Bushcraft nedir - Doğa hakkında tecrübelerim Kamp çeşitleri

Doğa00

Süper Üye
Merhaba tekrardan pek zamanım olmadı tekrar yazmaya kısmet bugüne imiş.

bence doğa kampını şu şekilde inceleyebiliriz :

1. olarak keyif kampı genelde insanların kamp olayına arkadaş çevresi yada izcilik dağcılık gibi üniversite lise kulüp topluluklarında başlayıp ilerlettikleri hobi olarak bakabiliriz.

2. olarak keyif kampını kamp alanında çok fazla zaman geçirtecek aktivitelerle birlikte yapmak fotoğraf - balıkçılık mantar toplama - yabani bitkiler toplama - yaban avcılığı -fotokapan ile yaban gözlemi gibi

3. olarak kamp alanında bir basecamp oluşturup ormanda bulunan materyallerle ve elinizdeki çok az ekipman ile yaratıcılığınızı konuşturup birşeyler oluşturmak craft etmek ile bush (çalı ) nın birleşmesiyle oluşan bushcraft uğraş - aktiviteleri

4. olarak likya yolu gibi tour du montblanc gibi kungsleden gibi ultra uzun trekking hiking rotalarını üzerinizde taşıdığınız kilo 8-14 kg arasında olacak şekilde mesafe odaklı kamp yapmanın tek amacının ertesi gün için dinlenmek olduğu kamplar bu kamplar sadece en gerekli malzemeleri içerir ,

5. olarak festival tarzında gidilen genelde en ucuz yıpransa hiç üzülmeyeceğiniz ekipmanlarla yapılan tarzda kamplar ,

6. olarak interrail motorsiklet ile bazen tur bisikleti ile gezilen tur amaçlı gezip görmenin en maksimuma çıkartıldığı kamplar

7.olarak dağcılık ve avcilik ve başka doğa sporları için gecelemeyi gerektiren faaliyetler gibi uzatılabilir

biz bu yazıda detaylı inceleyeceğimiz konu 3.kategori olan bushcraft .

Bushcraftın aslında kelime anlamı ya da karşılığı olan şey doğada bulunan doğal materyaller ile sizin hayatınızı idame ettirme becerileriniz gibi açıklanılabilir. Bushcraftdaki mantık Likya yolu karia yolu vs gibi günde 20-30 km yürünen bir şey olarak düşünmeyin günübirlik maks 1 2 gün. Dere veya göle en fazla 1 km uzakta kendi barınağınızı kendi yatağınızı yaptığınız kendi balığınızı yabani otlarınızı böğürtleninizi topladığınız, ormandaki bulunan şeyleri oradaki yaşamınızla nasıl kullanma becerileriniz gibi denilebilir hobi uğraş işte .

Önce ekipmanlarını inceleyelim bu bushcraft ta kullanilabilecek ekipmanlar : Balta , Testere , bıçak, tarp (branda, tente),balık oltası olabilir, deri dayanıklı uzun hiking botları, paracord ve kalın urgan-dağcılık ipi, çelik çaydanlık veya kulplu tencere gibi ekipmanlar sıralanabilir. Aslında ormanda iken hayal gücünüz o kadar fazla çalışıyor ki, normalde evde veya başka bir yerde aklınıza gelmeyecek çözümler üretebiliyorsunuz.

Bushcraft ile ormanda yapabileceğimiz, hayatımızı kolaylaştırabilecek birkaç örnek :

Huş ağacı türkiyede çok fazla yaygın olmasa da, kuzey ülkelerinde ve sanırım Tunceli civarlarında yaygın. Karabük'te ve Boluda da var, ancak su kenarında olması gerekiyor. Huş ağacının kabuğu yüzyıllardır Kızılderililerin çadır, kano , bardak ,tencere, su kabı , mumluk, çok iyi bir yanıcı tutuşturucu ve binbir türlü şey yapabilirsiniz.

