Poncho tarp - bivak -Bilinmeyen bir barinak kiti

Doğa00

Süper Üye
Merhaba uzun zamandir arastirdigim ve malzememi degistirmek istedigim icin uygulayacagim bir yontemden bahsedecegim .

oncelikle tarp nedir onu açayim tarp muşamba vari bir malzemedir genelde 3x3 ahir hayvancilik su gecirmezlik saglama gibi amaclarla kullanilan bir malzeme , bunun kamp icin uyarlanmis versiyonu olan bushcraft 3x3 dd tarp ile yaklasik 10gece altinda uyudum geceledim . cadirda kalip alan amacli ise 25 gece felan kullandim zaten cadir malzemesi de naylon tarplarin malzemeside naylon eğer kis kampi yapiyorsaniz -1-5 derece civari ise hava sinek bocek felan çok az oluyor e zaten mat kullaniyorsunuz yerle temaz az uyku tulumuda vucut isinizi stabil tutuyor tek problemi ruzgar eger diyelim ki batidan esiyor siz batiyi kapatacak bir bicimde tarp dizilimi yaptiniz gece bu doguya gecti oradan ruzgar yiyorsunuz. ama bunuda ormanlik alandaysaniz veya etrafinizda dogal olarak ruzgardan koruyacak bir yer varsa halledebiliyorsunuz.veya tarptent biçiminde kurulum yaparakda olabilir.

simdi gelelim benim neden ultra hafif olan 900 gr lik cadirimdan panço tarp ve bivaga geçmek istememe ; birincisi hem yağmur ekipmani hemde barinak olarak kullanabilmek icin yani 300 gr lik yagmurluk ve alt yagmurlukla birlikte 500 gr dan kurtulup panço dan yararlanmak , çanta yagmurlugu yerine panço kullanmak , çok basit kurulumu olmasi , cadira gore daha dayanikli olmasi cadira kapi acmak için malzemeyi kesip dikiyor su gecirmezligini saglamaya ugrasiyorlar ve bu dayanikliligini etkiliyor pançoda oyle bisry çok az var panço daha yekpare . bivak - mountain laurel designs bug bivy 1 muadili aliexpressten sineklik ve zemin korumali bug bivagini aldim ikisini birlikte kullandigimda bir çadirdan farki olmayacak. 900 gr cadir 600 gr yagmurluk 120 gr canta yagmurlugundan 150 gr poncho 210 gr bug bivak ina geçtim çantamda yer bile kaplamiyor hatta gundelik kullandigim yagmurlugun yarisi kadar yer kapliyor bu barinak biçimi için 2 adet batona ihtiyaciniz var yada agaca da gerebilirsiniz ama baton en guvenlisi. ilk kampi yakin zamanda yapacagim bilgilendiririm :) iyi gunler.

Geçmişte bivak tarzı bi çadır kullandım. https://www.outdoorhaber.com/malzeme-inceleme/ferrino-bivy-hl-bivak-cadir-inceleme sıcak havada kullanmak mümkün değil, soğuk havada, özellikle havanın geç aydınlanıp erken karardığı mevsimlerde sürekli yatar pozisyonda olmak felaket kötü bir deneyim. akşam 6 gibi içine giriyorsun, ertesi gün 7 gibi çıkıyorsun, 13 saat boyunca tabuttaymiş gibi bir durum söz konusu.

Antalya (Toroslar) için konuşuyorum, Kasım ayında buz gibi havada, oldukça da yüksek sayılan bir yerde engerek yılanı gördüm. Gece boyunca tilki, çakal, domuz gibi hayvanlar gelip gidiyor. Standart çadırların iç tentesi bu bakımdan güven veriyor. Daha huzurlu uyuyabiliyorum.

Aşağıdaki gibi bir şey 420 gram. Onun altındaki 290 gram. Tabi oldukça tuzlular, ancak malzeme bulduktan sonra (20 denye naylon kumaş ve tül) biraz daha ağır olmak koşuluyla kendimiz bile imal edebiliriz.

plexamid-blue-angle-l_67f9da2d-ab99-4859-9010-97eb1b816deb_2048x.jpg

hexamid-solo-tent-l-3_2048x.jpg

Bende Likya Yolu'nda Kapaklı köyüne 2 km kala çadırda uyurken etrafımda kurt ( köylüler ' canavar ' diyorlar ) gezindiğinden beri çadır dışında malzemede uyuyamaz oldum. Gecenin bir yarısı gelip havlayıp havlayıp giden köpekleride unutmadım.

