21 ağustos - 12 eylül likya yolu maceram

Doğa00

Süper Üye
PSX_20200913_194118_copy_2016x1512.jpg
PSX_20200913_194058_copy_2016x1512.jpgPSX_20200913_194005_copy_2016x1512.jpgPSX_20200913_193922_copy_2016x1512.jpgPSX_20200913_193903_copy_2016x1512.jpgPSX_20200909_131847_copy_2016x1512.jpg
PSX_20200831_173654_copy_2016x2688_copy_806x1075.jpg
20200903_070703_copy_1209x1612.jpg
PSX_20200831_173551_copy_2016x2688_copy_806x1075.jpg
Merhabalar iyi forumlar bu yazida 21 ağustostan 12 eylüle kadar 21 gün yaklasik 430 km süren likya yolu maceramdan bahsetmek istiyorum. daha once kisin ve ilkbaharda 4 kez gelmeme rağmen hiç ovaciktan başlayip göynük e kadar yurumemistim. Yazın yürümek istememin bir diğer sebebi geçen yıl kış ayında geldiğimde deniz keyfi düzgünce yapamamistim cok dalgaliydi deniz biraz yuruyus biraz izole tatil olsun biraz kendimi bulayim istedim.Yürüyüşe alanyadan manavgat otogara arabamla oradan otobusle antalya otogara oradanda fethiye dolmuşu ile fethiyeye geldim.

Likya yolu tabelasina geldiğimde birisi kamp yapiyordu kayaköyden baslayan bir yuruyuscuymus onunla beraber yurumeye basladik babadag eteklerine dogru ancak babadagi asip kozagac koyune ulastigimda yurudugum arkadasi bulamadim :p kaybettik birbirimizi kelebekler vadisinde gece kalmaya karar verdim geç gelmemden dolayı. Normalde ovacikdan direk kabak civarlarinda kamp atiyordum .

ikinci gün sabah kelebekler vadisinden ayrilacakken batonlarla yuruyen bir yuruyuscu gordum beraber yaklasik 2 hafta yuruduk.bu arada yazin cantam baya hafif (5.120g) olmasina karsin yurumesi uv korumali kiyafet olmadan siperlikli sapka gibi onlemler olmadan çekilmez arkadaslar bir ara 6 lt su tukettigimi hatirliyorum.

kabak koyundan alincaya vadi rotasini izledik oradaki kayalarin oldugu yamac olan bolum yagisli mevsimlerde nasil olur bilemiyorum carsak kayalarin oldugu bir bolum geciliyor gercekten dikkat edilmeli .

alinca tarafina cikarken ramazanin yeri diye biryer var eskiden ismi catchy camping idi sanirim bayramin yeri ismi suanda oradaki sulara vs tarihine bakmadan içmeyin diye uyardi sizde tarihine bakmadan içmeyin sakin .

alincadan cennetkoyu -sidyma taraflarina giderken tehlikeli olan ve dikkat edilmesi gereken bir bolum var oraya dikkat edin ilk parkurlar icin hatirladigim yerlerden uyari için yaziyorum.

sdyma bel gavuragili etabinda gavuragili inisi yine dikkat edilmesi gereken bir yer hep maki şort giyince biraz makiler yirtiyor kaş aperlai taraflarindada durum biraz boyle.

patara green park tabelasi heryerde var lutfen bu isletmede kalmayin hem 120 tl dedi cadir kurma yeri için hemde ukala tavirlari gicik etti gercekten birde patikanin her 500 metresine tabela asmis yahu biride cikip demiyorki dogayi mahfetmişsin heryer tapulu mülkün mü doğayı estetiği bozuyorsun diye cidden uzak durun .

letoon ve xantos antik kentlerini gorup çayköy uzumlu tarafindan bezirgan tarafina devam edebilirsiniz burdaki etaplari illa yurumeye cidden gerek yok.

uzumlu köyünü çok beğendim uzum baglari var heryerde

patara gelemiş civarindaki parkurlar guzel ancak ben pek sevmedim dolmuş veya otostopla kalkan a geçilebilir patara antik kenti goruldukten sonra bence.

soyle birsey basima geldi manzarali cadir kuracak bir yer ararken bir tatil villasi sahibine bos bir alani kastederek buraya cadir kurabilirmiyim dedim oda bana sunu dedi villa boş istersen villada bu gece kalabilirsin kimse yok zaten ancak sabah gidiceksen eğer dedi :)) villanin gunlugu 900 euro :)) kalamar koyuna bakiyordu 7+2 havuzlu deniz manzarali villa sanirim sahibide likya yuruyormus cana yakin biriydi .

bezirgan cikisi zorlayici dikkat edilmeli .

kas ufakdere arasinda su konusunda dikkat etmek gerekiyor susuz kaldim ufakderedeki sahilguvenlikten su istedim bu noktada suya dikkat edin lutfen.

ufakdereden aperlai kekova taraflarina yeryer makilerden çok yirtiyor bende pantolon vardi ripstop maki haric kullanmadim ama dikkat etmekte fayda var.

