Sırt Çantasında Cinsiyet meselesi

oguzhandgnn

Yeni Üye
Bildiğiniz gibi çoğu marka sırt çantasında cinsiyet ayrımı yapıyor ve Decathlonda bunlardan birisi. Trek500 model sırt çantasını almak için incelediğimde çantanin görüntü ve boyutlari itibari ile hiçbir farkı yokken cinsiyet ayrımı konusunda fiyat farkı var.(decathlon türkiyeye özgü bir olay. Decathlon fransa sitesinde iki modelde eşit fiyatlara sahip) renk konusunda da kadın modelinin rengi daha hoş ve doğada kaybolma durumlarinda daha farkedilebilir bir renk. Burda ki fark pazarlama politikası mi yoksa ortada dişe dokunur ciddi farklar var mı bilgili kişilerden yardım bekliyorum. Esen kalın

Ekli dosyalar

• IMG_20210607_114250.jpg
    IMG_20210607_114250.jpg
    308.3 KB · Görüntüleme: 15
Oğuzhan selam.

Erkek ve kadın tipi sırt çantaların arasında bildiğim kadarıyla üç temel fark var. Bunlar:
  • Kadın sırt çantalarının torso mesafesi (bel - boyun arası) daha kısa oluyor.
  • Omuz askılarının yerleşimi daha dar oluyor. Bazı markalar askının kendisini de daraltıyor.
  • Kadın sırt çantaları renk ve tasarım açısından biraz daha cicili bicili oluyor :lol::lol::lol::lol:
İri yarı biriysen bu farklar sorun olacaktır. Omuzların dar, torso mesafen de normal insan sınırları içindeyse ve tabi ki belin çok kalın veya ince değilse, kadın tipi çantaları erkekler de kullanılabilir.

Fiyat farkına gelince, bence kadın modeli çok tutmadı, o yüzden fiyatını düşük tutuyor olabilirler. 90 lira daha uygun fiyatlı diye bunu tercih edecek bir sürü insan var. Rengi absürt bir renk değilmiş.

Git Decathlon'a, kadın modelinin içine 15 kiloluk dambıl(ağırlık) koy. Mağaza içinde 15 dakika turla. Omuzlarında bir ağrı sızı, sıkma oluyor mu kontrol et.

Deuter gibi büyük üreticilerin kadınlara özel model ürettiğini biliyordum ama Decathlon'un böyle bir ayrım yaptığını bilmiyordum. @Alaattinin Kafa Lambası nın dediği gibi gidin bir mağazasına ikisini de iyice bir evirin çevirin. Gözle görünür bir fark var mı bakın. Sonra da deneyip hoşunuza gideni alın derim.

Torso falan hikaye aslında. En büyük fark omuz askılarında. Kullanacak kişinin omzu geniş ve yapılıysa, kadın çantalarının omuz askıları acıtacaktır. Alıp incelemedim fakat dar olmasının yanı sıra, omuz askıları kadın memesi için farklı tasarlanmış da olabilir. @Everhard hocam, yolun Decathlon'a düşerse iki çantayı yanyana çekebilir misin, farklar neymiş görelim.

Torso falan hikaye aslında. En büyük fark omuz askılarında. Kullanacak kişinin omzu geniş ve yapılıysa, kadın çantalarının omuz askıları acıtacaktır. Alıp incelemedim fakat dar olmasının yanı sıra, omuz askıları kadın memesi için farklı tasarlanmış da olabilir. @Everhard hocam, yolun Decathlon'a düşerse iki çantayı yanyana çekebilir misin, farklar neymiş görelim.
Bir kaç gün içinde uğrar, fotoğraflarım. Hep beraber bakarız neymiş farkları.

Olayı açıklığa kavuşturmak adına Decathlon a gittim. Baya bir evirip çevirdikten sonra iki çanta arasındaki farkı aşağıdaki fotoğrafla göstereyim dedim.

pp.jpg

pp2.jpg

Fotoğraflardan göründüğü üzere iki çantanın temel farkı mavi renk olan kadın modelinde omuz askıları arasındaki mesafenin daha dar olması. Bunun haricinde sırt sistemi, askıların kalınlığı, yükseklik ayarı vs aynı. Çalışanlardan biri bel kolonunda da kadın anatomisine uygun farklılık olduğunu söyledi. Ancak bunu gözle göremedim. Bir de iki çantanın yanyana fotoğrafını ekleyeyim.