Son düzenleme:
Bende Likya Yolu'nda Kapaklı köyüne 2 km kala çadırda uyurken etrafımda kurt ( köylüler ' canavar ' diyorlar ) gezindiğinden beri çadır dışında malzemede uyuyamaz oldum. Gecenin bir yarısı gelip havlayıp havlayıp giden köpekleride unutmadım.
Geçen yaz sonu Likya Yolu'nda (Kaş-Demre arası) gece 8 gibi çadırı kurdum, bir şeyler yedim, girdim çadıra, telefonda film izlerken gürül gürül bi hırlama sesi aldım. Kesinlikle köpek, domuz veya çakal değildi. Vahşi kediler oluyor (karakulak ve vaşak), onlardan şüphelendim. Hoşt dediğim halde gitmedi kerata. Baya bir süre hırladı. Sesi kesildikten sonra asabım bozuldu. Gece 10'da topladım çadırı insan olan bir yere devam ettim.

Merhaba uzun zamandir arastirdigim ve malzememi degistirmek istedigim icin uygulayacagim bir yontemden bahsedecegim .

oncelikle tarp nedir onu açayim tarp muşamba vari bir malzemedir genelde 3x3 ahir hayvancilik su gecirmezlik saglama gibi amaclarla kullanilan bir malzeme , bunun kamp icin uyarlanmis versiyonu olan bushcraft 3x3 dd tarp ile yaklasik 10gece altinda uyudum geceledim . cadirda kalip alan amacli ise 25 gece felan kullandim zaten cadir malzemesi de naylon tarplarin malzemeside naylon eğer kis kampi yapiyorsaniz -1-5 derece civari ise hava sinek bocek felan çok az oluyor e zaten mat kullaniyorsunuz yerle temaz az uyku tulumuda vucut isinizi stabil tutuyor tek problemi ruzgar eger diyelim ki batidan esiyor siz batiyi kapatacak bir bicimde tarp dizilimi yaptiniz gece bu doguya gecti oradan ruzgar yiyorsunuz. ama bunuda ormanlik alandaysaniz veya etrafinizda dogal olarak ruzgardan koruyacak bir yer varsa halledebiliyorsunuz.veya tarptent biçiminde kurulum yaparakda olabilir.

simdi gelelim benim neden ultra hafif olan 900 gr lik cadirimdan panço tarp ve bivaga geçmek istememe ; birincisi hem yağmur ekipmani hemde barinak olarak kullanabilmek icin yani 300 gr lik yagmurluk ve alt yagmurlukla birlikte 500 gr dan kurtulup panço dan yararlanmak , çanta yagmurlugu yerine panço kullanmak , çok basit kurulumu olmasi , cadira gore daha dayanikli olmasi cadira kapi acmak için malzemeyi kesip dikiyor su gecirmezligini saglamaya ugrasiyorlar ve bu dayanikliligini etkiliyor pançoda oyle bisry çok az var panço daha yekpare . bivak - mountain laurel designs bug bivy 1 muadili aliexpressten sineklik ve zemin korumali bug bivagini aldim ikisini birlikte kullandigimda bir çadirdan farki olmayacak. 900 gr cadir 600 gr yagmurluk 120 gr canta yagmurlugundan 150 gr poncho 210 gr bug bivak ina geçtim çantamda yer bile kaplamiyor hatta gundelik kullandigim yagmurlugun yarisi kadar yer kapliyor bu barinak biçimi için 2 adet batona ihtiyaciniz var yada agaca da gerebilirsiniz ama baton en guvenlisi. ilk kampi yakin zamanda yapacagim bilgilendiririm :) iyi gunler.
Ben geçen yil aliexpressten aricxy isimli bug bivak almistim 230 gr civari onunla 150 200gr naturehike poncho tarp ini denemek için kamp yapmaya gitmistim .

yazın hava geceleri 25 derece gunduz 38 felandi yanimda normal cadir da goturmustum ikisini de kurdum.

birincisi bu sistem yagisli havalarda kullanmaya ideal degil sadece yazin idare eder ve çok dar bir yasam alani sunuyor cok zor kurmasi ve kaldirmasi

bunun yerine yazın sineklikli hamak tercih edilmesi daha mantikli hem yerde uyunulmaz hemde rahat olur hava sicak zaten .

