25-26 Ağustos Afyonkarahisar Zafer Yürüyüşü

Merhabalar,

Forumda yeniyim, bu tür etkinliklere ekip olarak katılım sağlıyor musunuz bilemiyorum. (umarım sağlıyorsunuzdur.:))

Her sene 25-26 ağustos gecesi Afyonkarahisar Şuhut Çakırözü köyünden gece 12.00 de başlayarak yaklaşık 4 saatlik yürüyüş sonucu Kocatepe anıtına çıkan bir yürüyüş yapılıyor. 2020 yılında pandemi nedeniyle yapılmayan etkinliğin 2021 yılı için yapılacağı söyleniyor. Yaklaşık 14 km olan yol en son aslfatlıydı. Kalabalık bir ekiple yürümenin daha keyifli olacağını düşünerek böyle bir konu açıyorum.

Herkese iyi günler, esenlikler diliyorum.

Merhabalar,

Forumda yeniyim, bu tür etkinliklere ekip olarak katılım sağlıyor musunuz bilemiyorum. (umarım sağlıyorsunuzdur.:))

Her sene 25-26 ağustos gecesi Afyonkarahisar Şuhut Çakırözü köyünden gece 12.00 de başlayarak yaklaşık 4 saatlik yürüyüş sonucu Kocatepe anıtına çıkan bir yürüyüş yapılıyor. 2020 yılında pandemi nedeniyle yapılmayan etkinliğin 2021 yılı için yapılacağı söyleniyor. Yaklaşık 14 km olan yol en son aslfatlıydı. Kalabalık bir ekiple yürümenin daha keyifli olacağını düşünerek böyle bir konu açıyorum.

Herkese iyi günler, esenlikler diliyorum.
Paylaşımınız için teşekkürler. Aslında etkinlikler ya da duyurular diye bir başlık ekeyebiliriz foruma. Faydalı olur diye düşünüyorum.

25 Ağustos 2021 programı şu şekilde

06.00 Emre Gölü Balon Festivali
10.15 Türk Yıldızları Selamlama Uçuşu
19.15 Şuhut Belediye Şehir Stadyumu Etkinlikleri
21.30 Şuhut Atatürk Evi Ziyareti
22.00 Atlı Birliklerin İzmir' e Uğurlanması ve Kortej Yürüyüşü
22.30 Şuhut' tan Çakırözü Köyü'ne Hareket
00.00 Zafer Yürüyüşü
04.30 Yürüyüş Akabinde Kocatepe' de toplanma. ( Yürüyüşe katılacakların soğuk hava şartlarına karşı hazırlıklı gelmeleri rica olunur.)
04.30 Askerlerin Kocatepe'de Harekatı Anlatması

Ayrıntılı program için : http://www.afyonkarahisar.gov.tr/ku...gustos/ZAFER-HAFTASI-KITAPCIK--2021-BASKI.pdf

Merhaba,

Katılım önceki senelere göre biraz düşük gibiydi.

Saat 20.00 gibi Şuhut'a vardık. Şuhut stadında konuşmalar yapılacaktı ancak giriş kalabalıktan kapanmış durumda olduğu için bir şeyler atıştırıp Çakırözü köyüne gitmeye karar verdik. 2 çorbaya 25 tl gibi bir ücret ödedik. İsteyenler stadyumdaki program bittikten sonra servislerle köye götürülüyor, isteyen yürüyor (ama çok önermiyorum, köy yolu pek aydınlık değil ve her evin bir köpeği var.) isteyenler de kendi aracıyla gidiyor. Araçla gidecekler için kortej geçişi olacağı için Çakıözü ana yoluna doğrudan bağlanamıyorsunuz. Ara yollardan kendinize yol bulmanız gerekiyor. Köye vardığınızda jandarma köy girişinden sizi otopark olarak ayrılmış alana yönlendiriyor. Alan çok araç almıyor, geç kalmamakta fayda var.

Çakırözü köy meydanında konuşmalar yapıldı. Gece 12 ye doğru meydandan yürüyüşün başlayacağı yola bando eşliğinde yüründü. Kültür bakanının konuşması sonrası ana yürüyüş başladı.

Tamamen asfalt kaplı olan yol yaklaşık 14 km. Sonlara doğru ciddi rampa çıkmak gerekiyor. Her km başında bir jandarma aracı oluyor. İyi ki de oluyor. Özellikle gruplar halinde gelen gençler kendi aralarında taşkınlıklar çıkartabiliyor. Jandarma denk geldikçe müdahalede bulunuyordu.

Sanırım yolu yarıladığımız yerde küçük bir sucuk ekmek ve çay dağıtıldı. Tepeye vardığınızda buğday çorbası ve üzüm hoşafı dağıtıldı. İsteyenler servislerle Atatürk heykeline çıkabiliyor, isteyenler yine yürüyerek devam edebiliyor. Bu kısmı yolun kalanına göre daha dik.

Biz dinlenerek çıktığımız için yaklaşık 5-6 saat kadar yürümüş olduk.

Genel olarak tuvalet sıkıntısı var. Heykelin bulunduğu alanda 2 adet, yolun yarısında 2 adet olmak üzere 4 adet seyyar tuvalet bulabildik.

Afyon gibi birden fazla alanda tanınır ürünü olan (lokum, kaymak, sucuk, termal, vs) bir şehirde düzenlenen böylesine önemli bir tarihi etkinlikte ben daha fazla sponsorlukla daha fazla imkan bekliyorum. Ayrıca gençlerin katılımının yüksek olması güzel bir şey. Ancak gördüğüm kadarıyla sadece serserilik için gelenlerde var.

Yürüyüş sırasında devamlı yukarı doğru çakar lambası yanan bir aracın çıkması zifiri karanlık olan yerlerde gözü yoruyor. Eğer yürüyüş sırasında rahatsızlanan birisi olursa en yakın jandarma ekibine bilgi verdiğinizde veya bu araçlardan birisini yakaladığınızda yardımcı oluyorlar.

Anıtın olduğu yer Ağustos ayı olmasına rağmen ciddi rüzgarla beraber soğuk oluyor. Ona göre giyinip gelmek gerekli. Yürüyüşünüz bittikten sonra Anıtın oradan veya çorba ikramı olan yerden servislerle Çakırözü veya Şuhut'a kadar geri getiriliyorsunuz.

Seneye 100.yılı olacak olan programın daha kalabalık ve coşkulu olmasını ve Afyon'un özellikle ülke çapında ünlenen tüm firmalarının işin bir ucundan tutmasını umuyorum. Emeği geçen herkese teşekkür etmek gerekli. Yüzlerce askeri personel tüm gündüz ve sabah orada hazır bulundu.

Saygılarımla...

Ekli dosyalar

• IMG_20210825_214629.jpg
    IMG_20210825_214629.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20210825_224351.jpg
    IMG_20210825_224351.jpg
    3 MB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20210826_053204.jpg
    IMG_20210826_053204.jpg
    311.6 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20210826_055349.jpg