tavsiye

oik

Yeni Üye
selamlar ben yeni üye oldum. herkese iyi günler dilerim. konuya gireyim. ben Giresun görele liyim. köye gitmek istiyorum. tabi kalmaya yerim var ama yok sayılır. çadırda kalmak istiyorum. karadeniz hep yağmurlu ve kışın da kalacağım için kar da yağar. bana tavsiye edeceğiniz çadır isimleri modelleri ve malzemeleri nelerdir. gerçi forumu hemen hemen çadır ile ilgili olanları okudum. ama karadeniz yağmur ama sürekli ve sağanak yağmur yağar. kışında kar yağar. anlayacağınız kararasız kalıyorum.
baktığım ürünler yazda kalmak istediğimden aşağıya yazıyorum.
teton
Kamp-Rite
trimm
yds
hannah
makalu
naturehike
loap ligga 3
markalarının ucuz olanlarına bakıyorum. 2 kişilik yeterli 3 de olabilir.
tekrar selamlar

Son düzenleme:
Merhaba. Ben de yeni üyeyim. Forumun pek aktif olmadığını söyleyebilirim, o yüzden ben nacizane kendi tavsiyelerimi vereyim.

Kış kampı için çadır seçerken su geçirmezlik (dış tente 3000, zemin 5000 mm gibi), pollerin sağlamlığı/malzemesi, rüzgar direnci ve çoğu zaman gözardı edilen havalandırma konusuna dikkat etmelisin. 4 mevsim diye pazarlanan birçok çadırın kış performansı iyi olmuyor, o yüzden hem yaz hem de kış için iki ayrı çadırı oluyor deneyimli kampçıların. 5 mevsim çadırlar da var ama fiyatları hayli yüksek. Kar etekleri olan çadırları tercih edebilirsin istersen. Ya da zaten ben kardan set yapacağım diyorsan çokta şart değil. Belirli bir yere çadır kurup sürekli orada konaklayacaksan ağırlık konusu gözardı edilebilir. Ama yer değiştirecek, yürüyüş yapacaksan, tüm ekipmanların ağırlığını da hesap ederek bir çadır seçmen gerekli. Marka olarak ben Husky öneririm, tabi bütçeni bilmiyorum ama kendini kanıtlamış bir marka. Beast, Bizam, Bird, Fighter birçok modeli var.
Kendine yemek pişirmek, eşyalarını koymak, ek kuru bir alan yaratmak için yağışa ve rüzgara dirençli bir tarpta alabilirsin çadıra ek olarak. Çadır içine yağış sebebiyle sürekli hapsolmak bunaltabiliyor.

Alternatif olarak bushcraft/glamping tarzı kamp tipi var ondan da bahsedeyim.

Bu tarz soba ekleyip kullanabileceğin çadırlarda var. Tabi kuru dal, odun, çıra bulmakla ve bunları depolamakla uğraşman gerekiyor. Genelde bunların zeminleri ayrı satılır. Soba fiyatları biraz tuzlu. Kuzineli olanlar bile var yemek pişirmek için.

bütçem 2500 tl civarı 3000 e de çıkabilirim. uygun fiyatlı çadır bulabilirsem diğer malzemelere de yönelebilirim. kuracağım çadır orada belki 7-8 ay kalacak. bahçenin içine kuracağım (Fındık bahçesi) . orada kalacak. tabii birde tuvalet sorunu da var. o yüzden kara kara düşünüyorum.

bütçem 2500 tl civarı 3000 e de çıkabilirim. uygun fiyatlı çadır bulabilirsem diğer malzemelere de yönelebilirim. kuracağım çadır orada belki 7-8 ay kalacak. bahçenin içine kuracağım (Fındık bahçesi) . orada kalacak. tabii birde tuvalet sorunu da var. o yüzden kara kara düşünüyorum.
Bahçede uygun ve uzak bir köşeye köy tuvaleti yapabilirsin/yaptırabilirsin. Köy ahalisinde konuyla ilgili bilgisi olanlara danış. Bahçe dediğine göre elektirik ve su çekili diye tahmin ediyorum. Alaturka usulü musluklu, hortumlu, lavabolu bir hela yapılabilir.