Bushcraftta yaygın olarak yapılabilen şeylerden Kamp ateşi reflektörü (yaklaşık 1m uzunluğundaki dallardan duvar yapmak suretiyle kamp ateşinin ısısının size yansıtılmasını sağlar) sandalye birçok çeşit yapılış biçimi var , barınak bununda birçok biçimde yapılış biçimi var, tencere için asılıp kamp ateşinin üstünde yemek yapmanızı kolaylaştırmak için pot hanger . masa,otomatik balık tutacağı ,Uzun kamp ateşi şekilleri - siberian fire-long fire-tepee fire-cabin fire-star fire- gibi ateşin birçok şekilde enerji tasarrufu uzun yanma açısından v.s ateş biçimleri , tavuk veya o tarz birşey pişirmek isterseniz kamp ateşi üzerinde çevirme aparatı, eğer yaralıysanız orman liken asmalarından sargı bezi/bandaj , eğer enfeksiyonunuz var ise reishi mantarı ile doğal antibiyotik yapabilirsiniz.

Mat için çam ağacının dallarından 20-25 tanesini barınağın altına sererek zemini yumuşatabilir ve toprağın o soğuğundan kurtulabilirsiniz. Ayağınız veya başka bir yeriniz kırılırsa bir parça odun ve biraz ip ile kırılan yerin oynamamasını sağlamak için alçı gibi bir şey yapabilirsiniz.

Çantanız yırtılır, ormanda her şey param parça olur yanınızda getirdiğiniz tarp ( silikon - naylon karışımı muşamba ) ve dağcılık halatı ile kendinize 25-35 lt arasında veya daha fazla bir sırt çantası yapabilirsiniz. Kano ile tur yapıyorsunuzdur, kano küreğiniz kırılır onu yapabilirsiniz.,

long fire- siberian fire denilen ateş biçimi ile soğuktan kurtulabilirsiniz 12 saat civari yanabilir .

İpiniz kalmamıştır bitki liflerini ve diğer ormandaki malzemeleri kullanarak örgü örüp ip yapabilirsiniz. Aynı şekilde bitki liflerinden şapka- sepet-barınak çatısı gibi şeyler yapabilirsiniz.

Bambu yok bizim ormanlarımızda, ancak olsaydı bambuyu ikiye ayırıp su döküp içinde bir şeyler pişirebilirdiniz.

Trekking batonunuz kırılmıştır uzun bir sopadan onu işleyerek güzel bir batona çevirebilirsiniz. Daha nicesi var, sadece yaratıcılığa kalmış. Tabi bunlar ormanda yapilabilen bir takim şeyler .

Bushcraft birazcık survival, biraz doğaçlama, biraz insan yaratıcılığı, biraz pratiklik, biraz doğa yürüyüşü birçok farklı disiplinin birleşimi gibi bir şey hobi nin bir çeşidi.

Son olarak youtube kanal önerisinde bulunayim uzun zamandır takip ettiğim kanallar şunlar :

Joe robinet - Kanada'da yaşıyor. 10 günlük çok az yiyecek ile catch and cook videoları çok güzel tavsiye ederim

Dave Canterburry- bushcraft 101 kitabının yazarı birçok balta bıçak ın marka yüzü gerçekten çok tecrübeli birisi kitabınıda şiddetle tavsiye ederim .

TA Outdoors - videoları çekimleri çok başarılı.

Swewoods - bana göre en iyi bushcraft hakkında bilgi sahibi olan 1-2 kişiden biri çok güzel sinematik videoları var

Erik Normark- İsveç'te yaşayan hiking ve bushcraft tarzı videolar yayınlayan biri çok güzel videoları var tavsiye ederim.

My self reliance - Kanada'da yaşayan, kendi kütük evini - log cabin- kurup orda köpeğiyle yaşayan çok güzel bir kanal .

Bertram - Craft and Wilderness - Danimarka'da yaşayan bushcraft sessiz videoları çok güzel olan biri.

Nagualero- bushcraft videoları bayağı güzel

Umarım faydalı olmuştur eklemek istedikleriniz varsa ekleyebilirsiniz. Yazım hatam v.s varsa kusuruma bakmayın iyi günler.