çanta3..jpg

Sonuç olarak bence omuzları çok geniş olmayan, çok ta yapılı olmayan bir erkek de mavi renk olan kadın versiyonunu kullanabilir. Tabi bu sadece varsayım. Belki de yüklü çanta ile uzun mesafeler kat edildiğinde rahatsızlık verecektir, bilemiyorum. Ama ilgiç bir şekilde birebir aynı olan çantaların mavisi 100 lira kadar daha ucuz. Sanırım pozitif ayrımcılık yapılmış kadın kullanıcılara :)

Olayı açıklığa kavuşturmak adına Decathlon a gittim. Baya bir evirip çevirdikten sonra iki çanta arasındaki farkı aşağıdaki fotoğrafla göstereyim dedim.

Ekli dosyayı görüntüle 561

Ekli dosyayı görüntüle 562

Fotoğraflardan göründüğü üzere iki çantanın temel farkı mavi renk olan kadın modelinde omuz askıları arasındaki mesafenin daha dar olması. Bunun haricinde sırt sistemi, askıların kalınlığı, yükseklik ayarı vs aynı. Çalışanlardan biri bel kolonunda da kadın anatomisine uygun farklılık olduğunu söyledi. Ancak bunu gözle göremedim. Bir de iki çantanın yanyana fotoğrafını ekleyeyim.

Ekli dosyayı görüntüle 563

Sonuç olarak bence omuzları çok geniş olmayan, çok ta yapılı olmayan bir erkek de mavi renk olan kadın versiyonunu kullanabilir. Tabi bu sadece varsayım. Belki de yüklü çanta ile uzun mesafeler kat edildiğinde rahatsızlık verecektir, bilemiyorum. Ama ilgiç bir şekilde birebir aynı olan çantaların mavisi 100 lira kadar daha ucuz. Sanırım pozitif ayrımcılık yapılmış kadın kullanıcılara :)
kesinlikle fark bile yok 110 kg doğa yürüyüşü felan yapmaya çalışılmıyorsa bir problem olmaz zaten unisex gibi üretiliyor bu forumdan ankaradan bi arkadaşdan deuter 50+10 aircontact aldım eşime hem daha hafif sl olmasına rağmen ben hafif yapılı sayılırım 1.8 boy bana çok iyi oldu zaten unisex gibi arada kendi çantamdan sıkılıp eşimin çantasına geçiyorum :)) onun sırt sistemi daha güzel hemde aircontact modelinde liteye göre daha fazla yastıklama var sırt ile bel arasında 20-25 cm bir hava alıcak doğal bir boşluk oluşuyor file havalandırmanın ota çalıya çarpıp yırtılmasından daha iyi birde bir etkisi var yürüdükçe beldeki destek de kalça ile hareket ediyor omuzdaki de aynı şekilde sanki çanta da beraber benimle yürüyormuş gibi aircontact lite ile arasında çok büyük fark var sanki benle yürüyen 2. arkadaşım gibi :) çantanın yüksek kapasiteli olmasının şöyle bir avantajı var yanınızda kabak koyu ölüdeniz faralya patara kaş kalkan kekova bodrum datça karaöz adrasan çıralı kemer gibi yerlerde yanınızda ekstra kamp yemeği taşınabilme potansiyeli var su 10 tl mi olur ya ölsek su vermicekler öyle bir kafa yapısına evrilmiş işletmeler turistik olduğunda bir yer konaklama yiyecek içecek hepsi fahiş fiyatlarla yükseliyor fazla hacimin birde şu avantajı var ultralight saçma abuk supuk şeyler yerine dayanıklı görece kaliteli markaların uzun süre dayanan çadırlarını kullanabiliyorsunuz poncho tarp da var bende 20 lt çanta ile de thru hike yapabiliyorum ama 0 komfor yılda sayılı izin var zaten ben yanımda kamp yiyeceğimi gün batarken içkiyi ekstra yerlerde su taşıyamamayı üşümeyi az kıyafetle gitmeyi mi tercih ediyorum zaten doğa yürüyüşünün amacı doğada huzur bulmak konforu azaltmak Yaşanabilirliği azaltıyor yaşanabilir çadır ekstra kıyafetler yiyecek içecek kapasitesi hijyen mevsime göre uyku tulumu şişme mat vs hepsi konfor için önemli sonuçta thru hike 30 gün 50 gün felan sürüyor likya karya felan bundan sonra ultralight yerine adam gibi light - middle weight gidiyorum tercihimi böyle yaptım :D en mantıklısı da bu yok ağır diye bot giymemek bot çalıdan akrepten yılandan kayalardan bilek burkmasından koruyor %90 başa gelebilecek tehlike bu çünkü türkiye çok dağlık bir ülke özellikle toroslar kuzey anadolu dağları felan .. coğrafya bunu gerektiriyor yapcak bişey yok uzun süre evde kalıp yürüyünce felan tutulmalar oluyor artık bence ultramaraton felan koşmuyorsanız 2 ayda 1 haftada trail running le ilgilenilmiyosa coğrafyaya uygun ekipman seçimi çok önemli yağışı var çamuru var kışı var güneşi var dağı var taşı var :p niye bu kadar uzun yazdım hiç bilmiyorum inanın :D iyi günler everhard bey :p bu arada büyük ihtimal önce aladağlar sonra kaçkarlara gideceğim toplam 15-20 gün bu yaz yürümek istiyorum ikisini wikiloc dan felan güzel rotalar da buldum ama işte lojistik biraz problem ekstra yiyecek felan .

