Çanta marka önerisi

overlockcu

Yeni Üye
merhaba kamp olayına yeni başlıyorum ve çanta için öneriye ihtiyacım var elimde bir miktar para var aslında göstereceğim çantalar arasında fiyat farkı var biraz ama yine de karar veremedim bir yanım ilk alışın fazla para verme decathlondakiler de kötü değil al diyor bir yanım da almışken düzgün bir şey al diyor
ilk olarak decathlon 60 ya da 70 lt olarak çok fiyat farkı yok zaten
https://www.decathlon.com.tr/forclaz-sirt-cantasi-60-l--id_8300843.html
https://www.decathlon.com.tr/forclaz-70-litre-doa-yuruyuu-srt-cantas-id_8300839.html
2. seçenek internette bakarken denk geldim tipi ilk hoşuma gitti sonra nasıl bir marka derken husky ile aynı ürünleri üretip farklı isimde satıyorlarmış falan diye okudum ondan biraz buna da ısındım
https://www.ersinoutdoor.com/urun/m...6hTvsLFfv9_5IpIBAJHNhO-2PXy_mbsxoC3TIQAvD_BwE
3. olarak da almışken harbi bir şeyler alayım diyip the north face buldum fiyatı tnf için iyi geldi ama 50l yetmez diye düşündüm
https://www.hepsiburada.com/the-nor...earwWtYBirlKqF6SR47upNFE4yx_NFQRoCVqkQAvD_BwE
son bir ihtimal de the north face terra 65 modeli olması biraz kendimi zorlamış olucam ama almışken kaliteli bir şey almış olucam

fiyat olarak maximum 500-550 çıkar ama yani illa bu kadar diye tamamına almanın lüzumu yok sadece gerçekten değecekse terra 65 düşünebilirim onun harici bu limite uygun başka öneriniz varsa da açığım :)

Merhaba hangi faaliyetlerde ne sıklıkla kullanmayı düşünüyorsun. max 550 demişsin lowe alpine öneremeyeceğim o yüzden. 2. seçeneğe hiç bulaşma
sık kullanacaksan terra 65 alabilirsin ama onun dışında forclaz yeterli olacaktır

Merhabalar,
Kamp yüküyle uzun mesafeler yürüyecek misiniz? Ne sıklıkta doğaya çıkacaksınız bir de bu faaliyetinizi ilerletmeyi düşünüyor musunuz? Mesela dağcılık, kış kampçılığı gibi dallar da ilerde etkinlikleriniz arasına girecek mi? bunları bilelim o zaman bütçenize uygun düşen öneriler getirelim.

açıkcası ilerletmeyi de düşünüyorum okul başlayınca dağcılık kulübüne katılıcam aktif bir kulüp onun haricinde pek planım yok şu anlık biraz alıştıktan sonra daha çok yapacağımı düşünüyorum bu tarz şeyleri

Şimdi şöyle;
O linkteki foclaz çantaların sırt sistemleri yok gibi birşey, daha da önemlisi sırt yapısı içinde (dağcılık ve outdoor çantalarının 40 lt üzerindeki hemen tüm marka ve modelde bulunan) alüminyum çubuk destekler yok. Bu inanın çok önemli bir eksiklik. Biraz fazla yüklediğinde ya da sırtında bu çantayla biraz uzun mesafe yürüdüğünde seni perişan edecektir.
Eee peki bu durumda ne öneriyorsun dersen, mevcut kur ve fiyatlarla işler biraz sıkıntılı. Çanta da en iyiler diyebileceğimiz deuter, tatonka, black diamond vb. markalar 1300 tl nin üzerinde hep maalesef. Hemen bunların arkasından gelenlerse 800 - 1200 aralığına oturmuş durumda.
Ancak elini çabuk tutarsan şöyle bir önerim olur size;
https://www.goriloutdoor.com/urun/pinguin-explorer-75-sirt-cantasi-mavi
Ya bu linkteki çantayı alın (kendim bizzat kullanıyorum. Tabiki bir deuter, bir tatonka değil ama ciddi bir şikayetim de yok çantamdan) Elinizi çabuk tutun dememin sebebi her yerde bu modelin fiyatı 800 liranın üzerinde. Benim attığım linkte ise mavi olanından sadece bir tane var ellerinde anladığım kadarıyla o yüzden bu fiyat. Ayrıca bu modelle ilgili youtube da incelemeler bulabilirsiniz.
Bu bana fazla hacim olarak diyorsanız da TNF terra 65 alın. Ama 50 değil 65 alın. Zİra terra 50 ile 65 arasında ayarlanabilir sırt sistemi farkı var. TNF terra hiç de kötü bir çanta değildir. İyi araştırıp uygun fiyatlı bulabilirsiniz.
Bunlar dışında önerilebilecek tüm çantaların fiyatları maalesef uçmuş durumda. Umarım yardımcı olmuşumdur.