Son düzenleme:
Bushcraft kamp deneyimi benim de çok ilgimi çekmekle beraber tarp ile uyumak dışında bir eylemini gerçekleştiremedim. Başta mekanın sahiplerine karşı -özellikle sürüngen ve böcekler- korunmasız olmak gibi bir dezavantajının yanında bile bana çok keyifli bir deneyim sunuyor. Mesela bir gece yalnız uyuyup sabah tarpın içinde bir köpekle uyanmıştım. :) Bir gün de tulumun üzeri salyangoz kaplı bir şekilde... Şimdilik olumsuz bir tecrübe yaşamadığım için kış kamplarında bazen çadır yerine tarp tercih ediyorum. Yazın ise hiç tavsiye etmiyorum. Sivrisinek istilası tüm kampı zehir edebilir.

YouTube kanallarına bir ekleme de Türk bir arkadaştan ekleme yapmak istiyorum. Özellikle son dönem videolarını izlerken Bertram ya da TA outdoors izliyormuşçasına keyif alıyorum. Genel olarak bushcraft kampçılıkla hakkını vererek uğraşan insanların pratik zekalarına hayranım.

Serkan Bilgin: https://youtube.com/channel/UCarmSxYU1OSpEEy89v9DcnQ

Bana neden uzak geliyor şu bushcraft olayı çözemedim :)
Yazın zaten yapacağımı hiç düşünmüyorum börtü böcek sürüngen vs yüzünden (ha cibinlikli hamakta konaklamak bushcraft kapsamına giriyorsa o olabilir). Kışın sanki daha mantıklı gibi. Ama bu defa da dış etkenlere maruziyet yüksek olacaktır. Yağış ve özellikle de rüzgara karşı fazlasıyla korumasız olmuyor mu?
Sanırım şu şartlarda deneyebilirim: Kış olacak, alçak bir irtifada olunacak, hava kuru ve rüzgarsız olacak... Derken halamın bıyığı olsa noktasına gidiyor iş :lollol:

Merhaba, iyi günler 2 hafta önce bir yazı yazmıştım ultralight backpacking hakkında ancak pek zamanım olmadı tekrar yazmaya kısmet bugüne imiş.

Bu yazıda Karabük'te yaşadığım, çocukluk ve gençliğimi orman köyünde geçirmiş olan biri olarak doğa hakkında bildiklerimden bahsedeceğim

Şu anda Ankara'da ikamet etmekteyim. Fırsat buldukça Bolu Karabük Düzce gibi Likya yolu Karadeniz yolları gibi yurt dışında birkaç tecrübe edindiğim patikaları kamplı faaliyetleri bazen balık avlamalı bazen uzun mesafe odaklı bazense sadece keyif ve doğaya kaçma amacıyla kamp yapıyorum ve bayağı uzun süredir kamp yapıyorum. Aslında bu süreçte çok fazla ekipman elimden geçti ancak şu anda kamp olayını 3-4 parçaya ayırıp daha detaylı ve doğru malzemelerle yaptığıma inanıyorum :)

Dence doğa kampını şu şekilde inceleyebiliriz :

1. olarak keyif kampı genelde insanların kamp olayına arkadaş çevresi yada izcilik dağcılık gibi üniversite lise kulüp topluluklarında başlayıp ilerlettikleri hobi olarak bakabiliriz.

2. olarak keyif kampını kamp alanında çok fazla zaman geçirtecek aktivitelerle birlikte yapmak fotoğraf - balıkçılık mantar toplama - yabani bitkiler toplama - yaban avcılığı -fotokapan ile yaban gözlemi gibi

3. olarak kamp alanında bir basecamp oluşturup ormanda bulunan materyallerle ve elinizdeki çok az ekipman ile yaratıcılığınızı konuşturup birşeyler oluşturmak craft etmek ile bush (çalı ) nın birleşmesiyle oluşan bushcraft uğraş - aktiviteleri

4. olarak likya yolu gibi tour du montblanc gibi kungsleden gibi ultra uzun trekking hiking rotalarını üzerinizde taşıdığınız kilo 3-10 kg arasında olacak şekilde mesafe odaklı kamp yapmanın tek amacının ertesi gün için dinlenmek olduğu kamplar bu kamplar sadece en gerekli malzemeleri içerir ,

