Template errors

• Template public:PAGE_CONTAINER: [E_DEPRECATED] Creation of dynamic property XenGenTr\XGTForumistatistik\XF\Template\Templater::$XT_footer is deprecated (src/addons/XenGenTr/XGTForumistatistik/TL.php:50)

Malzeme Seçimleri

Cemil

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,
Arkadaşlarla bir maceraya atılalım dedik ve meşhur Likya yoluda Temmuzun kavurucu sıcağında yürümeye karar verdik. Biletler alındığı için ne yazık tarihi değiştiremeyeceğiz :D

Şimdi ilk defa bu kadar uzun bir yol deneyimi olacağı için malzemelerimizi alırken rastgele değil sizlerinde fikriyle almak istiyorum. Şimdiye kadar aldığım önemli tek parça Decathlon'dan aldığımız çadır. Onun dışında ufak tefekler alındı sadece.

- Özellikle bütün eşyalarımızı koyacağımız çanta çok önemli. Decathlon'da 159,99 TL'ye "https://www.decathlon.com.tr/forclaz-sirt-cantasi-50-litre-id_8300838.html" bu çanta ile "https://www.decathlon.com.tr/forclaz-sirt-cantasi-60-litre-id_8300842.html" çantayı belirledik. Ama forumlardan biraz araştırdığımda çantanın çok önemli olduğuna ucuz çantalardan kaçınmamıza değiniyorlar ki örnek verdikleri çantalara baktım 300TL'nin üzerindeler. Nasıl bir çanta almalıyım Decathlondaki bu çanta uzun yürüş için idealmidir?

- Ayakkabı seçimi asıl önemli noktalardan biri. Uygun fiyata bir ayakkabı bakıyoruz yine Decathlonda "https://www.decathlon.com.tr/arpenaz-50-mid-bot-id_8337844.html" bu ayakkabıyı seçtik ama internette biraz araştırdım hem kalitesi hem de uygun fiyatıyla HEAD marka outdoor ayakkbıları öneriyorlar. Fiyatları da 180TL'den başlıyor. Likya yolunu bilmediğimiz için suya dayanıklı bir ayakkabımı almalıyız, hem nefes alabilen hem zeminde sıkıntı yaratmayacak bir ayakkabı tercihimiz ne olmalı bilemiyorum açıkçası.

- Ve gelelim takıldım bir konu da uyku tulumu. Temmuzun kavurucu sıcağında Likya'ya gideceğiz ve ona uygun bir tulum seçmemiz lazım. Tabiki uygun fiyatlı. Sıcaklardan bunalan biri olarak içinde rahatça terlemeden uyuyacağım hangi uyku tulumunu seçmeliyim tabi yine uygun fiyata?

- Sandalet, Tozluk gibi malzemelere bir arkadaş gerek yok dedi ama forumlarda ısrarla öneriyorlar sizce almalımıyım?

- Çok su tüketeceğimiz için en az 1-1,5lt lik mataralardan almak istiyorum internette çoğu matara tabi uygun ifyata plastik oluyor. Ama plastik sıcakla birleşince koku yapacaktır. Önerdiğiniz bir matara var mı?

- Son olarakta arkadaşlar temmuz sıcağında kamp kurma niyetimizde olduğundan yanımızda içlik, yağmurluk, sweetshirt, çorap, iç çamaşırı vs. vs. neler alalım kaçar adet alsak yeterli olur?

Yardımcı olursanız sevinirim ilk deneyim olacağından bize çok yardımınız dokunacaktır. Herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Saygı ve selamlarımla...

Selamlar,

Çanta eğer satın almadıysan ikinci el 45 litreye kadar bir model tercih etmeni tavsiye ederim. https://www.facebook.com/groups/ikincieldagcilikmalzeme/ buradan pek çok malzemeyi 1/3 düşük fiyata bulabilirsin. mesela deuter guide 45 gibi bir çanta almanı tavsiye ederim. Pahalıdır fakat yürürken yormaz. Decathlonun çantayla omuz askıları kalitesiz olduğu için uzun mesafelerde tarifsiz acılar çekebilirsin. Yürüyüşten bile soğuyabilirsin. Çantayı düşük kapasite tavsiye etmemin nedeni; kapasite düşük olduğunda insan malzeme konusunda daha seçici davranıyor ve böylece daha hafif seyahat ediyorsun.