Sadece çadırla bitmiyor maalesef. Sırt çantası (yağmur kılıflı), goretex su geçirmez ayakkabı/bot, kışlık uyku tulumu, mat veya şişme yatak, çadır altlığı, yastık, fener, kamp mutfak ekipmanları (ocak, tüp, tabak, kap vb.), kamp sobası gibi gibi birçok gerekli ekipman var. Uzun süre kamp yapacaksan kişisel bakım ve hijyen durumu var. Yıkanma ve çamaşır yıkama-kurutma gibi. Yağmurluk ve termal kıyafetler lazım. Hem ekipmanların hem de kıyafetlerin kaliteli olması lazım ki sıkıntı yaşama. Tamir ekipmanları bulundur.

Kış kampı biraz zorlu. Sen tüm orada geçirmeyi planlıyorsun ki açıkcası daha önceden benzer kamp tecrüben yoksa altından kalkman pek mümkün değil.

Sen tarlada sürekli kalabileceğin bir yer istiyorsun anladığım kadarıyla. Tarlada çadır istediğin yere yağıştan korunma için ahşap platform çak yerden 15-20 cm yükseklikte. Hurdacılardan metal profiller al ve bunları çadırın olmasını istediğin boyutta ve yükseklikte ölçü belirleyerek kestir. Kaynak makinesi çöz olan birinden ya da bir ustayı kaynak makinesiyle tarlaya götür. Platforma göre ayarlayarak sen veya usta bu profilleri birbirine kaynaklasın. Çok basit bir iş, hiç bilmeyen bile yapar. İskelet tamamlandıktan sonra ölçülerini al, bu ölçülere göre kalın, su geçirmez, pvc, branda satın alıp iskelete giydir. Voila! Çadırın hazır. Hem yağışa hem de rüzgara karşı brandanın performansı bayağı iyidir. Gündüz güneş ışığını da yüksek oranda keser. Bu anlattığıma yörük usulü çadır diyebiliriz.

Linktekine benzer çadırlar imal edip satan birçok yerli firma var. Bunlardan birine yatırım yapman daha iyi olabilir eğer kalıcı bir çözüm istiyorsan.

köy kendi köyüm. arkadaşlarım var. sıkıştığımda onlara giderim. ama çadır ve tuvaleti muhakkak halletmem lazım. yani anlayacağınız kimseye muhtaç olmak veya yardım alacak durumda olmak istemiyorum. bu sene bahçede fındık toplamak istiyorum. bahçe babama ait. evde var ama gitmek istemiyorum.

arkadaşlar hiç yazı yazan yok. 6 çadır hakkında bilgi almak istiyorum. karadeniz de kullanacağım.
altera
loap
naturehike
hannah
vango
brabus
şimdiden teşekkür ederim.

arkadaşlar hiç yazı yazan yok. 6 çadır hakkında bilgi almak istiyorum. karadeniz de kullanacağım.
altera
loap
naturehike
hannah
vango
brabus
şimdiden teşekkür ederim.
ben naturahike star river kullanıyorum paket ebatları oldukça küçük bu yüzden tercih ettim aynı zamanda hafifte tabi . kolay kurulubiliyor zamanında aliexpresten almıştım . Genel olarak çadırın su geçirmezliği ve kalitesi gayet iyi ama bu aralar fiyatı oldukça artmış ama kalitesine göre yine şimdiki fiyatla kıyaslayacak olursak yine iyi kalır . Genel anlamda oldukça memnunum . Diğer çadırlar hakkında ise bir bilgim yok . Bana kalırsa ben yine naturahike alın derim .

Olurda naturehike almaya karar verirseniz Aliexpress yerine Amazon.tr üzerinden Naturehike europe adlı satıcıdan almanızı öneririm. Ben üzerinde oldukça zaman harcadım çadır alırken, aliexpres üzerinden alırken çok sayıda satıcı alternatifi olmasına rağmen amazon daha ekonomik. Ayrıca aliexpress'te bazı satıcılar güvenilirken bazıları ya işgüzar yada hile yapabiliyor. Amazonda satışı yapan naturehike europe satıcısı olmasına rağmen gönderimi amazon lojistik yapıyor. Ben cloud up 2 aldım, bu modelin envai çeşidi var. Örneğin 20D malzemeliyi aldığınızda ağırlık düşüyor, eğer kış kampı düşünmüyorsanız etekli versiyona gerek yok vs. Hatta ürünü almadan önce satıcıyla iletişimde oldukça kaliteliydi. Siparişin elimde olması tam 13 gün aldı, komik bir ayrıntı vereyim; siparişi verdikten sonra 7. güne kadar hiç hareket olmadı. 7.gün gönderildi ve bana ulaşması 6 gün sürdü. Bunun nedeni amazon.tr üzerinden sipariş verdiğinizde buradaki amazon ticari grubun amazon lojistiğe parayı aktarmasının zaman almasından kaynaklıymış. Yani bu işleme alma süresini saymazsak 6 günde teslim ediyorlar. Almadan önce Türkiyede bir firmada aynı ürünün aldığım fiyatın 2 katından daha fazlaya satıldığını gördüm.