5. olarak festival tarzında gidilen genelde en ucuz yıpransa hiç üzülmeyeceğiniz ekipmanlarla yapılan tarzda kamplar ,

6. olarak interrail otostopla motorsiklet ile bazen tur bisikleti ile gezilen tur amaçlı gezip görmenin en maksimuma çıkartıldığı kamplar

7.olarak dağcılık ve başka doğa sporları için gecelemeyi gerektiren faaliyetler gibi uzatılabilir

biz bu yazıda detaylı inceleyeceğimiz konu 3.kategori olan bushcraft kampları. Memleketim olan Karabük Türkiye'deki en ormanı bol olan şehirlerden Yenice Ormanları Türkiye'nin en büyük blok ormanlarıdır. Kilometrelerce insan yol araç ışık medeniyete dair hiçbir şey yoktur. Sadece orman, akarsular ve dağlar vardır. Biraz da bushcraft ile ilgilenmemi bu tarz yerler sağladı. Bir de tabi zombi dizileri :)) Zombi dizilerinde kahramanımız sırt çantasını alır hayatını sadece onunla idame ettirir loot yapar v.s idi bu tarz şeylerin de gerçek hayatta karşılığı biraz bushcraft gibi geldi araştırdıktan sonra.

Bushcraftın aslında kelime anlamı ya da karşılığı olan şey doğada bulunan doğal materyaller ile sizin hayatınızı idame ettirme becerileriniz gibi açıklanılabilir. Bushcraftdaki mantık Likya yolu gibi günde 20-30 km yürünen bir şey olarak düşünmeyin. Dere veya göle en fazla 1 km uzakta kendi barınağınızı kendi yatağınızı yaptığınız kendi balığınızı yabani otlarınızı böğürtleninizi topladığınız, ormandaki bulunan şeyleri oradaki yaşamınızla nasıl kullanma becerileriniz gibi denilebilir.

Şimdi bushcraft'er diyelim bunu yapan kişiye :) Önce ekipmanlarını inceleyelim bu bushcrafterin. Balta , Testere , bıçak, tarp (muşamba, tente),balık oltası olabilir, tercihen deri dayanıklı uzun hiking botları, paracord ve kalın urgan-dağcılık ipi, çelik çaydanlık veya kulplu tencere gibi ekipmanlar sıralanabilir. Aslında ormanda iken hayal gücünüz o kadar fazla çalışıyor ki, normalde evde veya başka bir yerde aklınıza gelmeyecek çözümler üretebiliyorsunuz.

Bushcraft ile ormanda yapabileceğimiz, hayatımızı kolaylaştırabilecek birkaç örnek :

Huş ağacı türkiyede çok fazla yaygın olmasa da, kuzey ülkelerinde ve sanırım Tunceli civarlarında yaygın. Karabük'te ve Boluda da var, ancak su kenarında olması gerekiyor. Huş ağacının kabuğu yüzyıllardır Kızılderililerin çadır, kano , bardak ,tencere, su kabı , mumluk, çok iyi bir yanıcı tutuşturucu ve binbir türlü şey yapabilirsiniz.

Bushcraftta yaygın olarak yapılabilen şeylerden Kamp ateşi reflektörü (yaklaşık 1m uzunluğundaki dallardan duvar yapmak suretiyle kamp ateşinin ısısının size yansıtılmasını sağlar) sandalye birçok çeşit yapılış biçimi var , barınak bununda birçok biçimde yapılış biçimi var, tencere için asılıp kamp ateşinin üstünde yemek yapmanızı kolaylaştırmak için pot hanger nurgazdada var bundan :), masa,otomatik balık tutacağı ,Uzun kamp ateşi şekilleri - siberian fire-long fire-tepee fire-cabin fire-star fire- gibi ateşin birçok şekilde enerji tasarrufu uzun yanma açısından v.s ateş biçimleri , tavuk veya o tarz birşey pişirmek isterseniz kamp ateşi üzerinde çevirme aparatı, eğer yaralıysanız orman liken asmalarından sargı bezi/bandaj , eğer enfeksiyonunuz var ise reishi mantarı ile doğal antibiyotik yapabilirsiniz.

