150 Euro üstü yurt dışı alışverişte vergi ve gümrük konusuna dikkat

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
Arkadaşlar, 1500 euro olan bireysel ithalat muafiyeti birkaç ay önce 150 euro'ya düşürüldü. Bu durumda başınıza gelecekleri adım adım yazayım.

Diyelim 300 Euro bedelle çadır satın aldınız.
  • %20 gümrük vergisi
  • ÖTV (özel tüketim vergisi)
  • %4 ila %20 arasında ek gümrük vergisi
ve bunlara ek olarak
  • gümrük müşaviri ücreti (500 TL)
  • gümrük müşavirine noterden vekalet (600 TL)
  • paket ufacık olsa dahi, tüm bu işlemler sürerken oluşacak 1 haftalık antrepo bedeli (1500 TL) (Ürünün bekletildiği depo gibi düşünün)
ödemeniz gerekiyor.

300 Euroluk bir malzeme için + 6000-7000 TL masraf ödemeniz olası.

Mesela şu hoparlörü Amazon Türkiye'den satın almak istediniz. Amazon Almanya gönderdiği halde (doğrudan size göndermiyor, Amazon Türkiye'ye gönderiyor), ürünü Amazon Türkiye ithal edeceği için ek masrafla karşılaşmaz, gümrük müşaviri ile anlaşmak zorunda kalmazsınız.

Aynı hoparlörü amazon.de adresinden satın alırsanız, her ne kadar Amazon Almanya sizden gümrük vergisini tahsil etse dahi, ürün 150 Euro üstü olduğu için gümrüğe takılacak, gümrükten size bir yazı gelecek, yukarıdaki tüm işlemleri ve masrafları yapmanız gerekecektir. Sürecin sonunda gümrüğe ödediğiniz belgeleri Amazon Almanya'ya ibraz ederek, onlara ödediğiniz gümrük vergisini iade alabilirsiniz, ancak neye yarar... Yani uzun lafın kısası, 150 euro üstü malzeme sipariş vermek hayal oldu. Ancak Avrupa'dan gelen bir tanıdığa rica edeceksiniz, o şekilde olabilir. Hepimize geçmiş olsun.

Gümrük vergileri olsun fiyatlar ve kargolar olsun size hediyelik bir eşya bile gönderilse çoğu zaman vergisini vermek zorunda kalıyoruz. Her ne kadar içeriğini ödediğimiz bir ürünü hemen elimizde istemek yerine en iyisi artık yurt dışından gelen birileri ile yardımlaşma yolu ile ricalarla ihtiyaç tamamlama yolundayım artık. Keşke herkesin bu şansı olabilse...

Bugün 27 Aralık'ta Trekkinn'den sipariş ettiğim tozluk geldi. 60 lira vergi çıktı. 150 euro altında süreç normal bir şekilde ilerliyor. Hatta ithalat azaldığı için gümrükten oldukça hızlı geçti. Eskiden 2 hafta takılır, o arada insan çıldırırdı, şimdi 2 gün sürdü.

Geri