Yangınlardan Ötürü Orman Girişleri Yasaklandı

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
İstanbul, Bursa, Çankırı, Kastamonu, Gümüşhane, Kırklareli, Niğde, Çanakkale, Kocaeli, Balıkesir, Aydın, Hatay, Gaziantep, Edirne ve Antalya'da ormanlık alanlara giriş çıkışlar yasaklandı. Sanırım diğer iller de dahil olacak.

Ekteki Antalya Valiliği'nin genelgesini inceleyebilirsiniz.

Orman içi yollarda aracınızla yol alsanız dahi, duraklama yapmanız bile yasak.

Üç yıldır hayalini kurduğum yazın yürüyüş işi de bu vesileyle gümbürtüye gitti. Yasak şimdilik 30 Temmuz - 31 Ağustos tarihlerini kapsıyor. Umarım Eylül ayında her şey normalleşir. Eylül ayında bir de pandemiden ötürü kapanma gelirse çok kötü olur.

Ekli dosyalar

• 2021_4_genelge_ormanlik_alan_giris_yasagi.pdf
    115.7 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
Dün Çıralı'da bir kişi kaybolmuş. Geçen Nisan ayında da aynı bölgede biri kayboldu (bulunamadı). Yangın, salgın, bir de bu kayıp vakalarının ardından yürüyüş faaliyetlerini komple yasaklayacaklar veya kokartlı rehber bulundurma gibi bir zorunluluk getirecekler gibi bir his var içimde. @omereminkaya ile orman olmayan yürüyüş rotası arıyoruz ki yürüyebilelim.

Böyle giderse stres içinde kaçaklar gibi yürünmez bu memlekette. İran, Gürcistan, Ukrayna ve Kosova gibi vizesiz gidilen ülkelerdeki yürüyüş rotalarını ve dağları güzelce listeleyelim. Antalya - Kayseri uçak bileti 450 lira, Gürcistan - Ukrayna - İran ve Kosova bunun en fazla iki katı. Yani al başını git, yürü ve dön.

Dün Çıralı'da bir kişi kaybolmuş. Geçen Nisan ayında da aynı bölgede biri kayboldu (bulunamadı). Yangın, salgın, bir de bu kayıp vakalarının ardından yürüyüş faaliyetlerini komple yasaklayacaklar veya kokartlı rehber bulundurma gibi bir zorunluluk getirecekler gibi bir his var içimde. @omereminkaya ile orman olmayan yürüyüş rotası arıyoruz ki yürüyebilelim.

Böyle giderse stres içinde kaçaklar gibi yürünmez bu memlekette. İran, Gürcistan, Ukrayna ve Kosova gibi vizesiz gidilen ülkelerdeki yürüyüş rotalarını ve dağları güzelce listeleyelim. Antalya - Kayseri uçak bileti 450 lira, Gürcistan - Ukrayna - İran ve Kosova bunun en fazla iki katı. Yani al başını git, yürü ve dön.
çiralida kaybolan kisinin cansiz bedenine ulasilmis bu yil 3. ölümle sonuçlanan likya yolu kazasi .. çiralidan yanartas mevkine ordan ulupinara giderken yanartas in yukarisina giden patikadan çıkıp inerken düşmus buyuk ihtimal detaylica izledim orada biraz yamaç vardi likya yolunu yururken hatirliyorum orayi .. likya yolu populerlesmeye basladikca instagram işin içine girdikce sanirim olumler daha da çogalacak bir yilda 3 kisinin ölmesi .. gercekten çok ama çok uzucu ..

Kış ayında yayımlanan genelge ile birçok yerde dag kazaları sebebiyle dag bölgelerinde bi nevi izin alarak dağa gitme kuralını getirdiler. Ha şuan yaz mevsimi dolayısıyla yoğunluktan dolayı her yerde uygulanmıyor olabilir. Ancak guney bölgelerde daha popüler olan rotalarda hem yangin hem kazalar dolayısıyla ilerleyen günlerde katı kurallar gelebilir diye düşünüyorum. Çözüm ve işleyen bir mekanizma üretmek yerine yasaklama ve mantık dışı dayatmalar hep kolaya kaçan tedbirler oldu nihayetinde. Hele ki şu alan kılavuzlugu muhabbeti var hem yerel halka istihdam olsun hem alanı koruyalım diye bize ciddi maliyetli olacak tedbirler getirilebilir.

Türkiye'de yılda 800 kişi deniz ve göllerde boğularak can veriyor. E şimdi yüzmeyi yasaklamak mı çözüm? Halı sahada futbol oynarken kalp krizi geçirip vefat edenlerin sayısı yılda en az 200-300 kişidir. Futbolu mu yasaklayalım? Bunları yetkililere anlatacak, bu işi yapanların hakkını gözetecek kurum TDF, ancak bu kurumdan hiçbir ses çıkmıyor. Yılda 5-6 bilemedin 10 kişi doğa yürüyüşü ve dağcılık yaparken vefat ediyor. Belki bunun iki katı da insan kayboluyor.

Mesela Amerika'da PCT'nin (Pacific Crest Trail) tamamını yürüyenler PCTA (Pacific Crest Trail Association) isimli dernekten izin alıyor. Oradaki Orman Bakanlığı PCTA'i bu konuda yetkili kılmış. https://www.pcta.org/discover-the-trail/permits/pct-long-distance-permit/

Kate Clow'un kurmuş olduğu bir dernek var. Kültür Rotaları gibi bir ismi var tam hatırlayamadım. Likya yolu için Orman Bakanlığı ile bir protokol yapıp bu işi üstlenebilir. Online başvuruda bulunursun, onlar yetkililerle muhatap olur, sen basar gider yürürsün.

