Kullandığım Malzemeler ve Yürüyüşler İle İlgili Deneyimlerim

panzer52

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,3 seneye yakın bir zamandır her türlü etkinliğe ara verdiğim için forumu takip edemedim.Bir ara bu başlık altında çok uzunca bir yazı yazdım ama sistem kabul etmedi ve yazım güme gitti.Şimdi kısa başlıklar halinde eklemeler yaparak kullandığım trekking malzemelerini ve yürüyüş notlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.Kampçılık yapmıyorum sadece günübirlik yürüyüşler ve bahçemde aldığım malzemeleri kullanarak değerlendiriyorum.Öncelikle doğa yürüyüşlerinde en önce dikkat ettiğim şey ısı kontrolu.Hafif giysilerle başlayıp terlemenin önüne geçmek gerekiyor.

Grup halindeki yürüyüşlerde kısa molalarda ise (o kısa mola hiç kısa olmuyor gerçekten)süresine takılmaksızın hemen üstünüze bir kat giyinin ve yürümeye başladıktan 2 dakika sonra hemen kıyafetlerinizi inceltmeniz çok önemli.Pamuklu iç çamaşırlar yerine sentetik veya yün iç çamaşırlardan başlayarak en dışa doğru nefes alabilir ve teri dışarı atan malzemeler seçilmeli.üç tane içliğim var(light,medium,heavyweight) şeklinde mevsime göre kullanıyorum ve üzerine ince bir polar ortakatman takıp öyle yürüyorum kar yürüyüşlerim dahil.En fazla kar yürüyüşü yapıyorum.Polar içlik,polar pantol ve ince bir polar orta katmanla saatlerce üşümeden yürüyorum.Çantamda 650 fil ince ceket ve yün gömlek de mevcut fırtınaya yakalandığımda bunları üzerine giyip bir de baharlık ince parka giydiğimi hatırlarım.Beş kat yani.bir de ayakkabınızın boğazlı olması bileği kavraması,hava alması ve yün çorap tercihen merinos katkılı iyi bir seçim olacaktır.Malzemeler ile devam edeyim.

İçlik:Yukarıda da yazdığım gibi 3 tabe ince,orta ve polar içliklerim var.Hepsi Cabelas marka gayet memnunum yıllarca kullandım ilk günkü gibiler.

Çorap:Çoraplarımda bazıları Cabelas'ın kendi çorapları bazıları da sitesinde sattığı Browning merino katkılı çoraplar.15 yıl olduğu sadece yürüyüşlerde değil her kış ayağımdadır.Ama çok az deforma oldular tam bir F/P ürünü.Cabelas'ın da saattığı ama Amazondan aldığım Woolrich gömlekler,yün çoraplar ise tam bir felaket.

Ayakkabı:Genelde keen salzman botu kullanıyorum.Yağmur suyunu değil ama su geçişlerinde 3 saniyeden fazla kalırsanız su alıyor su geçirmez denmesine karşı ayağı da soğuk tutuyor bunu yün çorapla takviye etmeme rağmen.Nefes alabilirliğine bağlıyorum ama 8 derecenin altına tavsiye etmem.Hafif olması çok güzel.Genel olarak memnunum.
Kar yürüyüşlerinde ise Asolo Tribe GV GTX sadece önünde çakrak bandı bulunan modelini yıllardır kullanıyorum.En sevdiğim ekipmanım diyebilirim.Ne terleme,ne gram soğuk ne deforme olma durumu oldu. Satlerce (7 saate yakın)1 ve 1.5 m karda önden yol açmışlığım var.Bence mükemmel bir ürün.Henüz kutusunda çıkarmadığım Han wag botum var.Ayakta çok rahat ama kutusunda kullanmadım bir ürünün yerine göndermişlerdi.

