Akdeniz şeridinde Kış ve ilk baharın çok yağmurlu olması

Doğa00

Süper Üye

İlkbahara girmişken doğa yürüyüşü için likya yolunu veya karya yolunun bir bölümünü yürüsemmi diye düşünüyordum hava durumuna bakınca aralıksız her gün yağmurlu olduğunu gördüm mart itibariyle . Kışın da bolca fırtına vardı likya yolunun sezonu gerçekten kış ve yağmurlu günler değil :) her gün ıslak zemine çadır kurup toplamak eziyet birde kışlık tulumla ağırlık vs yürüyüş hevesimi kaçırdı desem yeridir .

Yağmurdan dolayı erteledim faaliyeti kış aylarında yürüyüş yapan varsa trekking rotalarında , nelere dikkat edilir tecrübelerinden aktarabilir :=) gece 10 derece altına düşmeyen sıcaklıklarda trekking in şöyle bir artısı da oluyor hem ağırlık az hem denize girilebiliyor yaza doğru ise ama işte yazın da trekking hem yorucu hem bunaltıcı oluyor ekstra su da cabası . Düşündüğüm rotalar ise latmos karya etapları ile fethiye bel veya kaş andriake arasıydı .

1 hafta önce Kınık - Kaş arasındaydım. Yağmur, şimşek, soğuk bıktırdı, 5 gün yürüyüp eve geri döndüm. Kışlık ekipmanlardan oluşan sırt çantası taşımak çok büyük sıkıntı. Gece bir yağmur yağıyor, sabah ıslak çadırı kurumadan çantaya koyarsan, çadırın kuru kalan içi de ıslanıyor. Kurumasını bekleyince yola koyulmak saat 10-11'i buluyor. Tabi hava erken karardığı ve çok serinlediği için 5-6 sıralarında tekrar kamp kurmak gerekiyor. Bu yıl Nisan başı - Mayıs sonu yürüyüş için en uygun zaman olacak gibi görünüyor.

Tabi Likya yolu da pahalılıktan nasibini almış. Sadece tuvalet ve duş hizmeti alabileceğiniz kampingler 150 lira, pansiyon ayarında işletmeler günlük 300 liradan başlıyor.

3-4 günlük gıda için markete girince 200 lira ödemek olası.

Kaş-Antalya dolmuş 80 lira olmuş.

Ben burasını da ağlama duvarı gibi kullanmak istemiyorum fakat durumlar hiç iç açıcı da değil... Benim planım bu yaz sadece işsizlik maaşımdan faydalanarak yolda olmaktı şimdi ise Ayvalık ta ev arkadaşı arar hale geldim ,yaşama standartlarımı çok daha fazla kısmamak için. Genç kardeşlerim için daha çok üzülüyorum ki bu duruma da kendime de zerre fayda sağlamıyor da. Ulaşımda tren yollarına daha yakın ortalar bulunsa dahi ya da yiyecek daha temel basit ürün hazırlanıp gitmek bile olsa darbe almayan hayal bile kalmadı. Ben hava şartları müsade ederse artema yoluna 15 mayısta başlayıp 19 mayısta da etkinlikler ile rotanın kalanını yapabilecek gibi görüyorum kendimi. İlgilenen arkadaşlara da söyleyeyim etkinlik alanları ve ana program instagram sayfasında yayınlandı yol için. Link burada.

İçinizi kararttıysam özür diliyorum tekrardan.

Az önce arkadaşlarla Antalya'da otellere baktık, temmuz ayında 6 gün için 25.000 den aşağı çeken yok. 250-300 binler var.

Basit yürüyüşlü kamplar bile lüks oldu. Bugün en mütevazı şekilde yapılan 15 günlük yürüyüşün maliyeti, sırf market ve ulaşım giderleri olarak hesaplansa bile 1500-2000 lirayı bulmuş durumda.
Sırt çantalı yürüyüşte 1 2 günlük taze gıda gereksinimi dediginiz gibi epey oluyor ve genelde market felan bulunca 1 2 günlük alışveriş az miktarlarla yapılıyor,

şu şekilde bir çözüm yapilabilir bu amerikada at pct gibi patikalarda da var tasarruf için .