Hele ki şu alan kılavuzlugu muhabbeti var hem yerel halka istihdam olsun hem alanı koruyalım diye bize ciddi maliyetli olacak tedbirler getirilebilir.

Ben artık Türkiye'de yürümem. Basar gider Ukrayna'da, Kosova'da yürürüm, hiç değilse medeniyet görürüm, içim açılır.

Türkiye'de yılda 800 kişi deniz ve göllerde boğularak can veriyor. E şimdi yüzmeyi yasaklamak mı çözüm? Halı sahada futbol oynarken kalp krizi geçirip vefat edenlerin sayısı yılda en az 200-300 kişidir. Futbolu mu yasaklayalım? Bunları yetkililere anlatacak, bu işi yapanların hakkını gözetecek kurum TDF, ancak bu kurumdan hiçbir ses çıkmıyor. Yılda 5-6 bilemedin 10 kişi doğa yürüyüşü ve dağcılık yaparken vefat ediyor. Belki bunun iki katı da insan kayboluyor.

Mesela Amerika'da PCT'nin (Pacific Crest Trail) tamamını yürüyenler PCTA (Pacific Crest Trail Association) isimli dernekten izin alıyor. Oradaki Orman Bakanlığı PCTA'i bu konuda yetkili kılmış. https://www.pcta.org/discover-the-trail/permits/pct-long-distance-permit/

Kate Clow'un kurmuş olduğu bir dernek var. Kültür Rotaları gibi bir ismi var tam hatırlayamadım. Likya yolu için Orman Bakanlığı ile bir protokol yapıp bu işi üstlenebilir. Online başvuruda bulunursun, onlar yetkililerle muhatap olur, sen basar gider yürürsün.

Ben artık Türkiye'de yürümem. Basar gider Ukrayna'da, Kosova'da yürürüm, hiç değilse medeniyet görürüm, içim açılır.

Ben hiçbir koşul altında kimseden izin almam yürümek için. Ne yapacaklarsa yapsınlar. Kendi canımdan ben sorumluyum, kimseyi de ilgilendirmez.

Biraz geç bir çağrı oluyor arkadaşlar farkındayım belki çoğunuzun haberi de vardır. Bu orman yangınlarında kara kısmında ekiplere yardımcı olan gönüllülere ihtiyaç duyuluyor. Arazözlerden hortum çekilmesi soğutma çalışmaları, gelen yardımların düzenlenmesi gibi işleri gönüllüler yapıyor. Zaten ekiplerin bunların hepsine yetişmesi mümkün değil. Şu çağrıyı neden bir hafta önce yapmadım diye kendime kızıyorum.
Uygun durumu olan arkadaşlar gönüllü faaliyetlere katılabilirler.

Son düzenleme:
Biraz geç bir çağrı oluyor arkadaşlar farkındayım belki çoğunuzun haberi de vardır. Bu orman yangınlarında kara kısmında ekiplere yardımcı olan gönüllülere ihtiyaç duyuluyor. Arazözlerden hortum çekilmesi soğutma çalışmaları, gelen yardımların düzenlenmesi gibi işleri gönüllüler yapıyor. Zaten ekiplerin bunların hepsine yetişmesi mümkün değil. Şu çağrıyı neden bir hafta önce yapmadım diye kendime kızıyorum.
Çok yerinde bir çağrı olmuş ama evet biraz geç olmuş. Bir arkadaşım gönüllü olarak Marmaris teydi o kadar ihtiyaç var ki destek verecek insanlara.

Tatil için Kaş'tayım. Bugün tekneyle geziye çıktık. Kıyıya paralel giderken Limanağzı civarlarında, kaya mezarlarının olduğu yerde Likya yolu yürüyen 5 kişi gördüm. Turiste benzettim. E hani yasak vardı? Yoksa turiste ses çıkarmıyorlar mı?

Hocam ben basında takip ettim, daha doğrusu tesadüf ettim. Milas yöresinde sivil halk yardıma gelmesin diye Kaymakam çağrı yapıyordu. Çalışmaları zorlaştırıyormuş. İşi gücü bırakıp onların can güvenliğiyle uğraşıyoruz demeye getirdi.

Hocam ben basında takip ettim, daha doğrusu tesadüf ettim. Milas yöresinde sivil halk yardıma gelmesin diye Kaymakam çağrı yapıyordu. Çalışmaları zorlaştırıyormuş. İşi gücü bırakıp onların can güvenliğiyle uğraşıyoruz demeye getirdi.
Hocam başına buyruk davranan bazı gönüllülerin çalışmalara destek olmaktan çok işleri zorlaştırdığını bir arkadaşımdan dinledim. Parmak arası terlikle dağlık araziye gelip, sürekli fotoğraf çekip, sosyal medyada takipçi arttırma peşinde olan küçük bir güruh olmakla birlikte, gerçekten bir işin ucundan tutup ekiplere büyük yardımları olan insanlar da var. O ormanlar, doğa bizim geleceğimiz. Bence 5 litrelik pet şişeyi eline alıp koşsan bile bir faydaň olur.

Likya yolunda Korsan koyundan sonra tabela koymuşlar.31 EKİM 2022 tarihine kadar Gelidonya Adarasan arası yasak görünüyor.Ama herkes yürüyordu bizde yürüdük.Gelidonya da kesinlikle kamp yasakmış.Helikopter ve dronla kontrol var.Buna rağmen çadır atanları gördüm.Gerçi 1 hafta kaldı.Demre Finike arasında böyle bir yazı ve yasağa rastlamadım.

Bu uygulama bu yıl da yürürlüğe koyuldu anladığım kadarıyla. Bizim burada valilik ilk başta 30 Eylül'e kadar karar aldı ama İçişleri Bakanlığı nihai olarak 30 Ekim'e uzattı.

Geri