İlk sırt çantamı aldığımda böyle bir ayrımdan haberim dahi yoktu. Her zaman işimi görsün diye de yüksek hacimli bir çanta almıştım. Tabi içini de uygun bütçe ile doldurunca çantanın altında eziliyordum resmen. Sonra hem çantalarda kadınlar için ayrı modeller olduğunu öğrendim hem malzemeler hafifledi hem çanta hacmi küçüldü. Şimdi çok daha rahat çıkıyorum kamplara. Kadın modellerindeki ufak farklar sırtta yük varken inanın fark yaratıyor.

Bildiğiniz gibi çoğu marka sırt çantasında cinsiyet ayrımı yapıyor ve Decathlonda bunlardan birisi. Trek500 model sırt çantasını almak için incelediğimde çantanin görüntü ve boyutlari itibari ile hiçbir farkı yokken cinsiyet ayrımı konusunda fiyat farkı var.(decathlon türkiyeye özgü bir olay. Decathlon fransa sitesinde iki kanken sırt çantası modelde eşit fiyatlara sahip) renk konusunda da kadın modelinin rengi daha hoş ve doğada kaybolma durumlarinda daha farkedilebilir bir renk. Burda ki fark pazarlama politikası mi yoksa ortada dişe dokunur ciddi farklar var mı bilgili kişilerden yardım bekliyorum. Esen kalın
Kanken sırt çantası almıştım unisex çoğu ürünü bu markanın :D

Temel fark; kadınların torso uzunluğu(C7'den kalça kemiğine) erkeklere göre daha kısa,
omuz genişliği yine erkeklere göre daha dar yapılı,
bel kayışı erkeklere göre farklı,
erkeklerin ağırlık merkezi omuzlarda, kadınların ise kalçadadır. Bu sebeple kadınlara uygun yapılan çantalarda ağırlık merkezi daha aşağıda olur. Markadan markaya değişmekle birlikte kadınlar için üretilen modellerde bu farklar oluyor. Deuter çantalarda örnek vermek gerekirse; kadınlar için tasarlanmış SL modeli, ayarlanabilir sırt sistemi 13-20 inch torso uzunluğuna uygun şekilde yapılmış. Bunun üstü torso uzunluğuna sahip kadınlar için standart çanta modellerine geçilmesini öneriyor firma. Erkekler de kullanması gerekiyorsa eğer 2m boy 100 kilo gibi bir ölçüye sahip değilse SL modelini de kullanabilir. Bazı dağ çantası üreticileri çantalarını beden olarak satıyor. Örneğin Gregory XS S M L şeklinde bedenlere ayırmış ölçüleri de şu şekilde:
1641719370118.png

Geri