Kurdum iki setup u rahat edemedim bivaktan cadira gectim cadirda geceleyip kamp yapip sabah da toplayip evime gectim .

Bu setup sadece yazin 26 27 derece gece sicakliginda ise yarar diger turlu hem yere hem de hayvanlara karsi savunmasiz oluyor cadir gibi olmuyor evet hafif ama dezavantaji çok sineklikli hamak daha mantikli bir seçim .

illa hafif olmak isterseniz lanshan 1 pro isimli cadir var oda batonlarla kuruluyor 790 gr cadir polü olmadigindan bi nebze hafif .

esasen bu setuplaf amerika da appalachian trail isimli pacific crest trail isimli patikalari 6 9 ay boyu yuruyenler icin mountain laurel designs isimli firmanin orijinal urunlerinin çin taklitleri ama çok da bi fark yok mld solomid 400 500 dolar , lanshan 1 pro 70 80 dolar . Bug bivy 2 125 150 dolar aricxy bivak 20 25 dolar .

En buyuk avantaj dedigim gibi hafiflik ama baska alternatifler de var lanshan 1 gibi .

Bivak in hafif olma sebebi çadir polü yerine baton kullanmak dış tente yerine hem yagmurluk hem çanta yagmurlugu ayriyeten dis tente yerine kullanilabilecek poncho tarp malzemesi .

Rahat olmuyor ama denedim ben siz denemeyin sineklikli hamak üzerine tarp veya poncho tarp içine de uyku tulumu yazin idare eder zaten 15 derece altinda bu tarz setuplar mantikli degil.

Birde likya yolu karia yolu gibi bir thruhike dusunuyorsaniz hamak ile thruhike olmaz arazide cadir kullanilir yagmur yagar hamak ile yasam alani olmaz likya patikasi gibi patikalarda 30 gün o çadirda doğada eviniz gibi yasiyorsunuz hamak ile bu imkansiz ipi kopar delinir problemli bence yani . Ama lanshan1pro çok guzel bir cadir mld solomid isimli cadirin kopyasi tavsiye ederim 750 tl civariydi en son ne oldu bilmiyorum aliexpresste bulabilirsiniz avantaji batonla kuruluyor cadir . Thru hikeler için birebir normal kamplar icin zaten gereksiz :p iyi günler 3. Resim lanshan 1 pro backpacking icin baya iyi ultralight. 5. Resim orijinal mldtarp ve bivak setup u dedigim gibi dezavantajlari baya fazla .

Ekli dosyalar

• 13ff2bd87d217151f8bd52293188a4bb-backpacking-light-ultralight-backpacking.jpg
    13ff2bd87d217151f8bd52293188a4bb-backpacking-light-ultralight-backpacking.jpg
    180.3 KB · Görüntüleme: 4
  • images (1).jpeg
    images (1).jpeg
    54.6 KB · Görüntüleme: 6
  • images (2).jpeg
    images (2).jpeg
    13 KB · Görüntüleme: 8
  • images (3).jpeg
    images (3).jpeg
    44.5 KB · Görüntüleme: 8
  • images (4).jpeg
    images (4).jpeg
    71.9 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Yukarıda konu içerisinde geçen ve resimleri görülen çadırlar 1 veya 2 pol ile kurulan bir çoğunun da Dcf kumaş ya da 8 -20 - 40 naylon modelleri de var dcf kumaş çok hafif fakat pahalı ve bunu seçip çadır üretiminde bulunan firmalar daha çok aile modeli amerikan yerli üretim markalar. Onlar da bu tip kumaş ile çadır üretimini uzak doğu pazarında görerek geliştirdiler. Japonya da çok fazla kumaş ve çadır opsiyonu var keza çinde de. Hafif ve bütçe dostu olduğu için lansman 1 3f ul çadırı şu an Almanya da Rusya'da ve hatta Yunanistan da bile bulmak mümkün çok fazla kopya ve taklit de edilmiş bir model oldu son bir yılda.