hacim olarak hiç bilmiyorum ne kadar yeterli olur ama 60 lt üstü alacağım ondan emin gibiyim çünkü şuan için elimdeki çadır biraz büyük bir model arpenaz 3xl var ileride daha hafif bir şeyler alırım çok zorlarsa onun yanında tulum ve mat da küçük değil malesef bir de genel olarak normal bilgisayar çantamda bile lazım oluyor diyo tonla şey oluyor içinde öyle bir insanım :) sizin düşünceniz ney peki attığınız pinguin ile tnf terra 65 arasındaki seçimde bana biraz da markanın verdiği hisle terra 65 daha yatkın geldi (tabi ki maddi durumu ayarlayabilirsem) hangisini al dersiniz şuan fiyatı aynı duruyor 2sinin bir de
şu videoda forclaz 60 modelinde bahsettiğiniz demir var yine de dediğiniz rahatlık ve uzun kullanımdaki rahatsızlık olucak mıdır ? biraz şey de düşünüyorum çünkü şuan çadır mat tulum var evet ama başka hiç malzemem yok kalan parayı gerekli olabilecek malzemelere mi yöneltsem yani aslında şuanda bu ay sadece 1 etkinliğim var 8 günlük eğitim üzerine inovasyon kampı yemek dahil olan bir etkinlik çadır tulum mat harici bir ihtiyacım olmayacak gibi ama yine de forclaz idare eder alıp geçebilirim çünkü şuanda bir kere aldım mı daha 1 sene yeni bir çanta alma fırsatım olmayacak elimde para varken iyisini mi alsam ?

edit : ararken bir de şuna denk geldim https://www.everestoutdoors.com/urun/timberline-challenger-60-lt-sirt-cantasi-siyah yanında

Son düzenleme:
Tekrar merhaba
Şimdi önce forclaz daki alüminyum çubuktan başlayalım. Ben inceleme videosundan değil mağazada evirip çevirmiştim. Tek bir çubuk ve ortaya konumlandırmışlar. İşte bende bu yüzden fark edememişim. Zira bu çubuktan neredeyse bütün çantalarda iki tane olur iki omzun arka hizalarında. İlk kez tek çubuklu çanta görüyorum :) Dolayısıyla çubuğu yok kısmı benim yetersiz incelememden kaynaklanmış. Ama tek çubuk benim için soru işareti yinede. Çift çubuğu görebilmeniz için ayaküstü fotoları çektim.
Şimdi çubuk olayını geçtiğimize göre hangi çanta konusuna gelelim. Malzemeleriniz büyük ve fazla hacimli ise kış etkinliklerinde özellikle 70 litre lik çantalar size daha uygun olacaktır. Zaten ilerletirseniz göreceksiniz. Tek bir çanta değil farklı etkinlik tiplerine uygun farklı çantalar kullanıyorsunuz. Mesela benim 4 farklı çantam var. Ama pek tabi zaman içinde olacak işler bunlar. Bugüne odaklanırsak Pinguin hacim konusunda sizi üzmeyecektir. Diğer konularda da beni üzmedi gerçi. Kullandığım için bir kez daha söyleyeyim evet bir Deuter ile yada Tatonka ile kıyaslanmaz. Ama çöp malzeme de kesinlikle değil. Terra 65 güzel çanta tabi pinguin kadar hacimli değil. Kalitesine gelince yine üst segment bir çanta değil ancak asla kötü değil. Son olarak gönderdiğin Timberline. Timberline iyi markadır, f/p konusunda başarılıdır, ürünleri de ortanın üzerinde bir kalitededir. Ama gönderdiğiniz model 60 lt. Bunu göz önüne alın.
Son söz olarak naçizane tavsiyem almışken bir parça iyisini alın derim. Forclaz ı alırsanız tabi çöpe gitmeyecektir. Hiç yoksa tatil ve seyahatlerde kullanılır ya da satılabilir. Ancak size kısa süre içinde yeniden çanta ihtiyacı doğuracaktır (tabi bahsettiğiniz modeller için söylüyorum, yoksa quechua nın özellikle yurt dışında çok daha iyi çantaları da var).