Ayakkabı olayına gelince http://www.outdoorhaber.com/botlarinizi-rafa-kaldirin-yaklasim-ayakkabisi-sandaletle-tanisin/ burada biraz bahsettiğim the north face yaklaşım ayakkabısını tavsiye ederim. Sentetik çorapla giysersen ayakların yara olmaz. Fakat yarım numara, kalın çorapla giyeceksen 1 numara büyük almayı unutma.

Likya yolunun ilk etabını Fethiye kalkan yürüyeceksen tulum alma. Bir tane polar ceket alırsın üşürsen giyer öyle yatarsın.

Sandalet konusunu verdiğim linkte inceledim. Kalın çorapla giyersen sadece sandalet (keen deri) götür.

Matara alma. Çantanda en az 4 tane 1,5 litre su taşı. Susadıkça plastik şişeyi dik kafana. Gereksiz aksesuarlarla ağırlık yapma.

iki tişört bir şort bir don üç çorap bana göre yeterli. Daha da bir şey almayın. Bir çeşmede yıkar yarım saatte kurutur tekrar giyersiniz.

Yani özet olarak mümkün olduğunca hafif olmakta yarar var. İki kişi yürüyecekseniz çadırın malzemeleri ikiye bölün yarısını sen diğer yarıyı partnerin taşısın. Hafif olun, çantanız su ve çantanın kendi ağırlığı dahil 7-8 kiloyu geçmesin. Sizrisinek kovucu spreylerden alın gavurağılı, kalkan taraflarında aman tanrım insanın yüzüne yapışıyorlar.

Yiyecek olayını da abartmayın. 5 gün üst üste makarna yerseniz ölmezsiniz. Makarna, hazır çorba gibi kuru/hafif gıdalar tercih edin. Bu konuyu da şu yazıda işledim http://www.outdoorhaber.com/kamp-alisverisinde-olcuyu-kacirmak/

Kolay gelsin. Ekip nasıl kaç kişi? Temmuzun kaçında yola çıkış?

Merhaba iyi akşamlar,
Önerilerini dikkate alacağım. Çantayı ne olur ne olmaz diye 50-60 lt arası tercih edelim diyoruz. Biz 3 kişi gideceğiz. Temmuz ortasında başlayıp yakşalık 10-12 gün sürecek olan yürüyüşümüzde kaç km gidebilirsek artık. Ağırlık konusunda doğru diyorsun zaten onu şunu al derken dünyanın masrafı da çıkıyor. Bir arkadaş ayakkabıyı decathlondan almış 60TL ye sıkıntı yaşamadım diyor ama tabi bu kadar uzun yürüyüş yapmadı. Bu aralar güneyde yangınlar da var inşallah bizim güzergahta bir sıkıntı yaşamayız. Tabi bir daha yangın olsun da istemiyoruz. Rant değilse kesin doğaya atılan şişe ve gereksiz yanıcı maddelerden kaynaklıda olabilir.

Bilgiler için tekrar teşekkür ediyorum. Ekstra malzeme götürmemeye özen göstereceğiz.

Öncelikle şunu söyleyeceğim; Decatlon, amatörlerin yeni başlayanların uğrak yeridir..!

Bahsettiğiniz çanta ile pazardan domates almaya bıle gidilmez. Likya yolundan bahsediyorsunuz.!!

sadece bir alanda uretim yapan markalara yonelin. Her marka kendı ısını ıyı yapar..

çanta; deuter, tokonya

ayakakbı; scarpa

tekstil; the north face, marmot, colombia

mat; thermarest

çadır; Ferrino, marmot, the north face ( türkiye şartlarında husky çok tutuluyor, cunku basarılı ve ucuz )

Ocak; pirimus, jetboil,

termos; stanley...

Tozluk, bıcak, fener gibi eşyalar, trekıncinin en buyuk demırbasıdır. çantadan eksık olmasın.. :)

Faaliyette herkesın ıhtıyacı farklıdır. Bu yuzden tavsıyeden daha çok, kendı tecrubenız ile hareket edin. Ben marka konusunda yardımcı oldum. Ucuz ve sağlıksız mal alacak kadar zzengin değilseniz, bu tavsiye ettiğim markaları alın. Paranız çöpe gitmesin..!

Bu konu hakkında güzel bir çalışma hazırlamıştım. " Kamp Malzemeleri" yazımı okuyarak inceleyebilirsiniz.
kardeşim bilgin olsun, bu linkleri google tarayamıyor. foruma kullanıcı girişi yapılmadan linkler görünmüyor. yani buraya link koymanın bir kıymeti yok. kullanıcı sileceğime, uğraşacağıma böyle bir önlem aldım. link koymak için foruma kaydoluyor millet.

Geri