Baton tavsiyesi

Herkese Selamlar,

Yurtiçi yada Aliexpress ve Amazon gibi yerlerde gördüğünüz, ürünler ilgili bilgileri araştırıp kafanıza yatan ve sonrasında almaya değer dediğiniz baton varsa önerilerinizi rica ediyorum. Dahada önemlisi halihazırda kullandığınız ve hala güncel olarak satılan batonlar dahada iyi olur.

- Taşıma halinde tek parça olan (İçinde rope olmayan tipler) bana daha uygun geliyor ama olmasa da olur.

- Karbon/Alüminyum karma olanlar orta sıklet ağırlıkta hemde daha dayanıklı. Şimdilik aklıma yatan bu ama olmazsa olmaz bir durum değil.

- En çok okuduğum şikayet mantar tip olanlarla ilgili, malzemenin getirdiği avantajları sunamayan mantarımsı malzemeler kullanılıyormuş. Dolayısıyla köpük olanlara yöneldim biraz.

- Kitleme kelepçeleri bir süre sonra çalışmayanlar, kullanım esnasında sürekli ayar gerektirmeyecek bir ürün arıyorum. Bu olmazsa olmaz, yani en azından bir süre idare etmeli.

- 135cm'e uzayabilen bir baton olmasını istiyorum, belki 130 da idare edebilir.

- Maliyet belirtmiyorum, eğer güçlü bir tavsiye olursa biraz şartları zorlayabilirim.

- Araştırma sırasında okuduğum çok sayıda özellikler gördüm ama ne kadar değerli bilemiyorum. Cart curt ses çıkaran, tutma kısmı yormayan bir ürün olmazsa olmaz sanırım.

Şimdiden teşekkürler.

Herkese Selamlar,

Yurtiçi yada Aliexpress ve Amazon gibi yerlerde gördüğünüz, ürünler ilgili bilgileri araştırıp kafanıza yatan ve sonrasında almaya değer dediğiniz baton varsa önerilerinizi rica ediyorum. Dahada önemlisi halihazırda kullandığınız ve hala güncel olarak satılan batonlar dahada iyi olur.

- Taşıma halinde tek parça olan (İçinde rope olmayan tipler) bana daha uygun geliyor ama olmasa da olur.

- Karbon/Alüminyum karma olanlar orta sıklet ağırlıkta hemde daha dayanıklı. Şimdilik aklıma yatan bu ama olmazsa olmaz bir durum değil.

- En çok okuduğum şikayet mantar tip olanlarla ilgili, malzemenin getirdiği avantajları sunamayan mantarımsı malzemeler kullanılıyormuş. Dolayısıyla köpük olanlara yöneldim biraz.

- Kitleme kelepçeleri bir süre sonra çalışmayanlar, kullanım esnasında sürekli ayar gerektirmeyecek bir ürün arıyorum. Bu olmazsa olmaz, yani en azından bir süre idare etmeli.

- Maliyet belirtmiyorum, eğer güçlü bir tavsiye olursa biraz şartları zorlayabilirim.

- Araştırma sırasında okuduğum çok sayıda özellikler gördüm ama ne kadar değerli bilemiyorum. Cart curt ses çıkaran, tutma kısmı yormayan bir ürün olmazsa olmaz sanırım.

Şimdiden teşekkürler.
Baton kullanmasi eğlenceli ve yük varken sırtınızda epey faydalı. İnişlerde güzel denge sağlıyor ,yamaçlardan geçerken denge buluyorsunuz, sık orman patikalarında kullanması yorucu hatta kullanamıyorsunuz %90 , bence karbon vs olmasına hiç gerek yok çünkü işi hor kullanım karbon o kadar dayanırmı strese bilemiyorum .

Kullandığım blackdiamond trail in şuan üretilmeyen farklı bir versiyonu , el tutma yerleri eva köpük, ucu tungsten , 2 li hızlı ayarlama yeri var 7075 aluminyum memnunum kıramadım şaştım dayanıklılığına ,

Batonda bence dikkat edilecek şey tutma yeri köpük ,ucu tungsten antishock olmayan,aluminyum alaşım karbon olmayan , olabildiğince basit ve ucuzu en ideali. İki uzun taşın arasina gelince inişlerde vs kolayca kırılıyor

Blackdiamond ve Leki en iyi ve dayanikli olanları ama evolite ve decathlondaki batonlarda fena değil işlev zaten sopa ile birebir aynı 140 cm ye ayarlandığinda boy 2.10 felan olmalı kullanimda en ideali 110 125 arası felan bence , ayarlanması da şöyle ; kollar yere paralel olduğu en ideal tutma noktası el bileği kayışları kullanırken çok bol olmamalı .

önerebilecegim baton ;

CE Sertifikası var en azından , 7075 Aluminyum Çok saglam ,ucu tungsten basit ve en ideali. 240 gr çok da hafif basit olduğundan .

Birde

Şu basit eldivenlerden de alırsan çok rahat olur eva köpük en iyi batonda da elleri kızartıyor eldiven çok rahat oluyor baton kullanımında .

Herkese Selamlar,

Şimdiden teşekkürler.
Günaydınlar

@Doğa00'nın yazdılarına eklemek istediğim iki husus var :

1.cisi alacağınız batonun el tutamakları ele iyi oturmalı ve ayarlanabilir kayışı olmalı. İlk batonum şu anda dekatlonda satılan 95 Tl lik batonlar gibiydi. Uzun yürüyüşlerde bana bayağı zorluk çıkarttılar diyebilirim.
2. husus ise bağlantı şekli ile alakalı. Uzattıktan sonra batonun bedenini çevirerek sabitlediğiniz vidalı tabir edebileceğim batonlar var. Gerekli uzunluğu ayarladıktan sonra baton bedenini çevirerek uzunluğu sabitliyorsunuz. Eğer alacağım baton uzun süre dayansın derseniz bu tür batonlar bir müddet sonra arıza çıkarıyorlar ve tamirleride genelde pek mümkün olmuyor. Speed lock tabir edilen mekanizmalı olanları tercih etmenizi tavsiye ederim.

Ben Naturehike karbon baton kullanıyorum. Aliexpressten geçen sene 20 Ağustosta almıştım. Gayet memnunum. Örnek olması açısından linkini paylaşıyorum.

İyi faaliyetler dileklerimle

Yaklaşık 6 yıldır kullandığım çadır polü gibi katlanabilir baton tavsiye ederim. Yurt içinde ve yurt dışında dağcılık faaliyetlerimde, koştuğum ultra maraton yarışlarında kullandım ve çok memnunum.
Dikkat etmeniz gereken konu sabit bir baton olduğu için uzayıp kısalamaması. O nedenle ölçünüze uygun olanı tercih etmeniz gerekiyor.
Oldukça hafif, dayanıklı ve taşıması da kolay.

Leki Micro Trail Pro

Son düzenleme:
Geri