Ekli dosyalar

• IMG_20180816_090548..jpg
    IMG_20180816_090548..jpg
    209 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20180816_090618..jpg
    IMG_20180816_090618..jpg
    195.1 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20180816_090705..jpg
    IMG_20180816_090705..jpg
    187.2 KB · Görüntüleme: 21
şuan şöyle bir karar aldım şimdi öbür ay bursum da yatacak o zamana kadar eylüldeki etkinlik için 2. el bi quechua alıp onu kullanıp sonra aynı şekilde satabilirsem satıp asıl gerçek bir çanta alma işine girmeyi düşündüm hem de 60 litre yetecek mi ne kadar hacim olarak ihtiyacım var o görüp karar vermek istedim

sizce limitimi biraz daha arttırabilirsem ne tür bir öneri olur mesela 750 800 gibi bir limit
yine deuter gibi bir markaya yaklaşmıyor ama yine de 500e alacağımdan daha iyisini alabilirim

Tekrar merhabalar
Normal bir ülkede dediğiniz gibi olur ve 800 liraya 500 e alacağınızdan daha iyi bir çanta alırdınız. Ancak az önce fark ettiğim üzere, bir arkadaşa 30 temmuz da 600 küsür lira fiyatla önerdiğim deuter modeli 1080 lira olmuş...
Hatta şu kimsenin ne olduğunu tam olarak anlayamadığı bir marka var ya evolite... İşte onun hurricane 70 diye bir çantası vardı. Ya o bile 920 lira olmuş şaka gibi. Ama hiç komik değil.
Özetle şu anda bütçenizi yükselterek çıkacağınız 800 lira seviyelerinde maalesef önceki önerilerimi tekrar etmekten başka birşey yapamayacağım. Size tavsiyem tez elden ( tabi hala fiyatları aynı ise) önerdiklerimden birini alın 500 liralar civarına, kalan bütçeyi başka ihtiyaçlarınıza ayırın, yoksa bu fiyatlar durmayacak ve biz en basit malzemelere bile kendi çapımızda servet ödemeye devam edeceğiz...

Aslında benim birkaç mesaj önce "(tabi bahsettiğiniz modeller için söylüyorum, yoksa quechua nın özellikle yurt dışında çok daha iyi çantaları da var)" dediğim işte buydu. ceylansinan ın dediği gibi Türkiye web sitesinde satılmıyor, ancak ben de Ankara Kentpark mağazasında gördüm. Quechua'nın o diğer ucuz modelleriyle kıyas kabul etmeyecek kadar iyi bir çantaya benziyor. Hatta daha da iyisi (bir üst modeli) olan trek 900 70+10 diye bir model de mevcut:
https://www.decathlon.co.uk/trek-900-7010-m-backpack-gr-id_8492336.html
Deuter yada Tatonka gibi üst düzey markalarla kafa kafaya gidebileceğini sanmıyorum ancak, hiç te fena görünmüyorlar.