Mat için çam ağacının dallarından 20-25 tanesini barınağın altına sererek zemini yumuşatabilir ve toprağın o soğuğundan kurtulabilirsiniz. Ayağınız veya başka bir yeriniz kırılırsa bir parça odun ve biraz ip ile kırılan yerin oynamamasını sağlamak için alçı gibi bir şey yapabilirsiniz.

Çantanız yırtılır, ormanda her şey param parça olur yanınızda getirdiğiniz tarp ( silikon - naylon karışımı muşamba ) ve dağcılık halatı ile kendinize 25-35 lt arasında veya daha fazla bir sırt çantası yapabilirsiniz. Kano ile tur yapıyorsunuzdur, kano küreğiniz kırılır onu yapabilirsiniz.,

Soğuktan ölüyor olursunuz, long fire- siberian fire denilen ateş biçimi ile soğuktan ölmekten kurtulabilirsiniz.

İpiniz kalmamıştır bitki liflerini ve diğer ormandaki malzemeleri kullanarak örgü örüp ip yapabilirsiniz. Aynı şekilde bitki liflerinden şapka- sepet-barınak çatısı gibi şeyler yapabilirsiniz.

Bambu yok bizim ormanlarımızda, ancak olsaydı bambuyu ikiye ayırıp su döküp içinde bir şeyler pişirebilirdiniz.

Trekking batonunuz kırılmıştır uzun bir sopadan onu işleyerek güzel bir batona çevirebilirsiniz. Daha nicesi var, sadece yaratıcılığa kalmış. Tabi bunlar ormanda craftlayabilinen şeyler :p

Bushcraft birazcık survival, biraz doğaçlama, biraz insan yaratıcılığı, biraz pratiklik, biraz doğa yürüyüşü birçok farklı disiplinin birleşimi gibi bir şey.

Son olarak youtube kanal önerisinde bulunmak istiyorum uzun zamandır takip ettiğim kanallar şunlar :

Joe robinet - Kanada'da yaşıyor. 10 günlük çok az yiyecek ile catch and cook videoları çok güzel tavsiye ederim

Dave Canterburry- bushcraft 101 kitabının yazarı birçok balta bıçak ın marka yüzü gerçekten çok tecrübeli birisi kitabınıda şiddetle tavsiye ederim .

TA Outdoors - videoları çekimleri çok başarılı.

Swewoods - bana göre en iyi bushcraft hakkında bilgi sahibi olan 1-2 kişiden biri çok güzel sinematik videoları var

Erik Normark- İsveç'te yaşayan hiking ve bushcraft tarzı videolar yayınlayan biri çok güzel videoları var tavsiye ederim.

My self reliance - Kanada'da yaşayan, kendi kütük evini - log cabin- kurup orda köpeğiyle yaşayan çok güzel bir kanal .

Bertram - Craft and Wilderness - Danimarka'da yaşayan bushcraft sessiz videoları çok güzel olan biri.

Nagualero- bushcraft videoları bayağı güzel

Umarım faydalı olmuştur eklemek istedikleriniz varsa ekleyebilirsiniz. Yazım hatam v.s varsa kusuruma bakmayın iyi günler.
Detaylı detaylı anlatmışsınız. Valla hala aklıma yatmasada özendim

Öncelikle Türkçe bir karşılık bulunabilir bence. Orman becerileri, yaban uğraşı falan fıstık... Özüne sadık kalınırsa zor olmasının yanı sıra müthiş keyiflidir, bundan zerre şüphem yok. Diğer taraftan ülke şartları düşünüldüğünde kesinlikle çok ama çok ucuz bir etkinlik türüdür. İşin özü yoksunluğa dayanıyor zaten. Gelgelelim günümüzde bu etkinlik de malzeme fetişizminden nasibini almıştır. Crud marka eldivenin, Böker marka bıçağın, Hultafors marka baltan ve Savotta marka çantan yoksa ocak dışısın. Bu markalarla en ufak sıkıntım yok bu arada.