gümrük ile ilgili işlemleriniz oldu mu? bilgi verirseniz memnun olurum. ben de yurt dışından almayı düşünüyorum. nedeni ise buradaki ürünleri eski üretim olması. duyduğuma göre raf bekleme süreleri var...

gümrük ile ilgili işlemleriniz oldu mu? bilgi verirseniz memnun olurum. ben de yurt dışından almayı düşünüyorum. nedeni ise buradaki ürünleri eski üretim olması. duyduğuma göre raf bekleme süreleri var...
Hem Amazon hem de Aliexpress peşin ödenen gümrükle gönderim yapıyor. Amazondan ürün alırken Amazon'un satıcı olduğu yada en azından lojistiği yaptığından emin olun. Bu şekilde yapılan alımlarda ürün sayfasında ürün bedeli + gümrükleme ve gönderim bedeli size gösteriliyor. Gümrükleme işlerinde onların kendi kısıtları var. Mesela Mayıs ayında çıkan yeni bir kanunla yurtdışından 150€ üzeri bedelde bireysel gönderiler için gümrük beyannamesi şartı var. Dolayısıyla Amazon bu bedelin üstünde hiç bir ürünün satışına izin vermiyor, bunu neden söyledim? Amazon o kadar dikkatli ki bu konularda size ürünün ulaşması %99.9

Hatta şöyle bir durum da var, gümrük bedelini önceden öderken amazonun öngördüğü bir bedel var, eğer o bedel aşılırsa gümrük sonunda amazon sizden bunu talep etmiyor. Olur da öngörülenden daha ucuz çıkarsa bu kez o farkı size geri ödüyor.

Ana malzemelerin hiçbirini buradan almanızı önermiyorum. Yalnız şu bilgiyi de vereyim, bir takvim ayı içerisinde 5 tane sipariş hakkınız var. 6.siparişte gümrük el koyacaktır, bu da kanunen böyle. Sipariş sayısı önemli, ürün sayısı değil.

Dolayısıyla şöyle bir matematiğe ihtiyacınız var, hiçbir siparişiniz 150 € üzerinde olmayacak şekilde ürün sayısından bağımsız şekilde bir takvim ayı içerisinde toplamda 5 adet sipariş verilebilir.

İlgili madde.

(10) Kararın 126 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) ve (3) numaralı alt bentleri kapsamında, aynı kişi adına bir takvim ayında en fazla beş taşıma senedi muhteviyatı eşyanın, aynı veya farklı cinste olup olmadığına bakılmaksızın, serbest dolaşıma girişine izin verilir. Beş taşıma senedi sayısının aşılması durumunda, aşan miktarın bir sonraki aya devredilerek basitleştirilmiş gümrük beyannamesine konu edilmesine izin verilmez ve Kararın 126 ncı maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında işlem tesis edilir.

karadenizde yağmur ve karda en iyi çadır olarak ucuz ama dayanıklı olarak Evolite excamp3 pro. olduğunu düşünmeye başladım. çok artıları var. İnşaAllah almayı başarabilirim. Naturehike cloud up 2 ise tek başına kalacağım halde biraz ufak kalıyor ve tek girişli olması beni üzüyor. selamlar....

@oik
Hoşgeldiniz öncelikle.
Şimdi şunu söyleyeyim, yedi sekiz ay boyunca kurulu kalacak bir çadırın (marka model ne olursa olsun) ömrü inanılmaz kısa olacaktır. Sürekli güneş ışığına UV ye ve yağışa maruz kalacak çadırınız. Yani ilk ve son kuruşunuz olabilir benden söylemesi.

karadenizde yağmur ve karda en iyi çadır olarak ucuz ama dayanıklı olarak Evolite excamp3 pro. olduğunu düşünmeye başladım. çok artıları var. İnşaAllah almayı başarabilirim. Naturehike cloud up 2 ise tek başına kalacağım halde biraz ufak kalıyor ve tek girişli olması beni üzüyor. selamlar....
Çok uzun 8 ay gibi kalacaksaniz bu cadirlar dayaniksiz olur ya kanvas çadır yada bu afad çadiri gibi çadirlardan almaniz daha mantikli olur arıcı çadırı olarak da geçer .

Geri