Aslında benim birkaç mesaj önce "(tabi bahsettiğiniz modeller için söylüyorum, yoksa quechua nın özellikle yurt dışında çok daha iyi çantaları da var)" dediğim işte buydu. ceylansinan ın dediği gibi Türkiye web sitesinde satılmıyor, ancak ben de Ankara Kentpark mağazasında gördüm. Quechua'nın o diğer ucuz modelleriyle kıyas kabul etmeyecek kadar iyi bir çantaya benziyor. Hatta daha da iyisi (bir üst modeli) olan trek 900 70+10 diye bir model de mevcut:
https://www.decathlon.co.uk/trek-900-7010-m-backpack-gr-id_8492336.html
Deuter yada Tatonka gibi üst düzey markalarla kafa kafaya gidebileceğini sanmıyorum ancak, hiç te fena görünmüyorlar.

Aslında Quechua'nın eskiden de bazı üst seviye ürünleri Türkiye'de satıldı, 2013 falandı sanırım. Mesela Symbium çantalar:
https://www.decathlon.com.tr/symbium-access-70-10-canta-id_8300846.html
(Şimdiki Trek serisi bunların devamı sanırım, arada bir isim değişikliğine gidiliyor galiba - Sırt desteği ve üst kumaşın görüntüsü şimdi satılan Forclaz serisinden farkını belli ediyor direk)

Ama alışverişe giden genel kitle bu ürünleri pahalı bulup almıyor, almadığı için de raflarda uzun zaman bekliyor diye midir, nedir artık (bilmiyorum ama merak ediyorum cidden), böyle ürünler yerine başlangıç seviyesi ürünler satılıyor. :(

Üst seviye ürünleri getirip satsalar belki camiadaki ön yargı da kırılacak, ama basit ürünler satarak sadece yeni başlayanları hedefliyor gibi görünüyorlar. Marketing sorunu mudur, yoksa yönetim sıkıntısı mı bilemedim...

Ayakkabı olarak da keza, Trek 500 ve 700 diye iyi botları var. Ama Türkiye'de sadece Trek 100 modeli satılıyor. Mesela Trek 500 şu: https://www.decathlon.co.uk/trek-500-m-boots-id_8384362.html

Gövdenin çoğu tek parça deri, tabanı da iyi görünüyor. Bunu getir sat işte. Asolo, Keen klasında değildir ama Merrell, Columbia falan alacağına bunu alsın millet... Ben alırdım şahsen. Rengi falan da hoş. Gerçi kimi kullanıcılar su geçirgenliği konusunda şikayet etmiş ama, en azından kuru havalarda iş yapar.

Son düzenleme:
Aynen katılıyorum size. Üst seviye ürünleri Türkiye'ye getirmiyorlar (Gerçi mevcut kurlardan sonra hiç getirmezler sanırım, zira satamazlar kanaatindeyim maalesef). Dediğiniz gibi çok iyi botları ve tekstil ürünleri var. Ama aynen dediğiniz gibi sadece başlangıç seviyesindeki tüketiciyi hedefliyor gibiler. Ben çok sık takip ederim Dechatlon'un Fransa ve UK sitelerini. Bizdeki ürün gamıyla alakası yok. Sadece bot çanta gibi temel ürünlerde de değil. Teknik malzemede de büyük fark var. Mesela Türkiye'de sadece tek model (o da klasik/temel kullanıma yönelik) buz kazması varken Avrupa'da her model teknik ya da yarı teknik kazmalardan oluşan baya 8-9 çeşitlik ürün yelpazesi var. Ya da örneğin bizde tek model bağlamalı krampon satılırken, oralarda adamların 10 farklı krampon modeli var ki eminim kimileri bilindik markalarla kafa kafaya gider.
Ben şahsen daha üst segment ürünlerini burada görmek ve kullanmak isterim. Belki bu sayede biz de biraz daha uygun bütçeyle malzemeye erişebiliriz diyeceğim ama an itibarı ile euro 7,29 olmuş.....