Adam 4 - 6 aylık patika trail yürüyecek tüm kaloriyi hesapliyor zeytinyagı hazır gıda vs herşeyi 30 40 adet kargo kutusuna koyuyor günlük 3000 kaloriden 5 gün 7 günlük kargoları kendine kargoluyor kargo şubesinde ikmal yapıyor. bu likya gibi patikalarda da yapılabilir bence . Örneğin yayla hazır etli nohut pirinç gibi yiyecekler (tam yürüyüş için uygun o sebepten ) + kuruyemiş + hazir çorba vs + tortilla + vitamin mineral balık yagı ağrı kesici bilimum ilk yardim + ne yenilecekse doğa yürüyüşünde onları 5 er günlük günlük 3000 kalori civarinda kendimize kargolayabiliriz .

Bu da nasil olur fethiye baslangiçta 5 günlük gida ile başlarız pek donanimli market fazla yok zaten fethiye xanthos a gelince ptt var xanthosta ağır gelen kiyafetlerimi likya yi yururken kendime kargolamistim ordan 2. 5-7 günlük yiyeceği alabiliriz daha sonra kaşta 5 7 günlük yemek kargosunu aliriz daha sonra demre 3-4 günlük yemek kargomuzu alırız. finike kumluca zaten yerlesim yeri çoğu kisi dolmuşla geçiyor karaöz de de alisveris yapilabilecek yerler var adrasanda 5 6 günlük yemek kargosu diye bu sekilde patikada ilerlenilebilir . Kendimize kargoladigimiz yiyecekler hem patika için olan kalori yüksek yiyecekler olur hemde vakit kaybetmemiş oluruz + fazla miktarda toplu alisveriş daha uyguna almamiza da yarar . kargo ücretini de katmak gerek ama bu sistemin bir eksi yönü biraz ağır taşımaya katlanmak oluyor onun disinda epey faydasi var . Kargo şu yerine likya yolu üzerindeki kişi veya kampinglere de kargolayabiliriz ayrica önceden konusup anlasip .

Her yil pct at gibi patikalarda bu tarz şeyler yapiyor yürüyüşcüler pacific crest trail i bitirmesi 2000 dolar da tutabilir 12000 dolar da bu tarz şeyler yaparak bazi yuruyusculer tasarruf ediyor hemde yani zeytinyağı örneğin kalori bombası ama her yerde 100 ml lik zeytinyağı bulmak kolay değil kendi özel trail mix i felan da pozitif moral anlaminda etki ediyor ekstra ilk yardım vitamin agri kesici de cabası .

Örneğin jupiterhikes isimli youtube kanali bunu dediğim şeyi detaylı açıklamış aşağıdaki videoda .

Abi bu yıl Likya yolu güzergahında zincir market patlaması yaşanıyor. Aklımdakileri yazayım.
Fethye (Tüm marketler),
Kınık (Migros, Bim, A101, Şok),
Çavdır (Şok),
Üzümlü(Bakkal),
Akbel (Şok),
İslamlar (Bakkal),
Kalkan (Tüm marketler),
Kaş (Tüm Marketler),
Kekova (3xBakkal),
Demre (Tüm Marketler),
Finike (Tüm Marketler),
Kumluca (Tüm Marketler),
Karaöz (A101, Bakkal),
Adrasan (Şok, Bim, Migros),
Olimpos (Market),
Tekirova (Migros, Şok, BIM),
Beycik (2xBakkal)
bulunuyor. Beycik-Hisarçandır arası bakkal var fakat mevkiyi net hatırlayamadım.

Özellikle bu yıl en büyük sorun pahalılık.

Hocam size katılıyorum.Eğer Likya yolundan bahsediyorsak pct ile kıyaslanacak bir durum yok.Gidip yürümedim tabi ama izlediğim kadarıyla bazen çok ücra yerlerden geçiyor.Bu ücra yerlerde bazı küçük konaklama yerlerine ihtiyaçlar kargolanıyor.Şahsen bitirmedim daha ama Fethiyeden Demre ye kadar yürüdüm;her yer market bakkal vs.Bizdeki sıkıntı pahalılık...

Geri