demre finike arasindaki alacadag rotasini es geçtim mevsim yaz oldugundan 5 kg cantam var 2 gunluk su yemek ile bu agirlik 15-16 kg olucakti mantiklida gelmedi ilkbaharda burayi yurumustum zaten .

finikeden kumlucaya hatta karaöze yurumek anlamsiz dolmuş var buraya kadar. karaözün denizi harika ama birseyi belirtmem gerek bu mavikent tarafinda ne oldugu belirsiz tofaş sonses muzik acan sacma tipler var o civarda camping gibi biryerde kalin.

karaöz adrasan parkuru çok guzel denizin rengi harika karaoz zaten tatil köyü ama gelidonyaya ordan adrasana yurumek istemiyosaniz adrasana direk dolmus var galiba tam bilmiyorum.

gelidonya fenerinde gece tek basimaydim kampimi attim gece rakunmu ararsin yaban domuzumu akrepmi hepsi birgecede kombo oldu resmen :)

gelidonya fenerine 5.5 lt su ile ciktim sabah adrasana gittim adrasan parkuru cok guzel bazi yerleri kayalik dikkat etmek lazim. rus bir yuruyuscu vardi 9 lt su tasiyordu baya guldum sohbet etmistik biraz yazin cok fazla yuruyen yok en fazla 9-10 yuruyuscu gordum .

adrasan olympos cirali cok guzel parkur musa daginin bazi yerlerinde dikkat etmek gerekli.

ciraliya gelince muze kartiniz yoksa burdan alinabilir . ileride phaselistede kullanabilirsiniz gerci xantos ve letondanda alabilrisiniz.

cirali dan sahil rotasini takip ettim beydaglari rotalarinda ulupinara kadar gelmisken oradan rotami degistirdim cunku patikalar resmen silinmis eger dogu likyayi yuruyecekseniz buna dikkat edin. bazi yerler gercekten silik işaret felan hak getire gps ile bulmaya caliaiyorsunuz rotayi her 15dk da bir .

ciralidan itibaren sahil rotasini takip ettim çamyuva civarinda bi tahtali zirveye teleferikle ciktim manzarasi çok guzeldi gercekten .

goynuk kanyonu resmen turist çekim yeri olmuş yaz aylarinda ozellikle serinlemek icin yaz ayinda gidecekseniz bunu bilin de gidin .

yuruyuste kullandigim malzeme listem ise şu :

deuter act lite 40+10 çanta-kafa kısmı ve bazı ipleri yok yaklasik 1450 g daha hafif bir canta goturebilirdim ancak bazi yerlerde yeryer hem yemek hem su tasimam gerekecegi icin buyuk bir canta goturmek istedim 40 litrenin yaklasik 27-29 litresini kullandim hamak gotursem 30 lt çantayla yazin rahat yuruyebilirmiştim.

çadir: arkadasimdan odunc aldigim ve yaklasik zaten 8-9 gun cadir bile kurmadan kovboy kampı yaptigimdan keske hamak goturseymiştim. marka model : nh cloud up 1 iç tentesi ve 7 kazık agirlik 850 g

mat : 1metre 30 cm lik decathlon ince matı
sadece omuzlarimdan dizlerime kadar agirlik 170g

tulum : en buyuk pismanliklarimdan yine :)) 10°tulumla gittim ve hava gece 27-26-25 idi hep yorgan gibi orttum oyle uyudum normalde 970 g ama ben kilifsiz ve fermuarlarini sokuk birkac yeri kesik modifiye ettim 860 gr

ripstop pantolon : 340g

polar :tnfglacier 100 350g yastik olarak kullandim sadece :)
nike koşu şortu: %95ustumdeydi 150g

tshirt : 77g salomon tshirt
çorap 2 çift bir ayagimdaki bir yedek
buff x2 35
2x boxer 90
ayakkabi -
uv korumali gomlek :255 kremrengi alin kiri çok belli ediyor.

msr pocket rocket 2 -78
titanyum 600 ml kap -90
450 gram kartuş -230 yeterli
kaşık
bic mini cakmak
##yemek felan yapmaya uğraşmayın zaten ne haliniz kalıyor ne onları taşıyacak enerjiniz
petzl tikka kafa lambasi 84 (ne oluyorsa gece oluyor iyi bir kafa lambasi hayat kurtarir)
anker powerbank 192 10000mah
su aritici 77 hiç kullanmadim
ruzgarlik 85 hiç kullanmadim
sineklik 25 hiç kullanmadim
kulaklik 25 nerdeyse kullanmadim
adaptor 35
kablo x2 55
düdük 15 genelde boynumdaydi
mikrofiber s havlu 40 bu varya getirdigim en harika şey kesinlikle tavsiye ederim .

baton tasimadim zaten hafif bir cantam vardi ama eger 5.5 -6 kg dan agir bir cantaniz varsa ve ornegin benim gibi ayda 6-7 gun dogada vakit gecirmiyosaniz kullanin.