Parka olarak Hillman ın çulluk avcıları için nasa kumaşı dediği takılmayan kumaştan bir parkasını kullanıyorum bahar için ideal kışın ço soğuk tutar ama altını kalın giydiğim için ve hafif olduğu için kar yürüyüşlerinde de tercihim.Ama kar yağarsa felaket kar yapışıyor ve sürekli temizlemek durumunda kalıyorum bence Gtx malzemeden veya karın suyunu akıtan bir nalzemeden ince de olsa parkanızı tercih edin.Cabelas'ın scent lok özellikli 7 in 1 parkasına be biblesine de sahibim ama bek avcıları için ideal.Ya da Kanada soğukları için.Altına bir şey giymesenizde sizi sıcak tutuyor yakıyor o kadar kaliteli ama ülkemize uygun değil.Çok Üşüyenler veya sadece kamp alanında bekleyenler için mükemmel seçim.Ama genede 4 in 1 alın bence.
Outback trading marka yelekleri ve pceketleri de kısa doğa yürüyüşlerimde kullanıyorum.oilskin dedikleri waxlı ceketler ve yelekler giysilerde en beğendiğim ürünler hava alıyor sıcak tutuyor ve 18 yıldır giyiyorum deforme yok olursa da üzülmeyin daha retro havasına bürünür.

Waxlı ürünlerden Fjall raven marka pantalonum var.Çok rahat ama malzemenin ekstra bir numarası yok fiyatına göre.Bir de Türkiye getiren satan satıcılarla ben anlaşamıyorum.Wax ını soruyorsun bozuluyorlar.O kadar malzeme alıyorsun üstelik satıcıdan wax a gelince sahip çıkmıyorlar.Bence biraz statü sembolü gibi yoksa bir numarasını göremedim.Kanada oduncu gömleklerinde Cabelas'ın yüzde yüz ürünleri ve pendleton yünü incecik dokuyan gömlekleride çok beğenerek kullandım.Çok sıcak tutar nefes alır fakat virgin wool teninize temas etmesin.
En sevmediğim marka ise nispeten pahalı ama en dandik malzeme olan kendi deneyimime göre Pinewood sadece bir yeleğine sahibim.Resimde güzel görünüyordu ve 150 usd ye yerli satıcıdan aldım.Ama hem ucuz hisiyatı var hem de elli yerden dikişleri yırtıldı. Gene devam edeceğim.

Son düzenleme:
Öncelikle çok yazım ve imla hatası yapmışım kusura bakmayın.Çizmelerle devam edeyim.La crosse marka 5 mm neoprone çizme kullandım.Bence 3,5 mm olsa daha iyi olur .Ayağı çok sıcak tutar ve asla su geçirmez kar suyunda ırmakta balık avlamak isteyenler için ideal aynı zamanda kalın vibram tabanlı bir ürün.Ama doğa yürüyüşlerinde dikenli tele denk gelirseniz ve delerseniz çöpe gider güzelim çizmeniz.Kendi bahçemde çok geç keşfettiğim decathlon marka çizmeleri ve firmanınn diğer ürünlerine yöneldim.
Polar orta katman olarak TNF marka ince bir polarımvar fermuarsız idare ediyorum.Ama çok üşüyorsanız Dakota Grizzly marka çift katman polarları şiddetle tavsiye ederim.
Çanta olarak Nort Face çanta kullanıyorum ufak okul çantası boyutunda hacmini bilemiyorum.Çantası,polar ve ceketlerinden daha kullanışlı bence.Hayatımda bir kez kamp yaptım ve onun için de Deuter Aircontact pro 70+15 lacivert çanta aldım.Zaten kamp alanına da Minibüsle gittiğimiz için çok gereksiz oldu.Parasını hak eden çok kullanışlı,kalite akan bir çanta. Almak isteyen olursa da satabilirim.Çünkü kamp olayını bitirdim.Sanıyorum belli bir mesaja ulaşınca ilan verebilirim.Ya da direk yazabilirsiniz çünkü çok fazla ürün stokladım.Çoğu da sıfır. Neyse yine aynı kamp için Tatonka Narvik 3 çadır aldım.Fena değil fakat tek başınıza kuramazsınız.Daha ufak ve hafif bir modele yönelin bence.Bir gece geçirdiğim çadırımı daha sonra evimin bahçesine kurdum ve kedim çadırın dışına br karışlık yırtık attı.Nerede yaptırabilirim acaba yardımcı olan arkadaşımız olur mu?
Tulum olarak cabelasın en fazla 0 derece olan tulumunu kullanıyorum.Meşhur kamp maceramda Decatlonun qeshua sanırım marka şişme matını aldım decathlon gerçekten f/p ürünü mallar üretiyor memnun kaldım.Işıkları fenerlerini hala kullanıyorum.Saat olarak Casio protrek titanyum kullanıyorum.Genel olarak memnunum.
Testere olarak silky gomboy 210-10 testereyi bahçemde kullanıyordum.Diğerlerinden hızlı kesmesine karşın çat diye incecik bir dalda ortadan kırıldı.Yedeği de çok pahalı zaten öyle elimde kalakaldı.Bu zamana kadar aldığım en dandik,en kötü kalite hissiyatına ve reklamlarına karşılık en beğenmediğim ürün bu testeredir.Nalburdan uyduruk bir testere alın daha iyi ben de öyle yaptım ve yıllardır da çeşitli markaları kullanırım tek kırılan silky oldu.

