Kaz tüyü ve Goretex montlardaki gram bilgileri ne demek ?

Rainman983

Yeni Üye
Takıldığım ve sanırım herkesin de merak ettiği bir konu var ve her yerde bu sorunun da cevabını bulamıyorum ne yazıkki .
örnek olarak bunu mammut montlarda farkettim, kaz tüyü montlarında geniş bir ürün yelpazesi var oradan farkettim, goretex teknik ceketlerde de söz konusu .
Şimdi olay şu . bi ürün var
1) 650 fill down kaz tüyü 130 g 80/20 goose down (ceket 400gr)
2) 850 fill down kaz tüyü 50 g 90/10 goose down (ceket 320 gr)

Şimdi buradaki ayrıntıları herkes merak ediyordur eminim. özellikle bu yukarıdaki 130 gramlar 50 gramlar neyi ifade ediyor. bir ceket 850 doluluk oranı varken daha hafifken diğeri 650 dolum gücüyle daha ağır . sanki diğerinde daha büyük kaz tüyü kullanılmış gibi. Aynı ayrıntılar goretex ceketlerde de var .
Örnek :

1) The North face mountain light jacket
Outer:50D 101 g/m² Gore-Tex®
Inner:30D 45 g/m² 100% nylon
2) The North face APEX flex goretex jacket
Solid: 75D + 40D 300 g/m² Gore-Tex® 3L
Heather: 70D + 40D 300 g/m² Gore-Tex® 3L

Buradaki anlamlar nedir gramajlar nedir eminim herkes merak ediyordur , belki başka bir konuda da tartışılabilir. Bir goretex kumaşın dokuma sıklığımı ağırlığı mı açıklayabilecek olan var mı

Konunun uzmanı, bilgi sahibi olan varsa beni ve merak eden herkesi bilgilendirirse sevinirim.

selam,

fill olayı dolum değil kaz tüyünün inceliğini belirtmek için kullanılıyor. göğüs bölgesinde çok sınırlı sayıda 800 ve üstü fill tabir edilen ince tüyler var. 800 fill bir montu doldurmak için sanırım en az 30-40 kazdan tüy alınıyor.

formülünü bilmiyorum fakat 300 gram 600 fill kaz tüyü yerine 100 gram 850 fill kaz tüyü daha iyi yalıtım performansı sağlıyor.. ayrıca ürünün de ince ve hafif olmasını sağlıyor. kazdaki olay bu...

diğer soruya gelince 40D, 50D dedikleri kumaşın kalınlığı (denye/denier). 20D kumaşla 40D kumaş arasında iki kat kalınlık ve ağırlık farkı var diyerek özetleyebiliriz.

75D + 40D kumaşın dış kabuğunda kimi bölümde 75D kalın kumaş, kimi yerlerde de 40D kumaş (koltuk altı, kapişon gibi) kullanıldığını belirtmek için yazdıklarını sanıyorum.

selam,

fill olayı dolum değil kaz tüyünün inceliğini belirtmek için kullanılıyor. göğüs bölgesinde çok sınırlı sayıda 800 ve üstü fill tabir edilen ince tüyler var. 800 fill bir montu doldurmak için sanırım en az 30-40 kazdan tüy alınıyor.

formülünü bilmiyorum fakat 300 gram 600 fill kaz tüyü yerine 100 gram 850 fill kaz tüyü daha iyi yalıtım performansı sağlıyor.. ayrıca ürünün de ince ve hafif olmasını sağlıyor. kazdaki olay bu...

diğer soruya gelince 40D, 50D dedikleri kumaşın kalınlığı (denye/denier). 20D kumaşla 40D kumaş arasında iki kat kalınlık ve ağırlık farkı var diyerek özetleyebiliriz.

75D + 40D kumaşın dış kabuğunda kimi bölümde 75D kalın kumaş, kimi yerlerde de 40D kumaş (koltuk altı, kapişon gibi) kullanıldığını belirtmek için yazdıklarını sanıyorum.

Teşekkür ederim çok faydalı oldu gerçekten.

Geri