Ben biraz keyifçiyim ve uzun süre getirecek kişiyi de bekleyerek bir risk alıp gossamergear.com dan bir çadırı black friday indirimi ile lanshan 1 den bile yakın bir fiyata getirdim . Bivak bana fazla maceracı geldi açık bir şekilde tabiat ananın bağrında yatmak mecbur kalmadıkça katlanmayacağım bir şey hafiflik adına piyasa da ki bir çok modelin sadece iç gövdesi ve üzerine gerilmiş daha geniş hafif materyal branda ile hem yükü hafifletir hem de bir çok dış unsuru göre daha fayda sağlar görüşündeyim

Bir kaç yıla umarım Türkiye de ve bir çok markada bu modellerden daha çok görürüz. Ama dcf bu kadar pahali iken şu an naylon siliniyor veya benzeri 20 d 10 d naylon çadırlar devam bir süre daha , hepimizin bildiği üzere kampta olsun yolda olsun herkesin kendisine özgü bir beğenisi ve algısı var kullandığımız malzemelere karşı.

Yukarıda konu içerisinde geçen ve resimleri görülen çadırlar 1 veya 2 pol ile kurulan bir çoğunun da Dcf kumaş ya da 8 -20 - 40 naylon modelleri de var dcf kumaş çok hafif fakat pahalı ve bunu seçip çadır üretiminde bulunan firmalar daha çok aile modeli amerikan yerli üretim markalar. Onlar da bu tip kumaş ile çadır üretimini uzak doğu pazarında görerek geliştirdiler. Japonya da çok fazla kumaş ve çadır opsiyonu var keza çinde de. Hafif ve bütçe dostu olduğu için lansman 1 3f ul çadırı şu an Almanya da Rusya'da ve hatta Yunanistan da bile bulmak mümkün çok fazla kopya ve taklit de edilmiş bir model oldu son bir yılda.

Ben biraz keyifçiyim ve uzun süre getirecek kişiyi de bekleyerek bir risk alıp gossamergear.com dan bir çadırı black friday indirimi ile lanshan 1 den bile yakın bir fiyata getirdim . Bivak bana fazla maceracı geldi açık bir şekilde tabiat ananın bağrında yatmak mecbur kalmadıkça katlanmayacağım bir şey hafiflik adına piyasa da ki bir çok modelin sadece iç gövdesi ve üzerine gerilmiş daha geniş hafif materyal branda ile hem yükü hafifletir hem de bir çok dış unsuru göre daha fayda sağlar görüşündeyim

Bir kaç yıla umarım Türkiye de ve bir çok markada bu modellerden daha çok görürüz. Ama dcf bu kadar pahali iken şu an naylon siliniyor veya benzeri 20 d 10 d naylon çadırlar devam bir süre daha , hepimizin bildiği üzere kampta olsun yolda olsun herkesin kendisine özgü bir beğenisi ve algısı var kullandığımız malzemelere karşı.
Gossamer gear harika bir marka tam thruhiking için biçilmiş bu isleri yapan bir marka zaten .

blackfriday da genelde bu tarz guzel fiyatlar hakaten bulunabiliyor gossamergear in founder i glen van peski galiba ultralight thruhike nin babalarindandir zaten :) malzeme listesi inanilmaz uzun yillar bu islerle ugrasinca 2.5 3 4 kg ya indiriyor baseweight ini .

Setup u (Dcf tarp , polycro ,(barinak) gossamergear omuzdan kalçaya 3mm köpük mat , 950 basım özel arkasi kapalı quilt , gossamer murmur 30 lt çanta , windshell , montbell amorak 950 basim , felan inanilmaz bi malzeme listesi var toplam agirligi 2 3 4 kg civarlarinda çadirsiz uyumayi tercih ediyor genelde :)) ve sadece dcf tarp kullaniyor çadir yerine bu tarz malzeme listesi biraz abarti glen için bile

Ama ben bivak kampindan sonra hayatta ama hayatta boyle bir malzeme listesi ile gitmem gerçekten izdirap veriyor yasam alani tabut gibi örumcegi akrebi çiyanı var tehlikeli baya .

Çünkü dusununce yasaniliyor thruhike de uzun bir sure patikada doğada. doğa da biraz da konfor olmali kapali çadir sisme mat sicak tutacak kiyafetler iyi bir tulum yemek seti yedek kiyafetler gibi . Ornegin ilk yardim kitinden agirlik tasarrufu dusunulemez bile .