Bu etkinlikte işin özü minimal takılmakken bizim sosyal medya bushcraft uzmanları, 5.0 cc motorlu aracın sırtına 40 kg çadırı vurup ormanın(!) ortasına kuruyor. Adam yanında kampetle gidiyor ama ateşi çakmakla başlatanı yadırgıyor, magnezyum çubuğunu da bir yere kadar kabul ediyor. Halbuki bu işin yasasında bir bıçak, bir şilte yok muydu? Tabiatın kucağında yoksunlukla baş edebilmek değil miydi marifet? Döküm tava taşımak niye? Üç farklı boyda termosla neyin yoksunluğuna meydan okuyoruz? Herifin tepesinde usb şarjlı 1200 lümen kafa lambası var, çam dalları yerine matın üstüne yatmana takılıyor.

Kampa termos götüren ya da 5.0 cc motorlu aracında döküm tava bulundurana lafım yok. Adam isterse aracının kasasında çekyat götürür. Benim derdim milletin çakmak kullanmasına burun kıvıran şovmenlerle. Şurada yazan insanların pek çoğunun bu konuya en azından o sosyal medya bushcraft uzmanlarından(!) daha vakıf olduğuna kalıbımı basarım.

Ray Mears bence bu işin ilk üstadlarından ve en önemlisi saatlerce izleyip iki numara ancak gösterenlerden ya da geçmiş güzellemeleri yapanlardan değil.Hedeflerim arasında kursuna katılmak var bakalım o günleri görürmüyüz.

Öncelikle Türkçe bir karşılık bulunabilir bence. Orman becerileri, yaban uğraşı falan fıstık... Özüne sadık kalınırsa zor olmasının yanı sıra müthiş keyiflidir, bundan zerre şüphem yok. Diğer taraftan ülke şartları düşünüldüğünde kesinlikle çok ama çok ucuz bir etkinlik türüdür. İşin özü yoksunluğa dayanıyor zaten. Gelgelelim günümüzde bu etkinlik de malzeme fetişizminden nasibini almıştır. Crud marka eldivenin, Böker marka bıçağın, Hultafors marka baltan ve Savotta marka çantan yoksa ocak dışısın. Bu markalarla en ufak sıkıntım yok bu arada.

Bu etkinlikte işin özü minimal takılmakken bizim sosyal medya bushcraft uzmanları, 5.0 cc motorlu aracın sırtına 40 kg çadırı vurup ormanın(!) ortasına kuruyor. Adam yanında kampetle gidiyor ama ateşi çakmakla başlatanı yadırgıyor, magnezyum çubuğunu da bir yere kadar kabul ediyor. Halbuki bu işin yasasında bir bıçak, bir şilte yok muydu? Tabiatın kucağında yoksunlukla baş edebilmek değil miydi marifet? Döküm tava taşımak niye? Üç farklı boyda termosla neyin yoksunluğuna meydan okuyoruz? Herifin tepesinde usb şarjlı 1200 lümen kafa lambası var, çam dalları yerine matın üstüne yatmana takılıyor.

Kampa termos götüren ya da 5.0 cc motorlu aracında döküm tava bulundurana lafım yok. Adam isterse aracının kasasında çekyat götürür. Benim derdim milletin çakmak kullanmasına burun kıvıran şovmenlerle. Şurada yazan insanların pek çoğunun bu konuya en azından o sosyal medya bushcraft uzmanlarından(!) daha vakıf olduğuna kalıbımı basarım.
Doğa tüketilecek bir ürün değil , ev dir huzurdur yaşamın kendisidir bence. Bushcraft hakkinda da spontane günübirlik veya 1- 2 günlük minimal basit malzemelerle doğa yürüyüşünü basit minimal malzemeler kullanarak

örneğin tarpı rüzgar ve yağmurdan sığınak olarak kullanma ( branda ) mat yerine çam dalları uyku tulumu yerine polar battaniye veya uzun bir ateş gibi minimal ve basit çözümlerle doğada zaman geçirme gibi tanımlanabilir hobi zaten bu çok ta üzerine durulmasi gereken bir şey değil bence .

Geri