. Ama onu da online alacağım. İyi fünler dilerim.

Kullanmadım şahsen Osprey ama, başka ülkelerde çok karşılaştım. Hatta diyebilirim ki dışarıda (en azından benim gördüğüm) Deuter kadar popüler. Amerika'da Deuter'den daha yaygın olmasının sebebi muhtemelen Amerikan malı olmasıdır. Sonuçta fiyat olarak ta Deuter ile aynı segmentte yer alıyor. Aslında bir kullanandan bilgi alsak, hatta hem Deuter hem Osprey kullanan birini bulsak tadından yenmez, çok güzel olur. Ama şahsi kanaatim, bu kadar yaygın kullanılan bir markanın kesinlikle kötü olmadığı yönünde.

Geri