Onun yerine dediginiz gibi silnylon 20d malzemeler hem dcf den ucuz ve daha fazla dayaniyor hemde dcf yerine guzel bir ikame dcf çadir alsam 600 700 dolara taşa dikene gelmez gerek yok oyle extremelere :)

Hersey a dan z ye ultralight olsun denirse rahat 4500 5000 dolarlari bulur fiyat 950 basim montbell amorak 150 gr felan 220 350 dolar civari ben daha çok keyif agirlikli yaklasiyorum konuya ornegin bu aralar hem bahco laplender kucuk tesrereyi hemde yekpare bushcraft bicaklardan goturuyorum yanimda hep kamp atesine baya yardimci oluyor :p

Gossamergear the one guzel bir cadir onu da cok begeniyorum ama vergi gumruk kargo felan biraz bas agritiyor eskiden vergisi yoktu aliexpressin sonra cılkı çıktı resmen .

Şu tarz bir setup bence güzel ;
Lanshan 1 pro cadir 790 gr veya klasik
Decathlon trek700 sisme mat 500 gr veya thermarest neoair xlite 350 gr
Quilt 700 800 gr aliexpressten
Çanta 50 lt
.
Mont yagmurluk yedek kiyafetler yedek corap vs
Tencere kartus ocak cakmak bicak
Powerbank adaptör sarj aletleri elektronik
ilk yardim, repair kit , baton sapka gozluk vs
Vs vs

Toplam 8 kg civari oluyor bu tarz bir setup bazi malzemeleri temin etmesi baya zor quilt cadir gibi ama değer mi fayda performans oranini kisinin kendi belirleyip karar vermesi gerekiyor ne kadar bu tarz faaliyetler yapiliyor yilda 70 80 gece kamp atiyorsa tabi mantikli ama 7 10 gun icin migros cadiri da olur yani .

Ultraligt olan malzemeler hem kolay yipraniyor yillarca gidecek malzemeler degil bir zpacks cadir ve msr hubba cadir arasinda daglar kadar fark var şahsen msr seçerim yillarca daha faydali olur hemde yari fiyatina . agirliga çokta takmamak lazim sonu gelmiyor cunku kafa yediriyor bi sure sonra bu tarz thru hike malzeme seçimlerinde .

Hafif bir thruhike bir şeyle yarisilmiyorsa aslinda pek de zaruri birsey degil ağirlik fazla olunca yaşam için gerekli malzemelerde oluyor çantamizda sicak bir uyku çekip güzel kamp atip yemeği kaloriyi tam alip patikada devam etmek var tarp altinda bivakla uyuyup akrep orumcek çiyanla gözü acik bir gece gecirmek de var.

Çok dusundum uzerine en mantikli seçenek fayda konfor oranini kisinin tercihlerine göre belirlemesi en güzeli . tabi 4500 5000 dolar malzemeye verilecegine otelde konaklayarak da ilerlenebilir esnekliği bozmasi ve doğada kamp atmaktan feragat edilmesi karsiliginda elbette .

Birde ben likya yolunu bitirdigimde bir kez bile kamp atesi yakmamistim patikada hoyratça agac diplerinde yakilan kamp ateslerini gorunce keske testere ve bicak da goturseydim kamp atesi yakardim geceleri diyorum ( herhangi bir agac ve agac kokunden min 3 mt uzakta bitki ortusune zarar vermeyecek sekilde ve söndurdukten sonra uzeri toprakla karistirilip doğaya karismasi sartiyla elbette ) bu yil ormanlarimiz yandi zaten bir avuç orman var onlari da kaybediyoruz

Son düzenleme:
sevgili hocalarım peki güncel tercih olarak lanshan 1 pro mu yoksa cloudup 1 mi daha çok memnun eder.ikisinin fiyatları da 2 bin liralarda. Hâlâ f/p ürünü diyebilir miyiz bunlar için. Ağır kış şartları haricinde en kötü 0 derecelere kadar kullanımda. Son zamanlarda çünkü güncel çadır yorumları pek yok forumda ya da benim gözümden kaçmış olabilir. Şimdiden teşekkürler.

