Yürürken oluşan dizden gelen sesler

Tunç

Yeni Üye
yürürken dizlerimden çatır çutur sesler geliyor herhangi bi acı hissetmiyorum ama özellikle eğilip kalkarken sanki kemik kırılırmışcasına ses çıkıyor. normal mi bu sizde de var mı? seneler önce ortopediste gitmiştim bişeyin yok deyip gönderdi. 81 doğumluyum. öyle profesyonelce spor da yapmıyorum. kilom da boyuma göre normal 73 kiloyum.

aynısı bende de var. hatta tanıdığım hemen herkesin kadın erkek farketmeksizin dizinden sesler geliyor. vücudumuz buglarla dolu. bunlardan biri de dizlerimiz. kendini yenileyemeyen, çok narin bir kıkırdak yapımız var. bu aşınınca sesler, ağrılar başlıyor. yapacak birşey yok. çok ağır taşımadan, ters hareketler yapmadan faaliyetlerinize devam edin.

hepimizde var aynı sıkıntı. dert etme kardeş. tabi ağrı sızı oluşuyosa doktora mutlaka görün.

Ağrı yok çok şükür. Bu kadar yaygın olması içimi rahatlattı :) Hafif malzemelere yöneleceğim.

Ortaokul ve lise zamanlarında çok yoğun top koşturdum. Ses de var, ağrı da. Kıkırdak eriyor. Ters hareketler sonucu bazı sakatlıklar geçiriyoruz. Doktora görünmüyor ihmal ediyoruz. Düzeliyor fakat yarım yamalak. Kırığın yanlış kaynaması gibi. Ben en azından ağrımın kıkırdaktan kaynaklandığını, şu aşamada yapılacak pek de bir şey olmadığının (pahalı ciddi ameliyatlar hariç) farkındayım. Ama ağrısı olan mutlaka doktora görünsün ileride başınıza çok iş alabilirsiniz.

Tunç Fındık'ın kullandığı bir hap vardı, adı solgardı galiba... içinde karides konsantresi mi artık birşey olduğu söyleniyordu (doğru mu yalan mı bilmem) bunun kıkırdağa iyi geldiği yazıyordu. Google araştırması yapın bulursunuz.

Bence o tip hapların çoğu hikaye... kıkırdak erimesi gibi önemli bir soruna çözüm bulacak bir firma varsa o da solgar gibi çakma markalar değildir. solgara sıra gelene kadar ne kadar devasa ilaç firmaları var, milyar dolarları yönetiyorlar... onlar bile bu soruna çözüm bulamamışken.... Tunç Fındık'da muhtemelen sponsor oldukları için kullanır gibi yaptı.. doğa ile bu kadar içli dışlı bir insanın her gün hap yutup böbreklerini, karaciğerini yoracağına zerre ihtimal vermiyorum.

Kıkırdaklara, eklemlere en iyi gelen besinler olarak işkembe, paça gibi çorbalar öneriliyor. Mevcut rahatsızlıklara iyi gelir mi bilmiyorum ancak rahatsızlıkların önünü aldığını şiddetle savunan iki hekim tanıyorum.

Kıkırdak ve eklem yapısına iyi gelen, üzerine yapılmış klinik çalışma bulunan bildiğim en iyi takviye; glukozamin+kondoitin+metil sülfonil metan (MSM) içeren tabletlerdir. Bu üçünün yanına hyaluronik asit hatta kollajen de olursa eklemler için iyi bir takviye oluyor. Her iki dizimden de menisküs ameliyatı geçirmiş biri olarak, her yıl 3 ay süreyle kullanıyorum.
Not: Tıbbi tavsiye değildir. Mutlaka hekiminize danışın.

Geri