2021 de 4 kişinin likya yolun da hayatini kaybetmesi

Doğa00

Süper Üye
Başka ülkelerde tam olarak nasil onlemler aliniyor tam olarak bilemiyorum ancak bu yil 4 kisi likya yolunda hayatini kaybetti 3 gün once bir rus turist kalamar koyu kalkan yakinlarinda buyuk bir ihtimal gelemiş delikkemer rotalarina yakin bir yerde doğa yürüyüşünde rahatsizlanip hayatini kaybetmiş gercekten uzucu bu , bu yıl 4. hayatini kaybeden kişi .. 1- demre finike parkurunda, 2- maden koyu civarlarinda , 3-yanartaş civarinda,4- Kalkan kalamar koyu gelemiş civarinda 4 kisinin hayatini kaybetmesi gercekten uzucu bu tarz olaylarin yasanilmamasi icin tavsiye ve onerileriniz varsa ve farkli ulkelerdeki onlemleri bilen varsa yazabilirseniz sevinirim hepimiz bilgilenmiş oluruz.

Başka ülkelerde tam olarak nasil onlemler aliniyor tam olarak bilemiyorum ancak bu yil 4 kisi likya yolunda hayatini kaybetti 3 gün once bir rus turist kalamar koyu kalkan yakinlarinda buyuk bir ihtimal gelemiş delikkemer rotalarina yakin bir yerde doğa yürüyüşünde rahatsizlanip hayatini kaybetmiş gercekten uzucu bu , bu yıl 4. hayatini kaybeden kişi .. 1- demre finike parkurunda, 2- maden koyu civarlarinda , 3-yanartaş civarinda,4- Kalkan kalamar koyu gelemiş civarinda 4 kisinin hayatini kaybetmesi gercekten uzucu bu tarz olaylarin yasanilmamasi icin tavsiye ve onerileriniz varsa ve farkli ulkelerdeki onlemleri bilen varsa yazabilirseniz sevinirim hepimiz bilgilenmiş oluruz.

Bence yapılacak tek şey gerekli yerlere uyarı levhaları dikmek olmalı. Mesela bu noktada 1 kişi düşüp öldü, dikkatli olun gibi. Belki ölenlerin isimleri yazılabilir anılarını yaşatmak için. Onun dışında alınacak her önlem ya yasaklamaya ya da eziyete dönüşür bir süre sonra. Bu yolu yürümek için tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık raporu almak, valilikten izin almak ve belli noktalarda jandarma karakoluna bilgi vermek şekline evrilir bizim memlekette önlemler.

Merhaba dağ kazaları için genelde ölümler ve kazalar dağ kazaları sitesinde yayınlanıyor. Pandemi öncesinde her sene bu kazalarla ilgili Yıldız Teknik Üniversite'sinde sunumlar yapılıyordu. Sitede de kazaların nasıl gerçekleştiği vs. gibi bilgiler bulunmaktadır. En önemli önlem bence yaşanan kazaların nasıl gerçekleştiğinin çıkarılması ve buna yönelik alınabilecek önlemlerin eğitici bir şekilde insanlara aktarılması. Yaşanan kazalara bakarsanız çok tecrübelilerden, hiç tecrübesi olmayan insanlara kadar bir çok kişiye rastlayabiliyorsunuz. Tecrübeliler genelde hırstan
tecrübesizlerde cahil cesaretinden dolayı hayatlarını kaybediyorlar. Üstüne konuşulması gereken çok detaylı bir konu.

Bu yıl 3 kere kayboldum. Kayboldum dediysem, işaretler oldukça kötü durumda. Yarım saat, bir saat tekrar patikaya gireyim diye dolanıp durdum. İşaretlerin silinmesinin yanısıra, çok yol açılmış, inşaat yapılmış, bir de keçi sürüleri çok fazla patika oluşturmuş. Hafif olayım diye gps almadım, telefona da herhangi bir uygulama yüklemedim. Yani en azından telefona bir şeyler yüklemek, offline harita hazır etmekte fayda var.

Çıralı'da hayatını kaybeden genç arkadaşın yürüyüş olayı ile alakası yok. Tatil için bölgeye gelmiş, deniz şortu, plastik ayakkabıyla dalmış araziye. Abuk bir yere çıkıp düşmüş. Bir başka ölen kişi ise kalp krizi geçirmiş (Rus). Finike - Demre etabında yürüyen bir kişi kayıp düşmüş (nasıl başardı hiçbir fikrim yok), bir kişi de "ben çıkıyorum" deyip kamp eşyalarını otelde bırakmış, ölüsü dirisi bulunamadı.

Yılda 80-100 kişi ölür, o zaman bir şeyler yanlış deriz. Bunlar münferit değerlendirilmesi gereken olaylar. Türkiye'de her yıl ortalama 900 kişi suda boğularak hayatını kaybediyor. Belki 250-300 kişi halı saha maçı yaparken kalp krizi geçirip hayatını kaybediyor. İki yılda 258 bisiklet sürücüsü hayatını kaybetmiş. https://www.birgun.net/haber/2-yilda-258-bisiklet-surucusu-trafikte-hayatini-kaybetti-320391

Yani sayısal olarak baktığımızda dağda, arazide hayatını kaybeden sayısı o kadar az ki... Fakat neden bilmiyorum, hem tepki hem de ilgi çekiyor. Genellikle "o kadar insan işi gücü bıraktı aradı" diye eleştiriyorlar. Bir kere gönüllü arama kurtarmacılar, adı üstünde gönüllü, pek çoğu arkadaşım olan bu gönüllüler, biri kaybolsa da bize de bahane olur diye çağrı bekliyor. Buraların yöneticileri kazazede ile poz vermek için birbirleri ile yarışıyor.

Zaten böyle giderse kaybolacak doğa da kalmayacak. Her taraf inşaat, her yer şantiye olmuş durumda.

Geri