Covid-19 sonrası yürüyüş

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
Arkadaşlar, covid-19 geçirdikten sonra yürüyüş, koşu, bisiklet yapan var mı aranızda? Özellikle nefesle ilgili belirgin bir sıkıntı oluştu mu? Korona öncesine kıyasla daha erken yorulmak, nefes nefese kalmak gibi sıkıntılar yaşadınız mı?

Arkadaşlar, covid-19 geçirdikten sonra yürüyüş, koşu, bisiklet yapan var mı aranızda? Özellikle nefesle ilgili belirgin bir sıkıntı oluştu mu? Korona öncesine kıyasla daha erken yorulmak, nefes nefese kalmak gibi sıkıntılar yaşadınız mı?
Ben o şekilde bir sıkıntı yaşamadım. Covid geçirdikten sonra yürüyüş yaptım ve bisiklet kullandım. Hatta Bolu-Ankara arası bisikletle gittim. Söylediğim gibi benim bir sıkıntım olmadı. Ama ben koronayı da aşısız olmama rağmen hafif atlatmıştım. Akciğere inmeden herhangi başka bir enfeksiyona neden olmadan geçip gitmişti öyle.

Güzel konu. Kız arkadaşım covid geçirdi, geçen sene beraber kaçkar zirve yapmıştık, kondüsyonu çok iyiydi. Ancak hastalıktan sonra ufak bir yokuşu dahi çıkamaz oldu, doktor ciğerlerinin hasar gördüğünü ancak bir süre sonra iyileşeceğini söyledi, şu an daha iyi. Aşağıya linkini bıraktığım videoyu izledikten sonra bu seneki Ağrı faaliyetini ne olur ne olmaz diye iptal ettim. Siz de izleyin bence.

Merhaba bu konuda epey tecrube sahibi biri olarak birkac sey söylemek istiyorum. Covid-19 gecirmis hastalarin uzun donemde en cok devam eden şikayetleri halsizlik , cabuk yorulma ve bitkinlik hissidir. Erkeklerde daha sık görülür. Ozellikle de hastalik esnasinda akciger tutulumu olan hastalarin bu gibi sikayetleri 1 yil kadar surer. Ayaktan gecireblerde ise 6-9 ay kadar suruyor. Tomografide veya rontgende belli bir hasar gorulmese bile hucresel duzeyde hasar oluyor ve iyilesme uzun suruyor. Bu yuzden covid gecirmis hastalara en azindan ilk uc ay yarismali spor( futbol, basketbol, kosu, yuzme) ve barotravma nedeniyle de dagcilik onermiyoruz.

Bende korona geçiren yakınlarımın bazılarından benzer şikayetler duydum. Hemen yoruluyorum iki adım atsam nefes nefese kalıyorum gibi.
Bu yuzden covid gecirmis hastalara en azindan ilk uc ay yarismali spor( futbol, basketbol, kosu, yuzme) ve barotravma nedeniyle de dagcilik onermiyoruz.
şunu öğrendiğimiz iyi oldu.

Hafif atlatanlarda bir problem olmuyor anlaşılan. Benim yeğenim nezle gibi geçirdi. Nefes, hafıza, yorgunluk gibi şikayetleri yok, ancak ağır geçiren aile dostlarımızın sağlık durumlarının genel olarak sıkıntılı olduğunu söyleyebilirim.

Geri