Kaz Tüyü Üretimi Ne Kadar Etik?

Merhaba,

Şimdiye kadar kış faaliyetlerine katılmadığım için gerek mont gerek tulum olsun hep sentetik dolgulu ürünler kullandım. Yarın hemen Ağrı'ya da gidecek halim yok ama son günlerde aklıma takılıyor. YouTube'da ya da başka kaynaklarda kaz ve ördeklerin canlı canlı tüylerinin yolunduğu pek çok video bulmak mümkün. Bunları izleyince de tüy dolgulu ürünlere para vermek içime sinmiyor, nitekim vermedim de.

Peki ama bir markanın gidip eti tüketilsin diye beslenen ve sadece öldürüldükten sonra tüyleri yolunan ördek, kaz vb. ürünleri kullandığından nasıl emin olabiliriz? Böyle bir sertifikasyon var mıdır? Bu işlemin maliyeti arttıracağına şüphem yok, tabii ki bize yansıyacaktır. Hatta belki de pahalıymış dediğim Ferrino, TNF inferno vs gibi tulumlar bu şekilde üretilmiştir.

Şimdi fazla hassasiyet gösterdiğimi düşünen de olabilir. Herkes kendince haklı, neticede kazı yemek için beslemek de bir yerde etik değil. Bu yüzden vegan hareketleri var ve ben vegan değilim, hayvansal gıda (et, süt, peynir vs) tüketmeyi seviyorum. Mesela deri kullanımı da masaya yatırabiliriz ama biz inekleri salt derilerinden bot yapalım diye değil, öncelikle etinden ve sütünden faydalanmak için besliyoruz. Bunu bu şekilde biraz olsun aklamak mümkün.

Doğa sevgisi, doğa keşfi falan deyip en nihayetinde kişisel zevk ve keyiflerimiz için doğaya zarar veriyormuşuz gibime geliyor. Fakat, sentetik ürünler ne kadar sağlıklı ki doğa için? Petrol artığı kimyasallardan üretiliyor. Ve sentetik tulumların kaz tüyü muadillerine oranla daha az ömürlü olduğunu biliyoruz (bir süre sonra şişmiyor ve yalıtımını kaybediyor nasıl sakladığınız veya kullandığınız fark etmeksizin). Geri dönüşüm tek başına çare değil (Marmot, Patagonia, TNF'nin bir sürü geri dönüşüm ve yenileme projesi var -- Türkiye'de yok tabii!) ama eskiyen ekipmanlarımızı kaçımız geri dönüşüme veriyor? Sentetik ürünler de dolaylı yoldan doğa düşmanı yani bir yerde...

Bilmiyorum, kafam karışıyor bazen bunları düşününce. Benzer bir başlık var mıydı bilmiyorum, aradım bulamadım ama bu başlık altında tartışabiliriz diye düşündüm. Kullanan kullanmayan fikir beyan ederse sevineceğim.

Not: Kimseyi eleştirmiyor ya da suçlamıyorum kaz tüyü kullandığı için. Sadece görüş alışverişi için bu başlığı açtım.

Hem konu hortlatayım hem de şu yazıyı bırakayım.
@ceylansinan
2 yıl gecikmeli gelen mesaj için kusura bakma :)

Hem konu hortlatayım hem de şu yazıyı bırakayım.
@ceylansinan
2 yıl gecikmeli gelen mesaj için kusura bakma :)

Merhaba Tolga hocam, aktif olarak yazmasam da siteye/foruma girip olan biteni takip ediyorum ve bu detaylı makaleyi de yazıldıktan kısa süre sonra görüp okumuştum. Zaten büyük üreticilerin az çok etik yönetmeliklere uyduğunu tahmin ediyordum. Bu durumda gerekirse 3-5 fazla verip RDS'li ürün almak gerekir, tüketiciye düşen sorumluluk budur.

Geri