Bıçak konusu biraz daha bilgili ve deneyimli olduğum bir konudur.Koleksiyonerim.Sadece beğendiklerimi ve beğenmediklerimi yazayım.Yürüyüşlerinizde orta boy bir victorinox çakı işinizi görür.Kullanacağınız fonksiyonlara göre seçin çok fonksiyonluları tavsiye etmem.Benim çakılarımda bir testere ve bir küçük makas muhakkak oluyor.Gerisine de ihtiyaç yok bence ama küçük değil büyük boylu large serisinden modelleri olsun.Wenger çakılar en pişman olduğum modeller asla bileylenmiyor ağzı gidiyor ama gene de kesmiyor.Leatherman charge tti titanyum bıçağın ise pensesi dışında bir ihtiyacıcınızı karşılayacağını düşünmüyorum.Tornavida başlıkları vs çok gereksiz ben ev işlerinde kullanıyorum.Bıçak küçük olduğu için de her yere giremiyor onun yerine güzel bir tamir seti alın daha iyi.Bushcraft meraklısı iseniz karbon çelik bıçakları tercih edin daha kolay bileniyor. Her şeyden önce bıçağı elinize alın ve elinize oturuyor mu bakın.Mesela Ontari Afgan Bush serisi 1055 carbon çelik bıçak bir efsanedir ama benim elime oturmuyor ve kullanamıyorum.Dal kesiyorum sadece.ikinci olarak bıçağın boyutları önemli ve çeliği.o2 (k720) bıçaklar çok ideal karbon çekiklerdir et kalınlığı en az 3 mm olmalı 4.5 i geçmemeli bence.Bıçağınız kesinlikle 11 cm den büyük olmalı 18 cm'yi de geçmemeli.Nessmuk trio denilen bir küçük bıcak bir büyük bıçak ve bir balta üçlemesi en ideali bence bushcrafta.Ağzı hollow grind yerine convex dedikleri şekil olmalı ama daha çok scandi ağızlar satılıyor.Ben de memnunum fakat bilemesi nispeten daha zor. Bu sektörde çok reklam ve para dönüyor ve Amerikalıların testlerinde hep Amerikan bıçakları Almanların testlerinde de hep Almanlar galip geliyor.Şu sıralar da İskandinav rüzgarı çok esiyor.Gerber ve letherman gibi markaları çok beğenemedim.Ontario marka bıçakları seviyorum.Amerikan fiyatlarına göre puma bıçaklarını tavsiye ederim ama avcılara yönelik paslanmaz çelik ve hollow ağzı var ama çok kalite bıçaklardır.Fin ürünlerine hep ilgim oldu ama en büyük hayal kırıklığına da onların bıçaklarında yaşadım.Marttini puukolar çok şirin ama ufak tefek işler için kullanın asla milim zorlamayın.Aynı markanın ilk bushcraft bıçağı Raven modeli ise ilk batoning denememde ortadan kırıldı.Firmaya yazdım iki seneyi geçirdiğim için sahip çıkmadılar halbuki ilk kullanımımdı çünkü çok bıçağım var sıra ancak gelebildi.Yaklaşık aynı fiyata iki marka var.Helle ve caström.Helle Norveç,Caström İsveç malı.Önce helle tamagami ca modelini aldım.Sapı gayet güzel semi full tang bir bıçak choping için güzel çünkü her ele çok güzel oturuyor ama batoning ve kesme işlemleri için uygun değil.İskandinav bıçaklarının özelliği genelde kalın sap ince bıçak olur ki bence de muhteşem bir dizayn doğa için ama, belli kalınlığı da geçerse işkence olur manevra yapamazsınız.Yani arkadaşlar bir bushcraft bıçağı kesinlikle orta ve ortadan az ufak sapa sahip olmalı manevra yapmanız bileğinizle döndermeniz için. O yüzden Caström lars falt modeli harikadır.Aynı fiyatlara olmasına karşın lars falt daha kalın daha dengeli ve daha kaliteli çelik ve deri kullanır.Her şeyi Helle'yi sollar yani.Helle yanında çok uydurukmuş gibi kalır bu bıçağın.Çok da kullanırım casströmü çok memnunum.Baltalardan fiskars ın küçük orta ve yarma modellerine sahibim hiçbirinden de memnun değili apzı scandi balta güzel kesme yapamaz bence.Hultafor baltalar daha iyi kesiyor.Bence bizim demircilerin elinden çıkan blatalar da harika.

