Kaz Tüyü Malzeme Yıkama

Everhard

Yönetici
Yönetici
Arkadaşlar merhaba
Bir sorum olacak, kaz tüyü malzemeleri yıkarken, malum nikwax gibi tüye özel ürünler ve makineye tenis topu koymak gibi özel işlemler yapıyoruz.
Benim sorum hiç daha önce çok sayıda kaz tüyü malzemeyi tek seferde yıkayan var mı? Örneğin iki adet ceket üç dört tane de yelek gibi. Bunlar sizce tek seferde makinede yıkanabilir mi? Daha önce deneyimleyen olduysa fikirlerinizi bekliyorum.

hacım ben şöyle yapmıştım. ilk önce makinenin deterjan haznesini sökmüştüm. güzelce yıkayıp eski deterjan artıklarını temizlemiştim. Sonra hazneyi yerine takıp yarım saat hızlı programda boş halde çalıştırdım. Önceki yıkamalardan kalan deterjan varsa akıp gitsin dedim. Ardından tarif edilen miktarda nikvax katıp en düşük ısı (30 santigrat derece) ve en düşük sıkma devrinde (200 veya 400 devir/dk) çalıştırdım. Bence makineye bir tane daha kaz tüyü malzeme konulabilir. Tabi bu durumda deterjan miktarını biraz arttırırsan iyi olur. 4-5 malzeme bir arada yıkanır mı dersen net bir cevap veremeyeceğim.

Ben tenis topuyla uğraşmadım. İki tane kalın yürüyüş çorabını dürüp makinenin içine koydum.

Hani uzun tüylü kediler yıkanınca incecik bi hayvan ortaya çıkıyor ya. Kaz tüyü tulum makineden çıkınca aynen o haldeydi. Şapır şapır sular damlar halde çamaşır askısına astım. İlk 3-4 gün hiçbir şey yapmadım. Kendine gelmesi en az 5 günü alıyor. bu süreç içinde bir kaç kez ters düz yaptım o kadar.

5 günün sonunda hafif silkerek birbirine yapışmış tüylerin dağılmasını sağladım. Bunu 4-5 gün boyunca günde birer ikişer kez tekrarladım. Tam anlamıyla kuruması 8-9 günü buldu. Eskisinden daha çok kabardı.

temiz olup olmadığı değil, malzemelerin birbirlerini etkilemesi daha çok problem olabilir. ne bileyim birinde bir kimyasal kullanılmıştır, akar diğerine bulaşır. tekstilde oluyor böyle şeyler.

Bu kaz tüyü malzeme yıkama konusu gerçekten çok hassas. Çok dikkat edilip doğru ürünler kullanılmazsa deve yüküyle para verdiğimiz malzemelerin çöp olması işten bile değil.
Aynen katılıyorum. Yeni aldığı kaz tüyü ceketi bildiğin makineye atıp mundar eden bir akrabam olmuştu. Tabi doğa sporlarıyla falan alakası olan biri değildi. Üşümeyeyim sıcak tutsun diye alıp 2 ay geçmeden kullanılmaz hale getirmişti. Ne yaptıysak tüyleri açamadık. Eski haline kesinlikle gelmedi. Baya çöp olmuştu güzelim mont.

Geri