Benim gibi düşünen birini bulduğuma sevindim nihayet. :)

Sadece bot çanta gibi temel ürünlerde de değil. Teknik malzemede de büyük fark var. Mesela Türkiye'de sadece tek model (o da klasik/temel kullanıma yönelik) buz kazması varken Avrupa'da her model teknik ya da yarı teknik kazmalardan oluşan baya 8-9 çeşitlik ürün yelpazesi var. Ya da örneğin bizde tek model bağlamalı krampon satılırken, oralarda adamların 10 farklı krampon modeli var ki eminim kimileri bilindik markalarla kafa kafaya gider.

Simond aslında çok köklü bir tırmanış malzemesi üreticisi. https://blog.decathlon.com.tr/2018/03/09/tirmanis-ve-dagcilik-markamiz-simondun-tarihi/
Tırmanış ile aktif olarak ilgilenmediğim için kıyas yapamayacağım ama satılan pek çok ürünün kötü olabileceğini sanmıyorum.

Ben şahsen daha üst segment ürünlerini burada görmek ve kullanmak isterim. Belki bu sayede biz de biraz daha uygun bütçeyle malzemeye erişebiliriz diyeceğim ama an itibarı ile euro 7,29 olmuş.....

Bunu ben de isterim. Almasam bile bu tarz ürünler Karaköy esnafı ile rekabet sağlar, onlar da başıboş fiyat verip biçemez. Gerçi şu saat itibariyle adamlar da haklı. Sizin de dediğiniz gibi Euro belli Dolar belli...

Fakat Decathlon'un yerel fiyat politikası var. Mesela şu Trek 100 bot, Türkiye'de 350 Lira.Decathlon India'da bile 5000 Rupi, yani 440 Lira yapıyor ki bu indirimli haliymiş. 2 ay önce 250 lira değil miydi bu bot yahu?

Neyse konu dağıldı iyice. :(

Son düzenleme:
İki ay değil, iki hafta önce 249 liraydı...
Bu arada evet konu dağıldı iyiden iyiye :)
Başka başlıkta tartışılabilir.

Merhaba, Ekim ayında Likya Yolu ile kamp/yürüyüş faaliyetlerine başlayacak bir amatörüm ve hafiflik/dayanıklılık dengesini sağlayan bir çanta bakıyorum. Bütçem 1000-1200 TL maksimum olacak seviyede. Şimdiye kadar denediğim çantalar:
Trek 500 Forclaz (https://www.decathlon.com.tr/trek500-sirt-cantasi-id_8486843.html)
Jack Wolfskin Higland Trail Xt 50 (https://www.hepsiburada.com/jack-wolfskin-higland-trail-xt-50-sirt-cantasi-2003022-pm-HB00000BLQ5T)
Lowe Alpine Diran 55/65 LT (https://www.kutupayisi.com/urun/lowe-alpine-diran-kamp-ve-dagcilik-cantasi-55-65-lt-1)
Forclaz belime hiç uymadı açıkçası. Diğer ikisinden hoşnut kaldım. Sizin bu fiyatlara veya daha ucuza önereceğiniz çantalar neler olur? Baktığım çantalar fiyatlarına değer mi?

Fiyatlarına değer mi, neye göre değip değmeyeceği tartışılır.

Referans için Diran modelini Amazon.de sitesinde arattım.

133,69 € 'den başlıyor. Kadın modeli galiba bi de bu sanırım. Linkte öyle yazıyor. Yani ÖTV, KDV, ZTV falan derken kutupayısı fiyatı gözüme makul göründü. Ben bu satırları yazarken Dolar 7.54, Euro 8.91 bandında geziyor.

İthal ürünlere ek vergiler geldi/geliyor, şurada detayı vardı: https://www.outdoorhaber.com/haberler/spor-malzemelerine-yuzde-otuz-ek-vergi-geldi
Decathlon çanta belinize uymadıysa hiç almayın. Günün sonunda ucuz diye o paradan da olacaksınız.

Son düzenleme:
Geri