sevgili hocalarım peki güncel tercih olarak lanshan 1 pro mu yoksa cloudup 1 mi daha çok memnun eder.ikisinin fiyatları da 2 bin liralarda. Hâlâ f/p ürünü diyebilir miyiz bunlar için. Ağır kış şartları haricinde en kötü 0 derecelere kadar kullanımda. Son zamanlarda çünkü güncel çadır yorumları pek yok forumda ya da benim gözümden kaçmış olabilir. Şimdiden teşekkürler.
Eğer Türkiye şartlarında kullanacaksanız yukarıdaki yorumları okuyun lütfen, şahsi fikrim bu ürünlerin Türkiye'de işe yaramayacağıdır. Hafif 2 kişilik bir çadır işinizi görür. Tek kişilik de olur ancak çok bunalırsınız.
Benim bildiğim bivak mecbur kalınınca kullanılan, hayat kurtaran bir koruma. Ben zirveye çıkacağım zaman özellikle teksem veya içimde bir endişe varsa yanıma süpermarketten aldığım 2 tane en büyük boy kalın çöp torbalarından alıyorum, uyku tulumu (kaz tüyü, hafif) ve şişme mat ile birlikte zirve çantamın içine yerleştiriyorum. Ne olur ne olmaz, gece ana kampa dönemezsem tuluma girer çöp torbalarından bivak yaparım diye hesaplıyorum. Bir gece yattım böyle denemek için de mecbur kalınmazsa bivaklanmaz bence.

sevgili hocalarım peki güncel tercih olarak lanshan 1 pro mu yoksa cloudup 1 mi daha çok memnun eder.ikisinin fiyatları da 2 bin liralarda. Hâlâ f/p ürünü diyebilir miyiz bunlar için. Ağır kış şartları haricinde en kötü 0 derecelere kadar kullanımda. Son zamanlarda çünkü güncel çadır yorumları pek yok forumda ya da benim gözümden kaçmış olabilir. Şimdiden teşekkürler
Likya karya yolu gibi uzun mesafe yuruyeceksen lanshan 1 veya cup 1 uygundur birinde pol olarak batonu kullaniyorsun digerinde kendi cadir polunu 790 gr biri diğeri 1200 civarlari kişisel seçimine kalmiş bana kalirsa en kötü decatlon cadiri bile is gorur bu tarz uzun mesafe yuruyusu yilda 20 gun uzeri yapiyorsan bi nebze değer ama içerisinde yaşam kabiliyeti az bunu belirteyim arada kampa gidiyorsan 2 10 gün arasi uzun mesafe doga yuruyusu yapiyorsan migros tan bile alabilirsin cadir farketmez hiç bulaşmana değmez kendi tercihin elbette ben motosiklette de arabada da sirtcantasinda da kullaniyorum çadirin ufak olmasi guzel farkli amaç ve etkinliklere farkli cadir olmasi daha uygun senin secimin elbette iyi yuruyusler .

Likya karya yolu gibi uzun mesafe yuruyeceksen lanshan 1 veya cup 1 uygundur birinde pol olarak batonu kullaniyorsun digerinde kendi cadir polunu 790 gr biri diğeri 1200 civarlari kişisel seçimine kalmiş bana kalirsa en kötü decatlon cadiri bile is gorur bu tarz uzun mesafe yuruyusu yilda 20 gun uzeri yapiyorsan bi nebze değer ama içerisinde yaşam kabiliyeti az bunu belirteyim arada kampa gidiyorsan 2 10 gün arasi uzun mesafe doga yuruyusu yapiyorsan migros tan bile alabilirsin cadir farketmez hiç bulaşmana değmez kendi tercihin elbette ben motosiklette de arabada da sirtcantasinda da kullaniyorum çadirin ufak olmasi guzel farkli amaç ve etkinliklere farkli cadir olmasi daha uygun senin secimin elbette iyi yuruyusler .
Aslında niyetim Likya yolunu yürümek. Ama buna başlamadan önce kısa kamplar yapmak istiyorum. Ama mesela bu aralar olan soğuklarda da(0-5 derece arası) kullanabileyim istiyorum çadırımı.İzmir’de yaşıyorum Ege Akdeniz iklimine göre yazıyorum. Forumda okuduğum ve Anladığım kadarıyla soğuk havalarda asıl olay mat ve uyku tulumunda bitiyor. Kendimce şöyle bişey düşündüm naturehike cloud up1 veya 2 (muhtemelen 2 olur) yine naturehike şişme mat veya forclaz şişme mat ve yine decathlondan ilkbahar yaz için bir uyku tulumu çanta olarakta yine forumdan gördüğüm Çağatay belgen hocamızın önerdiği deuter act lite çanta. Biraz uzun ve karışık yazmış olabilirim ama ilk deneyimim olacak kendi adıma bu şekilde bir kombinasyon yapmaya çalışacağım nasıl olur ne düşünürsünüz?

Geri