Demem o ki arkadaşlar 20 yıldır bolca ürün alan,kimini deneyen,stok yapan daha aldıkları ürünlerin onda birini buraya yazamamış bir arkadaşınız olarak şunu çok geç farkkettim.Bence çok para harcamayın ekipmana da çok takılmayın.Hangi dolgulu ceket kaç fil dolgu bunlarla kafayı bozmuştum bir ara.Bence yerli ürünlere yönelin.Mesela Nalburdan aldığım ucuz testere gomboydan daha iyi çıktı.Tosya çakısı bence wenger çakının çok üstünde.Yerli üreticiler çok kaliteli bıçaklar yapıyor çeliğini ve ölçülerini siz seçerseniz.Dağlarda bir amerikan bıçağı ile hayatta kalınabileceğinin programlarını yapan ve hiç unutmam hello trouble yani her türlü belaya karşı bu bıçakla hayatta kalın reklamları gördüm ben yıllarca büyük firmalardan.Ayakkabı dışında hepsini daha dengeli ve yerli üreticilerden de temin edebilirsiniz belki bir yün yelek sizi bir polar kadar da bunaltmayabilir elektriğinizi alabilir. Bence çayınızı kahveniz alın.Doğaya dalın çünkü yıllarca takıldığım ortamlarda hep ekipman marka muhabbeti duydum doğayı konuşan çok azdı.Gezilerde çobanlarla konuşun bence.Yaşlıları boş geçmeyin çiçekleri otları sorun.Köy değneğinden baton yapın.Çimlere uzanın uyuyun kalkıp bir demlik çay için. Belki yalnız gidin daha rahatlatıcı olur çünkü bazen bir zirveye çıkarsanız gürültü kıyamet fotoydu muhabbetti.Zirvenin sessizliğini yakalayamadan dönerseniz aklıma geldikçe ara ara yazarım gene.

Geri