ilk yardim - valtoren agri kesici kas gevsetici (harika) ,advil ( ibuprofen)
cansinbant (leukotape ile birlesik yarabandi su toplamasi icin harika baska marka yarabandi almayin 25 tane kullandim harika bu marka )
theramycyn (antibiyotikli krem)
çengelli igne (su toplamasi için)
agri kesiciler
moleskin
kulak tikaci
victorinox sd (makas kullandim sadece bicagi elma felan keserken :)) yanimdaki arkadas 400 g bicakla gelmiş kargolattirdim kendisine )
tuz
elektrolitler
kucuk ayna
yarısı kesik diş fırçası ve 15g d macunu
v.s

hiçbir kiyafetimde ne etiket ne nasil yikanacagina dair talimat iceren şeyler ve gereksiz agirlik yapacak şeyleri evde makasla kestim bunlarin agirligi toplam 272 gram tuttu ne asacak ne marka ismi ne etiket hiçbirşey yok 272 gram - ve ücretsiz :)

kargoladiklarim - yolda attiklarim 1150g
sandalet -sicak diye getirmistim
extra uv korumali gomlek
acil durum battaniyesi
extra zip pantolon

yolda kaybettiklerim :
gömleğimin 3 adet düğmesi kekova taraflarinda ,
uv korumali tshirt - kaş ufakdere civarinda
telefonumun kılıfı s9 edge turuncu bir kilif gorurseniz kargolayin kargo ucretini alici odemeli yaparsaniz harika olur
şapka ense korumalığı xantos civarinda

baya bişey kaybettim yolda :))

likya yolu macerası aslinda daha kisada surebilirdi ancak ben sevdigim yerlerde kamp attim bolca plajlarda denize girdikten sonra duş aldim. zaten yazin gelme sebeplerimden biriside buydu ve güzel yanı likya yolunda 50-60 plaj . yazın bir daha yuruyecek olsam cadir yerine hamak goturup daha hafif bir canta ve ekipmanlarla 3 kg civari çanta tasirdim . bazi susuz etaplar hariç tabi.telefonumda 1600 fotograf var ama burasi enfazla 10 kabul ediyor çokta uzun suruyor resim yuklemesi. neyse umarim faydali olmuşumdur sakin gereksiz agirlik etmeyin bir süre sonra her bir gram sirt agrisi su toplamasi eklem agrilari denge kaybi enerji kaybi v.s olarak donuyor harika bir ulkeye sahibiz ve likya yolu cennet gibi bir patika
heryerde köy işletme var sakın gereksiz agirlik etmeyin iyi günler hoşca kalın ✋

Son düzenleme:
hacım sıcakla nasıl baş ettin onu yaz çok merak ettim
Doğrusunu söylemek gerekirse bayağı sıcaktı üstümde 50 spf gunes korumali uzun kollu gomlek vardi . bu kadar ise yaramasini beklemiyordum şaşırarak kullandım desem yeridir bayağı hava alıyor birde havalandırması cidden iyi. marka model ise Columbia silver ridge lite idi ben beyaz rengini almistim ama bence krem rengi almak daha iyi çünkü kiri acayip bellli ediyor kaportacıdan çıkmış gibi gözüküyor. başka marka outdoor gömleklerinde ayni islevi göreceğinden eminim birde sapkam 50 uv korumaliydi enseliğide vardı. Likya yolunda birçok plaj var her plajdan geçtiğimde soğuk duş aldim koşu şortunu çıkartmadan zaten kuruması 15 dakika ve genelde bolca su tükettim . şöyle bi düzenim vardı genelde %90 saat 5.30 gün doğumuyla kalkiyordum 11-11.30 a kadar yuruyup 11 den 14.30 a kadar öğle uykusu yada dinleniyordum ayaklarımı felanda dinlendiriyordum sonra tekrar yuruyordum aslinda birkaç gece yuruyusude yaptim ama iyi bir kafa lambası şart gece yuruyusu için . uv yansıtıcı şemsiye var hiking için ama hiçbiryerde bulamadim oda harika bir çözüm olabilir bol su tüketmekteninde kilit rolü var. Hergün soğuk duş aldım desem yeri zaten çoğu yerde denize girip ardindan duş alinabiliyor. baya temiz güzel kokarak yürüdüm :))

Son düzenleme:
taktir ettim kardeşim bakkala giderken ayılıp bayıldığım bir zamanda kalkıp yürümüşsün.
Teşekkürler bahar aylarında zaman bulursam tekrar gitmeyi düşünüyorum likya yolunun her yeri harika, İnsanımız çöp bırakmasa, leave no trace felan bilse :) ne gezer leave no trace felan. Birde şunu farkettim rus ukraynalı turistler kamp atıp her kamp attığı yerde ateş yakıyor iyi gelmiş o tahtalı dağının eteklerindeki sedir ağaçları bu zamana kadar .

Geri